Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Din 'Cotidianul': cele mai mici consumuri de carburant
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
adi45619
http://www.cotidianul.ro/index.php?a=7176&shift=1

Lectii de economie pentru soferi
Nicu Stan

Pilotii producatorilor de autoturisme se intrec in a obtine cele mai mici consumuri de carburant. Unul dintre recordurile in materie a fost obtinut chiar pe soselele romanesti. Germanul Gerhard Plattner a reusit sa reduca la jumatate consumul nominal al autoturismului pe care il conducea. Singurul element care diferentiaza o masina participanta la un astfel de test de una obisnuita este priceperea soferului. Pilotii sint dispusi sa impartaseasca o parte din secrete. O recomandare ar fi sa se mentina o viteza constanta de mers, iar accelerarea sa se faca progresiv. Un alt sfat este ca acceleratia, frina si schimbatorul de viteze sa nu fie folosite decit atunci cind este absolut necesar. De asemenea, momentul optim pentru oprirea motorului in caz de stationare este de 30 de secunde.

Ce conteaza cel mai mult pentru ca o masina sa consume cit mai putin? Soferul. Un pilot german a reusit cu Skoda Fabia un consum de 2,6 litri la suta de kilometri pe soselele romanesti. Toyota Yaris a obtinut rezultate mai bune, dar in Anglia.

Pilotul german se numeste Gerhard Plattner si nu se afla la prima grozavie de acest gen. Traseul ales de organizatorul evenimentului, Porsche Romania, a fost traversarea in diagonala a tarii si anume de la Constanta pina la Oradea. Pilotul insotit de un cameraman si un fotograf au plecat miercuri dimineata din Constanta. Traseul de 847 de kilometri a fost parcurs in 12,9 ore. Masina cu care a reusit aceasta performanta este Skoda Fabia, de serie, dotata cu un motor de 1,4 litri TDI.
Traseu complex

“Obiectivul testului a fost demonstrarea performantelor masinii si evaluarea consumului real de combustibil, in conditii combinate de drum, cu traficul obisnuit al unei zile de lucru”, spun reprezentantii Porsche Romania. Rezultatul testului este un consum mediu de 2,6 litri la 100 de kilometri, pe o distanta de 847 de kilometri de drum normal, arata Porsche Romania. Aproximativ 200 de kilometri din traseu au fost parcursi pe autostrada, iar restul drumului a fost de oras si sat, cu coboriri si un procent de peste 45% portiuni in urcare pe Valea Oltului. “In experienta mea de peste 30 de ani nu am mai atins acest consum minim de combustibil cu o masina de serie!”, a spus Plattner. Pilotul german a mai incercat in decembrie anul trecut un consum cit mai mic cu Fabia. Atunci a reusit performanta de 3,56 litri la suta de kilometri.
Yaris, consum de 2,4 la suta

In conditiile in care consumul combinat al modelului Yaris este de 4,2 la suta de kilometri, 3,7 la suta in afara localitati si 5,1 la suta in oras, un expert a reusit sa obtina performanta unui consum uimitor. Experienta a avut loc in 2002, pe un circuit de raliu din Anglia. Atunci, instructorul auto John Gough din Gloucester a obtinut performanta unui consum de 2,4 litri la suta de kilometri.

Gough, dupa experienta capatata, are dreptul sa dea citeva recomandari novicilor pentru un consum cit mai mic. O recomandare ar fi sa se mentina o viteza constanta de mers. Pentru a scoate acel consum de 2,4 la suta, Gough a mentinut o viteza constanta intre 55 si 65 de kilometri pe ora.

O alta recomandare pentru soferi este ca accelerarea sa se faca progresiv. Un ultim sfat dat de instructorul de pilotaj este ca acceleratia, frina si schimbatorul de viteze sa nu fie folosite decit atunci cind este absolut necesar.
madalina
Si pretul platit de Porsche Romania pentru articol a fost de......?
stefan_ieu
Este evident o reclama. Dar nu asta era problema celui care a postat (cred). Consumul realizat este totusi un fapt cat se poate de real. Stilul de condus aplicat de tipul asta este insa impracticabil in conditii normale.
Andrei Suzuki
Pai Madalina,daca e sa o luam asa,Toyota cat o fi platit pt eventualele articole ce au aparut in urma testului cu Yaris?
madalina
Eu am vazut laude ale consumului obtinut de Yaris NUMAI in reclamele Toyota, nu reclama ascunsa.
Andrei Suzuki
OK. :angel:
madalina
In plus, nu se spune in articol, ca acest consum a fost obtinut noaptea, cand stim cu totii cum este traficul.
Watcher
Da, buna observatie si MARE diferenta.
Draguta faza.
Cand a facut Opel un test din asta au pus si poze cu toti ziaristii si au alimentat din bidoane nu din rezervor pentru ca sa poata masura exact cat s-a consumat. Atunci au ciastigat nsite romani, nu mai tin minte consumul din pacate
Maff
Si in afara de asta testul a fost facut miercuri cand circulatia dinspre Constanta este mai usoara, mai ales noaptea cand nu e tipenie...............
adi45619
Si probabil ca din cand in cand se dadea jos si incepea sa impinga masina. Noaptea, cand nu-l vedea nimeni. biggrin.gif
stefan_ieu
1. Traseul a fost facut ziua - mai cititi si voi presa.
2. Era normal sa aleaga o zi mai libera. Ce vroiati, sa stabileasca un record mondial de consum mergant prin centrul Bucurestiului?
3. Firmele isi aleg singure modalitatea de a-si face reclama. Nu vad de ce, atata vreme cat nu se spun chestii neadevarate, un mod de a-ti face reclama e mai "onorabil" decat altul. Eu as remarca faptul ca in articole s-a spus despre consumul Yarisului, desi putea fi trecut cu vederea acest "amanunt".
G e o r g e
ce te ataci biggrin.gif sa fie oare pentru ca ai skoda ?

hai recunoaste ca a fost reclama mascata :angel:
stefan_ieu
Pai eu am fost primul care i-am dat dreptate madalinei ca e reclama mascata. Uita-te mai sus in posturi. Dar si cu reclama si fara, consumul tot ala ramane.
Nu m-am atacat. Doar v-am corectat. Data viitoare sa fiti mai atenti cu informatiile, mai ales cand si afinitatile voastre sunt cunoscute.
De oare mi-ai raspuns asa urgent, "atacandu-ma"? Hai recunoaste ca nu-ti place marca asta :wave: .
G e o r g e
pai nu-mi place biggrin.gif si recunosc asta biggrin.gif
stefan_ieu
Vezi, la asta ma refeream si eu cand vorbeam de informatii eronate. Si madalina este in situatia ta, dar ea "combate" fara sa se informeze in prealabil. Asta nu e frumos :nope: .
Nu e nici o problema ca nu va place marca asta. Dar macar aduceti argumente valide (amicul Vasile ar fi spus ca v-au platit firmele japoneze sa le faceti reclama sau, mai exact, sa faceti antireclama la competitori biggrin.gif ).
madalina
La stiri, pe N24, parca, au spus ca s-a facut testul noaptea.
stefan_ieu
Chiar in articolul din primul post se spune ca testul a fost facut ziua :
QUOTE
Pilotul insotit de un cameraman si un fotograf au plecat miercuri dimineata din Constanta. Traseul de 847 de kilometri a fost parcurs in 12,9 ore.
madalina
Corect. Ai dreptate. blush.gif
Radu45866
Haideti sa discutam despre cum ar trebui sa procedam noi insine pentru a obtine un consum cat mai mic de combustibil. Asta ar fi un lucru util, indiferent de cat de multa reclama isi fac firmele pentru a impresiona eventualii clienti... Eu conduc din 1981. Cred ca am obtinut un consum bunicel, indiferent ce masina conduceam. Skoda, Dacia, Megane (~6,2%). (Pe asta vreau sa-l vand, daca nu ma cenzureaza careva biggrin.gif ) In fine... spuneti, de ce oare obtin acum cca. 8% in exterior cu noul meu Scenic?!?! Eu conduc la fel... Am vorbit la reprezentanta si mi-a spus ca e perioada de rodaj... FASSSS!!! Ce rodaj? Eu ma deplasez cu cca. 90-100 in exterior, fara accelerari bruste... Voi ce ziceti?
Dan27
ceva sigur nu e ok..ca sa scoti 8 la exterior trebuie s-o calci serios,daca e diesel
HalbaSus
Eu cu un Audi A4 1.9 TDI 115 cp am obtinut un consum Oradea - Cluj (~140 km, trebuie traversata piatra craiului) consum = 3.8 (facut plinul in Oradea, kilometrajul la 0, alimentat in cluj...).
Cum am reusit ?
Secretul e simplu... vi-l impartasesc si voua: Am mers cu 2 masini, eu cu audi-ul iar taica-meu cu SuperNova, ca sa nu o ajung eu cu o ora inaintea lui am zis sa mearga el in fata si eu stau in spatele lui orice ar fi... lui ii era frica sa conduca supernova cu viteza ca ii dadea senzatie de instabilitate (Audi-ul era al lui... deci era obisnuit cu altceva)... Viteza maxima a fost 100 km/h si am folosit mult frana de motor ca mergea prea incet dacia din fata mea... Deci daca vreti sa atingeti un consum ideal gasiti-va ceva camion sau o dacie 1300 care nu merge mai repede de 100 km/h si urmariti-o... veti fi surpsinsi de rezultat... Ah... am uitat sa zic... daca mergeam singur consumul ar fi fost cam cu 1.5-2 litri PESTE cel declarat de producator... care e de vre-o 5.5 sau ceva de genu biggrin.gif
Maff
Pai este normal, ca daca stai in spatele unui TIR care merge cu o anumita viteza sa consumi mai putin decat de obicei.Se produce asa numitul fenomen de "aspiratie".Datorita curentilor de aer formati in spatele TIR-ului masina din spatele lui inainteaza mai usor, ba chiar este trasa putin de acestia.Problema este la o frana brusca a TIR-ului.Daca este frana de urgenta si TIR-ul este gol, s-ar putea sa ajungi in cabina soferului cu tot cu masina.....Asa ca nu este bine sa stai foarte mult in spatele unui TIR.Mai ales ca vizibilitatea este foarte redusa.Dar intr-adevar daca vrei sa ai un consum mai mic ar fi o solutie ideala.Mai ales ca TIR-urile merg de obicei cu o viteza constanta.Mai este un aspect: daca soferul este obosit, se mai intampla datorita faptului ca desi ei trebuie sa faca niste pauze din cand in cand, ei nu prea le fac, si s-ar putea sa te trezesti ca a adormit la volan si ca o ia pe aratura si tu dupa el, ca nu vezi exact pe unde este drumul din cauza vizibilitatii reduse..........
Radu45866
Pentru Maff: biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Pentru Dan: e benzina

In rest, am observat un nivel al uleiului mult peste maxim (Asa a fost livrata)...
Asta sa fie cauza consumului ridicat? Parca am citit undeva ceva de genu' asta...
James Kilowatt
QUOTE(Maff)
Pai este normal, ca daca stai in spatele unui TIR care merge cu o anumita viteza sa consumi mai putin decat de obicei.Se produce asa numitul fenomen de "aspiratie".Datorita curentilor de aer formati in spatele TIR-ului masina din spatele lui inainteaza mai usor, ba chiar este trasa putin de acestia




Eu am scos o data in jur de 4% cu un seat ibiza 1.2 din 93 folosind smecheria asta....
stefan_ieu
Consumul scos de tipul ala se baseaza in proportie de 95% pe un spirit de anticipatie exterem "performant". Secretul cel mai mare este sa nu ajungi sa franezi.
HalbaSus
Si totusi e vorba de o subcompacta cu motor de 1.4 tdi... care probabil nu a depasit 2500 de ture decat in frana de motor (cand nu consuma)... Deci nu mi se pare o chestie foarte mare... Oricum nu cred ca cineva normal ar fi in stare sa mearga in spatele camioanelor doar pt un consum minuscul.. si daca da, atunci ar trebui amendat ca incurca circulatia, deoarece face depasirea camionului si mai dificila pt ceilalti soferi...
Nu cred ca a murit nimeni de la un consum de 4.5-5 litri la suta...
Maff
Hehe, in afara merg TIR-urile cu 100-120 de zici ca nu-i adevarat, daca te depaseste unul d-ala parca trece taifunul.Asa ca nu ar fi o viteza foarte mica si in afara de asta am vazut foarte multe care depaseau ele masini mici......... biggrin.gif .Dar sa fim seriosi, e o nebunie oricum sa stau in siajul unui TIR doar pentru a obtine un consum mic.Si ce mare chestie este consumul aluia?Am obtinut 4% pe autobahn cu un Fiat Stilo de 115cp JTD, asa ca ce mare chestie ar fi sa obtina un consum mai mic.Tehnica evolueaza, Fabia este cu cateva sute de Kg mai usoara decat Stilo, are motor mai mic, nu vad ce atata tam-tam........si soferul era un profesionist, cred ca ar fi obtinut un consum identic si cu alta masina..
adi45619
Mie imi e frica de TIR-uri. Nu le suport nici in fata nici in spatele meu. E ca si cum ar sta un soricel pe langa un elefant. Am grija de fiecare data sa pun cateva masini intre mine si TIR-uri .
Radu45866
AM GASIT!!
Consum ZERO!!!
Dai un ciubuc TIR-istului si te agheti cu o bara de el...adica de TIR smile.gif
De ce sa ai emotii cand franeaza... cand accelereaza? Stai pasiv in "remorca" smile.gif
Sport extrem biggrin.gif
Radu45866
Dupa cum mi-au spus de la reprezentant, consumul a inceput sa scada. Acum am peste 1000 km parcursi si deja am ajuns la 7,5l/100 Km consum mixt, 6,5 in exterior. Daca se stabilizeaza la cca. 6 in medie in ext. va fi ca in prospect. Va mai tin la curent cand (si daca smile.gif ) va avea loc evenimentu'.
Maff
E normal sa scada consumul dupa 1000-2000 de km.
Otto73
hibridele au cele mai mici consumuri de carburant.
Mircea53641
Stie cineva care e distanta ideala fata de un TIR pentru un consum/siguranta ok?

Mai cunosc pe cineva (sute de mii de Ok la activ pe tot felul de sosele din tara si Europa) caruia ii place sa stea in "coada" camionagiilor. Totul este sa stii pe care sa ti-l alegi. In nici un caz turc. Banatenii stiu de ce...
adi45619
Dar toate pietricelele care le arunca TIR-ul in aer nu distrug vopseaua si caroseria?
Mircea53641
Depinde la ce distanta wink.gif Plus ca se intampla rar, chiar si pe drumurile de la noi.

Eu n-am avut niciodata probleme cu pietricelele pe drumul Arad - Bucuresti (Rm. Valcea).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.