Help - Search - Members - Calendar
Full Version: am nevoie urgent de un sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
flavius46573
dispun de 4500 € fix si vreau sa achizitionez un autoturism SH care sa aiba ABS, sa fie in 4 usi si cat mai nou cu putinta. Ce sfaturi imi puteti da?! Eu m-am gandit la un Espero de 1.8. Imi cer scuze daca mai sunt topicuri similare dar nu ma pot hotara. Merci!
Impuls
Probabil ca te intereseaza si costurile de service.
Si atunci una indigena este mai indicata.
Espero de 1.8 este foarte bun. Cel de 1.5 este mai lenes si nu atat de reusit.
Daca ai bafta sa gasesti unul intr-o stare buna, eventual si cu o garantie ( cumparata de la dealer de ex.) eu zic ca este o afacere buna.
Alte marci existente la banii astia (de prin targ) nu cred ca sunt lipsite de probleme sau cine stie.. mai rau.
Succes
Alexis35404
La banii astia gasesti un fiat brava destul de bun si bine echipat la vreo 80000-100000 km.....??? ce zicci?
Alexis35404
La banii astia gasesti un fiat brava destul de bun si bine echipat la vreo 80000-100000 km.....??? ce zicci?
Flavius46224
Multumesc mult de sfaturi. La Fiat nu m-am gandit, nu stiu prea multe despre firma asta, cat de fiabile sunt modelele scoase. Am inteles ca au un consum relativ mic, dar pt. un "sofer de weekend", cu un max 5000km pe an, nu il consider elementul "forte", prefer ceva in plus la siguranta si putine batai de cap cu reparatiile, rugina etc.
Impuls
Poti sa iti cumperi linistit un Espero de 1.8. Din proprie experienta iti spun ca este o masina fiabila, ai comfort si un motor bun. La banii de care dispui, mai bine te orientezi catre o masina la care in caz de nevoie poti sa cumperi piesele mai ieftin.
In plus, cu banii respectivi nu cred ca poti aspira la o masina de alta firma la aceeasi varsta, sa iti ofere aceeasi clasa si acelasi comfort.
Daca o ingrijesti cum trebuie nu ai probleme cu ea.
Eu personal nu as cumpara un Fiat de 80.000km!
In Canada, SUA, poate (desi nu exista aici), caci majoritatea sunt parcursi pe highway, dar in Romania, si la starea actuala a drumurilor... nu stiu zau.
Succes!
Flavius46224
Sunt complet derutat. Am fost azi in targ si desi eram hotarat sa merg pe mana Daewoo, in final mi-a ramas gandul la un Opel Astra Caravan din '95, cu toate optiunile pe care le cautam. Cerea pe el 4800 negociabil si ar fi lasat cam 200, dar mi s-a parut dubioasa o usoara diferenta de nuanta pe dreapta: era lovit. Oricum, e de luat in calcul si varianta asta (Opel Astra '95-'96).
madalina
Depinde de lovitura. daca o masian e lovita iintr-o aripa fata, usor, nici-o problema, totul s-a schimbat pe ea. Daca lovitura e in roata pot aparea probleme. (trebuie verificate puntile, sasiul, ce sunt imposibil de indreptat daca au vreo problema).
pretorian
salut,
parerea mea este ca pe astra gasesti toate optiunile la pret mic si e si ieftina de intretinut, de ce nu-i faci o verificare astrei pe care ai gasit-o eu zic ca merita beer.gif
Flavius46224
Va multumesc tuturor pt. sfaturi, mi-au fost de mare ajutor, chiar daca difera intre ele. In final mi-am luat un Opel Astra Caravan din 1995, de care sunt f. multumit, deoarece are toate optiunile pe care le doream. Am dat 4500 euro si probabil va trebui sa mai bag ceva bani in el pt. ca pe la 120-130km/h se simte ca incepe sa trepideze si cred ca nu ar fi trebuit sa faca asa. Nu stiu ce este, sper sa nu fie grav. Oricum, deocamdata sunt multumit si inca o data va multumesc si voua. Va salut!
google41800
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente sau probleme!
Daca vibreaza la 120-130 verifica rotile. Ai 90% sanse sa nu fie nimic grav ci doar sa trebuiasca echilibrate rotile (eventual si roluite jentile).
adi45619
salut. cati km are masina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.