Help - Search - Members - Calendar
Full Version: aro 10 istorie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Aro
Bogdan47376
am auzit de la cineva ca aro 10 a fost in 89 declarat best suv in europa sau romania asa ceva. este cumva adevarat? sau a primit vreo distinctie de genu asta candva? daca stie cineva sa mi scrie rog mult. band.gif
Maff
Nu stiu nimic de chestia asta, insa stiu ca in Franta, de exemplu, pe la inceputul anilor 90 ARO era privit foarte bine. Ba chiar era la nivel de egalitate cu multe modele privite acum foarte bine.........
Iulian53383
Prin ani 70-80 nu stiu exact ,ARO condus de un echipaj francez a cistigat la Paris-Dakar ce loc nu imi mai aduc aminte !Oricum printre primele
pretorian
in anii 80 se intampla sa castige un loc pe podium la paris dakar acel aro, dar era modificat nu era de serie, daca nu ma insel motorul era de peugeot numai caroseria si celelalte componente erau romanesti.

p.s chiar si asa ne-a facut cunoscuti in acea perioada si ne mandream cu aro :1:
air_wolf
cu parere de rau va anunt ca ARO a participat doar de 3 ori la paris-dakar si de fiecare data a abandonat. sasiul era de 24
air_wolf
si din '85
Lucian72846
In 1984 ARO , pilotat de Francois Sarasin ocupa locul III pe podium iar al doilea echipaj ARO locul VI , la volanul caruia se afla un pilot roman .
Motorizare Ford si Peugeot , masini modificate si preparate in Franta cu sprijinul direct al fabricii de la Campulung .
De apreciat este efortul depus de mecanicii de la Campulung care au pregatit aceste masini , cu minim de resurse materiale , si imaginea creata pentru masina ARO si implicit pentru Romania .
air_wolf
echipajul Sarazin/Guegan - masina 232 - abandon
echipajul Avril/Rousseau - masina 233 - abandon

http://www.dakardantan.com/
Liviu84202
http://fr.wikipedia.org/wiki/Rallye_Dakar#...cat.C3.A9gories

Aici este lista completa a castigatorilor acestui raliu, Paris-Dakar si masinile lor.

Lectura placuta.
werner64006
ARO 10 este si astazi foarte indragit si apreciat, mai ales in Franta. Acolo un ARO 10 bun, vechi de pana 10 ani, se mai vinde pana la 4.000€. Eu am vrut sa cumpar un Spartana in stare perfecta, saptamana trecuta, AF 1998, pretul este fixat la 4.000€. Mai sunt si altele, de exemplu ARO 10.4 cu motor Renault Turbodiesel, in stare acceptabila, la 2.500-3.000€.

Si in Germania cere pentru un ARO 10 (cam rare), in stare buna 2.500€.
vio77749
aro a castigat un loc pe podium,la raliul "faraonilor" in 1985..
Lucian72846
Vio , ai ceva foto ? ar fi foarte interesant , te rog mai multe informatii , daca ai !
Gabriel85782
E super ca Aro a participat la concursuri internationale , nici nu mai conteaza ca a cistigat sau nu ! Pacat ca practica nu le prea confirma ca niste masini bune . De ceva timp ma tot intreb daca se merita sa cumpar un 244 pe benzina .Sint amator de plimbari ( cu rulota ) pe drumuri accidentate dar mi-e frica ca o sa trebuiasca sa ma "socializez" cu toti mecanicii de pe traseu . As fi curios ce opinie au cei mai experimentati in Aro - se merita sau nu ? Multumesc !
werner64006
Se merita! Numai ca trebuie ingrijit ca o masina normala. Multi nu respecta treaba asta! Daca ii dai ulei bun si o gresezi inainte de iarna ca lumea, nu are moarte. Caroseria inca trebuie conservata cu ceara in lonjeroane si ai liniste. Eu am 5 ARO, cel mai batran e din 1969, cel mai nou din 2002 cu motor Andoria. In 2 ani am facut peste 50.000 km cu el, majoritatea in strainatate. Singurele probleme au fost semeringul din dreapta de la puntea de spate (cauciuc prost, daca le inlocuiesti, cumpara straine) si o data mi-am busit rezervorul.
Daca esti mult pe drumuri cu rulota, cea mai buna alegere este ARO cu motor Peugeot Turbodiesel, sau Andoria (daca gasesti acel cu 101 CP).
Gabriel85782
Sincer as fi preferat un motor pe benzina de cap. mai mare . Dieselul parca nu imi prea place ! Ai auzit de vreo modificare in sensul asta la 244 , oare ce benzinar s-ar potrivi ? Eventual o cutie de 5 tr benzina ?
Gabriel85782
Sincer as fi preferat un motor pe benzina de cap. mai mare . Dieselul parca nu imi prea place ! Ai auzit de vreo modificare in sensul asta la 244 , oare ce benzinar s-ar potrivi ? Eventual o cutie de 5 tr benzina ?
Gabriel85782
Sincer as fi preferat un motor pe benzina de cap. mai mare . Dieselul parca nu imi prea place ! Ai auzit de vreo modificare in sensul asta la 244 , oare ce benzinar s-ar potrivi ? Eventual o cutie de 5 tr benzina ?
Lucian72846
Daca mai gasesti pe piata 244 motorizare Ford 3 litri sau 2.5 litri , este mai mult decat suficient . Sunt motoare fiabile , insa destul de gurmande . Cel mai rafinat a fost motorul de 2.5 litri de la Toyota montat intre 2001 - 2003 , mai exact motorul de pe Hi Lux !
air_wolf
aro participa cu succes la rally-raiduri si acum. uite aici
florin55503
am mers cu un motor de pe toyota super tare motorul
Gabriel85782
Aveti dreptate ! Uitasem de motoarele Toyota! Parca aveau si CV cu 5 trepte , nu?
werner64006
ARO mai participa la competitii sportive si in alte tari. Aici este o poza din Spania, de la "Baja Espana Aragon".
Lucian72846
Da , pe motoarele Toyota se echipa cutia de viteze cu 5 rapoarte de la Mazda . Era fabricata in Europa aceasta cutie , similara cu cea de pe Toyota Hi Lux , dar evident mai ieftina !
werner64006
Echipajul Sarrazin-Trouble a castigat cu ARO Raliul Islandei in anul 1983.
Daniel82595
ARO 10
slimshady1910
Poate va intereseaza si Gama Aro 10
fixmycar
In ciuda problemelor versiunilor de serie ARO si-a castigat locul in istorie
Frumos sa mai auzi de aceasta marca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.