Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Istoria unui clasic
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
gogo
Initiez un topic unde sper sa scrie multi:
Povestea masinii X. Poate multi vor sa-i cunosca istoria, sau cei care o stiu isi aduc aminte
Preferabil ca masina sa fie un clasic.
Am ales sa vorbesc despre Maybach si pentru ca nu este loc o sa fiu concis:
Fondatori:Wilhem MayBach, Karl Maybach
Primul model: Maybach Zeppelin DS 8 cabriolet construit in 1929. Original cunoscut ca fiind modelul Maybach tip 12. In 1933 a fost convertita in Zeppelin cu un motor de 200HP. A fost folosita ca masina de lux pana in anii ’70, fiind cel mai cunoscut model Maybach.
Al doilea model: Maybach Zeppelin DS 8 cabriolet construit in 1932. Folosita la un hotel a fost apoi uitata pentru ca in 1959 sa fie redescoperita de un entuziast si restaurata. In 1999 a fost achizitionata de muzeul Mercedes din Stuttgard si a fost complet revopsita. Are compresor de umflat rotile
Al treilea model: Maybach tip SW 38, limuzina construita in 1936. Locuri 5+2 pliante. In anii ‘50 a fost folosita drept vehicul de tractiune pentru glidere. A fost restaurata complet in 1969 de actualul posesor.
Al patrulea model: Maybach tip SW 38, roadster construit in 1939. A fost furata de armata rusa dupa razboi. Un estonian a resturat-o, dar masina a fost grav avariata in anii ’70. Masina a fost adusa inapoi d upa reunificarea Germaniei, si dupa mai multi ani de restaurare a fost adusa la starea initiala.
Iata istoria celor patru modele
OMEGA
daca vrei maybach:
http://www.ultimatecarpage.com/frame.mv?fi...ft=left_cars.mv
gogo
Merci Omega, chiar ma intereseaza:)
krysty
gogo sa stii ca omega e tare la noutati si istorie auto. am incercat sa-i fac concurenta pe autoshow dar m-am lasat pagubaº.
OMEGA
Cristi ce nick ai pe autoshow daca nu te superi?!
Si aici daca ar fi rubrica de news separata tot asa sar intampla
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.