Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce sa-mi iau?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Voicu47431
Salut tuturor
Vreau sa-mi schimb masina si sunt putin in dilema
Suma la care ma pot intinde ar fii un avans de cca 10000euro si leasing de vreo 400-500 de euro pe 4 ani TTI
Vreau o masina spatioasa (am 120 kg.),
nu prea ma intereseaza consum si combustibil,
NU TRACTIUNE SPATE (prefer integrala),
NU JEEP (ca umblu prin oras mai mult),
optionale MUSAI : Clima, ABS,
NU MUSAI NOUA
Nu prea m-as baga la japoneze
PREFERINTE:
SH: Saab 9-5, Vel Satis, Jag X-type
Noua: Mnovolum
Va rog sa ma sfatuiti
Voicu
madalina
Voicu, 400-500 euro pe fiecare an? Asta inseamna intre 11.600 si 12.500. Monovolum in banii astia nou nu prea gasesti. Avansul maxim este de 50% la o masina in leasing - nu vor mai mult societatile de leasing. Conteaza si inaltimea ta.
Voicu47431
Scuze e vorba de 400-500 euro/luna
Voicu
madalina
Atunci vorbim de o suma cuprinsa intre 32.400 si 40.000 euro (bani pe care sa-i dai efectiv la terminarea leasingul, incluzand toate taxele, impozitele, comisioanele etc). Sincer, la banii astia o masina sh iese din discutie.
George40162
Cred ca in banii astia ai ceva posibilitati. Daca vrei ceva ce vezi mai rar in Romania, incearca un monovolum Mitsubishi Grandis fabricat in Japonia, 2,4l 165CP full option: 23.500 Euro CIP http://www.mitsubishiromania.ro/grandis.htm
Maff
Un Renault Espace nou?
gabi4
alege noua serie 3 de la bmw si ma refer la modelul 325i, 218CP, 245 km/h top speed, 7 sec up to 100km/h. Se invarte in jurula 37000E cu toate taxele incluse.
gabi4
sau noul A6....de ex modelul 2.4 la 177Cp quattro se invarte in jurul a 43000 E
Voicu47431
BMW -tractiune spate :puke: si nici nu prea incap in el
Audi prea se face pentru tarile din Est (si acum am Audi si la iesire din Metro trebuie sa o caut intre celelalte identice biggrin.gif )
Espace parca-parca
Ce ziceti de VelSatis sau de Saab 9-5
Voicu
DragosS
VelSatis nu prea este un succes pentru Renault.Am auzit ca a avut si ceva probleme la electronica.Poate s-au remediat intre timp.

Oricum si eu iti recomand noul A6.Am condus A6 3.0TDI quattro si este o masina fantastica.
George40162
Voicu, ti-ai spus oarecum parerea despre toate masinite postate aici, mai putin despre Mitsubishi Grandis.
Pareri ???
guerilla
QUOTE(Voicu47431)
Salut tuturor
Vreau sa-mi schimb masina si sunt putin in dilema
Suma la care ma pot intinde ar fii un avans de cca 10000euro si leasing de vreo 400-500 de euro pe 4 ani TTI
Vreau o masina spatioasa (am 120 kg.),
nu prea ma intereseaza consum si combustibil,
NU TRACTIUNE SPATE (prefer integrala),
NU JEEP (ca umblu prin oras mai mult),
optionale MUSAI : Clima, ABS,
NU MUSAI NOUA
Nu prea m-as baga la japoneze
PREFERINTE:
SH: Saab 9-5, Vel Satis, Jag X-type
Noua: Mnovolum
Va rog sa ma sfatuiti
Voicu



laugh.gif
reduci drastic numarul de masini din cursa. pacat.
dar e decizia ta.
Oricum in comparatie ai doua clase total diferite - limo si monovolum. Pai ce iti doresti mai exact? Sa te duci la office sau cu familia in vacante? Sau poate sa le impaci pe amandoua? blush.gif
HalbaSus
Eu conduc 2 masini in mod frecvent. Prima (masina mea de suflet wub.gif ) e un opel vectra b din 1997 cu un diesel de 2 litri si numai 82 de ponei veseli biggrin.gif ...
A doua masina care e a familiei dar practic numai eu o conduc e un VW Sharan (monovolum) 1.9 TDI PD 115 cp din 2002.
In oras prefer 100% opelul, cu toate ca e un picutz mai lenes ma descurc muuult mai bine in oras cu el... in plus senzatia de conducere e mult mai placuta in opel (si in sedanuri deobicei)... sedanurile au stabilitate mai buna, se comporta mai bine in curbe si conducerea lor e mai "fun".
Monovolumul fiind mai inalt, mai lat si in unele cazuri mai lung nu e tocmai usor de condus in oras... te poti obisnui dar nu se compara cu sedanurile... are avantajul ca poti transporta 7 persoane...
Voicu47431
Masina o folosesc in oras pentru mers de acasa la scoala cu copilul apoi la firma si putin de tot prin oras (la banca, la cate un client)
Week-end mers la munte (asfalt pana la 50 m. de cabana)
Anual 3-4 drumuri lungi (4000-5000 km. unul), dincolo, pe sosele adevarate si unul max. doua in tara (Cluj-Bucuresti sau la mare)
VREAU o masina spatioasa sa nu-mi frec coatele cu cel ce sta in dreapta:argue:
[/b] si nici ala mic sa nu-mi stea in carca:bandit:
De acea incerc si varianta monovolum si clasa mare
Baiul e ca la cluj nu e reprezentanta Saab, nici Jaguar cat despre drive test cu Vel Satis sau Espace ce sa mai vorbesc
Maff
Te sfatuiesc Espace.......Are tot ce-ti doresti tu!Motorul diesel este ideal.......
Radu45866
QUOTE(Voicu47431)
Anual 3-4 drumuri lungi (4000-5000 km. unul), dincolo, pe sosele adevarate si unul max. doua in tara [...]


Descrierea nevoilor tale coincide perfect cu ceea ce fac si eu de cca. 5 ani incoace! :-) Uite asta este masina mea...

http://www.masini.ro/files/used_detail.php...&v_id=29893

Cu ea am facut concedii "adevarate" deplasandu-ma pe sosele "adevarate", in special in occident unde stii si tu cum sunt soselele...
gabi4
am o oferta serioasa pt tine:


Bmw 745i pret cip 45000 Euro. Masina e din Germania, apartine unei firme de leasing internationale, are 2 ani si 48000km.
Sper ca iti dai seama ce masina este...

Daca te intereseaza da-mi un pm si iti dau mai multe date.

nu-ti ia nimic sa vezi despre ce e vorba
HalbaSus
seria 7 are tractiune spate...
Saab a fost preluat de GM - ceea ce nu e bine... poate daca gasesti ceva dinainte de preluare, desi... mhm... la banii astia mai bine gasesti ceva nou sau mai bun.
Jaguar x-type-ul e o masina f frumoasa si se incadreaza in cerintele tale... personal nu am incredere in "jaguarul poporului"... dar asta sunt eu... masina e f frumoasa.
Vel Satis-ul nu inteleg cum intra in preferinte... nu e nici extrem de spatioasa, nici extrem de frumoasa si nici imaginea celorlalte nu o are...

Stiu ca fiecare a doua masina peste 10.000 euro din romania e VW, Audi sau opel dar ofertele lor sunt cele mai apropiate de cerintele tale: Audi A6 quattro (desi cam scump... un 3.0 TDI full option te duce la 60.000), noul passat (de aratat arata f bine) si spatiul interior e relativ OK, Opel Vectra C (ok, sunt subiectiv, am vectra B si are mult spatiu interior - sincer eu am 1.83, si incap confortabil pe bancheta din spate).

La monovolume eu zic ca ai putea renunta (din descrierea nevoilor tale)... Un sedan mare satisface perfect nevoile tale... Daca ai nevoie de mult spatiu poti incerca un A8 SH sau eventual un E-class 4-matic (depinde de gusturi)... ambele sunt masini super (personal prefer A8-ul)
madalina
S-a scos din regulament interdictia postarii anunturilor de vanzare pe Forum? :evil:

Voicu are nevoie de un sfat, iar voi, pe langa faptul ca nu cititit mesajele, incercati sa-l faceti sa devina clientul vostru!

Cine mai scrie mesaje de genul, ia masina x, stiu eu una buna de vanzare, va fi avertizat!
Impuls
Voicu,

vezi ca BMW a scos de curand clasa 5 cu tractiune integrala. 525 Xi sau 530 Xi sunt extraordinare. Eu le-am incercat chiar sambata aceasta si sunt trasnet. Nu stiu insa preturile in Ro.
Trebuie sa te interesezi la Auto Bavaria.
Este mare, incapatoare, are tinuta de drum impecabila si este si tractiune integrala.
De asemenea clasa 3 are si ea tractiune integrala si o gasesti in variante 325Xi sau 330 Xi. Modelul cel nou dat de colegul de mai sus nu dispune de tractiune integrala decat din toamna. Daca iti place insa penultimul model, acestea sunt inca la vanzare si au un pret mult mai mic datorita aparitiei noului 3. Poti gasi deci un 325Xi sau 330Xi fara probleme.
Ar mai fi varianta X3 care nu este nici mare, nici mica si care dispune de acelasi motor cu cel de pe 330.


Bafta!
Andrei Suzuki
Bmw Seria 5 limuzina: 525XI-36900cip
530XI-39900cip
Bmw Seria 5 touring:525Xi-39490cip
530XI-41980cip
madalina
Oameni buni, din pretul maxim, scadeti 19% TVA, accizele, comisionul vamal, dobanda la leasing, taxe si comisioane luate de societatea de leasing. Pentru a se incadra in banii acestia, pretul cip trebuie sa fie maxim 27-28.000
Andrei Suzuki
Eu doar i-am dat niste preturi orientative. :angel: Nu da! biggrin.gif
Voicu47431
nu-s misto???
sper ca am reusit sa bag pozele
Voicu[/img]
Voicu47431
sau asta?
DragosS
Jaguarul este superb!

VelSatisul este Renault! blush.gif
gabi4
jaguarul e frumos, dar vel satis-ul e urat tare :thumbdown:
Voicu47431
Jag-ul la
47.000 km, Initial registration date: 03/02, blue-metallic, 4/5 Doors, 2500cc benzina e la 15500 euro cu tot cu TVA-ul nemtesc
Dar imi trebuie firma de leasing sa-l aduca
Satis nou la 36500 ddp
Cum dau de preturile la Jag nou, aici in Romania
Mersi mult
Voicu
Pt raspuns
beer.gif
Voicu47431
saab-ul la motor de 3000TID sub 19000 de euro cu tva si sub 50000 de km.
Mie imi plac si astea mai ciudate Satis, Saab
DragosS
Importator Jaguar stiu ca este Premium Auto.Nu stiu daca au pagina de internet.Au showroom pe DN1 intre Academia de Politie si Podul Otopeni.
madalina
Premium Auto Romania
Sos. Bucuresti-Ploiesti, nr.107 A,
Bucuresti, Sector 1,

Phone: +40 31 102 12 50
Fax: +40 31 104 12 69
email: jaguar@tiriacauto.ro
Radu45866
QUOTE(madalina)
S-a scos din regulament interdictia postarii anunturilor de vanzare pe Forum? :evil:
[...]


Firmelor le putem face reclama?
madalina
Aia era o ironie. Oricine poate face reclama, dupa ce obtine acordul proprietarilor site-ului.
Radu45866
Dragi proprietari de site,

imi dati voie sa fac reclama pe forum?

Hai norok!! band.gif
Impuls
Voicule,

eu as merge pe Jaguar. Dar daca tot il iei, l-ai ales AWD?
Voicu47431
Din cate stiu X-type este AWD dar cei de la reprezentanta sunt al dracului de greu de prins la telefon
Voicu arigato.gif
cosmin45741
hai sa-mi dau si eu o parere....
spuneai de un avans de 10.000 si o rata de 4-5 sute pe luna..
valoarea reziduala unde e? sau vrei sa o incluzi in rata?
plus ca la banii aia pe luna, daca masina e luata in leasing, e inclus si casco, ceea ce inseamna inca o suta si ceva...
deci vezi ca tre sa te orientezi la ceva pana in 25000 cip ca sa-ti ajunga banii.
spre ex, eu am luat o mazda 6, pret cip 20700. am platit un avans de 7500, am o rata de 460, pe 4 ani si o valoare reziduala in jur de 5000 (1000 si ceva in plus fata de o europeana sunt taxele vamale).deci tot cam la banii aia m-am invartit si eu...
asa ca uita sf-urile la banii astia...
iar la banii astia, ai de ales pt clasa care o vrei, masini un pic mai ieftine decat cele propuse pana acum
bmw3 se poate, dar ai tractiune spate si e chel-chel
noul passat cu ceva optiuni si bineinteles restul:
vectra c, accord, mazda 6, 407, primera, a4-dar e mic in interior si chel la banii astia, etc.
de renault nu-ti spun nimic ca nu-mi place personal..........deloc
cosmin45741
ps: sau un sh, dar acolo ai mare grija ca s-ar putea sa dai aproape cat pe una noua......cel putin cu firmele de sh de la noi..........
Voicu47431
Cosmine
La jag X-type cip-ul e pe la 26000-27000
Daca nu pui la socoteala tva (masina o iau pe firma) ia fa o socoata
Noi ardelenii gindim mai incet da' bine
Voicu
Impuls
Cosmine da-mi voie sa te contrazic:
BMW nu este chel la nici un pret. O fi in Europa, uite ca nu m-am uitat.
Dar ai ABS, TCS, EBD, SAC, clima, CBC, DSC III, rain sensors, oglinzi electrice, toate sunt standard la un 320 i de exemplu.
O fi tractiune spate dar nu poti spune ca este chel... blink.gif
La BMW au devenit standard de mult aceste lucruri.

Pt Voicu:
Eu am cochetat cu ideea Jaguarului si Xtype este o alegere foarte buna. Sa iti ajute Dumnezeu sa o iei!
Succes!
cosmin45741
da, jaguarul e pe la 17.000 pounds, deci ai dreptate...e un pret rezonabil, pt motorul de 2 l v6 classic, chiar nu ma gandisem la varianta asta...
dar impuls..........stii ca si eu sunt fan bmw si chiar ador marca asta...am fost recent la o expozitie si am luat o oferta de pret, vrei sa-ti zic: cel mai ieftin 320i, 23900 euro cip, cu ce spuneai tu, dar: jante din otel-naspa, ac manual, radio, airbaguri si restul sistemelor de siguranta si cam atat....daca vrei sa-ti configurezi o masina cat de cat faina (eu tin mult la gadgeturi), nu cred ca te incadrezi in banii aia....si ca o paranteza un 320 diesel pleaca de la 25900, ceea ce e cam mult peste........


un jaguar e fain tare, nu stiu la ce mai stai pe ganduri........................
Radu45866
Pai.... Nu mai sta! Go for it!! Ia Jaguarul, pur si simplu... :wave:
Voicu47431
Iau pe dracu'
Ca ala de 2.0 V6 nu-i cu AWD
Numa ala de 2.5 :bash:
Accize cat caru :bandit:
Voicu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.