Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Radarele politziei in ... Chicago
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
f1anatic
Pai eu stiu ca nu prea va intereseaza...mai ales ca tocmai atzi inchis un topic cu radarele fixe din Bucuresti. Asa ca...invatzatzi copii (e vorba de cei de la M.I.)

QUOTE
http://www.thenewspaper.com/news/02/293.asp
llinois Speed Cameras to Take License on 2nd Offense
Illinois will begin using photo radar in freeway work zones in July. Second offense tickets are $1000 with license suspension.

Work zone Beginning in July the State of Illinois will use speed cameras in areas designated as "work zones" on major freeways. Anyone caught by the devices will be mailed a $375 ticket for the first offense, but a second ticket will cost $1000 and comes with a 90-day license suspension. Drivers will also face higher insurance premiums as the first offense remains on the record for 4-5 years, but a second offense remains for a minumum of 7 years. This represents the harshest penalty structure yet for a city using photo enforcement.

The state will begin with two camera vans issuing tickets in zones with speed limits lowered to 45 MPH. Photographs of both the driver's face and license plate are taken. Officials plan to keep at least one van in the Chicago area on the Dan Ryan and Kingery Expressways while other vans issue tickets in the rest of the state. Illinois Tollway Executive Director Jack Hartman promised more work zones: "Since the Tollway just launched our $5.3 billion Congestion Relief Plan, drivers will see more work zones on the Tollway than they have in the past."


Esentzialele, pt. cei ce nu viorbesc engleza.
Radare mobile (in vanuri) vor fi puse in zonele de autostrada aflate in constructzie. La prima amenda te-ai facut cu 375 de dolari amenda. Ea va ramine la dosar vreme de 4-5 ani. A doua amenda (pt viteza in zonele de constructzie) aduce o amenda de 1000 de dolari, va sta la doasar (afectind asigurarile, etc) cel putzin 7 ani si tzi se ia carnetul 3 luni.



QUOTE
IDOT's announcement represents yet another use of technology by authorities to crack down on traffic scofflaws. Chicago has been installing stationary cameras at busy intersections to catch and ticket red-light runners. During approximately the first year of the program, cameras at 10 locations had generated 67,400 citations, city officials said last fall.


Din nou esentzialele. In aproape un an de functzionare, camerele video - photo radar - in 10 locatzii au produs 67,400 de amenzi.

Fiind vorba de 125 de dolari fiecare amenda...8,425,000 dolari. Opt milioane 'jumate. Primaria va instala un total de 150 de camere photoradar in oras, in plus fatza de cele pt. supravegherea zonelor "rele" cu criminalitate mare, traficantzi, prostitutzie. Am una chiar linga casa...cred ca v-am zis ca mi-am dat cu un spray pe numere de le face invizibile la poze cu flash/blitz. (adica sint prea expuse si iese numai o pata alba). Da-i dracu' mai bine 30 de dolari pe spray decit $125.[/url]
HalbaSus
groaznic... ilinois sucks... sugerez sa iesiti in strada, sa schimbati guvernul, primarul si sa dati foc la sediul politiei rutiere... asta-i jaf la drumul mare, cum dom'le sa-ti ia 1000 de parai si sa-ti suspende carnetu 3 luni pt ca ai mers de 2 ori cu peste 45 mile pe ora... wtf ??? :bash: :minigun: :bandit: :furios: wallbash.gif

cu camerele de la intersectii care-ti dau cate 125 de dolari, treaca mearga, inteleg si eu ca bugetul local are nevoie de bani... dar cealalta chestie e mult prea dura pt a fi tolerabila.

f1, cand vii cu stiri din astea incep sa vad partea buna in faptul ca traiesc in Romania :romania:

si chestia cu "sanctiunile aspre limiteaza infractionalitatea" e o chestie invechita care si-a dovedit ineficienta, in Anglia perioada cu cea mai mare infractionalitate coincide cu perioada in care 500 (cinci sute) de infractiuni aveau ca sanctiune spanzurarea.
madalina
QUOTE(f1anatic)
Pai eu stiu ca nu prea va intereseaza...mai ales ca tocmai atzi inchis un topic cu radarele fixe din Bucuresti.[/url]


Topicul a fost inchis nu deaoarece nu ne-ar interesa subiectul, ci pentru ca stirea este falsa si veche. Respecticele "radare fixe" s-au dovedit a fi niste echipamentele utilizate de providerii de internet din Bucuresti. Iar subiectul a mai fost discutat aici.
f1anatic
Avem 3 autostrazi in plan...(de fapt 2 NOI autostrazi, modernizarea (adaugarea unei benzi pe sens) pe alte doua) si modernizarea si marirea Aeroportuli Chicago O'Hare (cel mai aglomerat din lume). Acolo se vor 3 noi piste de aterizare-decolare. Momentan...toate zborurile la O'Hare au cam 40 de min. intirziere iar pe plan natzional (deci in toate statele unite) intirzierile la O'Hare produc cam 15 min de intirziere peste tot altundeva. Banuiesc ca trebuie bani :-)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.