Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vs clasa compacta motorizare 1.4 benzina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Steffan
Stiu ca s-au tot facut versus la clasa compacta.... ceea ce vreau este un pic mai in detaliu.
Ma intereseaza un versus in clasa compacta dar la motorizarile cele mai mici (benzina) 1.4.
Criteriile ar fi: fiabilitate, cost intretinere, performantze.

Lista masini car ar intra in vs(posibil sa mai fie vreuna...)
- Opel Astra
- Toyota Corolla
- Mazda 3
- Renault Megane 2
- Peugeot 307
- Citroen C4
...

Ca o parere proprie am mers intr-o corolla de 1.4 si vreau sa zic ca e super...nu pot sa dau un verdict ca nu stiu la restul.
Iulian HondaFan
Mazda3 nu vine cu 1,4.

cred ca nici o compacta nu ar trebui sa vina cu motor sub 100CP si asta scoate din discutie in ochii mei ORICE 1,4. Daca nu ma tin buzunarele as prefera un subcompact ( Mitsu Colt 1,3, Yaris1,3, Fabia1,4, Jazz1,4 daca n-ar fi indecent de scumpa in Romania si Clio pt. ca asa de ieftina in Romania)...

in final cea mai buna varianta ar fi Corolla 1,4 cu 95CP care e si cea mai usoara. apoi, desigur, Megane2 pt. ca e mai ieftin (are 98CP dar cuplu un pic mai mic si in final e cu 0,5 sec mai incet pana la 100km/h fata de Corolla). Astra si C4 ar fi mai placut de condus si poate si mai dichisite in interior dar sunt mai grele si submotorizarea s-ar simti si mai mult.

Corolla desigur bate cam tot de pe lista la capitolul fiabilitate.
ncristi
C4
guerilla
cristi, stiu ca poti spune mai mult decat un raspuns monosilabil smile.gif
Steffan spunea ca nu stie nimic despre celelalte modele. Iar despre motorul de la C4 chiar nu s-a vorbit pe forum.
asa ca ... asteptam detalii
ncristi
Cati oameni de pe acest form au condus un C4 in plus si unl cu motor de 1.4...in afara de motorul de la renault (si nici pala bine) nu pot sa spun nimic despre motoare insa mie imi place f mult C4 si mazda 3 insa asta din urma este scumpa si nu cred ca vine cu motor de 1.4 (ar fi s pacat)...

PS
Scoateti rahatu ala de reclama (la fiesta cred) ca am inebunit sau spuneti macar cum draq fac sa nu-l mai vad.
E antireclama tata...
guerilla
off topic.
daca-ti zic ca eu sint de-a dreptul crispat de reclama aia cand sint la birou ma crezi?
dar acasa folosesc Mozilla si e blocata cu succes.
printre altele mozilla e si mai safe. incearca-l.
M A R I U S
Apropo de 1.4 la compacte e cam mic motorul dar 1.4 98cai si 1.4 97cai e minimum pt o greutate de aprox 1100kg. Daca nu ai bani de o Corolla1.6 ia-ti cu incredere Corolla 1.4. Eu am aproape 40000km si sunt super multumit

Mai usor cu afirmatiile ok? in definitiv acesta este un forum platit din reclama.
Steffan
@Iulian Fan Honda
te rog sa te uitzi pe site la www.mazda.ro si ai sa vezi o versiune pentru mazda 3 sport 1.4i R4 DOHC 84 CP...eu cel putzin asa am vazut(posibil sa ma insel?)

eu am o (sa zicem) alta filozofie...decat sa iua o masina din clasa mica dar cu motorizare puternica prefer una din clasa mai mare dar motorizare minima...multzi sunt convins ca m-ar contrazice

si m-am gandit ca un 1.4 pe benzina ar consuma mult mai putzin...
Andrei Suzuki
Un 1.4 ar consuma mai putin decat ce?Decat un 1.6?Nu neaparat pt ca un 1.6 ar trage mai usor caroseria decat 1.4,deci ar avea si un consum mai mic. wink.gif
Steffan
QUOTE(Andrei Suzuki)
Un 1.4 ar consuma mai putin decat ce?Decat un 1.6?Nu neaparat pt ca un 1.6 ar trage mai usor caroseria decat 1.4,deci ar avea si un consum mai mic. wink.gif


posibil sa ai dreptate...dar eu imi pun urmatoarea intrebare:
de ce ar mai pune un producator un motor de 1.4 pe o masina compacta cand numai lucruri negative ar avea(consum mare, submotorizare, diferentza de pretz relativ mica faza de 1.6 sa zicem)...?ar fi mai mare daraua decat ocaua...

PS: chiar sunt curios daca cineva poate sa spuna consumul real dintre un 1.4 si 1.6 la un model oarecare...
madalina
Pentru ca foarte multi oameni cred ca un motor mic inseamna automat si consum mic.
Steffan
daca ma uit in datele tehnice ale producatorului chiar este mai mic...
Andrei Suzuki
Nu intotdeauna ce scrie acolo e adevarat. wink.gif
Iulian HondaFan
daca vei conduce foarte linistit 1,4 va fi ceva mai economic in oras si numai o idee in afara. daca vei conduce mai sportiv 1,6 iti va da si putere mai multa si consum mai bun.

poate eu sunt putin influentat de faptul ca in US si subcompactele (kalos/aveo, accent, rio, yaris/echo) vin cu motoare de 100-110CP. Compactele sunt de regula motorizate la 125-150CP.

dpdv strict utilitarian atata timp cat nu te deranjeaza demaraj de 10sec pana la 50-60km/h ( poti scoate mai putin dar atunci vei consuma mai mult decat cu un 1,6) si nu ai de mers interurban mult ( unde te vei cam ruga de o compacta sub 100CP in depasiri) treaba e OK.
adrian-382
QUOTE
Criteriile ar fi: fiabilitate, cost intretinere, performantze.
...pai criteriile sunt cumva antagonice cel putin pentru optiunile frantuzesti.Iar in privinta motorizarii de 1.4 ,mai sunt si alte aspecte de luat in calcul :tehnologia motorului,diagrame cuplu-putere,utilizarea masinii ,greutate transportata uzual.Daca i-ti place vreun model din lista ta ,i-al asa si lasa fitzele cu motorizarea pentru altii.La masina pe care o doresti gasesti multe alte lucruri ok decat motorul de capacitate mai mica sau mai mare.Cel mult o vei tura un pic in plus cand ai nevoie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.