Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bucuresti - Kusadasi
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Maff
Am si eu o rugaminte pentru cine imi poate da mai multe relatii. In vara plec cu masina la mare in Turcia. Poate sa ma ajute cineva cu detalii asupra drumului (Bucuresti-Kusadasi)?Starea drumului, timpul de parcurgere, taxe de drum care ar trebui platite, cand recomandati trecerea Bulgariei, pentru ca am inteles ca sunt unele probleme, in general cam tot ceea ce mi-ar putea fi de ajutor in acest drum.
Multumesc! Va recomand daca vreti sa faceti rezervari in Turcia site-ul www.hotelsonnet.com , unde am gasit cele mai bune oferte pentru Turcia. Eu am platit pentru 7 nopti, 2 persoane, hotel 4 stele, demipensiune 241 euro.
codrutz32435
Am facut drumul asta in 2003 asa ca as putea sa-ti dau cateva sfaturi. S-o luam batraneste...
DRUMUL: din cate imi aduc aminte cam 1100km(+/- 50 km) din care 60-70 in Ro, 350-400 in BG, restul in TR. La noi stii cred cum e drumul pana la Giurgiu, la bulgari sunt drumuri la fel de proste ca la noi ba chiar mai rau pe alocuri. Eu imi facusem temeinic "temele" cu privire la drumul asta, scosesm harti detaliate cu traseul cu Microsoft Autoroute2002 credeam ca sunt "tatic" si....aiurea.La bulgari nu s-a potrivit mai NIMIC.
Reparau niste drumuri si deviasere circulatia fara sa se oboseasca sa te si ghideze pe parcurs. Cel mai mult m-a ajutat in BG o harta luata de la un Shell si - o sa radeti -cei 8 ani de limba rusa pe care i-am facut la scoala. De ce? Pentru ca in "europeana" Bulgarie 80% din semnele de circulatie sunt (erau in 2003 - hai sa fim optimisti) scrise cu litere kirilice(slave).
Nu cred ca mai sunt adevarate povestile cu "piratii" soselelor insa e bine sa treci totusi pe lumina prin BG. Drumul e frumos, trece Balcanii, peisaje misto pe alocuri, parcari mizere (ca la noi - apropo for fun- foarte multe gunoaie de provenienta Ro: adica ambalaje, PET-uri, cutii de la diverse chestii de mancare fabricate pe la noi). Eu am fost capos si am crezut ca pot merge "ca la carte" adica - merg pe E85 pana la... si apoi pe 55 pana la.... - si m-am ratacit band.gif .Am scos-o la capat pana la urma si toti pe care i-am indrumat ulterior au trecut brici prin BG. Orienteaza-te dupa numele oraselor nu dupa indicativele drumurilor pentru ca lucreaza mult la sosele si e f posibil sa fie circulatia deviata. Ruta optima dupa mine este Ruse - Veliko Tarnovo - Gabrovo - Kazanlak (Kazanliuk) - Stara Zagora - Svilengrad - Edirne. Iti dai seama ca nu trebuie sa intri neaparat in toate localitatile astea ca mai au si ei sosele de centura. Ideal ar fi ca sa ai scris pe hartie cateva nume de localitati in ruseste (ma rog, bulgareste) ca sa stii cum arata indicatorul spre acea localitate, mai ales ca muuulte seamana la denumire - multe se termina in -grad, -gorad adica oras in ruseste. In mod normal daca nu sunt probleme pe drum treci BG - intre cele 2 vami in 4,5-5 ore.
La turci drumuri bune, nesteptat de bune, nu-ti face probleme cu orientare de aceea nici nu intru in detalii. Bine si din timp semnalizat , asfalt bun, autostrazi ieftine, seplateste la autostrada nu-ti trebuie vigneta ca la HU sau Austria.
In TR recomand cu caldura drumul care urmareste coasta, peisaje misto, temperatura placuta, briza, bla, bla....De la vama (Edirne) se intre pe autostrada vreo 50-100km(nu mai stiu exact) si se iese de pe ea pe E87(550) pe care-l tii pana aproape la final. Traversare cu feribotul la Canakkale (atentie merge doar pana la 12-1 noaptea si am uitat cat costa, dar nu era cine stie ce) deci trebuie sa-ti programezi sa ajungi la timp sau inoptezi acolo. Posibilitati de cazare pentru totae buzunarele si exigentele si la orice ora in Canakkale. De la Izmir intri din nou pe autostrada, lasi autobahnul si...ai ajuns :bandit:

VAMI:....RO: stupizi - din ciclul "taxa de tranzit a judetului Girgiu" si alte cateva ca asta
BG - taxe peste taxe si la astia...sa ai la indemana intotdeauna cateva hartii de 5 si 10 eur....prietenii stiu de ce!!
La iesirea din BG ne-au luat la frecat vamesii ca n-avem nu's ce chitanta, bla, bla, iar 10 eur.Atentie la ce vorbe va scapa printre dinti ca vamesii si chiar unii politisti stiu romaneste sau macar injuraturile nostre si...creste pretul.
TR - vamesul turc ne-a pomenit de la obraz de taxa de prietenie turco-romana in valoare de fix 5 eur.....
Free shop-uri multe si ieftine intre BG si TR, dar mai bine pastrati-va banii si luati la intoarcere, nu va impovarati masinile cu stiti voi ce la ducere. De asemenea benzinarii ieftine intre vami. Am fost cu inima indoita si mi-a parut rau ca n-am bagat motorina de acolol a dus, dar am bagat la intoarcere si a fost ok - euroIII disel la 25-30 centi cum suna??. In Turcia motorina ca in Germania - 0,7-1 eur. Ce spun eu era valabil pt 2003 dar nu cred ca s-au schimbat asa mult.
Bine ca au facut turcaletii denominarea ca era groaznic sa faci calcule la 1.600.000 lire la 1 eur, insa (culmea!) nu incerca nimeni sa te trag in piept la conversie (or i'm just a lucky son of a bi*ch? blink.gif )
RADARE. Bulgarii au prostul obicei sa aiba tot soiul de restrictii cand ti-e lumea mai draga si evantual ...nesemnalizate. Pe mine ma opreste si-mi arata un pistol din ala de radar de pe vremea lu' bunicu pe care era afisata viteza de 80 km/h desi sunt fooooarte sigur ca aveam 130 km/h.....cred ca le era atat de lene ca aratau la toti aceesi indicatie....A fost insa ok, s-a "rezolvat" cu 10 eur.
La turci erau niste drumuri pe 4 benzi superbe ba chiar despartite de gard/tufis/etc la mijloc de jurai ca sunt autostrazi si....nu erau. Limita pe drumurile nationale - 100km/h. iar ce trece peste, amenda e proportionala cu viteza, in trepte. La 133 cat aveam (te filmeaza, iti arata ca la noi) trebuia sa platim vreo 80 de eur parca dar....dupa indelungi staruite s-a rezolvat cu 20, dar s-ar putea sa nu mearga mereu.
In rest ok....mi-a placut mult Turcia si cred ca merita.
Ca fapt divers la intoarcere, am hotorat sa ne tinem dupa un autocar romanesc ca sa trecem Bulgaria pentru ca ne ratacisem si orbecaisem ceva timp prin BG la venire si ne-am dat seama la un moment dat ca se ratacise si autocarul din cauza harababurii care era acolo cu lucrarile la drumuri. Am facut 100 km de pomana arigato.gif . Tot limba rusa a facut minuni...Daca urmezi traseul pe care l-am romandat ar trebui sa nu fie nici cea mai mica pb.
Daca imi mai amintesc ceva mai postez.....vacanta placuta!!! biggrin.gif
eddie
Am fost de 2 ori la Kusadasi cu masina,in 1999 si 2001.Drumul are exact 1150 km.Mi-a placut foarte mult,mi-am facut prieteni pe acolo,iar a treia oara am mers la Revelionul 2002-2003 acolo,dar cu avionul,macar scapam de Bulgaria....
Taxa de cafea(de la obraz) la noi la Giurgiu,de pod,ecologica(asta nu mai stiu daca la dus sau la intors).La bulgari vreo o taxa de traversare care era cam 16 $ atunci,5-10 $ pe la vama bulgara,turcii au fost domni.5radaruri la bulgari si 2 la turci.Aveam detector radar si nu am avut probleme.Se recomanda sa se faca drumul in 2 zie.Prima zi mergi pana la Chanakalle,adica dupa ce traversesi in Asia prin Dardanele,inoptezi acolo.Pana acolo sunt 750 km si 2 vame de trecut.A doua zi te bucuri de restul drumului de 400 de km. pana la Kusadasi.Iti recomand Hotel Surtel din centru,are 3 stele dar e super,plasat langa port,langa bazar,poti merge la plaja cu Dolmus-ul(maxi-taxi la ei),care e mai ieftin decat daca mergi cu masina ta.Dupa atata mers,iti recomand sa nu te atingi de masina cat stai acolo,mergi cu Dolmus-urile alea unde vrei...Poti face excursii la casa Fecioarei Maria,la Pamukale,plimbari cu vaporasul pe mare,cu opriri in golfuri,cu mancare si baututa la bord(super).Mai poti merge la Adaland,un AquaParc al lor,foarte curat si misto ! Daca mai vrei sa ma intrebi cate ceva........iti voi raspunde daca stiu
Andrei Suzuki
Ar mai fi ceva in legatura cu vamile:depinde cand intentionezi sa pleci,dar sa iti faci anumite calcule a.i. sa nu ajungi la vama in jurul orei 7 (am/pm) pt ca atunci se schimba tura si asteeepti de innebunesti.
Ediz33425
La toate cele scrise mai sus as completa cu o recomandare:sa faci si o "scuba diving"!Eu am fost demult(1998) la Kusadasi si nu am beneficiat de o astfel de activitate,dar anul trecut am avut ocazia sa fac asta la Dardanele/Kabatepe:a fost ceva de vis!M-am simtit ca intr-un acvariu!Si acum regret ca nu am avut un aparat foto subacvatic(Kodak are un model water-resistant cu 27 de pozitii,800 ASA la cca. 12 Euro) de care am aflat de abia la sfarsitul sejurului.

Numai bine si sejur placut cu vreme frumoasa!
codrutz32435
Demential Adaland-ul ala!!!!!..M-a durut spatele inca 2 luni dupa ce am venit acasa....dar si sa te dai 12(!!) ore in continuu pe toate toboganele/trambulinele alea biggrin.gif nu-i de colo!
Maff
Multumesc pentru ajutor!O sa trag la imprimanta raspunsurile sa fiu sigur ca nu gresesc ceva.Si eu am mai fost in Turcia, dar niciodata cu masina si ultima oara am fost acum 5 ani tot in Kusadasi.Ma gandeam sa plec cu o zi inainte pe la 6.30-7 ca sa ajung a doua zi pe la 11-12 sa ma si cazez.Mda, chestiile la vama cu micile "atentii" stiu ca se obisnuiesc, dar nu stiam cam care ar fi cuantumul lor.Unde e mai buna benzina, in Bulgaria sau in Turcia?E legal sa ai detector radar in BG si in TR?Merci si pentru recomandarile de hotel, dar am facut deja rezervarile.Si vroiam oricum un hotel mai departe de centru si care sa aiba plaja proprie si piscina.Si oricum va recomand cu caldura site-ul ala, pentru ca preturile sunt mult sub cele din Romania, unde parca vor sa-ti ia si camasa dupa tine, nu alta.Peste tot am gasit numai preturi peste dublu.Nu mai merge nimeni in perioada 13 august spre TR?Poate se mai gasea cineva sa mergem mai multe masini.Am vrut sa fac si rezervari la Formula 1 la Istambul, dar cele mai ieftine bilete erau 130 E intr-o zona din care era imposibil sa vezi ceva si urmau unele la vreo 300 E, asa ca am renuntat si ma opresc la intoarcere la Istambul doar la shopping si sa vizitez cate ceva.
eddie
Poti sa o iei de la inceput ca nu e legal detectorul radar,ce importanta are ?Dar ii poti gasi un loc pe undeva sau il scoti repede din suport,daca te vor opri bulgarii te vor opri pentru o atentie,o maslina ceva...4 stele cu plaja?Sa nu spui ca ai luat la GrandOzcelik ?Acolo s-au saturat si receptionerii si ospatarii de romani si ne trateaza ca atare ! Vin 3-4 autocare de romani tugulani de iti e rusine ca esti roman.....Ai ales perioada cea mai cala,acolo perioada propice este mai-iunie sau septembrie.La hotelul de care am scris mai sus spunea ca are a/c (luna august am fost odata)si cand colo prin tubulatura hotelului venea aer recirculat,numai rece nu....stateam in sort in camera si muream de cald !
Ce treaba ai cu Istanbulul,ca nu prea e in drum ?Poti sa faci cumparaturi la magazinele din Kusadasi si in bazarul din centru,preturile sunt bune.Gasesti aur,piele,textile,suveniruri,cu alte cuvinte tot ce iti doreste inima....Si in Chanakalle daca inoptezi,nu rata o iesire in oras la cumparaturi sau la o masa pe faleza,e supermisto !
Ediz33425
Folosirea detectoarelor radar in Turcia este interzisa,intre amenzi cea mai mare fiind cea data pentru folosirea unui astfel de aparat(478 New Turkish Lira=cca.276 Euro).Deci,atentie!Daca totusi esti oprit pentru depasirea limitei de viteza(90 km/h) mai avantajos este sa recunosti greseala,te scuzi si le multumesti in stil balcanic/oriental(o bancnota de 20 NTL=cca.11.5 E),decat sa platesti amenda:Depasirea limitei de viteza cu pana la 30%(adica pana in 117 km/h):92.4 NTL=52 Euro;Depasirea limitei cu mai mult de 30%:188.8 NTL=109 Euro.

Tudor,pretul biletelor de F1 sunt asa cum ai spus.In plus,va fi dificila gasirea unui loc de cazare la un pret decent la aceea data.De exemplu,in perioada asta,in Istanbul pretul de cazare s-a triplat(minimum 100 E/pers.) din cauza finalei Ligii Campionilor.Nu prea se merita,parerea mea!
Maff
Eh, eu te contrazic aici, am gasit la 3 stele 35 euro pe camera/noapte 2 persoane..........
Ediz33425
QUOTE
Eh, eu te contrazic aici, am gasit la 3 stele 35 euro pe camera/noapte 2 persoane..........


Scuze,sunt offtopic,dar eu m-am referit la ofertele de cazare din Istanbul,care cu ocazia finalei Ligii Campioniilor si-au triplat pretul la ora actuala.Aceleeasi cresteri de preturi se estimeaza si in ajunul datei de 21 august,cand va fi GP-ul.Presupun ca oferta mai sus amintita este prin intermediul unei agentii,dar oricum ar fi este o mare ocazie.In concluzie,ideea este ca ar trebui evitat un sejur la Istanbul fara rezervare in prealabil in jurul datei de 25 mai,respectiv 21 august.N-ai rezervare,mergi direct la receptie,esti pe mana lor :evil: Ori accepti pretul cerut de ei,ori dormi in masina...

Anticipat,iti doresc un sejur placut,fara incidente si evenimente neplacute! :wave:
Csiki-2
Am fost anul trecut in Kussadasi la hotel Prelude .
A fost superb, hotel 4 stele / all included , copilul pana la 7 ani este gratis .
In afara de inghetata si bauturile din import pentru turci totul este inclus.
Primitori , curat in camere , la piscina si la plaja , la restaurant servire gen bufet suedez ( toate mesele )....sezlonguri , cafea , bere, vin , rachiuri , vodca , dulciuri, fructe , salata totul inclus. La doua serii program de animatie gen circ jonglerii sau dansuri ....
Sa nu stai la coada la locuri pe plaja sau la piscina ....
Este intradevar un adevarat concediu.
Am luat un seif pe durata sejerului si am pus acolo banutii si actele , luam cu noi cite ceva sa avem de cheltuiala seara daca ieseam din hotel ... in rest nu mai cheltui nimic .
Si daca mergi si cu un copil este ok , vrea suc , vrea prajituri etc.
Oricum trebuie sa iei in calcul ca sunt cca. 34 grd. pe malul marii si cca. 37-39 pe sosea .
Am mai fost tot la un Aqua magic pentru copii dar este destul de scump , cca. 30 euro / persoana numai intrarea.


Am am mai luat o excursie la Pamukale ( merita sa vezi un munte intreg de calcar pe care curge apa termala , si care este de pe vremea grecilor si apoi a romanilor ) care a fost 25 euro / persoana cu masa de pranz inclusa . Atentie cand am fost eu in august era cca. 41 grd.



De drum acum :
prin Bulgaria :
am intrat la ora 6 dimineata si am iesit la ora 11:30
taxe cca. 14 euro in total ( parca)
noi am luat-o prin centrul oraselor si pe acolo sunt numai indicatoare in limba lor . La intoarcere am luat-o pe centura si acolo mai sunt indicatoare .
In general m-am chinuit sa invat primele litere din numele oraselor care urmau dupa harta ca sa ma pot orienta.
Intr-un singur loc ne-am "pierdut " si m-am oprit intr-un peco mare gen omv si am mers si am intrebat in engleza si din cei care erau la coada m-a inteles unul si mi-a facut prin semne directia de mers
biggrin.gif

Am avut detector de radar si am reusit sa evit la timp cca. 3 radare la dus si parca vreo 3 la intors.

La turci:
taxe cca. 4 usd taxe ecologica + 10 usd viza
mi s-au parut foarte amabili si corect , destul de multi inteleg limba engleza si asa m-am descurcat cu ei.
Am patit-o ca se termina bvenzina si trebuia sa alimtez ( undeva aproape de Canakkale ) si m-am oprit intr-un peco shell
, unde nu stiam nici macar cit este rata de schimb lira/usd sau lira / euro si am platit direct in dolari la cursul de schimb ( mi-a facut calculul cit ma costa sa fac un plin si atit am platit )

La Romani platesti niste taxe de cca. 70 ron
Mojito
Cumnatul ,meu a facut acest drum acum o saptamina.
Au plecat 2 familii cu 2 masini Reno Clio Symbol si Peugeot 407/Ambele pe motorina.
Plecarea a avut loc din Constanta la 4.30 dimineata. Cu voucherele de cazare in miini.
Au Ajuns la Canakale la ora 18.30 si s-au cazat ( am uitat numele hotelului dar aveau in fata intrarii in parcul hotelului Calul troian folosit la filmarole din TROIA cadou de la Hollywood.
Far probleme la nici o vama.
A doua zi au trecut cu ferry boatul Dardanele.Cam 11.30- 12.00 Traversarea a durat 30 minute.
O a doua Etapa Canakale Kusadasi. cazare la vila . Sosire seara
parcarea masinilor si inceperea propriuzi-sa a concediului. Deplasarile la obiective s-au facut prin intermediul ghidului local si fara masini.Spre linistea tuturor.
Dupa 5 zile au pleecat spre tara. S-au oprit la Bursa ptr.o moapte si apoi int-o localitate apropriata de unde au luat frryboatul pina la Istanbul.cca.2 ore. Caza o noapte in Isanbul si intoarcerea in Tara.
Motorina peste 1 euro litru.
daca doresti amanunte intreaba-ma si incerce sa -ti raspund dupe ce culeg informatiile de la sursa.
Marius
Maff
Eu o sa plec pe 9 august, am schimbat un pic datele pentru ca am zis ca mai bine ma duc inainte la Istanjbul si dupa aia la Kusadasi, pentru ca m-am panicat un pic de cand cu atentatele din Londra si daca ne gandim ca o sa fie multa lume la Marele Premiu, ar fi o buna ocazie de un atentat.Asa ca mai bine ma pazesc.Drumul Kusadasi-Istanbul stii cam cat dureaza si cum este?La intoarcere o sa o iau pe la Canakale.Cred ca o sa stau noaptea acolo.
Maff
Benzina unde este mai ieftina, in Turcia sau in Bulgaria?
Ediz33425
Presupun ca in Bulgaria este mai ieftina benzina/motorina.Shell V Power 98 este 2.80 YeniTurkLirasi=NewTurkishLira=aprox.1.72 Euro
Motorina la Shell cred ca este in jur de 2.0 YTL=1.16 Euro.Zilele astea cand trec ma uit atent si revin cu date exacte.
Mojito
Ei au facut drumul de intoarcere in urmatoarea formula:
Kusadasi Bursa .cca 4-5 ore( vechea capitala a imperiului).Cazare o noapte in Bursa.
A doua zi Bursa-Bandirma .1 ora.Imbarcare pe feryboat si traversarea Marii Marmara. debarcarea la Isanbul in partea(zona europeana) Traversarea a durat cca.2 ore.
Andrei Suzuki
Aveti grija ca cica a fost un atentat la Kusadasi
Dan-Cristian51286
Kusadasi?
Atentie la aglomeratii si la locurile unde umbla cei cu turbane pe cap.... Acum poate fi periculos
madalina
Bomba a explodat intr-un microbuz/autobuz local, iar atentatorul atragea foarte mult atentia asupra sa: era o femeie!
Ediz33425
Din cele relatate la TV(Star TV) se pare ca bomba a explodat accidental in timpul transportului,nu a fost detonata in mod intentionat.

In general evitati locurile aglomerate,in special pachetele sau bagajele "uitate",precum si zonele apropiate cosurilor de gunoi(in prezent sunt confectionate din plasa sau tabla perforata pentru a fi vizibil continutul).

Revin si cu info despre pretul combustibilului(1 Euro:1.62 YTL/15.07.2005)
EuroDiesel Shell:2.04 YTL=aprox.1.26 Euro
V-Power 95:2.40 YTL=aprox.1.48 Euro
V-Power 98:2.80 YTL=aprox.1.72 Euro
Maff
Eu pe 10 august sunt in Istanbul, unde o sa stau 2 nopti.Este adevarata chestia cu problemele pe care le poti avea la traversarea Bulgariei?
bogdan47077
as vrea sa plec in sept in Grecia.-cu masina/masinile-mergem mai multi-.ma poate ajuta cineva cu ceva informatii legate de traseu..drum..etc destinatia: cred ca Paralia..unde sunt multi romani..am inteles

cum aflu denumirile localitatilor de pe traseu cum sunt scrise in Bulgara ca sa stiu ce urmaresc si care ar fi cel mai sigur traseu-referindu-ne la cat de bun e drumul (prefer sa merg 50 km pe drum bun decat 10 pe drum prost).,.orice info e de folos..merci!!
Maff
http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr.../MaHomePage.htm
Intra pe link si o sa gasesti drumul cel mai bun, cu indicatii foarte precise.Daca vrei poti sa-i dai si print.Este foarte utila.Eu de acolo am luat drumul catre Turcia.
James Kilowatt
Poti incerca si cu mappy.com. S-ar putea sa iti dea si informatii legate de radare fixe, nu stiu daca in bulgaria, insa in grecia cred ca da.

Sau cauta undeva microsoft autoroute, ai si hartile in detaliu ale oraselor. Pe autostrada oricum e greu sa te ratacesti, in orase te pierzi mai degraba.

Eu cu via.michelin am luat odata plasa, printeaza musai si harta nu doar itinerariul. Adica m-am invartit in cerc datorita itinerarului lor, in Slovenia, pe langa oraselul Ptuj. Din Ptuj m-a trimis la slovenka bistrita, de unde trebuia s-o iau spre zagreb. Ca sa o iau din slovenka bistrita spre zagreb am mai trecut o data prin ptuj... biggrin.gif Am pierdut vreo 100 km si cam o ora jumate, ceea ce n-ar fi mare lucru daca n-ai de facut 1500 km pe zi....
geeoo30
unde ai gasit frate cu 241euro 2 pers 7 zile, ca eu gasesc pe acelasi site numai de la 400euro in sus la kusadasi 4 stele, si ai platit cu card?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.