Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina pana in 12-13.000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Voiculescu47902
Salut.Am o mare dilema:
-am 12-13 000 de euro cu taxe incluse (si vreau sa o iau cu banii jos) si as vrea sa-mi achizitionez o masina.Sincer nu prea ma pricep la masini si as vrea sa apelez la buna-vointa voastra.

Masina trebuie sa:

-fie noua
-sa fie sedan (cred ca asa ii spune biggrin.gif ),adica cu portbagaj normal in spate,nu taiat.
-sa aiba a/c inclus in suma mentionata
-sa aiba toate taxele incluse in suma mentionata
-sa nu fie Dacia (nu merita) sau Suzuki Ignis (prea mica)
-sa nu fie masini mici gen Tico,Matiz sau VW Golf.
-sa aiba inchidere centralizata (uitasem)

Multumesc anticipat blush.gif
HalbaSus
adica tu vrei un sedan, mai mare decat un ignis care sa fie nou... si sa iasa din 13 mii de euro... singura solutie cred ca e Nubira... mai mare ca ignis-ul (clasa mai mare), vre-o 10-12 mii in functie de dotari... cu taxe ajunge pe la 13.
Dar eu nu o recomand pt ca e Daewoo (ma rog, chevrolet)...
mai bine ceva mai calitativ din clasa mai mica
Voiculescu47902
In cazul in care imi iau o Nubira,si fabrica Daewoo de la noi da faliment,in cat timp risc sa nu mai gasesc service/piese ?
Obuzel
Si eu am avut aceeasi problema.
Motivele pentru alegere si alternativele le gasesti pe acest forum la legatura
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4574

Succes.
Zetics40545
In afara de Nubirea, singura masina mare care imi vine in minte este Hyundai Elantra. costa 10500E CIP, adica 13300 cu TVA si cu 6% taxe vamale daca o iei in leasing, la care mai adaugi dobinda si comisionul. Daca ai deja banii astia, poti face leasingul cel mai avantajos, adica avans 50% si rate pe un an. Trebuie facut un calcul, dar eu estimez ca te duce cu tot cu comisioane si dobinda (fara Casco, evident) la vreo 14000E, dar pe care ii dai esalonat intr-un an.
Ai 5 ani garantie la motor si cutie.
HalbaSus
Daewoo nu da faliment... a fost deja preluat de GM (d-aia se numeste acum chevrolet), piese se fabrica timp de vre-o 10-20 de ani dupa scoaterea unui model de pe piata. Dar la 13.000 cu toate taxele incluse vei gasi o nubira destul de "cheala" fara prea multe dotari... preturile exacte oricum ar trebui sa le ceri de la un dealer. Poate au ceva reducere...
madalina
La Chevrolet Nubira nu se incadreaza in bani - vrea ca in suma respectiva sa intre toate taxele.

La Daewoo Nubira situatia este complicata deoarece nu se stie ce se intampla cu uzina din Craiova, cine va asigura garantia, daca se va mai asigura...
sergiutruta
Seat Cordoba Reference. Dotari standard:

* 3 tetiere in spate
* 4 difuzoare
* A treia lampa stop
* Aer conditionat semiautomat - Climatic
* Airbag sofer si pasager
* Anvelope 185/60 R14
* Bancheta spate rabatabila asimetric
* Bandouri laterale
* Bare de protectie in culoarea caroseriei
* Centuri de siguranta in 3 puncte pentru toate locurile
* Filtru praf si polen
* Frane fata disc/spate tambur (disc numai la puteri>=100 CP)
* Geamuri electrice fata
* Imobilizator electronic
* Inchidere centralizata cu telecomanda
* Jante otel 6J x 14
* Luneta incalzita
* Oglinzi exterioare ajustabile manual din interior
* Proiectoare ceata
* Reglaj electric faruri
* Roata de rezerva normala din otel
* Scaun sofer reglabil manual pe inaltime
* Scrumiera fata
* Servodirectie electrohidraulica
* Servofrana
* Stergator parbriz cu temporizare
* Tetiere fata, articulate si ajustabile pe inaltime
* Volan reglabil axial si pe inaltime

Benzina, motor de 1.4, 100cp 11.177 cip. Cu taxe cu tot esti pe la limita superioara a banilor tai. Si e si frumoasa...parerea mea biggrin.gif
Obuzel
Skoda Octavia Tour 1.6 este acum doar o singura varianta de echipare
10.870 EURO CIP asta inseamna 13.102 euro cu totul.
Pro:
- se conduce bine, tine drumul si e dinamica
- potbagaj uriassssssss de 520 litri
- bord simplu si ergonomic
- experienta mea mai mult decat placuta cu serviceul Skoda indiferent ca a fost la Cluj sau Bucuresti sau Budapesta
Contra:
- vizibilitate proasta in spate datorita combinarii lunetei de sedan cu deschiderea portbagajului ca la hatchback
- model din 1996 (dar mie mi se pare ca au reusit atunci un design extrem de bun care este si clasic si elegant si care nu s-a demodat)
- spatii putine de depozitare la interior
- materiale asa si asa la interior
Voiculescu47902
Am mai facut cateva precizari cu bold in postul initial...
Multumesc pentru pareri,mai astept si altele.
Maff
Un Renault Megane Sedan Influence?Motor 1.6 16v 13134 DDP(are A/C, CD-player, inchidere centralizata)
Voiculescu47902
QUOTE(Maff)
Un Renault Megane Sedan Influence?Motor 1.6 16v 13134 DDP(are A/C, CD-player, inchidere centralizata)


Revino te rog cu informatii un link,poate poze...

Este renault megane ala nou?
G e o r g e
pai www.renault.ro blink.gif ce zici , o functiona?
eddie
Atentie la Renault-ul asta Influence,ca are dotari cam slabe ! Eu pe Clio-ul meu am mult mai multe !!!
G e o r g e
pai e facut sa fie contra ofensiva la octavia tour. ca aia o avea mai multe pe ea laugh.gif
Maff
Sau vezi la www.serus.ro ca acolo iti arata toate reducerile de la Renault din perioada asta.Si sunt destul de atragatoare.
Maff
Nu cred ca ai cu mult mai multe pe Clio, singurele chestii in plus ar fi jantele, geamurile electrice in spate si tempomatul.........cam atat.Si Megane are in plus motorul care este mai bun si de generatie mai noua, consum mai mic, este mai incapator.........Nu stiu, eu as lua mai repede un Megane Influence decat un Clio Bicorp.Dar este parerea mea, mai ales ca sunt destul de subiectiv daca stau sa ma gandesc la faptul ca Clio este dupa mine o masina tare incomoda....
google41800
Oglinzi electrice si degivrate, senzor de ploaia, clima si doar atat imi vine in minte, deocamdata, ca diferenta intre clio si megan influence.
G e o r g e
oglinzile electrice cu degivrare sunt A MUST HAVE !
google41800
Asta a fost principalul punct pt. care am renuntat la megan influence (de varianta superioara nu aveam bani si oglinzile nu apareau nici macar ca optionale la influence) si am luat clio bicorp dynamique.
Maff
Pai cam la acelasi pret ca Influence este si Confort Expression care costa acum 13511 DDP cu reducere, si la echiparea asta are ce spui tu.La pret mai adaugi 192 E ca sa fie AC cu reglare automata.Deci eu zic tot Megane, mai ales daca vrei o masina incapatoare.Clio are dezavantajul ca este foarte mica.Nu stiu altii, dar eu ma simt tare inghesuit in Clio.
Maff
Si oricum daca ai citit, vrea sa fie sedan, deci Megane se incadreaza in toate cerintele.Sau se poate uita si la Octavia Tour, care are insa acelasi dezavantaj pe care il are si Megane Influence ca nu poti sa aduci modificari la echipamentele care vin in standard.
MARIUS47667
eu votez pentru R Megane Sedan

marius VR6
Voiculescu47902
OK merci pt sfaturi,am sa revin in curand cu decizia. :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.