Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kia Sportage 2005: probleme, service, costuri de intretinere
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
Cristian47655
Salut.

Vin si eu cu ce ma arde: noul model Kia Sportage.

Nu prea se stie nimic de el si taaaare as vrea sa stiu cam cu ce se mananca probleme cum ar fi:
- ce hibe s-au gasit la modelul asta pan acum
- cum e service-ul din Romania la el
- care sunt costurile de intretinere (costul mediu la o revizie; pretul unor piese comune comparativ cu celelalte marci)

Din ce am aflat eu pana acum pot spune ca modelul anterior de Sportage nu a fost cea mai reusita masina (ca sa nu spun mai rau) dar, in acelasi timp Kia Sorento s-a clasat prima la JD Powers. Noul Sportage de care din situatii este mai apropiata.

Stiu ca este un model nou, deci nu prea sunt informatii si asta este si motivul pentru care am deschis topicul: sa se verse aici cat mai repede ce se stie despre masina asta.

Pe forumurile de afara discutiile sunt idioate de cele mai multe ori si cel mai bun exemplu e o discutie cu vreo 20 de posturi doar despre "cat de incomod este suportul de pahar care impiedica accesul la CD-player". Nu elementele de design conteaza (de cele mai multe ori e legat de gusturi sau obisnuinta) ci restu.

Va rog sa continuati discutia de unde o las eu si promit sa aduc de pe forumurile de afara tot ce gasesc nou sau interesant despre modelul asta.

Merci
horatiu7
vezi site-ul whatcar.co.uk, alege sportage si gasesti acolo readers review ( sunt vreo 7-8 posesori de sportage care isi "spun" parerea ).
saptamana viitoare am sa fac un drive test cu modelul diesel de 2 litri si am sa revin cu impresiile personale si date despre service.
numai bine!
Cristian47655
Am vazut.

De fapt trecusem pe acolo acu cateva zile, numai ca mi s-au parut insuficiente informatiile celor care au postat. Asa, pe drive-test, am mai multa informatie la:
http://www.usatoday.com/money/autos/review...-sportage_x.htm

Destul de serios articolul. Si mai sunt teste facute de reviste de specialitate.

Probabil ca mai trebuie asteptat pana o sa fie destui care sa fi condus o astfel de masina macar 10.000 km si sa fi ajuns cu ea la service macar o data.

Se mai asteapta pareri....
raul-27
Ai o inclinatie deosebita pt kia?Caci daca nu eu zic sa arunci o privire si in casa Hyundai,mai precis Tucson.E mai rafinat la interior. :wave:
Andrei Suzuki
Ai vazut noul Sportage?Te-ai urcat in el?Eu zic ca arata mai bine ca Tucson,desi si ala imi place mult.
Cristian47655
M-am uitat si la Hyundai Tucson.

Sunt construite pe acceasi platforma si au echipe diferite de design. La exterior sunt asemanatoare. La interior sunt mai diferite dar aici este o treaba de gusturi...

Calitatea este similara, dar preturile sunt mai bune la Kia. Un Sportage, de 2 L, pe benzina, cu toate optiunile inclusiv piele iese sub 17.000 EURO CIP (si asta fara o negociere cu dealerul).

Conteaza pretul daca oferta este similara...

Dar nu a avut nimeni treba cu modelul asta? Sa fi intrat macar o data in service cu ea?
Andrei Suzuki
Pai dabia s-a lansat.Ar fi nasol sa aiba nevoie de service asa repede.Mai asteptam...sa vedem.Si eu ma tot interesez de Sportage ca vrea taica-miu sa dea Rio si sa cumpere un Sportage.Dar mai e pana atunci...
adi45619
De pe autoindex.org:

Hyundai Tucson SUV 5d 2.0 CRDi :
---------------------------------------
putere maxima 82.5 kW (ECE) 4000 rpm
cuplu maxim 245 Nm (rpm) 2000 rpm
Average consumption 7.0 l/100 km (ECE)


Kia Sportage SUV 5d 2.0 CRDi :
-------------------------------------
putere maxima 85 kW (JIS) 4000 rpm
cuplu maxim 260 Nm (rpm) 2000 rpm
Average consumption 7.1 l/100 km (ECE)
Andrei Suzuki
Mai buna Sportage. biggrin.gif
raul-27
Majoritatea invinge biggrin.gif
Da' mie tot nu-mi place atmosfera interioara;prea mult "lemn".
Cum se spunea mai devreme;chestie de gusturi.
M-am suit si in Kia si in Tucson;mi-a placut mai mult Tucson.
A fost un fel de autoshow aici la Constanta cu mai toate marcile si masinile lor...Si ca o paranteza,individul de la Hyundai cauta sa ma convinga ca motorul lui Tucson pe motorina are 112 KW biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Sarmanul om nici dupa ce i-am aratat pe foaia pe care o tinea in mina diferenta dintre CP si KW (ba chiar i-am scris si formula) nu a fost prea convins si a ramas la parerile lui...
Andrei Suzuki
Hai lasa ca am vazut si eu vanzatori ca ala pe la Siab.Multi (vanzatori) ramaneau surprinsi (si placut) cand aflau cate o chestie noua despre masina de la....vizitatori. laugh.gif laugh.gif
Mihai 36955
Referitor la SPORTAGE vs. TUCSON. Interiorul mi se pare mai reusit la KIA, in plus ai mai mult variante de culori, aia cu portocaliu arata bine de tot. In plus KIA ar avea si ESP iar TUCSON nici optional nu ofera. Acum la service nu prea am ce sa zic doar ca l-a mintrebat pe dealer si mi-a aruncat un frumos 3-400EUR/revizie/10.000 km, ceea ce sincer sa fiu mi s-a parut MULT prea mult, la KIA inca nu stiau costurile.
In schimb KIA SPORTAGE, care mi-e unul imi place mai mult decat HYUNDAI este adusa de catre MIT MOTORS, firma de care eu ma feresc, am avut multe neplaceri cu ei; le-am mai spus si pe alte post-uri.
adi45619
Ce probleme? Am inteles ca astia de la MIT au preluat acum un an importul de Kia.
CZY
Da, inainte era APCI acum e MitMotors.
Catalin57750
Kia Sportage 2.0 CRDi
Revizie de 10000Km la MIT MOTORS
Pret: 759.20 RON

Pretul mi se pare foarte piperat. Ma insel?
Nu am gasit scris nicaieri (nici in cartea tehnica si nici pe site) ca reviziile trebuiesc facute la 10000km ... si mi se pare destul de stupid pentru un disel.
Nu am gasit pe site alte service-uri agreate.

Au schimbat:
Filtru Ulei: 200.00 RON
Ulei: 6x30.50=183.00 RON
Filtru aer: 85.00 RON
Antigel 1l: 23.50 RON
Saiba Inel: 2.80 RON (ce e aia habar nu am .. dar e ieftina)
MANOPERA: 143.68 RON
adi45619
QUOTE(Catalin57750)
MANOPERA: 143.68 RON


Dar cat timp au lucrat la ea? Stiam ca ora de lucru e in jur de 40-45 RON.
liviu68487
Salut,
la ce service mergeti cu KIA?
adi45619
wow, mai exista oameni care posteaza pe forumul kia. smile.gif Eu merg la serviceul Daewoo pt ca nu vreau sa vin pana in Bucuresti pt o revizie.
liviu68487
QUOTE(adi45619)
wow, mai exista oameni care posteaza pe forumul kia. smile.gif Eu merg la serviceul Daewoo pt ca nu vreau sa vin pana in Bucuresti pt o revizie.


Salut,
eu astept (e drept, de circa 3 luni wallbash.gif ) sa imi soseasca un Sportage si pana atunci vreau sa mai aflu ceva detalii despre KIA in Romania. M-am abonat si pe forumul KIA din Franta, dar si acolo sunt doar 41 de abonati...

http://divers.j.free.fr/sportage/
adi45619
Incearca si aici: www.kia-forums.com
Eu un forum international in engleza si are peste 10 000 de membrii. Trei luni nu e cam mult? Si un maybach vine mai repede.
liviu68487
Salut,

Pe site-ul international de care ziceai tu sunt mai mult americani si e posibil ca versiunile sa fie diferite. Am mai gasit un forum din Anglia, dar aia vorbesc de consum in "mile per galon" si ... au alte probleme.

Asa ca i-am convins pe francezi sa faca si o zona in engleza pe forumul lor, ca asta pare a fi cel mai european. Si problemele par similare cu ale noastre.

Mergeti la
http://divers.j.free.fr/sportage/forum/ind...?owner=sportage

si in josul paginii, in zona "VOUS EN PENSEZ QUOI DE VOTRE SPORTAGE"
gasiti rubrica
FOR THE FOREIGNERS - language = English
This is a space for the foreigners.
Only English language
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.