Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cumparare auto sh de la firma
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Nounou
Ce este diferit (daca este) in cazul achizitionarii unui auto sh al carei proprietar este persoana juridica? Stiu ca se face factura, insa celelalte documente si etape raman aceleasi?
Va multumesc!
madalina
Da. Doar ca platesti si TVA. AH, mai nou nu ai voie sa vinzi o masina a firmei decat prin licitatie.
Nounou
Madalina, esti sigura in legatura cu licitatia? Mi se pare extrem de stupid, imi poti spune care lege (eventual un link) prevede acest lucru??
TVA-ul este inclus in pretul negociat cu proprietara firmei.
madalina
Stiu pe cineva care a avut o masina in leasing pe firma unui prieten - din motive de taxe, TVA etc, a terminat leasingul si a vrut sa o treaca pe numele proprietarului real - cel ce a platit ratele. Nu a putut sa faca acest lucru pana nu a organizat licitatie. Asat s-a intamplat in urma cu vreo 3 saptamani.

Intreb si de lege.
Nounou
Pai pe perioada leasigului proprietarul nu era firma de leasing? Poate licitatia avea sens in acest context .. altfel chiar mi se pare aberant si ma indoiesc ca exista asa o lege...
Ar fi super daca am sti despre care lege vorbim
madalina
Nu m-am exprimat clar: o persoana fizica a vrut o masina japoneza. Un prieten s-a oferit sa suporte el leasingul pe firma lui, sa-i zicem F, scazand costul masinii astfel. S-a terminat leasingul, masina a fost trecuta pe numele firmei F, ce a platit in acte masina. Firma F a vrut sa treaca masina pe numele persoanei fizice ce a vrut masina si a platit de fapt ratele, dar nu s-a putu face acest lucru decat dupa ce firma F a organizat licitatie.
Nounou
Sperasem sa fi inteles gresit, m-am gandit ca asa ar putea sta lucrurile ..
Crezi ca poti afla de la cunostinta ta mai exact care este legea, cine s-a opus acestei tranzactii? Adica eu ma apuc sa fac actele in mod normal ... unde ma voi impotmoli, la politie?
madalina
Tu nu patesti nimic, insa firma in momentul in care va fi controlata de Garda financiara, Curtea de Conturi sau stiu eu ce alt organ de control va primi o amenda.
Pripas44427
Licitatii pentru vanzari de mijloace mobile ( auto..etc ) sunt obligate sa faca numai firmele unde actionar majoritar este STATUL ROMAN !!!
madalina
Unde e statul roman actionar majoritar, TOTUL se vinde prin licitatie.
mircea9
Ca sa nu ai pb. cu autoritatile statului si ca sa nu faci o licitatie in cazul in care vrei sa vinzi o masina inmatriculata pe firma poti sa ii faci o evaluare la un expert autorizat si sa o vinzi la un pret cel putin egal cu aceea evaluare.Asta ca sa nu prejudiciezi voit firma .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.