Help - Search - Members - Calendar
Full Version: honda legend
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
andrei27237
ce spuneti fratilor de noua legend?
ati vazut ce echipari are?ati vazut ce tehica are?este ca a tintit si a nimerit exact peste berline consacrate (bmw,mercedes,etc...)?
si daca stau sa ma gandesc... din totdeauna a fost o masina rafinata...
Iulian HondaFan
1) C&D o coteaza inaintea BMW530i, Mercedes E320 si Audi A6 4,2 Quattro... not bad...

2) TOKYO, Japan, November 11, 2004 - Honda Motor Co., Ltd. has announced that the new Legend has won the Japan Car of the Year Award for 2004-2005 and Most Advanced Technology Award conferred by the Japan Car of the Year Executive Committee.
andrei27237
si nu arata rau... deloc! :ban:
Tebi62618
Eu din cite am vazut cei din America nu sunt deloc impresionati de Accura RL (Legend in SUA).

La nivelul asta de masina se impune un V8.

De asemenea ceea ce ma intereseaza pe mine foarte mult (cine n-a avut nu stie ce pierde), nu are ventilatie si racire in scaune.

Cred ca daca mai imi iau o japoneza astept Lexus IS 350 sau mi-l iau din America.
Udo
Nu pot sa-mi imaginez unde ai vazut ca americanii nu sunt impresionati de Acura RL din moment ce pe poza de mai sus (jos stanga) scrie Best Luxury Sedan!
Plus ca cifrele la vanzari la vanzari vorbesc o limba clara!
La fel de greu de imaginat (daca nu chiar imposibil) chestia cu scaunele ventilate.
Iulian HondaFan
Legend se vinde binisor in USA-Canada. vanzarile in 2005 s-au dublat fata de 2004, ceea ce inseamna ca noul produs este mult mai credibil. segmentul este insa dominat ca si in Europa de serie5 si E klasse. mai populare inca raman si Lincoln Town Car, Cadillac DeVille/DTS si STS, Lexus GS, Infiniti M35/45 si doar cu putin Audi A6. Singurele concurente care stau mai prost sunt Volvo S80, Jaguar S-type si Saab 9-5.

E adevarat ca acest segment este in special unul de imagine. La acest capitol marcile consacrate Mercedes si BMW pe de o parte si Lincoln si Cadillac pe de alta sunt principalele status symbol. probabil ca Lincoln Town Car este in special cumparat de companii si de serviciile de limuzine, fiind masina executive standard si un simbol al stabilor americani.

RL/Legend nu are inca popularitatea de care se bucura in segmentul ei TL ( care vine imediat sub BMW serie 3 si inaintea unor nume consacrate ca Audi A4, C klasse, Cadillac CTS, Infiniti G35 si Lexus IS).

marcile japoneze sunt mult mai competitive acum in segmentul mediu de lux, mai e nevoie de ceva ani si continua excelenta tehnica pentru a putea fi credibile in marja de pret de peste 40-50.000$.
Tebi62618
Lui Udo:

Daca nu ai auzit de scaune ventilate, sorry.

Eu am la Mercedes. BMW, Lexus si Cadillac au de asemenea.

Imaginea pe care o vedeati voi cu BEST LUXURY CAR era modelul 2005, iar bestul pe 2005!!!

Acum este cu totul alta mincare de peste.

Nu spun ca masina e rea! Dar la ora actuala sunt altele...

Eu am vazut-o la IAA la Frankfurt si nu arata rau in realitate. In imagini arata mai bine insa. In realitate este foarte sobra si nespectaculoasa.
Udo
Stiu ce-nseamna scaune ventilate, Doamne iarta-ma, atata lucru cred ca stie orice copil, eu unul insa n-am studiat lista dotarilor sale ca sa stiu exact daca are asa ceva sau nu, de aceea raman la parerea ca mi-e greu sa cred cum ca n-ar avea asa ceva.

Si eu am vazut masina la Geneva (martie 05) inclusiv mostrele aditonale (SH-AWD and co.) si la IAA, respectiv o voi vedea iarasi peste 3 saptamani la Geneva ca si model de serie.

De ce o masina 2005 nu mai e asa buna in februarie 2006?

Bineinteles ca-ntotdeauna va fi ceva mai bun, indiferent ca se cheama Benz sau Honda/Acura!
Iulian HondaFan
tristul adevar este ca Acura RL nu ofera scaune ventilate ( sunt power 8 way pentru sofer si 4 way pentru pasager fata si sunt incalzite) blush.gif .

este intr-adevar o omisiune rusinoasa pentru o masina la 50K USD blink.gif blush.gif . cineva la centrul de cercetare in design al Honda din Wako trebuie sa isi faca seppuku la ora asta. biggrin.gif
Tebi62618
De fapt din cite am studiat eu, numai putini stiu sa faca scaune ventilate.

Si acum ceva haios!!! Faceti un drivetest cu un Saab 9-5 cu scaune ventilate, activati ventilatie si veti vedea ca suna ca un tractor. Am remarcat chestia asta la 3 variante diferite (Aero, diesel si un alt benzinar).
Udo
Concluzie: daca numai cei mai putini stiu sa faca asa ceva, inseamna ca nu mai e o rusine, nu? Sau?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.