Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Placa pal
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Lucas
Salut. ieri miam vandut telefonul pe un cd-player de masina TEVION cu mp3, afisaj in 2 culori, antisoc si 40 euro(el mia dat. nu eu). O parte din banii aia(mai exact 860000lei) i-am dat pe o pereche de boxe ovale pentru spate de 40 W nominali. Stiu ca la pretul acesta nu pot sa am pretentii de sunet dar decat boxele de pe tico din bord totusi cred ca va fii o diferenta. Acuma intrebarile mele sunt:
1. Nu stiti care este site-ul oficial al firmei Tevion?(am tot cautat pe google dar nimic). Am auzit ca e o firma germana.
2. Nu stiti sunt fiabile cd-player-urile de la firma asta?
3. Nu stiti cat costa o placa de pal sa imi pun in spate la tico?(nu vreau sa-mi gauresc placa aceea din carton)
Tin sa va anunt ca montajul mi-l fac la un amic care se pricepe in domeniul acesta foarte bine. Tot el mi-a zis ca imi face o placa de pal. Nu l-am intrebat cu cat fiindca nu am avut banii atunci. Nu stiam ca va urma ocazia asta. De aceea va intreb cat costa o placa e pal fiindca nu vreau sa ma tepuiasca. Aa. montajul costa cam 300000 lei sau poate chiar mai putin. E un baiat in jur de vreo 20 ani care numai cu asta se ocupa si este ieftin. De aceea va intreb placa cam cat costa. Asa, la un om ca si el(ieftin). Practic el pune cat a costat palul si inca putin pentru taiat loc pt boxe.
Va rog fara misto-uri. Bugetul meu a fost foarte mic si de aia nu mi-am permis sa-mi iau niste scule de marca.
Va multumesc celor care imi raspund cu seriozitate.
NUmai bine. Drive safe. But not too safe
Lucas
O completare. Cd-playerul e nou-nout. Doar ca nu este in cutie. de aceea nu stiu caracteristicile tehnice. Doar ca v-am scris mai sus si ca are pentru 2 boxe fata si 2 boxe spate.
marco
de obicei cei care vind aceste cd-uri sint cei care aduc marfa second hand din germania. in arad exista niste magazine care vind marfa de genul asta la magazinele TCM. daca ai in baia mare asemenea magazine du-te acolo ca poate au si ce vrei tu.
Lucas
Baieti vreau sa va intreb ceva. Azi nu am mai rezistat pana imi montez boxele si cd-playeru in masina si am legat boxele la combina din casa. Acuma intrebarea mea este: Se va auzi mai tare muzica si mai clar basul in masina? Avand in vedere ca la combina baga 8 ohmni si boxele merg la 4 ohmni. Eu cred ca se va auzi de doua ori mai tare deoarece si pe paginile de internet la componente audio scrie de exemplu ca merg la 4 ohmni 50W si la 2 ohmni 100W. Cum ii faza?
Andrei Suzuki
Se vor auzi mai bine pt ca in masina vor sta prinse de ceva fix.Asa,in casa,tu probabil le-ai tinut in mana sau asezate pe ceva.Si eu am pus JBL-urile pe finalii de la cd player tinand eu o boxa si un prieten o boxa si am fost super dezamagit.Dar cand le-am montat pe placa s-a schimbat situatia.
HalbaSus
Basul nu stiu cat de clar o sa-l auzi... dar tu nu ai boxe stock pe tico ? sau astea o sa fie suplimentare... si daca ai boxe stoc... cate ai ?

Oricum ai avantajul marimii masinii... incinta fiind mica nu ai nevoie de putere muzicala f mare... mp3-playerul (nu stiu cum e al tau) e o investitie super buna... iti bati joc de cei cu cd-changere... chestia cu mp3-playerul e ca iti creaza dependenta... daca in masina nu ai mp3-player simti ca ceva nu e in regula... Stii ce placut e sa mergi 300 de km si sa auzi numai piese care-ti plac (ca doar tu le-ai scris pe cd) si sa nu auzi aceiasi piesa de 2 ori...

band.gif beer.gif
Lucas
Andrei eu am pus boxele intre doua scaune. Acuma nu stiu sa explic dar probabil va imaginati cum stau. Halba-Sus pe tico am doua boxe mici de tot. Cred ca diametrul este de 8,5 Cm si sunt prinse in bord dar nu cum este la alte masini acolo la parbriz. La tico sunt prinse in bord jos, fix unde se termina bordul. Acolo jos.
Andrei m-ai linistit putin. Prost am fost ca acum vreo 3 luni a avut cineva de vanzare doua boxe JBL ovale(nu mai stiu cat scoteau) si le-a legat in beci la o combina si se auzea super urat. Si mi-a zis omul ca in masina se aud mult mai bine dar nu l-am crezut si nu le-am luat. Dar aveau o mica problema. Firele alea doua care ies din woofer si intra in tweeter trebuiau cositorite si in + erau folosite(nu stii cand dau ortul popii) asa ca acuma mi-am luat doua boxe "no name" dar macar stiu ca sunt noi. Bine inteles ca peste vreo 2 luni imi pun niste scole profesioniste(ca imi vin niste bani). Pana atunci sunt "condamnat" sa raman cu astea. Oricum e mult mai bine decat stock-ul de pe Tico.
Dar tot nu mi-a explicat cineva cum e cu ohmnii astia.
Numai bine.
Lucas
Si inca ceva. Exista o diferenta(de sunet) daca le montez pe placa standard sau daca le montez pe o placa de pal?
Inca ceva. Pe cutie arata mai multe variante de montaj dinte care este una in care se arata o incinta construita. Ca si un fel de cutie in care sa intre partea din spate (aia cu magnetul).
oare exista o diferenta(de sunet) daca imi fac o cutie din aceea sau nu?
HalbaSus
Incintele de lemn sunt binevenite la toate boxele... dar sincer in afara de woofere nu am vazut alte boxe in cutii de lemn... daca zici ca sunt no-name nu cred ca are rost sa iti faci cutie pt ele... in plus nu stiu cum le-ai mai monta in cutie...
Placa de pal s-ar putea sa te ajute in sensul ca scapi de vibratii... fiind mai grea decat cea de carton.
Lucas
nah bine. mi s`a dus o boxa. am scapat-o de la vreo 1 metru ieri dar nu a patit nimic. Azi am mai scapat-o o data tot de la aceeasi inaltime si s-a dus wooferul din ea. nu mai misca deloc. Si m-am si bagat in ea sa vad daca o pot repara desi nu am habar de electronica. Si am stricat-o mai tare. Acuma pot sa o arunc. Trebuie sa-mi iau alt set de boxe. Dar mai bine astept sa-mi vina banii si imi iau ceva pioneer. Dar m-am gandit la ceva. Daca as pune boxa ce mi-a ramas buna in mijloc pe placa aia si dupa aceea doua pioneer?
Ar fii ceva frumusel?
Andrei Suzuki
Ar fi ceva aiurea.Foarte aiurea.Nu mai incerca improvizatii dastea ca nu ajungi nicaieri.Ai rabdare,cumpara ceva bun si o sa fii multumit. wink.gif
HalbaSus
Pai daca oricum cumperi un set de boxe nou... ce rost are sa-ti pui o a treia boxa in sistem ? suround nu va fi biggrin.gif eventual poti dauna calitatii sunetului.. sau poate nici nu o sa o remarci... daca tu crezi ca estetic da foarte bine o a treia boxa atunci pune-o si pe ia in placa de pal.... desi ma indoiesc ca arata bine 3 boxe pe o placa de pal.

Eu acum sunt in cautare disperata de boxe f f f calitative... adica am ramas marcat de alea BOSE din mercedes.... caut ceva care sa sune asemanator... Inca o intrebare... cum pot schimba boxa din usa din fata ? pot sa montez una mai mare ? sau trebuie sa respect dimensiunile...
Andrei Suzuki
HalbaSus,boxe Bose prin magazin nu prea o sa gasesti,asa ca nu mai cauta.CEl putin in RO nu gasesti.Si eu m-am interesat si...
Totusi,am vazut ieri o masina prin cartier pe aici care era scris Harman/Kardon,JBL,Infinity....adica numai scule.Aveau si un site, www.luxacustica.ro parca ii zice.Uita-te acolo si poate gasesti ceva.
Despre montare....ai putea sa bagi si boxe mai mari...dar ar trebui sa modifici fata de usa si e mai nasol..si costisitor.Asa ca mai bine cauti ceva cu dimensiunile respective.
HalbaSus
Ok... sa zicem ca imi pun boxe de acelasi diametru... daca vreau sa imi pun niste boxe ovale pe 3 cai in placa acea dintre portbagaj si bancheta din spate... cum fac ? renunt la difuzoarele din usile din spate sau leg toate cele 6 boxe. daca pun 6 boxe mai trebuie sa pun ceva ?
Andrei Suzuki
Pai,din cate stiu eu,ti-ar trebui un amplif,ceva daca vrei sa pui 6 boxe.Pt ca 4 vin pe finalii de la cd player si 2 ar veni pe statie.Desi cel mai bine ar fi sa fie ori toate pe statie,ori toate pe cd player.Toate pe cd player nu se poate,deci ramane treaba cu statia.Sau poti sa renunti la boxele din spate (si la tweetere cred-daca ai),care si asa sunt mai mici,si le pui pe alea de pe placa.
f1anatic
Produsele Tevion sint vindute prin / de catre firma ALDI. Aldi / Medion / Tevion.

Pe de o parte este stigma ca sint vindute la magazine "ieftine". Pe de alta parte...prin experientza personala cu 2 produse Medion, pot spune ca sint excelente si chiar le-am gasit mai versatile decit JVC, SONY care au acelasi tip de produs. Este vroba de un DVD-Recorder Medion care l-am "hackerit" de merge cu mai multe nivele de calitate, am scapat de Macrovision protection si pot vedea si DVD-uri Europene. Ei bine...am incercat dar nu am putut cu JVC, SONY. Cred ca Medion este o firma nemtzeasca.
Alex-F1
Moaaaaama, Luciane, ne-ai zapacit de cap cu atatea intrebari blink.gif O sa-ti raspund si io la cateva: deci, cum zicea f1anatic, Tevion este o divizie a firmei germane Medion (io am un aparat foto digital Medion), iar site-ul este www.medion.de! Cat priveste fiabilitatea, pe o scala de la 1 (slab) la 10 (excelent), ar fi cam pe la 7! Placa de pal gasesti la astia care fac mobila la comanda sau la tamplarii mai moderne si cat iti trebuie tie n-ar trebui sa coste mai mult de vreo 300.000 lei, dar poate ei ti-o vor taia dintr-o bucata mai mare si neavand ce sa mai faca cu restul, va trebui probabil sa platesti toata placa! Sunetul nu va fi afectat in nici un fel de materialul folosit pt. placa.....dar totusi trebuie sa fie o placa mai solida, sa nu trepideze in ritmul membranelor boxelor biggrin.gif
Cu ohmii aia cred ca n-ai prea inteles tu cum sta treaba - e si normal daca nu te pricepi cat-de-cat la electronica biggrin.gif In nici un caz nu se va auzi "de doua ori mai tare", aceea fiind impedanta boxelor, iar daca tu bagi 4 ohmi in loc de 8 (sau invers), nu faci nimic bun, dimpotriva le chinui si risti sa le si prajesti daca le folosesti la putere f. mare, asa ca ai grija! Cu auditia, pune-le tu numa' acolo pe placa aia de pal si spatiul ala mic din portbagajul Tico-ului o sa le faca sa sune acceptabil! In rest.....cum drak ai reusit sa scapi boxa din mana de 2 ori???!!! beer.gif Acuma, vorba lui Andrei, nu te apuca sa mai faci si alte magarii, asteapta sa-ti iei boxele alea bengoase si-o sa fie bine!

@ HalbaSus: man, si tu vad ca ai neclaritati mari la capitolul boxe, este? Pe usile din fata poti monta ce difuzoare vrea muschiul tau, nu conteaza dimensiunea, dar ar trebui sa incapa in locasul lor acolo unde au fost cele originale, dar nici asta nu-i o regula....tu poti sa-ti pui si-o oala de 30cm daca nu te deranjeaza cum arata! biggrin.gif
Andrei, si tu ai facut o varza din treaba asta cu dimensionarea sistemului audio: "din cate stiu eu,ti-ar trebui un amplif,ceva daca vrei sa pui 6 boxe.Pt ca 4 vin pe finalii de la cd player si 2 ar veni pe statie" blink.gif Hai sa ne intelegem: intrarile in statie de unde vin? Nu de la iesirile cd-player-ului? Daca cd-player-ul are 4 iesiri si sa zicem ca 2 le treci prin statie (pt. a obtine putere mai mare), nu tot 4 iesiri vei avea in final? 2 neamplificate, direct din cd-player (bune pt. difuzoarele din fata) si 2 amplificate, pt. boxele alea bengoase din spate, nu? Deci, spune-mi si mie cum legi tu 6 boxe la 4 iesiri? O singura solutie este: 4 boxe sa le legi 2 cate 2, ca sa obtii 2 boxe, dar la faza asta trebuie atentie la impedantele boxelor, ca altfel iese o varza totala acolo.......nu e greu, dar trebuie un minim de cunostinte......orice persoana care se ocupa cat de cat cu electronica ar trebui sa va poata indruma in dimensionarea corecta a unui sistem audio simplu, ca cel din masina! Succes! Daca totusi mai aveti neclaritati, intrebati si-o sa incerc sa va raspund! :wave: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
HalbaSus
Pai stiu ca pot monta si boxa de 25 de cm pe usa din fata... problema e ca in lipsa unei solutii normale de prindere (cum exista la boxele din fabrica) in momentul in care vei da muzica mai tare se va auzi la fel de tare muzica si vibratul tablei... Am un prieten care asa a patit la o supernova... a pus niste boxe mai mari decat cele stock, din cauza asta a trebuit sa faca o oarecare improvizatie in materie de fixare, iar acum daca da muzica mai tare... pe langa faptul ca ii pica masca de la usa, vibreaza toata tabla si nenoroceste sunetul...
Am gasit din greseala intr-o revista de tuning un ghid de montare a boxelor mai mari... trebuie distantiere, facute la comanda sau cumparate din comert, care la randul lor trebuie fixate fara a incurca alte sisteme din usa (ex: macaraua de la geam), eventual izolatie fonica (bitum/dynamax) etc... cu alte cuvinte: e prea complicat. Riscurile sunt mult mai mari decat beneficiile... ce rost are sa am niste boxe foarte puternice daca nu pot asculta muzica nici la volumul actual de frica sa nu-mi vibreze tabla...
Andrei Suzuki
Alex,eu ziceam in felul urmator:

Intrarile in statie vin din iesirile de la cd player.Iesirile RCA.Pt a pune 2 perechi de difuzoare pt statie iti trebuie o pereche de rca-uri care la un capat are 2 mufe tata,care intra in iesirile de la cd player,iar la celalalt capat are 4 mufe tot tata,care intra in statie.Nu ai treaba cu finalii cassului.
Deci 6 boxe le pui 4,adica 2 perechi pe finalii cassului si 2,adica o pereche pe statie.Crede-ma ca eu asa am facut si merge,numai ca eu am pe statie 2 boxe si un sub pus un punte si inca 4 boxe pe finalii de la cd.Nu vad unde am gresit.Sau poate sunt eu mai batut in cap... :bash:
Alex-F1
Andrei, jur ca m-ai zapacit de tot.....nu mai inteleg nimic :ewpu: wacko.gif .....sau poate nu inteleg io ce vrei tu sa zici!!! O sa citesc postul tau mai atent cand voi avea timp mai mult si mai vorbim dupa aia, ok? :help:
Andrei Suzuki
Cel mai bine. wink.gif
Alex-F1
Deci, hai sa ne lamurim: e adevarat ca exista mai multe feluri de a lega un cd-player cu o statie, in functie de numarul iesirilor cd-player-ului si intrarilor/iesirilor statiei. Deci, pt. inceput spune-mi tu cate iesiri (de orice fel) ai la cd-player si cate intrari/iesiri ai la statie si pe urma mai vorbeamos, ok?

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Pai eu n-am de ce sa-ti zic pt ca eu nu am nici o problema. biggrin.gif
HalbaSus sa zica. smile.gif
HalbaSus
nici eu nu mai am biggrin.gif m-am resemnat...
Andrei Suzuki
Pai atunci....case closed. biggrin.gif
Lucas
Na baieti sunt suparat. nu mi`au venit banii. nu`i nici o problema ca mai pot astepta. Am facut o improvizatie. Am luat boxele din casa si le`am montat pe finalii din spate la cd`player. Boxele le-am pus in spate, in portbagaj. Ce sa zic? E superrrr fratilor. Suna de le bubuie. Bas puternic, inalte(din bord). super. si faza mai frumoasa e cand ma opresc la semafor. Sa vedeti cum se uita ceilalti soferi la mine. parca imi imaginez ce isi spun in minte " ai de capul meu. tanarul asta nu e normal. intr-o masina asa mica a pus asa ceva". Chiar si oamenii de pe trotuar se uita mirati. Dar exista o problema. Dinafara nu se aude basul asa tare. Defapt se aude slab. Dar inauntru bubuie. Imi trepideaza si scaunele din fata. De bancheta ce sa mai zic. Desi boxele sunt doar de 20W bucata, suna de numa. Stiu ca pentru bas puternic imi trebuie sub+amplif. Vor venii si alea. Numa nu stiu daca e prea bine. ca boxele sunt pe 8 ohmni si cd`playerul merge la 4. Un electronist a zis ca e bine. Ca era problema daca era invers. Daca erau de 4 si le legam la 8. Dar cica asa e chiar mai bine pentru boxe. Numai bine. Hai ca mai vorbim. Deabia astept sa`mi vina banii.
Lucas
Hai ca am exagerat putin cu "suna de bubuie". De fapt suna foarte bine. Dar ce are Andrei in masina......no coment. nu se compara. La el ar fi valabil "suna de bubuie". Oricum e super si asa. Bine`nteles e doar provizoriu. Nu intentionez sa raman asa(ca un taran) cu sistemul audio.
Numa bine
HalbaSus
Daca zici ca suna bine poti sa lasi si asa... Importanta e calitatea sunetului.. Si un sub puternic de exemplu daca il legi la un casetofon vechi se va auzi nashpa... daca sunetul nu e distorsionat de sursa, boxe, izolatie, legaturi... atunci e bine...

Basul e normal sa nu se auda prea tare din afara... cand eu da volumul astfel incat sa simt "kick-uri" puternice in scaun de la basi, atunci la 2 metri de masina auzi muzica... "normala"... dar nu cred ca vrei sa fii showcar... de altfel nu stiu daca ai observat dar si la showcar-uri alea care au mii de vati, de afara simti basul "in piept" cam cu aceasi intensitate cu care o simti intr-o masina cu un sub foarte slab dat incet...
Andrei Suzuki
NU trebuie sa se auda afara.Nu suport cand vad vreo masina cu super muzica si cu toate geamurile deschise ca sa vada lumea cum se aude.Si cred ca nu sunt singurul.Oricum (pe probate)se aude mai bine in masina daca sunt geamurile inchise (mai ales vara biggrin.gif ). wink.gif
Lucas
Stiu Andrei. cu geamurile inchise se aude mai bine. Dar eu vreau sa imi bag un sub, sa zica lumea "e cel mai tare Tico din oras" (P.S. cred ca eu sunt acuma cel mai tare cu tico din oras la muzica). Dar ma gandesc la ceva. Daca se aude bine muzica si asa, oare nu as putea sa imi pun 1 sub+amplif si gata?
Andrei Suzuki
QUOTE(Lucian42192)
Daca se aude bine muzica si asa, oare nu as putea sa imi pun 1 sub+amplif si gata?


De ce nu?

Si pt ca tot te gandeai tu la Sal si pt ca HalbaSus are si el Sal,sa va arat 2 poze ca sa vedeti ce poate sa faca Sal. biggrin.gif
Andrei Suzuki
2
Lucas
Da. Am vazut pozele de la Golful asta 4 pe site-ul www.*******.ro E super meseriasa masina aia. Mi se pare ca a fost la ceva tuning Show din Romania. Mi se pare ca la ala din Bucuresti.
Andrei Suzuki
Pai la show-ul de la Baneasa am facut pozele. biggrin.gif
HalbaSus
Daca iti pui un sub in masina nu se va auzi mult mai tare AFARA... asta deoarece subwooferul transmite niste sunete pe care mai mult le "simti" decat le auzi... daca vei pune un sub+amplif foarte puternic abia atunci va incepe lumea de pe strada sa "simta" muzica pe care o ai tu in masina... daca vrei sa se auda "tare" atunci trebuie sa legi la amplificator si 2 boxe.. Ideea cu sub-ul e ca se aude/simte foarte bine IN masina... in afara nu se aude cu mult mai tare fata de un sistem fara sub.

Ah, apropo de sub... saptamana trecuta am bagat masina in curte ca sa o spal, si am lasat muzica sa mearga... cand am deschis la un moment dat portbagajul (muzica data relativ tare), poarta garajului care e din tabla destul groasa si care se afla la aproape un metru de masina a inceput sa vibreze in draci... nu mi-a venit sa cred... muzica nu se auzea chiar atat de tare... cel putin nu afara... dar se "simtea"...
Andrei Suzuki
Hehe,si eu sunt obisnuit cu usile de la garaj...fac intr-un hal fara de hal.
Ce e mai nasol e ca mie a cam inceput sa vibreze luneta.Sau...altceva...da nu stiu ce. sad.gif
Lucas
Salutare. Mi-au venit niste bani. (aprox 132 E sunt disponibil sa bag in sistem audio). Pe un site care mi l`a dat mi se pare Andrei, am gasit doua tipuri de boxe ovale. Primul set este : Infinity REF 9603i . Putere 300W, nominal 100W, raspuns in frecventa : 46 Hz-21kHz. Sensibilitate 92 Db, impedanta 4 ohmni , adancime de montare 81 mm, diametru de decupare 154x226 mm. Asta e la pretul de 3 mil tu tva, fara taxa de livrare.
Al doilea set de boxe : Infinity Kappa 693.5i. Putere 330W, nominala 110W, raspuns in frecventa : 35 Hz-22kHz (+sau - 3 dB), sensibilitate 90 dB, impedanta 4 ohmni, tweeter de 2,5 cm. Pret: 4,3 mil
La cel de al doilea set de boxe (Kappa) este o opinie a unui comparator
. Zice ca se aud superb, claritate si putere mare. Si ca prietenii ii cauta subwooferul in masina desi el nu are.
Asa ceva nu prea cred dar hai sa treaca mearga.
Acuma va cer sfatul vostru. Care ar merita mai mult? Ca daca diferenta dintre un set si celalalt nu e asa mare nu prea merita sa mai dau inca 1,3 mil in plus. Ma gandesc ca pt 10W in plus (20 in total).
Voi ce ziceti?
Eu nu prea ma stiu la sensibilitate si chestii din astea de asta va intreb pe voi si poate chiar aveti un prieten care are boxe din astea si asa mi`ati putea spune cum se aud.
Numa bine. Va astept cu nerabdare raspunsurile.
HalbaSus
pai boxele vor avea atata putere cata li se da.. in cazul tau 45-50 wati... adica vre-o 20-22 RMS...
de 120 de euro eu m-as orienta mai degraba spre un sub... eventual mai strangi niste bani... oricum parca ziceai ca ti-ai bagat boxele din casa si se aud bine... presupun ca alea au mai mult de 22 wati reali...
Lucas
Au 20 W rms fiecare. In masina se aude O.K. chiar super O.K. Dar inafar a se aude incet. M`am gandit la varianta cu subu in loc de boxe ovale dar daca mi`as pune sub s`ar auzi numai bassu. Nici pic de medii sau inalte. Si inca ceva. Basu se aude O.K. dar la CD-Player e dat basu numai la 6 din 10. Mai sus baraie. Nush. Cred ca ma orientez catre un sub si amplif. Apoi cum se va auzi se va auzi. Asta e. Eventual imi iau 2 boxe mai slabe. Nu Infinity. Chiar. Daca mi`as pune boxe rotunde (pe 2 cai) in spate ar suna urat? As fi ca un taran? Ca am cam vazut ca aproape toti au in spate ovale.
Numai bine.
Lucas
Ahh. inca ceva. era sa uit. Acum vreo o saptamana am fost la un prieten care are sateliti in casa. Si ne`a venit ideea sa legam subul de la sateliti in masina. zis si facut. am fost la masina, am scos cd-palyerul si am legat subul la mufele alea doua (una alba si una rosie parca ii zice RCA). Si surpriza. Desi subul ala are niste filtre, cand am pornit muzica, se bloca subul la bas. deci nu facea dupa ritm. facea vreo 5 secunde in continuu, 2 secunde pauza, dupa care iara cam tot asa. Cred ca va puteti imagina cum a fost aceasta faza ca nu stiu sa explic prea bine. Ceva de genul buuuuuuuuuuuuuuuum pauza buuuum buum pauza, buuuuuuuuuuuum. Si ritmul nu era asta. Era total diferit. In plus cam baraia subul acela. Si nici nu era dat la volum mare.
Acuma intrebarea mea este: Mufele de la cd-player sunt defecte sau ceva dinauntrul cd-playerului e defect si nu transmite cum trebuie frecventele la iesirea subului? (mufele le-am introdus pana in capat. deci nu asta e problema ca poate nu am impins pana in capat mufele)
Ca daca cd-playerul e defect nu mai dau bani pe sub si amplif si dupa aia sa aflu ca pot sa le tin in casa (subul + ampliful).
Oare a fost de vina subul prietenului meu? Fiind de casa si l`am legat in masina poate asta e problema.
Ati mai auzit de asa ceva?
HalbaSus
Comportamentul sub-ului e dat de frecventele pe care le reda (majoritatea sub-urilor respectiv amplificatoarelor) au un potentiometru cu care reglezi ce frecvente vrei sa redea... poti sa vrei numai basii sau un pic mai mult... probabil asta nu era bine reglat la sub-ul prietenului tau, astfel sub-ul reda doar anumite frecvente (nu neaprat basii)... asta banuiesc eu dar poate e de la altceva... nu stiu sigur.

QUOTE
M`am gandit la varianta cu subu in loc de boxe ovale dar daca mi`as pune sub s`ar auzi numai bassu. Nici pic de medii sau inalte.


Nu cred... si la mine sub-ul e mai puternic decat sistemul... dar se aude foarte bine... poate nu asa cum ai reglat tu (bass +6/10) eu am la bass 0 (zero) sau +2 din cand in cand (rar)... la mine e pana la 12 de altfel. dar ma rog, ideea e ca basul nu "se aude mai tare" ci se simte (in ficat, rinichi, etc biggrin.gif )... cu cat basul e mai tare o sa simti niste lovituri in spate din ce in ce mai puternice.

In afara masinii se aude muzica la fel cum se auzea inainte (un picutz mai tare) dar se... simte... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun... uita-te cum trece o masina cu subwoofer... si o sa vezi ca nu ai auzit muzica doar beat-ul... si nici ala nu atat l-ai auzit cat l-ai "simtit"... Oricum eu nu as prefera boxe mai puternice in detrimentul sub-ului... e cu totul altfel...
Lucas
Merci Halba-sus. m`ai mai linistit. hiuhh. am crezut ca cd-playerul este de vina. am fost si eu cu un prieten care are un sub pioneer. Bubuie super. Am fost din Baia Mare pana in Satu Mare(aprox 75 Km). Se simte super cum iti maseaza spatele in scaun. Cand am venit inapoi am stat in spate ( am fost cu el sa isi aduca prietena inapoi in Bm si am lasat`o pe ea in fata). Cand am ajuns in BM si m`am dat jos din masina, ma durea spatele de numa. sau rinichii(ca aia parca sunt in spate). Super. Plus ca in masina parca deabia respiram. Adica hai ca e prea exagerat "deabia" dar parca nu puteam respira cand era basu. Ma blocam.
Super cool. Super super.
Deabia astept sa mi`l iau.
P.S. Acuma incepe Bacul si nu prea am timp sa ma duc sa cumpar, sa umblu la prieteni sa imi regleze amplifu si chestii din alea. Adica eu cam am timp ca nu tare ma strofoc cu invatatu dar ei cam da.
Numai bine.
Alex-F1
Pai, in legatura cu auzitul basului in afara masinii, iti spun io Luciane cum sta treaba: ti s-a-ntamplat vreodata ca la o discoteca in aer liber sa auzi basul de la 2 km distanta si de la 100-200 m sa nu-l mai auzi? Eh, cam asa e si la masina, toata treaba tine de propagarea frecventelor joase! Ca orice unda electromagnetica, sunetul are si el timpii si distantele lui de propagare, in functie de intensitate si mai ales de frecventa! Deci, ia plimba-te tu de jur imprejurul masinii (in timp de merge muzica, bineinteles), asculta din mai multe puncte, incearca chiar sa te mai si departezi de masina (chiar si pana la 10-20m) si vei observa ca din anumite puncte vei auzi basul beton :minigun: si din alte puncte aproape ca nu-l vei auzi deloc blink.gif ! Asta e toata povestea! :wave:

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Exact! Eu in casa am un sub care e pus intr-un colt.Cel mai bine se aude si se simte bass-ul in coltul opus,pe diagonala.Asa e si la masina.LA mine cel mai bine se aude (de afara) cand stai in fata masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.