Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merita un BMW seria 5 din 92-94?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 5
Lucian-150
Vreau sa-mi iau un bmw din 92.Merita?La 5-6000 de euro?Ce ma sfatuiti?Sunt un mare fan al acestei marci.Sincer cred ca la o masina din anii astia este alergata.Ce sfat imi dati? :ban:
Liodor42210
Merita!!
Daca vrei eu am la vanzare asa ceva din "94, la pret bun zic eu.
Acum pe bune, facand abstractie ca vreau sa vand o astfel de masina, se merita, nu te speria ca e BMW si daca pica ceva o sa te coste mult sa o faci, se gasesc foarte multe piese de schimb, au turcaletii de pe "Cheii Dambovieti" cam tot ce vrei si la preturi bune.
Dar pana sa ajungi aici, (sa schimbi ceva) gandestete ca totusi e masina nemteasca de firma si nu schimbi piesele la ea ca la orice masina.
Bafta!!! Daca te intereseaza masina, contacteaza-ma!
Alex35520
Sincer mi se pare o mica nebunie sa dai 5-6 mii pe o masina veche de 10 ani si chiar mai bine... fie ea chiar si una care "taie rasuflarea". Mi se pare prea veche. Cu banii astia te gandesti ca ti-ai putea lua un second vechi de maxim 5 ani, chiar daca ar trebui sa te razgandesti in privinta marcii ?
Florin42855
bmw-urile sunt MUUUUUULT prea scumpe pentru ce cazaturi alergate se gasesc...
mai bine la banii astia un opel sh mai nou de exemplu... sunt si piesele mai ieftine si masinile mai putzin alergate...
serban39961
Va rog frumos, nu mai vorbiti din auzite.
Eu am un astfel de BMW si pot afirma sus si tare ca o astfel de masina in stare tehnica ok este de 100 de ori mai buna decat orice opel, ford, renault, alfa, sau altceva second hand! Habar nu aveti ca BMW-urile mai vechi sunt mult mai fiabile decat cele noi!

Luciane, ia cu incredere o astfel de masina(full options) si nu o sa fi dazamagit. Motorul pe care ti-l recomand: 2500. 24v
Florin42855
nu vorbesc din auzite... si imi mentin parerea... stiu destui care si-au luat bmw-uri second, multumiti fericiti pana la primul plin :bash: (aici sunt ticalos) de fapt pana la prima planetara sau injector schimbate...

sunt insa de acord ca bmw-urile noi sunt mai putin fiabile decat generatiile mai vechi - si asta datorita faptului ca sunt mai simple, mai putina electronica... si sincer le prefer, sunt ceva mai "pur sange"
serban39961
Si eu imi mentin parerea, pentru ca la un BMW nu o sa vezi niciodata o planetara stricata band.gif band.gif poate-mi spui tu de ce...
Un injector se mai poate murdari, dar stricat de tot rar o sa vezi.

Cat despre un opel mai nou nealergat... nu stiu unde o sa gasesti, dar eu iti spun sincer ca-mi petrec cateva ore bunicele pe zi intr-un service auto si opel este cea mai proasta masina atat la fiabilitate cat si pe sosea. Poate Ford sa o concureze...
Florin42855
a - clar fordul e peste - opelul nu e intradevar o masina extraordinara, dar e departe de a fi cea mai proasta... si cu planetara - cu 2 prieteni am umblat sa cautam planetare - ambele pentru bmw pisicutza -

sau om care a avut vectra A - l-a dat, a luat un 525 de prin 92 - toate bune si frumoase, dar dupa ce a bagat o groaza de bani in el (si a cedat psihic din cauza consumului urban) acum vreo luna l-a dat si si-a luat tot vectra...

acum sa nu fiu inteles gresit imi plac foarte tare si bmw-urile dar daca ar fi sa aleg "rational" nu mi-as lua...
serban39961
Alegi in functie de banii pe care ii ai...
Daca Lucian are bani sa mearga cu 12% media asta e...Si eu am bani sa-mi iau 540i dar nu o fac din aceleasi considerente :angel:
Dan27
bmw 525d,an 2000,consum urban 8.5(in cj unde circulatia cred ca e mai rea ca oriunde in lumea asta).Asa ca terminati cu prostiile de consumuri uriase.Si are 163 cp.Suficient,nu?bmw nou nu mai e cea fost intradevar,adica e mult mai bun.Are electronica intradevar dar toate se regasesc in consum si performante.Asta ca si cei care zic ca Cobra e mai buna ca e-classe nou:))a fost intradevar la vremea ei,dar s-a dus vremea aia.
Otto73
[quote="serban39961"]Si eu imi mentin parerea, pentru ca la un BMW nu o sa vezi niciodata o planetara stricata Asta s-o spui unui chinez care nu intelege nimic pe romaneste. Dar n-or fi planetarele BMW-ului din titan . Deja sariti calul cu BMW-urile astea fara moarte. Tot niste fierotanii sunt si ele.
serban39961
Dane, normal ca e mai bun si consuma mai putin un Bmw nou, si eu vreau unul. Dar Tu spui prostii, caci nu esti atent la ce se discuta! Era vorba de un model din 92-94, si cum momentan eu am unul iti mai spun odata ca are un consum de 12%.

Artur, am mai spus ca ma mai invart printr-un service si vin multe BMW-uri noi si vechi. Am vazut admisii sparte la 530d, si conducte servo din aluminiu fisurate. Am vazut si instalatii electrice prajite, dar planetare stricate nu am vazut pana acum, din simplul fapt ca nu are roata acelasi grad de libertate ca la o masina cu tractiune fata. Daca ai luat cumva o piatra in burduf si mergi fara el, normal ca o sa-ti cada curand si planetara!

PS: nu stiu daca a zis cineva pe aici ca BMW-urile nu au moarte, poate vreun chinez biggrin.gif
Ionut45405
E 34 e printre ultimele care merita! 2.0 sau 2.5 cu 24 valve, tds mai cu rezerve. Planetare nu am vz nici eu decat 1 faramata dupa 2 ani de mers cu punga in loc de burduf+impotmolit pe plaja de a ramas amprenta de la dif! E 39 deja e kk, blocurile motor din Al cu nikasil, articulatii, cutii, electronica. Lucratura nu mai e nici pe departe la fel. E drept insa ca de banii pt un Beemer de 10 ani te apropii de un cazan fara pretentii nou sau sh de 2-3 ani, iar cine are BMW nu pre merge usor cu el, asa ca e normal sa fie obosit... Daca solutioneaza cineva dilema sa imi spuna si mie ca nici eu nu stiu ce sa iau - BMW E34-36 sau vre-o Albea noua, poate un sh mai recent!
roxana43960
buna,
o tot dati cu planetara, care, pana la urma o mai gasesti si nu-i un lucru chiar asa de tragic,..... dar ce ziceti de un BMW 316i din 93 cu 109000km, caruia asa din senin mergand pe autostrada i s-a spart diferentialul.....
merg la service si cand au desfacut-o au gasit si un arc rupt si bucsi si amortizoare stricate, ambreiaj, pompa apa, semeringuri si multe altele.... numai piesele m-au costat vreo 2.000 euro plus un rulment care tot asa din senin s-a stricat.... si nici acum nu merge cum trebuie.

mie imi plac BMW-urile la nebunie, dar sfatul meu este ca atunci cand cumperi un second hand, adica un second second second hand sa te duci cu ea la un service specializat si s-o purice aia de o ia dracu', ca alfel te rupe de bani daca i se strica ceva. si daca tot dai niste bani, sa stii pe ce ii dai.
bafta...!
Iulian53383
Salutare.
Cumnatul meu a avut un 320 91´(ursuletz) si in afara de consum 15-16% la 160-170/h totu a fost super la masina a schibat doar capetele de bara 170€,(210.000km aprox.) nu a avut niciodata probleme
In oras mergea cu 10l/100km si pot va spun ca nu cunosc o a 2 persoana sa omoare masinile ca el .
Treaba cu diferentialul a aparut si la el pe la vreo 180.000km dar la cite liniutze a tras ar fi fost normal in schimb planetarele au fost ok.
Roxana in cartea techinca a masini (BMW)scrie sa schimbi sau sa complectezi uleiul la diferentzial la 80.000km sau 3 ani cea ce nu cred ca ai facut wink.gif merge si asa
Si ai ajuns cu ea prea tirziu la mecanic nu cind a inceput sa uruie dif. ca nu mai are valvolina!!!!
Intrebare ??Cite planetare se duc la una cu tractiune pe fatza pina pica una pe spate ?
Iar in privintza costul, diferentzial ,nu este asa mare daca va ginditzi ce se intimpla daca cedeaza semeringurile de la cutie si pierzi ulei(tractiune fatza)
serban39961
Roxana, s-ar putea ca nu ala sa fie numarul de kilometrii real...
Ionut45405
NU prea gasesti km reali, si eu zic la fel ca n-a avut ulei acolo, schimbat in nici un caz, mai ales ca recomandarea e "ulei pt angrenaje hypoide", in nici un caz valvolina. Iar in cutie se baga atf (pt cutii automate). Daca ii bagi ceva T90 normal ca se farama... Eu am vz BMW-uri la peste 300000 km si n-aveau nici pe draq, cel putin la transmisie. In alta ordine de idei, oricat o purici nu poti prevedea cat mai tine un rulment sau un ambreiaj! Asta nu inseamna sa o iei cu ochii inchisi.
roxana43960
merci de sfaturi, dar acum am luat-o...ma spal cu ea pe cap. nici de vandut nu renteaza s-o vand ca am bagat deja prea multi bani in ea. nu am avut nici de unde sa stiu daca are sau nu ulei in diferential, cine se gandea la asta... am luat-o de la un prieten acum ceva luni si am avut eu norocul sa cada la mine. ideea este ca i-am schimbat eu diferentialul dar tot are un zgomot. ma gandesc ca nici asta nu este bun din moment ce huruie asa.
as fi recunoscatoare daca mi-ati recomanda un mecanic bun de BMW. dar numai de BMW, ca de ceilalti, universali, m-am saturat. toti sunt experti, frate, in BMW. imi tre un mecanic, care, pe langa partea asta cu diferentialul si bucseraie, sa se priceapa si la motor, ca nu-mi trage deloc. probabil trebuie si el reglat sau schimbate injectoarele. deabia se misca la demaraj. este foarte puturoasa. nici nu pot pleca cu ea din oras, ca mi-e frica sa nu raman cu ea in drum....... cum am mai ramas de altfel...
toti mecanicii pe care i-am intalnit imi spuneau ca se rezolva, ca este o nimica toata si alte povesti din astea, dar nici unul nu i-a dat de cap. nu lucreaza cu atentie si probabil nici nu se pricep.
nu stiu ce sa mai zic, dar eu una m-am saturat de mecanicii pe care i-am intalnit. daca m-as pricepe as repara-o eu, dardin moment ce nu stiu......poate ar trebui sa ma apuc sa invat.....
claudiu45772
am avut un 525i din 92. am fost super-multumit dar l-am schimbat cu unul din 2001. desi nu prea am avut ce sa-i schimb o intretineam la un service din Ploiesti. Automar. patronul de acolo a avut si el unul identic si cunoaste modelul pana in cel mai mic detaliu. in plus e si foarte ieftin. daca al tau are computer astia au tester. rezolva absolut orice si dau garantie. imi pare rau pt ca ai gasit unul mai hartanit. altadata mai intai gaseste pe unul care are habar si e dezinteresat.
Daniel56573
Cu mare noroc poti gasi un exemplar in stare buna. Multa bafta :wave:
Felix60549
Salut!

Am incercat in alt topic sa aflu si eu niste date de la cunoscatori, dar se pare ca acestia nu prea sunt........

Ma intereseaza din anumite considerente cat m-ar costa o curea dedistributie, o curea de alternator, placute de frana la un BMW 5520i md.1990 daca as vrea sa zicem sa-l cumpar?

Care este valoarea consumabilelor si care este consumul real mers normal, nu cat poate auto?

Va multumesc pt. eventualele raspunsuri!
florin55503
consumabilele nu sunt foarte scumpe pt ca e o masina veche. consumul e in jur de 12-13% urban. in afara incepand de la 7-8%
Felix60549
@Florin.

Multumesc pentru raspuns. Intradevar o curea de distributie este 700000ROL.
Faza cu benzina consumata la% e mai ciudata dar cu un GPL cred ca voi rezolva problema.
adrian65292
eu am un 525 d 150cp din 92 cumparat cu 150000 km si nu mia dat nicidata probleme de nici un fel . la ora actuala are 260000 km lam vindut cu 6000 euro si culmea culmilor la o saptamina mia venit clientul cu masina inapoi.. i sa dus garnitura de chiuloasa daca am scris bine.. si acum ma intreb cam citi kilometri mar mai duce motorul. a si privind consumul intradevar consuma mai mult decit un ope dar prefer sa fug 200km/h cu un 525 decit cu un astra,omega etc. e mult mai sigur .pot sa zic ca mai sigur decit seria 3 modelele noi .
asta e parerea mea si cred ca a multor care au sau au avut parte de un bmw in stare buna :ban:
IOAN66173
Bai fratilor ma ingroziti cu tampeniile voastre( scuzatima arigato.gif )
Majoritate de aici spun ca " vai ce mare e consumul , vai ce scumpe sunt piesele, sa nuti ei ca bmw-urile sunt alergate "
am avut trei luni de zile un bmw,520i cu 150 cp , si pot sa spun numai cuvinte de lauda si cum ar fi : daca vrei lux , viteza si un comfort , la bmw sigur le gasesti
nu inteleg de ce va speriati atat de pretul pieselo, fratilor daca o tii din scurt , cand iti va cadea o piesa incepand de la 3-4 ani in sus nu ai voie sa te uiti la ea
consumul la bmw-ul respectiv nu depasea 13% la 180 km/h, o medie de consum era la 9-10 l%
eu la ora actuala am un vw passat , dar daca eu nu trebuia sa dau bmw-ul , cai expirase actele , cred ca cu el muream
salutare si sper sa nu fi suparat pe nimeni arigato.gif
Felix60549
Poate raspunsul a venit cam tarziu, dar asta este.
Este normal ca atunci cand nu stii mare lucru despre un autoturism sa te interesezi daca scazand din venitul tau lunar tot ceea ce tine de traiul de zi cu zi, iti mai ramane ceva bani pt. a o intretine cat de cat.

Afirmi ca o tii din scurt. Da ,dar pt.a o tine din scurt tb. sa schimbi mai tot incepand de la distributie si pana la husele din interior e ceva cale lunga.
Dupa aceea o poti tine din scurt cat vrei.
Pe mine nu ma intereseaza sa pot fugi cu 200km/h caci in Ro nu ai unde, ci pur si simplu imi plac aceste masini pt. aspectul estetic si tehnic, chiar daca am auzit replici de genul: ,,Bai, BMW-uri, au toti tiganii si toti bisnitarii, la ce-ti tb. tie asa ceva?"

Imi pare rau, dar masina pe care o gasisem era prea trasa pt. a o cumpara si nu cred ca gasesti fara sa fie macar putin innebunite.
IOAN66173
se poate sa nu gasesti aici bmw nealergat dar sati mai spun o treaba domnu' felix: cand ai un monstru de motor 6 cilindri in linie si 150 de armasari feroce iti spun eu ca nu te poti abtine sa nu ii calci pe nervi poti sa ai tu si 18 si 70 de ani astai sigur
Pt mine cand spui BMW deja spui de o masina , nu troaca de dacie a lu bunicu din 80' 90' sau 00' cat o fi ea
daca vrei o msina mai nealegata cum vor unii te duci frumos la eurolines siti rezervi un bilet pt germanik 130 de euro iti mai ei la tine vreo 3000 ca sati ajunga si bati din poarta in poarta germania si iti spun sigur ca gasesti un BMW pe placul tau

cu stima ionut
Felix60549
Nu tb. sa va suparati.
In situatia in care era acea masina nu cred ca merita sa o cumpar (de fapt era un schimb). Nici chiar dvs. nu cred ca a-ti fi acceptat acest lucru, atata timp cat tablele erau ruginite, tb. schimbate arcurile,telescoapele,vopsita si cine stie cate dedesubturi.
Iar daca a-ti fi vrut sa intrati in habitaclu sigur va punea-ti intrebarea daca acolo nu doarme cumva un boschetar. Eu inteleg, poate sunt mai pretentios, dar chiar in halul asta? Stiu ca nu toate sunt asa, deci exceptia nu confirma regula de data asta. Am vazut si altele super, dar care sunt asa nu sunt de vanzare deoarece proprietarul stie ca daca o vinde nu mai gaseste alta sa fie atat de buna. Drept urmare, mai bine ma plimb cu harbul meu care chiar daca nu merge cu 200km/h, cel putin nu curg tablele de pe el si nici nu tb. muncit vreo luna pt. a o aduce la un oarecare adevar.

Cu respect!
Lucian-150
Vad ca subiectul v-a prins destul de bine,desi ati deviat putin de la subiect...Concluzia este ca merita un BMW din anii astia.Preconizez ca anul viitor,dupa ce vom intra in UE sa plec afara sa-mi aduc un BMW de la mama lui din Germania.Ai de unde alege si nu sunt asa alergate ca aici.Numai ca cred ca voi lua unul seria 5 cam din 1997 max.2000 pe benzina.Sunt indragostit al marcii si nu prea plec urechea la ce zic altii de rau aceasta masina.Este o masina f.buna nu exista indoiala.Sper ca sa nu imi strice aranjamentele neintegrarea noastra.In zilele noastre nu mai esti sigur de nimic...
Felix60549
Eu, nu am vrut sa zic de rau, dar ma contrariat puternic in ce hal pot aduce unii ,,proprietari" aceste masini!
Crezi ca daca nu-mi placeau mai umblam ca disperatul dupa una?
Am intrat pe un site din Germania. Pai ce masini au aia acolo la vanzare,jos palaria! BMW intretinute, impecabile. Cel putin asa aratau in poze!

Tb. cu adusul de dincolo va implica taxe suficiente-vama,euro,Cp- deci nu vor fi chiar ieftine in final.
florin55503
sincer eu iti spun un 520 merita. ai un consum rezonabil si putere destula. si taxe mici. sfatul meu e dupa ce cumperi masina sa mai ai niste bani pusi la ciorap si apoi sa o bagi intr-un service sa vezi articulatii etc si sa le repari sa iti iei grija.

trebuie sa ai grija la reglaje pentru ca multe din ele sunt dereglate pentru a consuma mai putin
Lucian-150
Ai dreptate Florine.Imi doresc mult masina asta.E o masina adevarata.Totul e sa gasesc un service adevarat,sa nu iau plasa.Majoritatea service-urilor din ziua de azi iti trag clapa.Decat sa ajungi cu masina in service mai bine iti dai cu tesla in .....Prestarile de servicii la noi in tara inca lasa de dorit.Bafta Florine!
florin55503
QUOTE(Lucian-150)
Ai dreptate Florine.Imi doresc mult masina asta.E o masina adevarata.Totul e sa gasesc un service adevarat,sa nu iau plasa.Majoritatea service-urilor din ziua de azi iti trag clapa.Decat sa ajungi cu masina in service mai bine iti dai cu tesla in .....Prestarile de servicii la noi in tara inca lasa de dorit.Bafta Florine!


asta e nu ai ce sa faci. in ceea ce priveste partea de elctronica la bmw stiu de un individ care se pricepe. se ocupa numai de bmw si are serviceul pe stradutele de vis-a vis de protv. nu mai stiu cum se numeste pt ca ultima oara cand am fost erain constructie pe acolo si strazi blocate etc. mai stiu unii si in berceni care se ocupa numai de bmw dar am auzit atat pareri contra cat si pro.

un service care are si magazin e unul de vis-a vis de liceul decebal. au piese originale nu turcisme si oamenii chiar se pricep. dar nu sunt specializati pe un anumit tip de masina

ai dreptate cand spui ca e greu de gasit un service decent si ca oameni si ca preturi. de ex la un service omologat pentru vw s-a cerut pentru schimbarea a doua capete de bara 900.000 lei. le-a schimbat cu 200.000 la un alt service
Lucian-150
QUOTE(IOAN66173)
se poate sa nu gasesti aici bmw nealergat dar sati mai spun o treaba domnu' felix: cand ai un monstru de motor 6 cilindri in linie si 150 de armasari feroce iti spun eu ca nu te poti abtine sa nu ii calci pe nervi poti sa ai tu si 18 si 70 de ani astai sigur
Pt mine cand spui BMW deja spui de o masina , nu troaca de dacie a lu bunicu din 80' 90' sau 00' cat o fi ea
daca vrei o msina mai nealegata cum vor unii te duci frumos la eurolines siti rezervi un bilet pt germanik 130 de euro iti mai ei la tine vreo 3000 ca sati ajunga si bati din poarta in poarta germania si iti spun sigur ca gasesti un BMW pe placul tau

cu stima ionut

Spune-mi si mie ce BMW iti iei cu 3000 de euro?Chiar ma intereseaza asta,pentru ca vreau sa plec sa iau unul din Germania.Ce gasesti la banii astia?
IOAN66173
pai iti poti lua un 520 de prin 94 si sigur e de la mama lui

dar acum depinde , pt ca eu am avut in oras un 525 care arata , "TIPLA" putin zis si daca tias spune si cate avea pe el ai sa te crucesti, Piele , alarma , inchidere , geamuri electrice , oglinzi electrice , linie audio originala 6 boxe , scaunele reglabil electric in toate pozitiile , credema ca era o bijuterie
prietenul asta al meu e la inceput cu vanzari cumparari auto , si ia dat drumu cu 1400 euro si cu procura valabila pana in noiembrie anul asta
Raul80193
90% din seria 5 din perioada respectiva sunt efectiv epave, e cam greu de gasit unul bine intretinut si care sa merite banii pietei. Eu am un 525i automatic adus din state in 1995, cand avea 2 ani de la fabricatie, si inca il am. Nu l-as vinde pentru ca nu iau banii pe care inca ii face. E dotat full option, are un sunet pe care rareori il aud la vreun bmw, si asta fara tobe speciale (adevarat ca automaticele suna mai puternic), la motor nu s-a lucrat deloc in toti anii astia, n-am avut nimic de schimbat pe el. Ma gandeam la un 530d nou in leasing, dar dupa ce am discutat cu cel mai bun mecanic specializat pe bmw in timisoara, am realizat ca nu merita.
Bmw-urile nu se mai fac ca inainte, nici pe departe sad.gif super sensibile la combustibil..
Emi73751
QUOTE(serban39961)
Si eu imi mentin parerea, pentru ca la un BMW nu o sa vezi niciodata o planetara stricata band.gif band.gif poate-mi spui tu de ce...
Un injector se mai poate murdari, dar stricat de tot rar o sa vezi.

Cat despre un opel mai nou nealergat... nu stiu unde o sa gasesti, dar eu iti spun sincer ca-mi petrec cateva ore bunicele pe zi intr-un service auto si opel este cea mai proasta masina atat la fiabilitate cat si pe sosea. Poate Ford sa o concureze...



Am 530 D din 2004. Eu mi l-am adus din germania acum 1 luna. Si imi bate o planetara de cateva zile.. sad.gif( am fost cu ea la service si mi-au mutat-o de pe o parte pe cealalata... si a tinut aceasta smecherie inca cateva zile... acum bate iar ... am auzit ca e vreo 500 de euro una sad.gif(( luni ma duc sa vad cat e exact...
Lucian55
Eu sunt mai atehnic dar planetara nu era chestia aia care transmitea momentul de la motor la roata din fata ?
In cazul in care am dreptate nu vad rostul unei planetare pe un 530d care are traciune spate..
Sau mai are si alt rol planetara ? blush.gif
marin111870
mai felix daca tot vrei sa iti iei in BMW ameu unul de vanzare din 94 un 520 i 24v 150 CP arata impecabil si este intretinut foarte dine si nu a fost forjat . daca vrei sa sti mai multe despre masina intra pe sait la vanzari secand heand si o sa il vezi acolo este rosu si este putin tunat daca esti interesat contacteazama .
marin111870
nu mai va tot plangeti de consum si de intretinere scumpa la bmw ca nu este chiar asa eu cu bmw u meu nu am avut probleme de cand al am si dupa parerea mea nu consuma de loc mult e un 520 de 150 cp . dar acum vreaun sa o dau ca imi trebuie unul mai nou
Felix60549
Pana acum cateva luni am avut 2 BMW-uri: un 528i si un 525i. Nu zic ambele rachete, superbe, cu navigatii, telefoane si alte alifii. Dupa 2 ani am ajuns la concluzia ca nu se merita. Sunt relativ sensibile pentru conditiile de trafic, piese si uleiuri din Romania. Sunt masini pentru cei ale caror venit depaseste 1000 euro/luna.
dany525
sal. eu am un 525 tds din 92 dar nu am avut probleme cu el. nu stiu ce tot zi ceti de planetare , de diferential, schimbati uleiurile la timp si puneti ceva bun, iar la partea cu motorul daca ii schimbi uleiul si filtrele la timp nici nu ai probleme. consumu depinde cum calci acceleratia. eu am facut 200 de km cu 13 litri 4 persoane in masina + bagaje si daca ai cu pilot si il setezi pe la 120 km/h si 2300rpm undeva la 6% consum. nu las da pe opel, forduri.... singura masina pe care las da ii un rover 75 care are tot motor de BMW.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.