Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TOYOTA COROLLA SAU NISSAN PRIMERA?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sorin47191
aM AUZIT DESTUL DE MULTE LUCRURI PROASTE DESPRE ACEASTA PRIMERA FACUTA IN ANGLIA, MAI ALES LA CAPITOLUL FINISAJE - DUPA SCURT TIMP PLASTICELE INCEP SA SCARTIE PE LA IMBINARI - SI E DETUL DE MULT PLASTIC IN EA, DESI ARATA BINE. SA FIE MASINA ASTA CONFORM ZICALEI ROMANESTI: PE-AFARA II VOPSIT GARDUL SI-NAUNTRU LEOPARDUL?
madalina
Sorin, incearca, te rog, sa nu mai scrii cu majuscule.

Vrei pareri despre Primera sau vrei o comparatie Primera-Corolla? LA ce motorizari, ce nivel de echipare etc?
ncristi
VEZI CA AI CAPS LOCKUL ACTIVAT SI NU PREA VAD ROSTUL COMPARATIEI!

Eu daca ar fi sa-mi iau o alta masina si as avea de ales as alege primera aia naspa cu plastce multe.
Sorin47191
Pt madalina: ambele cu motor de 1.6 si la acelasi nivel de achipare.

pt. Cristi: cum ti-ai motiva alegerea?
Sorin47191
Vreau o comparatie intre primera (pretinsa a fi o "low cost limousine") si corolla (o compacta destul de scumpa).
madalina
Corolla deoarece Primera a fost gandita in perioada in care Nissan statea foarte prost din punct de vedere economic si nu stii pe unde s-au facut economii.
Maff
Nissan Primera 1.6

Berline 5 portes

Moteur : 4 cyl.,16 soup., 1 596 cm3, 109 ch à 6 000 t/ m, 144 Nm à 4 000 t/m. Transmission : roues AV motrices, boîte 5 vitesses. Suspensions : AV triangles superposés, AR multibras, barres antiroulis. Freins : AV disques ventilés, AR disques, ABS, ampli. d’urgence. Direction : crémaillère assistée, diam. de -braquage: 11,2 m. Dimensions : empat. 268, long. 457 (break 468), larg. 176, haut. 148. Réservoir : 62 l. Coffre : 460 dm3.

Pneus : 205/60 R 16. Poids : 1 287 kg.

Vitesse maxi. : 190 km/h. Accélération : 0-100 km/h : 11”6.
Consommation (l/100 km) : urbaine 9,3, extra urbaine 6, mixte 7,2.


Toyota Corolla 1.6 VVTi

Moteur : 4 cylindres, 16 soup., 1 598 cm3, 110 ch à 6 000 t/m,
150 Nm à 4 800 t/m. Boîte 5 ou automatique 4 rapports sur berline. Antipatinage, ESP et ampli. d’urgence en option sur Linea Sol, en série sur Verso L. Sol. Verso : pneus 205/55 R 16, réservoir 60 l, coffre 399 à 1 563 (5 pl.) ou 63 à 1 563 (7 pl.) dm3, empat. 275, long. 436, haut. 162. 1 145/1 345 (7 pl. + 20) kg.
190/175 km/h. 0-100 km/h: 10”2/12’’7.
9/9,5 - 5,9/6,4 - 7/7,5 l/100 km.
Chiffres berline / Verso.

Pneus : 195/60 R 15
Maff
Dar de ce nu te uiti si la Toyota Avensis?
ncristi
Sa fim seriosi, primera este o alta clasa. Interiorul nissanului este mult peste cel al corollei (care este destul de slabut).
Corolla ar avea de partea sa chestia cu "ce-a mai fiabila masina dn lume" pe care eu nu dau 2 bani.

Daca masinile au acelasi pret eu as alege clar nissanul.
Maff
Din cauza diferentei de clasa ii spusesem si eu de Avensis..
M A R I U S
Corolla chiar este una din cele mai fiabile masini iar interiorul nu mi se pare deloc slabut( este printre cele mai tari la compacte) este peste nissan
guerilla
Marius hai sa nu sarim calul laugh.gif
sunt compacte care stau mai bine la capitolul finisaje decat Corollele noastre.

primera este in aceeasi clasa cu avensis.
comparatia aleasa de tine e un pic fortata.
tu de fapt ce cauti la o masina? blush.gif
Sorin47191
OK, poate comparatia nu e "egala" pentru ca sunt, intr-adevar, clase diferite. Insa v-am cerut parerile asupra acestor doua masini pentru ca oscilez intre ele. As vrea o parere despre finisajele nissan. Poate cineva care detine o primera. Si as vrea o comparatie intre cele doua motoare de 1.6.
Sorin47191
OK, poate comparatia nu e "egala" pentru ca sunt, intr-adevar, clase diferite. Insa v-am cerut parerile asupra acestor doua masini pentru ca oscilez intre ele. As vrea o parere despre finisajele nissan. Poate cineva care detine o primera. Si as vrea o comparatie intre cele doua motoare de 1.6.
Impuls
Alege Primera. Alta clasa, alt stil. Iar finisajul nu este chiar asa cum se spune. In plus la design sta mult mai bine:atat interior cat si exterior.
Nissan nu o duce bine din p.d.v. financiar ci foarte bine. Chiar daca au avut ceva probleme au avut grija sa le rectifice la timp pentru a nu isi afecta propria imagine.
Iulian HondaFan
Primera e lansata in 2001 cand a fost lansata si Corolla in Japonia.

cu motorul de 1,6 e muuult mai inceata decat Corolla si consuma mai mult. parerea mea cel putin 130CP ( daca vorbim de benzina) sunt NECESARI pt. o masina de clasa medie. 110CP cat scoate 1,6-le Nissan sunt cam putini. deci la 1,6l as prefera clar Corolla.

manevrabilitatea/tinuta de drum sunt mai bune la Primera cum e si normal, dar comparata cu Mondeo, Passat si Accord e mai slaba.

Fiabilitatea Primera este f. buna, cel putin dupa studiile din UK, si nu ar trebui sa fie element de departajare fata de Corolla. Nu acelasi lucru se poate spune despre Megane si Laguna ale Renault...

deci depinde de ce vrei tu.

finisajele e usor sa le verifici personal mai ales ca ambianta interioara per total se judeca subiectiv in mare parte.
ncristi
QUOTE
Nu acelasi lucru se poate spune despre Megane si Laguna ale Renault...


Tot in studiile din anglia MII era clasat din pct de vedere calitativ peste gplf V (ce putin meganul care se vinde in anglia) iar laguna a fost laudata peste tot pt motoare, confortul si senzatiile pe care le ai cand conduci,performanta dar intr-adevar laguna a fost penalizata la capitolul fibilitate "small problems..."

despre laguna:
http://www.whatcar.com/RoadTest_Summary.as...0&RT=213928
despre megane

http://www.whatcar.com/RoadTest_Summary.as...0&RT=204518
Iulian HondaFan
datele exacte si sumedenie de linkuri:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...c&start=100

fac aici o recapitulare:

JD Power Germania 2004 din 119 modele in studiu:
Clio locul 69, Megane 53, Laguna 50, Primera 46, Corolla 1.

JD Power 2005 UK 124 modele:
Megane96, Clio 88, Laguna 84, Primera 43, Corolla8.

AutoExpress UK 2005 100 modele:
Clio 90, Laguna 87, Megane71, Primera 65, Corolla34

Top Gear UK 2004 cu 142 modele:
Laguna 141, Megane 138 ( sub locul 132 nu am date).

ReliabilityIndex UK (scorul mai mic e mai bun):
Laguna 128, Primera 78, Clio 74, Megane71, Corolla54
ncristi
Stiam clasamentele afisate de tine...insa multe din ele se refera la "customer satisfaction" adica, costuri de intretinre, tratamentul pe care-l ai la service, promptitudine, personalul din service, fiabilitate unde mai pui gradul lor de subiectivitate...toate chestiile astea mie personal nu-mi inspitra mare incredere. De curand una din firmele la care sunt colaborator a obtinut certificatul ISO si am vazut si eu ce inseamna... biggrin.gif. Daca asa se procedeaza si in domeniul auto este clar...

Unde mai pui ca firmele japoneze sunt recunoscute pt aplicarea unor tehnici mai "neortodoxe" pt a se impune ex. toyota a fost acuzata de spionaj industrial iar ultimul scandal cu honda din f1--ala cu 2 rezervoare etc-nu vreu sa spun cu asta ca europenii sunt ingeri vreua sa spun ca totul este relativ (citat) biggrin.gif

Ex: au am 2 renaulturi care merg impecabil si stiu o multime de oameni cu vw de care sunt extrem de multumiti...
No offence pt fanii japonezelor.
stefan44002
Am mers recent cu o masina de serviciu Nissan Primera , exact modelul de 1,6, de baza. Masina avea 50 k km si eu am mers cam 400km. Finisajele sunt bune, afisajul central este OK, m-am obisnuit repede cu ea. Ce pot sa-ti spun ca minus ar fi vizibilitatea foarte proasta in spate( oglinzi laterale mici, luneta mica). Singurul scartait auzit este cel al centurii de siguranta sofer, dar depinde cum o aranjezi.Consum pe comp. de bord mediu 9,5urban/ 6,5 - 110-130km/h. Nu am condus vreo Toyota Corolla, asa ca nu pot sa-ti spun care e mai buna - este doar o parere despre Primera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.