Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Senator 2.5E
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
robert46647
Salutare tuturor detinatorilor de opel senator.am si eu unul cu motor H25E de vreo 4 luni.De cand am masina asta am facut prezenta la peco cam des deoarece consuma 25% si nu stiu ce sa-i mai fac.Masina e supertare si are potential,confort,tinuta impecabila si rezistenta,dar la masa e cea mai infometata beer.gif Am umblat pe la debitmetru de aer cand am luat-o si dupa aceea am fost pe la un service in timisoara(TEMECO) unde au testat masina si au zis ca e ok ceea ce eu nu cred.Poate nu o sa va vina sa credeti dar eu am scos alimentarea la 2 injectoare si merg in 4 pistoane ca sa mai reduc din consum.pana si taxi e mai convenabil.nu stiu ce sa fac.va rog sa ma ajutati.multumesc anticipat.eventual puteti sa-mi lasati si un nr de tel sa va sun.
Senator
Debitmetrul e una din zonele unde nu trebuie umblat sub nici o forma , asta din cauza ca nu e nimic de reglat acolo (...doar de dereglat) ca si nu in ultimul rand a pretului de 25.000.000 de lei :doh: In concluzie ar fi bine sa cauti pe la dezmembrari unul inchis ermetic.

Firma din Timisoara pe care ai mentionat-o nu are aparatura cu care sa testeze sistemul L-Jetronic cu care e echipat motorul masinii tale , in afara testului de gaze si verificarea aprinderii nu au prea avut ce sa vada. :ntz:

Cateva cauze posibile pentru consumul exagerat de benzina:

sonda de temperatura a apei (in carcasa termostatului,mufa ca si la injectoare)
regulatorul de presiune de pe rampa injectoarelor defect
senzorul de temp. a aerului din admisie (in debitmetru,nu se poate inlocui)
combinatii nefericite facute de fostul proprietar
robert46647
multumesc pentru mesaj.am sa caut un debitmetru pe care sper sa il gasesc.eu am racire mecanica cu vasc..si acest vasc s-a blocat si imi tine motorul rece
Alex46215
salut.mi-a zis frati-miu ca m-ai sunat si intrebai de temperatura apei. cand am cumparat masina nu se ridica temperatura deloc mai ales in afara localitatii,motorul mergand rece.am vazut ca nu are termostat si am facut eu o improvizatie cam nasoala biggrin.gif i-am pus termostat de Dacia,chiar pe furtunul de la radiator.intr-adevar a scazut ceva consumul dar nu cine stie ce,avand in vedere ca in traficul din bucuresti motorul se incalzea si fara termostat.la mine se ridica temperatura peste marcajul albastru de la indicator,cam la prima linie dupa el.acum merg din nou fara termostat pt ca s-a blocat pe inchis si mi-a fiert un pic motorul. e ceva mai ciudat in legatura cu indicatorul temperaturii,cel putin la mine la masina: cand a fiert motorul nu a ajuns pe rosu ,era o linie si ceva mai jos,de aia m-a pacalit.oricul l-am oprit imediat si nu a avut nici un fel de problema. dar daca imi aduc aminte spuneai ceva de un consum de 25% in afara localitatii. dupa parerea mea nu are cum sa fie numai de la temperatura , e si ceva de la gestiunea electronica a motorului sau injectie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.