Help - Search - Members - Calendar
Full Version: suzuki ignis sau peugeot 206
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
vasy46559
am facut drive test cu ambele masini si m-a impresionat IGNIS....pare o masina foarte spintena si bine finisata cu un bord si afisaj superb ....la 12.000 EUR pare convenabil motor 1.3 93 CP FULL OPTION.....un 206 la aceleasi dotari trece de 13.000 EUR.......la IGNIS reviziile foarte ieftine si fiabilitatea pare f buna....ce ar fi de ales ?
momentan am un CIELO de 8 ani si vreau sa fac o schimbare.....o masina de familie

SUZUKI IGNIS E 12.000 EUR cu toate taxele
varianta GS...aer conditionat, oglinzi geamuri electrice, jante aliaj, 4 air bag, computer bord, vopsea metalizata,
vasy46559
alta poza IGNIS
vasy46559
foto3
vasy46559
poza interior
Andrei Suzuki
Nu uita de proiectoare de ceata,oglinzi incalzite,si alte maruntisuri. biggrin.gif
James Kilowatt
versiunea cu tractiune integrala cat costa?
Diesel au? Vreunul ciupit de la fiat? smile.gif
Stefan46415
Salut

Si eu am studiat ambele masini si pana la urma am decis ca imi voi lua un Ignis. Are o multime de avantaje pe langa dotarile oferite in pret. Motor puternic, garda la sol inalta (17 cm) care este o chestie buna pentru drumurile noastre. Singurul dezavantaj pe care il are e porbagajul care e destul de mic la 236 de l insa nici Peugeot 206 nu e prea departe. Oricum volumul porbagajului poate fi suplinit prin cumpararea unui porbagaj suplimentar, versiunea GS venind cu bare de sustinere porbagaj din standard. Dupa parerea mea Ignis-ul e o optiune foarte buna
vasy46559
oare plasticul negru de la baza masinii si de la conturul aripilor este doar pentru protectie si se poate lua jos ? vad ca in poza 2 masina nu are plasticul ala negru iar in poza 3 are..
Andrei Suzuki
QUOTE(MR28673)
versiunea cu tractiune integrala cat costa?
Diesel au? Vreunul ciupit de la fiat? smile.gif


Tractiunea integrala e pe la 14000 ddp parca.Motor de 1.5,99cp.
Este si diesel.1.3 DDiS,de la Fiat,care-i si pe Panda.

QUOTE(vasy46559)
oare plasticul negru de la baza masinii si de la conturul aripilor este doar pentru protectie si se poate lua jos ? vad ca in poza 2 masina nu are plasticul ala negru iar in poza 3 are..


Cred ca se poate da jos,de ce nu? In poza 2 n-are pt ca plasticu asta este standard numai la anumite motorizari si la un anumit nivel de echipare si probabil ca ala avea o versiune mai slaba.Daca te uiti bine,ala n-are nici jante de aliaj si nici proiectoare.
vasy46559
totusi nu este scumpa la 12.000 eur avand in vedere clasa ddin care face parte ? si 206 POLO si alte marci sunt f scumpe la clasa asta dar acolo am inteles ca platesti marca ...sa SUZUKI cred ca puteau fi nitzel mai jos.....daca era 10.000 modelul asta full option cu motor de 1.3 era bataie pe ele
Andrei Suzuki
Eh,si tu acum...Nu prea stiu ce gasesti la 10.000,si cu dotari satisfacatoare.Poate un Logan,sau Symbol...nu stiu.
adrian-382
nici una ,nici alta - mai strange bani 1 an si muta-te la clasa compacta - ai zis ca vrei masina de familie ! - ai incredere in ce spun si nu arunca banii !
Maff
Anul trecut am fost interesat de un Ignis si am facut un drive test la reprezentanta de langa primaria sect 1.Mi-a placut cum mergea, dar din pacate avea portbagajul prea mic pentru ce-mi trebuie mie.In afara de asta nu prea i-am gasit cusururi.Pozitia de condus este una foarte buna, destul de inalta.Are si displayul acela informational care din cate am vazut eu este destul de complet.Am condus versiunea de 1.5 si 99 cp.M-a impresionat in mod placut acceleratia.Am urcat in masina si am tocit un pic cauciucurile la plecarea de pe loc la un semafor.Baiatul de la Suzuki care era langa mine a amutit pentru cateva secunde, semn ca nu se astepta sa incerc si in modul asta calitatile masinii.Masina s-a descurcat chiar onorabil, semn ca cei 99cp chiar exista.Ma uitasem si la un Vitara, dar la acest model exista taxe vamale.Mi-a placut Ignisul si dupa cum am spus singurul lucru care m-a impiedicat sa o cumpar a fost porbagajul care este cam mic.
madalina
Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu prea vad comparatii aici. Doar se aduc laude Ignis-ului. Daca decizia este deja luata, de ce nu se discuta la Suzuki?
Andrei Suzuki
Pai si ce are daca i se aduc laude? biggrin.gif E ceva rau?
Faza tare e ca se discuta si la Suzuki. laugh.gif
Si pana la urma noi nu facem altceva decat sa-l ajutam pe omul asta sa se hotarasca. biggrin.gif
HalbaSus
ca sa salvez topicul de la mutare o sa incerc sa trec de cealalta parte a baricadei... adica o sa critic ignis-ul (si poate o sa laud 206 smile.gif):
- ignisul e o masina inalta iar daca nu are tractiune integrala atunci e un fel de masina cu tractiune fata inalta cat un SUV si cu motor de subcompact... modelul cu tractiune integrala e chiar ok... dar cel fara... nu merita... e ca si un jeep cherokee cu tractiune fata... ai mai da banii pe el ? adica are toate dezavantajele suv-urilor (centru de greutate ridicat, aerodinamica slabutza) fara a avea avantajele (tractiune 4x4 si putere mare).

Un 206 cu toate ca e masina pt femei, are avantajul imaginii de firma si a designului "cochet"... are stabilitate mai buna si presupun ca si la aerodinamica sta mai bine...

dar eu sugerez sa nu iti iei nici unul din modelele astea ci ori sa mai strangi bani ori sa iti iei un SH... de 12 mii iei niste masini adevarate SH... si chiar daca esti ghinionist si in urmatorii 2-3 ani mai bagi 2-3 mii in reparatii (cazul cel mai rau) gandeste-te ca ai dat 2-3 mii in plus de la un ignis sau 206 pana la un passat sau A4 ...

P.S: Andrei, cand am criticat ignis-urile am criticat RESTUL ignis-urilor... al tau e chiar dragut biggrin.gif
vasy46559
uite ca m-ati incurcat acum....nu mai stiu ce sa cred ...alta alternativ la SUZUKI IGNIS care credeti ca ar fi ? in 12.000 EUR cu dotari cat de cat
google41800
Alternative sunt multe. Cam 70% din masinile de clasa mica se incadreaza in banii astia.
Sfatul meu, din experienta, hotaraste-te la ce anume vrei de la masina, inroseste cablul la net, si odata luata decizia, nu te mai uita inapoi ca sigur o sa ti se para ca, parca, aia sau ailalta ar fi fost mai buna.
Andrei46685
Ti-as spune eu si de Mitsubishi Colt. Am o astfel de masinutza.
Am raspuns la intrebarea ta pentru ca si eu am plecat in decizia de schimbare a masini de la un Suzuki Ignis expus la Mall prin martie.
O sa spun si de ce a picat pentru mine varianta asta desi probabil va supara pe multi argumentarea mea: vrea sa fie un SUV dar e clar clasa mica; n-am bani de un SUV autentic dar imi iau un Ignis si ma dau mare.
N-avea rost sa pacalesc pe cineva: am avut bani de clasa mica (am dat 12500 DDP), mi-am luat clasa mica - Colt 1.3 Invite 95 cp. Are garda la sol 15 cm si la interior e mai inalta decat Ignis-ul. Plus ca din ceea ce am citit coeficientul de aerodinamicitate este de 0.26 (mai bun chiar decat la Peugeot 206).
Acest lucru avantajeaza consumul (mai mic decat la Ignis la aceeasi capacitate cilindrica).
Motorul euro 4 este pe tehnologie VVT (variable valve timing sau cu injectie variabila) care la fel din ceea ce am citit este cam ultima inovatie in motoarele pe benzina. De asemenea, consumul se reduce substantial prin aceasta tehnologie.
Cei de la Toyota le folosesc de mai multa vreme si cam si-au dovedit fiabilitatea.
E doar o parere si nu am pretentia sa spun ca nu e subiectiva. Am incercat insa sa aduc in discutie argumente cat mai obiective.
Adica nu de genul ca Mitsubishi tot castiga Paris-Dakar-ul de ceva vreme. Desi poate fi un argument. :-))))
Suzuki poate doar GP-uri de motociclism. Ma face sa am unele indoieli.
Sunt rautacios.
Scuze.
vasy46559
pai si IGNIS are morot VVT
HalbaSus
Vrei neaparat masina noua ? Daca da ce zici de o Skoda Octavia (modelu vechi)... pretul cip incepe de la 10 mii... deci ddp-ul e 12 si ceva spre 13... si totusi e clasa mai mare.
vasy46559
ma gandesc daca merita diferenta de 125 mil intre un LOGAN FULL OPTION si un SUZUKU IGNIS GS ......mi se par totusi accesorile f scumpe si ma gandesc ca si piesele de schimb sunt scumpe ..cred LOGAN costa 320mil iar IGNIS 445 mil
EMaiL40336
parerea mea:
loganul este ieftin de intretinut
ignisul este urata si mai bine iti iei motor de la suzuki
206 este misto dar scumpa de intretinut
Maff
Dar la un C4 de ce nu te-ai uitat?Eu zic ca merita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.