Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 4X4 SH pana in 8-9000 Euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
George40162
As dori sa achizitionez un 4x4 second-hand pentru tatal meu care s-a mutat la tara. Iarna rar vezi dezapezire pe acolo, iar cand ploua, drumul pietrut se transforma in mocirla. Nu ma gandesc la un Off-Road veritabil, dar macar sa aiba 4X4 si garda la sol mai mare, eventual portbagaj mai mare. Momentan foloseste o Dacia DoubleCabin (papuc cu 5 locuri) fabricata prin 2000 parca, care deja cere reparatii semnificative la cateva luni.

Ce imi puteti recomanda? pana in 8-9000 Euro.
Nu as vrea nici o masina cu motor nesimtit de 5 - 6 litri care ma sperie la consum, as vrea ceva mai pentru romani. Ma intereseaza sa il tina cativa ani fara probleme, service rezonabil eventual.
Multumesc anticipat!
G e o r g e
forester ? suzuki vitara ?
ncristi
Renault scenic ar fi o solutie...
Impuls
Nu trebuie neaparat sa fie foarte inalta garda la sol.
Eu am un preten foarte bun in Canada si are o ferma. Drumul catre casa lui iese din autostrada si duce cale de 3 km. Nu este asfaltat ci doar pietris. Ce vreau sa spun este ca amicul are un Impreza Wagon. De multe ori nu vin cei cu dezapezitul dar masina face fata cu brio. Anvelope sa fie! Deci este si un break si portbagajul este destul de mare.
Dupa cum explici tu si dupa ce are deja tatal tau cea mai buna ar fi Subaru Baja - este si inalta la sol si versatila-dar nu stiu daca este disponibila in Romania si mai ales daca o gasesti second hand. Cred totusi ca prin Germania, Belgia dai de vreuna.

Succes
madalina
Ce fel de masina 4x4? o berlina/break 4x4, un suv mic gen Vitara, un suv mare, o camioneta double-cab?


Cat are de mers pe acest drum? E zona de campie sau zona de deal/munte (are de urcat sau merge numai drept?)?

Diesel sau benzina? Gandeste-te si de unde poate alimenta, ca dieselul este mai sensibil la motorina.
George40162
Multumesc mult pentru raspunsuri. Stiu ca intrebarea mea este putin cam pe fuga, asa ca revin cu cateva precizari:

IMPULS, multumesc pentru sfaturi, dar sincer nu am auzit pana acum de Impreza Wagon sau Subaru Baja. Am facut ceva cautari pe net in domeniul .ro si nu prea am gasit nimic sincer. Doar sa-mi pot aduce ceva din Germania, dar se ridica problema service-ului serios, pentru ca nu sunt marci prea intrate pe piata romaneasca.

MADALINA, intrebarile tale sunt perfect justificate. Am fost foarte ambiguu. Eu ma gandeam la un SUV mare sau o camioneta double-cab. Tatal meu are de parcurs zilnic acel drum. Desi localitatea se afla la doar 15 Km de Iasi, drumul este groaznic. Este zona de deal, iar iarna chiar are probleme mari uneori (a ramas de multe ori impotmolit cu masina). Mai are vecini care si-au luat SUV-uri tot din cauza drumului, si se descurca mult mai bine cu drumul. Cat despre tipul de conbustibil, nu sunt preferinte, deoarece e destul de aproape de "lumea civilizata".

Iata si ce am gasit pana acum:
-JEEP GRAND CHEROKEE 5,2L 220CP - motorul parca e prea mare, nu pe gustul romanilor, mi-e groaza sa ma gandesc cat mananca.
-OPEL FRONTERA 2,2L 137CP - interesant, dar tot pe benzina, oare se poate trece pe gaz? e recomandabil?
-MITSUBISHI PAJERO 2,5 TD 100CP - atractiv, desi modelul gasit cam sare din buget

Comentarii despre masinile gasite (fiabiltate, service in ro) sau alte modele sugerate:
-RENAUL SCENIC - gasesc SH in pretul asta? Este 4X4, nu stiu, voi cerceta si eu.
-de la SUZUKI - gasesc asa ceva SH in ro? cum este cu service-ul?
Maff
Renault Scenic RX4 este cu tractiune integrala si nici nu are un consum de speriat.
madalina
http://www.autoweb.com/content/research/de...Subaru-Baja.htm
-subaru baja
George40162
Crezi ca as putea gasi un Subaru Baja SH in bugetul alocat?
Pe www.mobile.de preturile incep de pe la 17.500 Euro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.