Help - Search - Members - Calendar
Full Version: emisiuni auto
Masini.ro Forum > Discutii generale > Mass Media
Pages: 1, 2
Laurentiu_007
Salut tuturor!
As vrea sa va intreb care este emisiunea voastra auto si de ce?
OMEGA
Salutare!
PROMOTOR!!!
Motive:
prezentatoare are dictie si e "interesanta"
comentariile din timpul reportajelor nu te adorm sau enerveaza ca la prima sau antena
si cred ca e destul

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-06 10:55 ]
dragos7
Bine zis Omega
RCS
Emisiunea V 6 de la ABMOTEURS care se vede de la o posta ca este facuta de profesionisti precum si emisiunea de pe DW (preluat in Romania mi se pare de T7ABC) care la fel este o emisiune ,,beton de beton''. Dintre cele autohtone cea de la PRO TV este O.K. .
guerilla
unde prinzi tu ABMOTEURS?
Emisiunea facuta de ams pentru DW si preluata de 7abc cu intarzieri- uneori si de cateva luni- e interesanta dar prin intarzieri isi pierde din farmec.
pro motor e prea devreme dimineata
RCS
ABMOTEURS este pe cablu la RCS( firma de cablu in vestul tarii). Emisiunea este super (am prins si NUVOLARII dar l-au scos de pe cablu din pacate)
OMEGA
In primul rand RCS este o retea de cablu nationala nu numai in vest ci in toata tara!

Super emisiune V6 dar si Generation Tuning!
RCS
Nu aveam de unde sa stiu ca RCS-ul este in toata tara (sunt tari baietii !). Emisiunea legat de tuning este ,,marfa'' (cand vezi ce masini arata acolo ,,stai in limba"). Din pacata in Romania prea putini isi permit sa-si supuna masinile unei operatii de tuning (daca avem in vedere faptul ca la noi masina este considerata un lux si nu un necesar ce sa mai zicem de tuning: pacat).
guerilla
RCS??? super ca tocmai ce m-am mutat si in blocul asta e RCS (inainte aveam ASTRAL).
E in pachetul standard programul asta sau ceva Extra?
RCS
Cel mai bine ar fi sa mergi sa te interesezi la sediul firmei din localitatea de unde esti !
OMEGA
Este absolut standard, si ce se da peste 12 noaptea chiar
RCS
XXL
OMEGA
N-am spus-o eu
RCS
Eu ma refeream (acuma tu ce ai inteles?) ca dupa ora 12 se da..... emisiuni cu si despre ,,camioane''(de aia se cheama XXL). Doamne voi va ganditi numai la prostii!
Laurentiu_007
scuze pt. intarziere.nu stiu care e treba cu rds vostru pt. ca nu prind.Insa eu cred ca de le noi cea mai buna emisiune e tot PROMOTOR.
Pe langa faptul ca e bine facuta ma atrag si "airbag-urile" Roxanei.Din afara e emisiunea de pe DW.
OMEGA
Aham bine zis Laur!
Si daca mai tineti voi minte era la Discovery "TURBO"! super emisiune
Laurentiu_007
E tare emisiunea aceea Omega, insa nu cred ca o difuzeaza si acum pt. ca erau modele mai vechi si deja aparusera noi generatii.
RCS
Emisiunea auto-motor und sport este pe canalul german VOX si nu pe DW. Probabil cei de la DW o preiau de pe VOX dar oricum emisiunea originala este pe VOX.
Laurentiu_007
Poate.
RCS
Pe DW emisiunea este in engleza(!!!) iar pe vox in germana !
OMEGA
Rusine B1 Tv, navigand miercuri seara am gasit la b1 pe la 9:30 o emisiune numita masini de vis!
Emisiunea este o preluare de cand lupu-catel de prn 2000 sau chiar 99!
OMEGA
Rusine B1 Tv, navigand miercuri seara am gasit la b1 pe la 9:30 o emisiune numita masini de vis!
Emisiunea este o preluare de cand lupu-catel de prn 2000 sau chiar 99!
Laurentiu_007
O emisiune "dusa" de la noi mai e si aia Auto Mondial TV.Indeea de talk show e buna, da' nu sunt buni prezentatorii si intraga echipa.
OMEGA
Si atat timp cat faci concursuri de inot intr-o emisiune auto, nu cred ca mai ai rating absolut deloc!
Laurentiu_007
asa e omega
RCS
Ce parere aveti despre emisiunea auto de la 7 abc ? Ma refer la cea romaneasca si nu la preluarea de pe dw !
OMEGA
Vb de auto-run!
Parca mi-am mai spus parerea dar o repet!
Acel prezentator nu vb ce mormaie, putina prezenta de spirit n-ar strica!!!
Subiectele sunt jalnice!
Pt rubrica "Bila neagra" cred ca i-a spaga la greu ca cel putin week-endul asta a fost unu care ii pasa cum ii stau ochelarii de soare pe nas mai mul decat ce se intampla cu masina lui!
Si "bilele negre" asupra emisiunii pot continua!
RCS
Ca primeste sau nu spaga ma abtin ! Dar chestia cu ,,bila neagra'' chiar daca nu este facuta intr-un mod sa zicem ,,profesionist'' dupa parerea mea da totusi totusi posibilitatea de a vedea si partile mai putin bune ale dealerilor romani de masini.
Laurentiu_007
Stiti ceva?
Daca il intrebi pe ala de la Tele7 ABC ce este spre ex. ESP sau diferentialul pun pariu ca habar nu are.
RCS
Ce parere aveti despre emisiunea auto ,,TURBO'' de pe M6 ? Mie mi se pare buna !
OMEGA
Wow Laurentiu da cum ai ajuns la aceasta constatare???
Logic ca nu stie! Putini oameni care realizeaza emisiuni auto sunt intradevar pasionati de acest lucru!
OMEGA
Sorine?? Care-i faza cu M6???
E un post german parca pe care rcs nu-l da

Azi-noapte pe la 12:30 am vazut o emisiune super marfa auto la rtl 2!
RCS
M 6 este un post de televiziune...francez iar emisiunea in cauza am vazut-o ieri . M 6 eu il prind pe cablu in reteaua rcs. Legat de emisiune mie unul imi place. Ca veni vorba de cei care prezinta emisiunile auto de la noi pot sa spun cu parere de rau (cum de altfel nu sunt singurul care a observat) ca sunt pe langa ceea ce se cheama ,,fenomenul auto''. La emisiunea ,,AUTO-MOTOR UND SPORT'' de pe vox am vazut o chestie super tare : in cadrul emisiunii este o rubrica in care este prezentat (de catre fostul pilot Christian Danner) modul in care trebuie sa folosesti comenzile masinii in caz de derapaj sau ce se intampla in cazul in care stai prea aproape fata de cel din fata ta si multe alte chestii ,,utile si interesante'' de genul acesta care la noi la nici o emisiune auto nu gasesti (ams de la nemti este prezentata de barbati si nu de femei). Pe scurt: intre emisiunile noastre si ceea ce se face afara (ma refer la emisiunile auto) este o mare, mare diferenta.
Laurentiu_007
Sorine in privinta diferentei de de emisiuni dintre cele straine si romananesti ai dreptate, e o f. mare diferenta.M0am gandit ca diferenta in aceasta privinta ar putea fi si experienta(bineinteles un factor minor).Emisiunea TURBO e cool, insa ar trebui sa se faca drive teste cu modele mai noi.Eu de TURBO stiu numai de pa Discovery.
Ciprian6
Eu nu ma uit pe astfel de emisiuni..(mai mult de 10 minute).. imi fac "sange rau"..si schimb programu'..
FLORIN2
Emisiunea TURBO de pe M6 la francezi e mai veche decat cea de pe Discovery. Eu unul sunt mort dupa emisiunile de pe Discovery, mai ales cele care dureaza o ora intreaga si unde se pot spune si arata f multe despre un singur subiect. Si seriile de restaurari si constructii de kit-cars sunt f faine.
M-ar interesa care din voi are boala de a inregistra emisiuni auto sau filme, faze cu masini de la TV?? eu am peste 30 de casete video cu masini, in special masini vechi/clasice ma intereseaza si as vrea sa fac niste schimburi sau copieri...
Cineva ?!
Vladus
Nici o emisiune nu se compara cu TOPGEAR de pe BBC. Sa vedeti aici ce inseamna o emisiune realizata de niste profesionisti si pasionati de masini. Sa vedeti teste adevarate, nu plimbat cu masina in padurea Baneasa ca la promotor sau roata de rezerva. Daca e interesat cineva de secvente din emisiune (teste) poate sa vada singur despre ce vorbesc la http://www.flixvault.net/ vorbim dupa ce vedeti ceva filme de pe site despre cum se face o emisiune auto.
FLORIN2
eu am astfel de teste cam multe e-adevarat pe HDD dar in variantele full-screen, adica 20-30-40mb si sunt super. Le-am luat de la un PC-Party anul trecut si nu stiam ca SPORTGEAR e realizata de BBC , dar bine ca mi-ai spus. Pe net la adresa ta nu sunt decat versiuni mici, nu stiu de unde provin ale mele, dar sunt fantastice mai ales full cand poti vedea toate detaliile si mai ales imi place cum sunt realizate; adica masinile sunt forjate la MAX nu gluma si chiar iti poti face o parere despre cum se comporta masina nu cum a condus la ProMotor, Andrei Gheorghe in premiera acel Maserati Coupe care ar fi trebuit sa rupa tot ca sa vedem de ce e in stare.
Oricum la noi fiecare post are o emisiune auto, dar care va ajunge prima cat mai sus ramane de vazut, tot ce putem sa facem e sa speram ca doar interesul e al nostru, nu?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-16 02:37 ]
M i h a i
1.PROMOTOR
2. emisiunea preluata de Tele7 de pe DW

Ar ma fi si AutoRun a lui Lazarus, dar sincer, asta oscileaza: cand face emisiuni bune, utile, cu info despre un polish, o folie, un radar, ajuta un client nedreptatit, cand ne zapaceste cu cate un salon timp de 3-4 emisiuni auto de am impresia ca rasfoiesc o revista cu poze. Pentru mine e un fel de "rau cu el rau fara el"
guerilla
nu stiu de ce, dar toate emisiunile sint un stereotip.
nu am gasit inca o emisiune care sa-mi prezinte obiectiv o masina. cand ma uit la tv sa vad o masina inseamna ca n-am timp sau posibilitatea sa fac un drive test cu ea, nu? si atunci de ce nu mi se arata detalii:
- de interior: bord, scaune, gadgeturi, etc
- de motor
- exterior - diferitele echipari ca sa vedem diferentele.

Apoi drive testele pe care le prezinta ei sint penibile. Fie locatiile sunt foarte departe de conditiile in care vom merge noi, priviitorii emisiunii aflati in postura de posibil cumparator - si aici ma refer la acele prezentari de la nisa, costa rica sau de pe unde or mai fi ele, cu sosele pustii si foarte drepte.
De ce nu se prezinta macar masinile din gama entry in romania, care sunt cele mai vandute? De ce nu se fac aceste teste si in conditii de drive in city, filmat in mers, sa vedem cum se comporta masina, cat de obositor este un astfel de model.
De ce nu ne arata pentru fiecare masina in parte toate astea... precum si posibilitati suplimentare de echipare - ar fi chiar minunat sa se spuna si de tuning.

Astept si eu o astfel de emisiune. inca o mai astept. ca daca nu apare ma apuc sa o fac eu :cheers:
G e o r g e
exista intotdeauna canalul MOTORS. fac prezantari destul de obiective.
guerilla
n-am motors sad.gif(
tks to RCS. Le multumesc inca o data pe aceasta cale pentru rapacitatea lor si pentru calitatea slaba a semnalului. :rock:
G e o r g e
je tot rcs are , cred ca vine cu un pachet mai sus , i don't know.
guerilla
Pai tu esti pe reteaua stelara. eu nu.
mike.omega
He he, pe MotorsTV la Maxi Test poti vedea drive-teste in diferite conditii pentru mai toate masinile, super marfa :!:
Nonn
Cea mai buna emisiune dupa mine este Auto-Motor-und-Sport de pe Vox. Este in fiecare duminica de la 18:00 in caz ca nu stie toata lumea. Cei de la DW si Tele7ABC o reiau cu o oarecare intarziere, oricum in afara prezentarilor de masini noi ramane interesanta, mai ales rubrica cu sfaturi despre condus in diferite conditii sau cum sa-ti pregatesti masina pentru iarna s.a.m.d.
Maxi-Test-ul de pe MotorsTV e misto si el, dar eu nu stiu exact orele si zilele cand se difuzeaza emisiunea asta asa ca mai mult o ratez decat o vad. Poate stie cineva de aici?
Vad ca nimeni nu zice nimic despre emisiunea Viteza a cincea (in traducere romaneasca) de pe Viasat Explorer. Mie mi se pare la fel de tare ca si AMS de pe VOX, pacat ca dureaza doar 30min. Dar ca o compensare este difuzata ZILNIC de la ora 21:00 si in reluare a 2-a zi de la 10:00 si 16:00. Spre deosebire de AMS care este tipic nemteasca cu un prezentator super-serios si total lipsit de umor care insira sec datele, asta are 2 prezentatori principali (un barbat si o femeie) si inca vreo 2 secundari care debordeaza de umor. Pe langa obisnuitele prezentari si teste (efectuate "la sange", fara mila pentru masini nu ca la noi) au si ei o rubrica cu sfaturi utile despre condus si cum sa eviti tot felul de accidente.
Mai testeaza si diferite scule pentru masini (detectoare radar de ex., inclusiv cateva care lucreaza cu sateliti si reteaua GPS care iti afiseaza radarele fixe montate pe stalpi) si au si o serie de alte subiecte interesante (cum explodeaza masinile in filme si care sunt sansele sa se intimple la fel in viata de zi cu zi s.a.m.d.). Ambii prezentatori principali sunt de asemenea si piloti excelenti, ai nostrii putand doar sa viseze la ce fac astia pe circuite cu masinile.
Singurul lucru care necesita obisnuinta ar fi parerile uneori tare ciudate pe care le au despre designul unei masini sau chiar despre masina in intregul ei. Ca un exemplu, despre Mercedes SLK zicea unul dintre ei ca "singurul lucru demn de remarcat ar fi acoperisul"?! Dar trebuie sa luam in considerare unde e facuta emisiunea si parerile deseori diferite fata de restul continentului pe care le au (cel putin asta este impresia mea).
Despre emisiunile de la noi nu am nimic de spus, fiind nu le urmaresc si consider ca sunt la ani lumina departare de restul lumii. Singura care am urmarit-o era PROMOTOR pana acum vreo 2-3 ani cand intr-o emisiune au prezentat (nu testat) 5 cabriolete, saptamana urmatoare au avut ca subiect principal 2 din aceleasi masini (cu exact aceleasi imagini si comentarii), iar a 2-a saptamana restul de 3 bucati ramase. No comment!
Adrian53225
Top Gear difuzat de BBC si preluat de Antena 3.
Nonn
Din pacate sunt preluate emisiuni vechi de un an, iar traducerea!! Mamma mia! Porsche Cayenne=Porsche "KN", Toyota Prius=Toyota "Pryas", "twin-turbo"="turbo gemene" biggrin.gif biggrin.gif , "Austin" Martin DB9. Iar exemplele pot continua. Dar ramane misto emisiunea chiar si asa. Iti asigura si portia de umor (involuntar biggrin.gif ) de duminica seara inaintea unei noi saptamani de lucru! Fericiti cei ce prind direct BBC! Sau macar inteleg engleza ca sa se distreze pe seama traducerii.
Daca aveti conexiune rapida cica gasiti aici toate episoadele, inclusiv cele mai recente! www.mininova.org

Si nu uitati! S-a reluat Fifth Gear pe Viasat Explorer in fiecare seara de la 21:30 si in reluare de doua ori a 2-a zi. E cel putin la fel de buna ca Top Gear, din pacate dureaza doar o jumatate de ora.
Watcher
Da, traducerile sunt facute de persoane care nu prea se pricep la masini biggrin.gif:D
Cel putin ce cu Porsche KN a fost superba. In general e bine sa asculti emisiunea, nu sa citesti, ca asta e cu traducatorii nostri biggrin.gif:D
Fifth gear este in fiecare seara? In cazul asta sa-mi schimb orarul... biggrin.gif:D

FG e acum facuta de stafful dinainte de la TG biggrin.gif. Recte, my favourite, Tiff Needell. Are cinvea idee de ce s-a produs despartirea, eventual mai multe detalii depsre istoria TG? Pentru ca in revista pomenesc niste chestii pe tema asta, dar foarte trecator si misterios...
Nonn
Scuze, in fiecare seara de marti, miercuri, joi si vineri ora 21:00. Si in reluare a doua zi de la 9:00 si 15:00. Sambata, duminica si luni seara nu este. Si sunt episoade mult mai noi decat la TopGear pe Antena3. Traducerea este mult mai buna, nu perfecta, dar macar fara greseli din alea penibile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.