Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema alimentare mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Jacques46906
Salut lume. Am un Mondeo break TD din 98 cu 178 de mii de km la bord. De vreo luna si ceva, imi da suturi cand accelerez, intre 1800 si 2500 de ture. Peste 3000 de ture e aproximativ ok, aproape ca nu se simte ca ar fi ceva. Si am observat ca s-a inegrit in spate in dreptul esapamentului (chestie care nu se intampla inainte deloc)

Am fost la service Ford, i-au schimbat filtrul de motorina si cel de aer, insa asta nu a schimbat nimic ( probabil nici nu era nevoie sa fie schimbate).
Cei de la service mi-au spus ca trebuie sa ma duc la un dizelist, ca dupa parerea lor e electrovalva de la pompa de injectie.

Da' in relanti si cand o accelerez in gol, fara sarcina, nu pare sa aiba nici o problema, merge brici. Numai in sarcina, in special in viteza a doua si a treia. Mentionez ca motorina din Romania nu i-am pus decat in vacante, si ca masina merge la service in mod regulat (la fiece 10 mii) de cand am cumparat-o (avea 70 de mii atunci).

Postez chestia asta in speranta nu pompa de injectie e de vina ci oarece aer pe circuitul de alimentare. Si daca asa ceva e posibil tinand cont de simptomele expuse anterior, care ar fi primul pas de facut. Multam in avans mondeistilor de raspuns :-)

D.
raul-27
fumul negru de la esapament iti indica faptul ca ai o ardere incompleta;motorul e supraalimentat deci iti trebuie un exces de aer alfa care nu mai stiu acum sa-ti spun cit tb sa fie.Tu nu ai acest exces iar vina o poarta turbina;verifica mai intii senzorul de la turbina(VDR) si vezi daca nu cumva e infundat;s-ar putea sa nu ai comanda corespunzatoare pt turbina (intirziata).
Inainte sa demolezi pompe de injectie incearca asta.
Poate sa fie altceva dar asta e parerea mea.
Jacques46906
Salut Raul si merci de raspuns.
Mecanicii de la Ford mi-au zis ca nu e turbina - peste 2500 cand ea intra motorul trage bine. Ei mi-au zis sa merg la un dizelist. Saptamana asta o duc la cineva sa puna aparatele pe ea. I-am pus in rezervor o chestie de curatat injectoarele dar nu a servit la nimic. Oricum astia aici nu se apuca sa demonteze pompa, in cel mai rau caz o sa-mi spuna sa cumpar alta. Si dect sa iau una noua mai bine arunc masina (e aproape 2000 de euro una noua, si una ocazie e 150 insa mai greu cu gasitul). Unul din mecanici mi-a spus ca s-ar putea sa fie electrovalva de la poma de injectie. Vad eu.
raul-27
Am incercati si eu odata solutia de curatat injectoarele;una care cica proteja si senzorul de O2 si era foarte "safe".Pe linga faptul ca masina nu mai tragea de nici o culoare a trebuit sa ajung si la service sa-mi reprogrameze injectoarele...
Oricum incep sa regret ca mi-am cumparat masina pe motorina in Romania;vai de mama ei de calitate... :bandit:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.