Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Capri o masina interzisa romanilor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
petre 1
Salut, vreau sa va intreb daca cunoasteti aceasta masina , este o masina foarte rara in romania , dar cum stiti nu se poate inmatricula in rom, stie cineva daca se poate adapta un motor euro 3 de Ford ?ati mers vreodata cu asa ceva ?
petre 1
A si am uitat daca totusi o aduc in tara si nu o pot inmatricula la ce perioada trebuie sa ies din tara ca sa o pot tine in circulatie ?am sa mai pun cateva poze cu ea sper sa nu va suparati biggrin.gif
petre 1
3
petre 1
4
Florin42855
e super masina
si motorul e pacat de inlocuit - e motor cu vana in el nu de-asta ecologic nonpoluant si cumintzel
poate gasesti talon de la vreuna terminata - sau poate cunosti pe cineva care cunoaste pe cineva al carui prieten lucreaza la rar... ca masina e frumoasa, merita efortul
G e o r g e
daca are peste 30 de ani o poti inscrie la retromobil si o poti inmatricula.

imi pare rau sa te dezamagesc dar si la noi exista cateva exemplare exceptionale .
Constantin48644
Masina e superba , dar am nevoie de ceva piese. Adica , mai clar - imi trebuie o caseta de directie ca a mea e 'praf". Ma interesa cat costa ? si de unde fac rost de una , mai la mana a doaua asa!!
Contact : costel@bestsoftexpert.ro
trami
De ce spui ca e praf caseta? E montata pe masina? Pune-mi o poza pe mail si am sa vad ce pot face.
nebunu73275
tu ce motor ai pe aia albastra.......??
alex74337
Frumoase masini aveti!Am si eu o intrebare........Am ramas fara motor pe fordul meu capri 1978 care avea un 1300 si mi-am cumparat un V8 de 5.800 cm3 FORD!Am gasit pe net Forduri Capri cu motoare de 5.800 si totu si nu am inteles din imagini daca a fost ranforsata caroseria!O rezista la un motor asa de mare sau trebuie sa o ranforsez? blink.gif
FLORIN2
QUOTE(Constantin48644)
Masina e superba , dar am nevoie de ceva piese. Adica , mai clar - imi trebuie o caseta de directie ca a mea e 'praf". Ma interesa cat costa ? si de unde fac rost de una , mai la mana a doaua asa!!
Contact : costel@bestsoftexpert.ro


ai nevoie de una servo..sau simpla?

QUOTE(alex74337)
O rezista la un motor asa de mare sau trebuie sa o ranforsez? blink.gif


nu trebuie nici o ranforsare, in afara de acea bara transversala de torsiune intre oalele arcurilor/telescoapelor de pe aripi pt impiedicarea deformarii aripilor/oalelor...
pai au fost Capri modiifcate de dealeri cu motoare de Mustang in anii 70, fara modificari la structura..nu-ti fa probleme de fel, probleme vei avea la RAR, anume la cat de mult te va costa acea omologare si dk in cazul motorului de 5.8 va fi posibila omologarea dupa noile reglementari idioate implementate din Ianuarie 2006 sad.gif

QUOTE(petre 1)
Salut, vreau sa va intreb daca cunoasteti aceasta masina , este o masina foarte rara in romania , dar cum stiti nu se poate inmatricula in rom, stie cineva daca se poate adapta un motor euro 3 de Ford ?ati mers vreodata cu asa ceva ?

petre nu este deloc rara aceasta masina in Romania..exista destul de multe Capriuri I-II-III, nu e deloc necunoscuta(de pasionati), poate doar de cei care habar nu au k exista masini adevarate si inainte de 1990 smile.gif

nu poti importa asemenea masini pt k actualmente nu te lasa legea, iar din 2007 nu merita taxele si impozitele impuse de stat la introducere in tara, respectiv la inmatriculare.
Deci ramai la singura optiune, cumperi ce exista in tara sad.gif
sau cu pile...faci o recarosare daca poti aduce de afara una..si treci de vama..fara sa platesti taxe...

de omologat motoarte Euro 3 nu are rost...in Ro nu omologheaza RARul as aceva..pt a permite k acea masina sa fie importata, ori corespunde acel model de masina cu catalogul alfat in dotarea RAR si specifica k are Euro x..ori poti sa-i pui ce motor vrei pt k nu intereseaza pe acei shmecheri de la RAR sad.gif

pt a o pastra in circulatie cu numere/acte straine, trebuie iesit din tara la intervale de 3 luni, dar trebuie achitate taxele in acea tara(care se vor dovedi dupa cum vei afla foarte scumpe) si vei avea nevoie de o procura pe numele tau probabil si in final vei da si la politie niste shpaga, care din cate am auzit de la prieteni se reidica la 7-800.000 pana la 1.5 milioane, deci iarasi nu se merita, PLUS k o nou lansata lege de prin iulie precizeaza k amsinile cu acte straine intrate in posesia unor cetateni romani vor trebui inmatriculate in maxim 30 sau 40 zile parca de la intrarea in tara, deci..tot ghinon pt noi pasionatii..SUCKS... sad.gif

cine e interesat in a restaura un Capri MK I din 1970 sa ma contacteze....
marius68582
Tuning adevarat.
ToRnada
CITAT(FLORIN2 @ Aug 5 2006, 08:18 PM) *
nu poti importa asemenea masini pt k actualmente nu te lasa legea, iar din 2007 nu merita taxele si impozitele impuse de stat la introducere in tara, respectiv la inmatriculare.
Deci ramai la singura optiune, cumperi ce exista in tara sad.gif
sau cu pile...faci o recarosare daca poti aduce de afara una..si treci de vama..fara sa platesti taxe...

de omologat motoare Euro 3 nu are rost...in Ro nu omologheaza RARul as aceva..pt a permite k acea masina sa fie importata, ori corespunde acel model de masina cu catalogul alfat in dotarea RAR si specifica k are Euro x..ori poti sa-i pui ce motor vrei pt k nu intereseaza pe acei shmecheri de la RAR sad.gif


Am avut si eu o asemenea probleme: BMW 320 i din 1992 cu catalizator din fabrica => dupa mintea celor incuiati de la RAR e noneuro.
Unda draku au vazut ei masina noneuro care sa aiba catalizator??? teehee.gif si atunci de ce mai are catalizator?? Ca sa nu faca zgomot?? Idiotii whoops.gif no.gif
Pana la urma am platit taxa de 7000 lei (chiar ieri) si am inmatriculat frumusetea germana (la origine olandeza rolleyes.gif )
Se poate face un test dinamic, dar e cam 3.000 euro ninja.gif si nu se merita.
Daca ai bani de taza poti sa aduci orice masina...de ce spuneti ca nu se poate inmatricula??
E simplu...rar-ul zice non euro...platesti taza si gata smile.gif
klm
Care lege nu te lasa sa le inmatriculezi?
Modelele de masini care au iesit din productie de macar 30 ani pot fi inmatriculate ca masini de epoca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.