Help - Search - Members - Calendar
Full Version: advice wanted Punto sau Stilo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Ciobanu45513
Salutare,

Vreau sa imi iau un Punto sau Stilo sh. Despre masinile Fiat se spune ca nu sunt foarte fiabile, au probleme variate si dese, bla bla bla...
Nu sunt foarte convins de chestia asta, mai ales ca cei care le spun nu cred ca vorbesc din experienta proprie.
Asa ca apelez la posesorii/utilizatorii/cunoscatorii de Punto sau Stilo, sper ca sunt pe aici smile.gif sa- mi impartasiti si mie din 'experienta' avuta cu masinutele astea.

Many Thanks!
alex46383
Salut

Nu am condus niciodata fiat , sora -mea si-a luat panda smile.gif dar nu m-am urcat in el.

Ceea ce pot sa-ti zic este ca punto este posibil sa consume mult .
Daca este sa-ti iei fiat neaparat sa-ti iei motorul multijet atlfe nu are rost sa te mai complici.

Am intrebat si eu pe alti posesori de fiat punto maj totusi incercau sa scape de masina unu si-a luat volva , iar o tipa vrea s-o vanda (din cauza consumului).
madalina
Am un prieten cu un punto 1.2. La 40.000 de km a schimbat suspensiile, cateva bucse, un capat de bara.
Maff
Eu am condus Stilo 1.9 JTD 115cp vreo 1000 km, mi-a placut extrem de mult, este foarte stabila pe sosea la viteze mari, consuma foarte putin, bordul are cam tot ce ti-ai putea dori, spatiul in spate este foarte mare si soferul sta extraordinar de confortabil.Am fost incantat de masina.Am mers foarte mult pe autostrada si la drum intins consumul este extraordinar. Am facut o medie de 5.5% in 1000km, deci eu zic ca merita.Punto este cam mic, dar acum depinde si ce-ti doresti tu:spatiu interior generos sau o masina cu care sa te poti strecura mai usor prin oras, Stilo este o masina mica, insa PUnto este si mai mica.Insa eu iti recomand cu caldura Stilo, daca vrei performanta si un consum acceptabil, cauta Stilo 1.9 JTD 140cp.
G e o r g e
stilo 1.9 JTD 140 cp nu exista in oferta fiat romania
Maff
Nu exista?Hmm, eram sigur ca exista, parca acum cateva luni cand am trecut pe la fiat aveau in oferta motorul de 140cp.........hmm, pacat, este motorul cel mai bun, atunci iti recomand motorul de 115cp care este superb..Vad ca nu exista in oferta desi sunt sigur ca a fost, ce naiba, am inebunit eu?
Ciobanu45513
Multumesc pt. replyuri.
Ideea e ca imi caut un fiat diesel Second Hand, inca nu am bani de una noua, si nici chef sa mai astept un an sad.gif pana as avea banii. Asa ca m-ar interesa ce prbl pot aparea la masinutzele astea dupa 3-4 ani de exploatare, si daca capata probleme majore dupa perioada asta.
Ca buget ma pot baga pana la vro' 8k... deci ceva din 2001-2002 probabil...
Razvan47788
Salut,

Stilo n-am condus, m-am suit doar in el. Am in schimb un Punto din '96, 1108 cmc si sint f. multumit, consuma putin, mai ales afara, iar in city e nervos, demareaza la fix. E o masina buna daca n-ai copii si mai ales pt. oras. eu n-am ce-i reprosa, am schimbat doar ce se schimba de obicei la 100.000 (are 117.000) .
Maff
Pe la 8k eu zic ca gasesti un Stilo din 2001-2002 cel putin ala diesel de 80cp.
Ionut45405
Stilo - puncte slabe: caseta directie, bielete antiruliu fata, bucse punte spate, consum ulei+diverse probleme electronice mai ales la 1.8 benzina, diesel-ul nu s-a vz sa se dea la ulei, radiocas/CD cu slabiciuni, senzor greutate pasager. JTD 115 cp, 100 sau 80, 140 n-are. Mie mi se pare cam sus sezutul, in rest masina e grozava ca feeling si tinuta de drum+performante, iar ca aspect prefer 2 usi. Punto parca are mai putine slabiciuni, bucse la puntea spate, ceva alternatoare cu probleme. Motoarele benzina de la Stilo cam insetate, Punto diesel mai putin raspandit. Piese la Stilo la pret de C Klasse!
Ciobanu45513
Mersi Ionut! Raspunsul tau e complet si imi foloseste. Si eu m-am hotarat spre Punto, pentru ca e mai fiabila si apar mai putine probleme.
Ideea e ca tot incerc de ceva vreme sa gasesc un model cu ABS, AC si 2 Airbaguri, pe un motor de cel putin 80 CP si lipsa...
Oricum e mai bine ca stiu exact ce sa caut, la inceputul forumului inca nu eram decis intre Stilo si Punto.

Multumesc again!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.