Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai Elantra ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Endo
Ma bate gandul sa-mi iau un Hyundai Elantra 2.0 CRDI (vezi la www.hyundairo.ro).
Stie cineva de ele din experienta proprie ?
Cum e la revizii, cat te costa, etc ?

Multumesc pentru ajutor.

G e o r g e
am si eu o curiozitate de ce hyndai?
despre acest model am auzit numai de rau . prietenul meu si-a luat o lantra in urma cu cativa ani buni si o tine numai in service mai nou de vreo jumatate de an masina zace in parcare pt ca s-a saturat sa se mai ocupe de ea . de ce nu te uiti si la alti dealeri la oferte la aceeasi bani gasesti :renault megane II, subaru impreza , opel astra ... adica gasesti masini, scuze dar nu vad deloc bine marca hyndai. mi se par niste modele proaste dpv al fiabilitatii. bine sunt oarecum performante motoarele pe benzina sunt puternice, dar pe cat de puternice pe atat de nefiabile. app pb prietenului au inceput la motor ...
Endo
Re:George.
M-am oprit la acesasta marca din mai multe motive:
1.Caracteristicile si dotarile o apropie de Toyota Avensis..dar este mult mai iesfita.
Noile motoare sunt concepute impreune cu Crysler iar Crysler Mitsubishi Mercedes si hyunday impart acelasy know-how asupa motoarelor (Mercedes detine actiuni la Hyundai)

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-07 15:08 ]
G e o r g e
nu te supara ca vin cu contra argumente dar iata: motoarele sunt aceleasi de ceva timp bun ... faptul ca renault detine dacia nu inseamna ca dacia face clio (doar ca exemplu).
eu ti-am spus ca de aceasta marca nu cunosc NIMIC de bine . DA arata relativ bine la prima impresie, dar dpv al fiabilitatii repet este 0.
o sa ma interesez si o sa -ti spun de cat timp se folosesc aceleasi motoare ca in prezent.
G e o r g e
revin , motoarele ce echipeaza modelul elantra sunt regasite pe el din anul 2000.
Endo
Eu m-am uitat pe net si am gasit cateva referinte de la cei care au facut drive test-uri le CRDi-ul asta. E drept ca nu in romania ci in germaniasi inafara de faptul ca au un cnsum mai mare decat cel specificat nu i-au gasit alte bube.

http://translate.google.com/translate?hl=e...Dutf-8%26sa%3DN


Tocmai de aceea doream parerea posesorilor din Romania si iti multumesc pentru informatiile de pana acum si pentru cele viitore..
G e o r g e
surprinzator de multe lucruri de bine, aia cu modelul pt piata america nu as lua o in considerare dintr-un signur motiv , ce este facut pentru ei este facut bine , in general .
dar in rest articole incurajatoare.
G e o r g e
uite un site aici pe care se poate sa nu-l stii
http://www.carsurvey.org/model_Hyundai_Elantra.html
pe el scriu oamenii obisnuiti care au cumparat diverse modele ... da o raita .
Endo
..o alta optiune in loc de Elantra ar fi o Toyota Corolla D-4Ddar asta este la 15.000 full options.
O fi mai buna ca Elantra ?
G e o r g e
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Marinescu
Sa nu i-ti iei un HYUNDAI Sunt bune, au pret bun ( daca e in leasing ) , si sunt si fiabile , cel putin la motor. Dar ce ma enerveaza pe mine, este pretul service-ului . Daca un 307 cheltuie la 15mii de Km , 7milioane , un Accent , la 15mii te duce la 16 mil. asta cu placute de frana incluse ( 3 mil ) . Acum e mai eftina revizia cu 3 mil, deci ar veni cam 10 - 9 mil. o revizie la 15mii o Elantra , si in afara de asta, mai si face urat intre 120 si 160 . Scoate un zgomot aiurea. Cel putin , 3 persoane care au Elantra , se plangeau de asta, acum problema e rezolvata, nimic serios, o aerodinamica prost calculata la onglinzi parca . Ai grija. E masina buna, si diesel si pe benzia , dar totusi nici eu nu mi-as mai lua Hyundai ( cu toate ca as vrea sa-mi iau noul coupe ) , nu pt ca nu a fost bun accentu ala, ci pt interiorul e tipic corean , adica PLASTIC , service-ul e scump si motoarele consuma mai mult decat scrie pe orice, asta pe probate .
Endo
Mda..am vazut si eu pe site-urile de afara unde ziceau ca defapt consumul la Elantra Diesel este undeva la peste 9 in oras si nu 7 cum spun ei.
Treba cu service-ul am aflat-o chiar de la dealer care mi-a spus ca o revizie ma cost pe la 8-9 milioane..
Daniel6
Eu am o elantra de un an de zile singura problema ar fi consumul, o idee mai mare decat cel declarat. Pret bun, are tot pe ea clima, jante aliaj, full electric si este destul de ergonomica. Motorul silentios pt un diesel eu am mers si cu hdi si cu tdi. Nu are aceeasi vana ca tdi de 110, dar merge bine dupa treapta a 3 a
Tibi84
Salut tuturor,

Am de un an de zile un Hyundai Elantra 2001 1.6 benzina 1599 cmc ,am investit ceva in motor si nu numai , nu stiu daca ma poate ajuta cineva in legatura cu sistemul de inchidere centralizata functioneaza doar cand vrea el ,mai exact cand apas butonul de deschidere usi din telecomanda (ledul clipeste) nu se intampla nimic.
Stie cineva de la ce ar putea fi sau unde ar trebui sa verific pt inceput ,banuiesc un scurt circuit.
OCTAN_95
Incearca prima data sa schimbi bateria de la cheie/telecomanda.
Tibi84
QUOTE (OCTAN_95 @ Jan 9 2018, 06:04 AM) *
Incearca prima data sa schimbi bateria de la cheie/telecomanda.


Salut si multumesc pt raspuns , le-am masurat voltajul cu aparatul si sunt ca noi 3 buc X 3volti iar acesta a masurat 9.5v oricum o sa le schimb azi in prima faza si revin cu raspuns.
Tibi84
QUOTE (Tibi84 @ Jan 9 2018, 08:56 AM) *
QUOTE (OCTAN_95 @ Jan 9 2018, 06:04 AM) *
Incearca prima data sa schimbi bateria de la cheie/telecomanda.


Salut si multumesc pt raspuns , le-am masurat voltajul cu aparatul si sunt ca noi 3 buc X 3volti iar acesta a masurat 9.5v oricum o sa le schimb azi in prima faza si revin cu raspuns.



Salut,

Erau bateriile de vina, probabil tensiunea mica. THx all.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.