Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Outback 3l
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Legacy/Outback
Pages: 1, 2
xx46564
Dupa lungi cautari si multe drive-test-uri am ajuns sa aleg intre Forester si Outback.

Sincer am fost dezamagit de oferta de 4x4 de pe piata.
Fie motorizari proaste, fie cosciuge pt crash-test, fie preturi exorbitante...

Pt ca sunt comod am ales Outback de 3l
Masina imi vine in 2 saptamani (e neagra).

Doresc sa stiu cateva amanunte:

- consum real pe plaiurile mioritice (in special oras)
- cati Km presupune rodajul ?
- cum se sa la partea de service
- cand se fac reviziile si cat ma costa in medie
- impresii generale de la cei care au acest model sau l-au condus.
G e o r g e
QUOTE(xx46564)
Dupa lungi cautari si multe drive-test-uri am ajuns sa aleg intre Forester si Outback.

Sincer am fost dezamagit de oferta de 4x4 de pe piata.
Fie motorizari proaste, fie cosciuge pt crash-test, fie preturi exorbitante...

Pt ca sunt comod am ales Outback de 3l
Masina imi vine in 2 saptamani (e neagra).

Doresc sa stiu cateva amanunte:

- consum real pe plaiurile mioritice (in special oras)
in functie de stilul de mers intre 15 si 25
- cati Km presupune rodajul ?
1000 de mile sau 1600km
- cum se sa la partea de service
se sta bine , service profi cu preturi bune , 400 000 lei + tva ora de manopera
- cand se fac reviziile si cat ma costa in medie
la 15 000 km , cam 10 mil o revizie tops
- impresii generale de la cei care au acest model sau l-au condus.
nu am condus , dar poate facem schimb de experienta
xx46564
Abia astept sa imi vina masinuta biggrin.gif
Ma sperie insa consumul.. sad.gif
xx46564
Dorothy.. ceva e naspa rau inKansas.
Ieri i-a venit masina pertenerului meu. A mea ajunge sper sapt viitoare...

In 180 Km parcursi, consumul MEDIU 30.5% !!!

Sper sa fie o greseala (computer defect, motor defect, senzor defect...)
xx46564
AC nu avea freon... la service i-au pus si se pare ca nu e nimic rau la motor.
E normal 30% cosnum mediu ?

Pe Forester cat este ?!!!
G e o r g e
un consum ridicat este normal in perioada de rodaj.
in primii 400 km , mers afara din oras am avut o medie de 14-16%

apoi a inceput sa scada.

la 3000km parcuri imi consuma 18% in oras in stil de mers sportiv ! ! !
consumul o sa scada ,desi mi se pare un pic cam mare asta de 30% blush.gif

pentru un rodaj cat mai eficient , in primii 1600 km, megi cat mai mult inafara orasului cu ea , si intr-un mers cat mai NEREGULAT . adica accelerezi , lasi sa franeze ea in frana de motor, iar accelerezi . stiu ca suna aiurea , dar daca citesti in cartea masinii vei vedea ca spune ceva in genul : in perioada de rodaj nu se recomanda mersul constant.

bafta si sunt aici pentru intrebari si nelamuriri.
guerilla
fa un drum la munte cu masina in rodaj. asa nu ti se va parea deplasat mersul "neregulat".
reseteaza computerul de bord si fa din nou consumul mediu.
gabi4
QUOTE(xx46564)
AC nu avea freon... la service i-au pus si se pare ca nu e nimic rau la motor.
E normal 30% cosnum mediu ?

Pe Forester cat este ?!!!



fara freon blink.gif ??!!!! sa dai atatia bani si sa nu ai nici macar freon in instalatia de climatizare???kestia asta intra cumva in sondajele de satisfacere a clientilor??

si 30 % consum e enorm de mult!!!!!!
in mod normal trebuia cam 13% in oras!!!!!!!
xx46564
S-a dovedit la service ca era freon in instalatie, insa era un fir desprins si nu mergea AC din aceasta cauza.
Ipoteza cu freonul a fost lansata de cei de la reprezentanta...

Consumul e ingrijorator totusi si o sa vad daca e "normal" macar in rodaj , atunci cand imi vine si mie jucaria sad.gif

Pana una-alta.. herghelia face masina sa zboare pe autostrada biggrin.gif
G e o r g e
sa ne intelegem cu cateva lucruri .

1. nu iti iei subaru de 3.0 si te astepti sa consume cat un diesel de 1.9 !
2. subaru este o marca mai exclusivista si va felicit pentru alegerea facuta , dar lamentarile asupra consumului sunt de tot rasul . intelegeti ca masina o sa consume mai putin dupa cateva mii de km, 2 -3 a se intelege.
3. masina este comparabila cu orice model din gama lux , asa ca pe primul loc vine confortul si puterea .
4. gabi , outback consuma 13% daca mergi noaptea cu el prin bucuresti . consumul va fi in jur de 17% in conditii normale de mers in bucuresti. este o masina mare cu transmisie automata .
xx46564
Eu inteleg ca nu este o masina obisnuita, ci una care prin dotari si motor tinde catre lux, insa nu pot sa nu ma enervez cand fac un plin pe saptamana.

De ex, am facut teste:
- la demaraj usor, chiar fortat de usor, nu pot sa scot sub 25%
- la demaraj fortat suge 50%
- la 130 Km/h cu cruise control activat pe autostrada Buc - C-ta cosnuma fix 10%....


Sunt constient ca e pe benzina, ca e mare, insa fata de ce e in detaliile tehnice, mi se pare o diferenta prea mare, care se simte la buzunar.
Acum tot incerc sa scad consumul prin mers linistit, dar in oras am media 27.5% !

Imi vine masina 2 saptamana asta si voi putea compara...
Daca e la fel, voi cumpara o statie de benzina...
madalina
In primul drum cu Yarisul meu prin Bucuresti am prins o circulatie infernala. La motor de 1.3 (mers usor cu el), mi-a luat 18%. Dupa prima mie de km a inceput sa scada, la corsa la fel, primii 3.000 de km, sub 13% in oras nu scadea oricat de frumos mergeam. Acum consuma 8-9 in oras. Asteapta sa treaca perioada de "rodaj".
G e o r g e
laugh.gif daca te iei dupa consumul instant nu iti poti face nici o idee laugh.giflaugh.gif yarisul ia 90% instant din cand in cand biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

si as putea adauga un : nu te mai plange atat , e o super masina bucura-te de ea . daca nu-ti place as lua-o eu si iti dau la schimb un impreza de 1.6 . consuma putin! doar 12% cand o calci. merge ?
Maff
Dar eu nu inteleg ceva, la cat ai dat pe ea si la ce motor are, cat te asteptai sa consume, 10%? Renaultul meu consuma 10% in oras si are motorul de 1.4 si doar 98cp.La peste 200cp e normal sa consume atata, mai ales ca are tractiune integrala.Era ingrijorator daca era diesel de 3L, dar asa.............Si in afara de asta uite-te la media de consum nu la consumul instantaneu.Ca asa si sor-mea are o fabia 1.9TDI de 101cp si cand apas pe acceleratie mai tare imi arata consumul instantaneu 29-30l. Pana la urma la orice masina daca te uiti la computerul de bord la consumul instantaneu iti vine sa te dai jos din masina sa o lasi in mijlocul strazii si sa pleci cu taxiul. Si oricum la genul asta de masina nu te mai uita la consum, gandeste-te la ce zic englezii: "Noblesse oblige!"
Andrei Suzuki
Si mie imi arata consumu instantaneu 60-65% cand e in blana in I viteza sau in a II-a...
xx46564
Bai fratilor lasati povestile cu cat te asteptai sa consume, ca am vb cu alti posesori de astfel de jucarii, iar la ei in oras este media 18-20%...

Dupa ce m-am luat? Pai scrie in cartea tehnica ca in oras 13.5% media.
Ok, nu este 13.5, dar m-as multumi cu un 20%....
Deja la 28-30% vezi cu ochiul liber cum cade acul de la rezervor...

Forester 2.5i XT ar trebui sa consume mai mult cf. datelor tehnice...
La motorul de 3l s-au implementat mai multe jucarii pentru a micsora consumul + ca este aspirata natural.
xx46564
Faceti un calcul brutal...
daca media este 30% => cu un rezervor de 70l faci 235 Km !
Mai precis 2-3 zile de mers prin Bucuresti lejer...
G e o r g e
si foresterul meu consuma la fel de mult , ti-am spus. acum , dupa 3000 si ceva de km consuma in jur de 20% . deci e ok, pentru ca va scadea si mai mult consumul. de schimbat schimb in jur de 4000 rpm , deci nu merg chiar asa de cuminte :angel: , in schimb nu depasesc 60km/h .
Andrei Suzuki
QUOTE(G e o r g e)
in schimb nu depasesc 60km/h .


Cu a I-a,nu? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
madalina
doar daca se chinuie cu adevarat biggrin.gif
Andrei Suzuki
Si cum il stiu eu pe George,daca are chef se chinuie de....rupe masina. laugh.gif laugh.gif
xx46564
Gata, se pare ca e definitv.. miercuri o ridic de la dealer biggrin.gif
In week-end fac Valea Prahovei...
G e o r g e
felicitari si sa fie intr-un ceas bun.

astept poze biggrin.gif
Maff
Sa o stapanesti sanatos!
xx46564
Am ridicat-o ieri la 14.00

La 15.00 m-am dus la Viper si i-am pus alarma si detector de radar.

Pe la 19.00 am plecat pana la Pitesti biggrin.gif

M-am luat cu un X5 si l-am lasat cam perplex pe baiat...

Am atins 220 Km/h, insa am lasat-o mai moale pana ii fac rodajul

S-a dus juma de rezervor...
Consum in oras 20-22%

Media mixt 16%

Masina este bestiala, trapa e un viciu, iar tinuta de drum e super.

Nu regret cati bani am dat pe ea.

La relanti mototorul zici ca e electric.
G e o r g e
bravo biggrin.gif acum incepe distractia

dupa cum observi consumul nu e chiar asa de mare precum anticipai .

si o sa mai scada !!!
gabi4
QUOTE(xx46564)
M-am luat cu un X5 si l-am lasat cam perplex pe baiat...

Am atins 220 Km/h, insa am lasat-o mai moale pana ii fac rodajul



nu si-a pus mintea cu tine stai linistit. un x5 te face de nu te vezi. :cheers:

bv bv :peacefingers: . masina in rodaj si ai atins aproape viteza data de constructor. super, n-am ce zice
James Kilowatt
QUOTE(gabi4)
QUOTE(xx46564)


M-am luat cu un X5 si l-am lasat cam perplex pe baiat...

Am atins 220 Km/h, insa am lasat-o mai moale pana ii fac rodajul



nu si-a pus mintea cu tine stai linistit. un x5 te face de nu te vezi. :cheers:




Oare? In afara de modelul 4.6is de nu prinde nici un model X5 de serie peste 210.
gabi4
3.0d 218 CP vit max 210km/h
3.0i 231CP vit max 215 km/h
4.4i 320CP vit max 240 km/h
4.8is 360CP vit max 246 km/h

see u :bye:

:cheers:
James Kilowatt
straniu. In franta au alte specificatii. DE unde ai datele?
gabi4
De pe http://www.*****.ro/

Fara linkuri publicitare te rog! :bash:
James Kilowatt
tnx
G e o r g e
mai urmeaza sa zici ca si un A140 il face. ma ne lasi .

X5 e o struto camilo nici de asfalt nici de teren accidentat .

si pana si eu cu un rahat de motor de 90 cp fac un 3.0 D la demaraj . asa ca lasa -ma .
Radu46256
George,

un X5 3.0d accelereaza in 8.3 s. si are 2.170 kg
Ce masina de 90 CP are performanta asta ?
Sunt de acord ca este posibil sa "faci" un X5 cu o masina de 90cp dar numai daca acesta nu este atent. Nu toata lumea care asteapta verdele la semafor sta tensionat si cu piciorul pe acceleratie.
Uni pur si simplu nu isi manifesta spiritu masculin de competitie in acest mod.
Si pe mine o multime de masinute incearca sa ma faca, si ii las pe toti pt ca imi da o mai mare satisfactie sa stiu ca ei au reusit numai pt ca eu i-am lasat.

Mai mult decat atat sa te pui cu masini mult mai slabe e ca si cum ai bate copii sau asa ceva ...

Legat de abilitatile off road ale lui X5 acestea nu se compara cu cele ale marcilor off road consacrate insa nu uita ca este un SUV, iar in clasa lui sta foarte bine (Cayene il bate totusi).
Din ce am citit Forester este foarte criticat datorita consolelor lungi care ii micsoreaza unghiurile de atac si degajare
G e o r g e
ultimul model X5 DA asa are biggrin.gif

doar ca atunci cand aveam eu masina prima data de 90cp modelul respectiv avea ceva caluti in minus si un demaraj de 10.5 sec tongue.gif

nu neg ca X5 este un SUV mistoc , doar ca are un pret prohibitiv. in plus in BMW uri si mertzane 90% din cei care ii vezi sunt cam negri la piele . ceea ce imi da niste senzatii de :puke:

dar poate asa gandesc doar eu , de ce sa dai 60 000 pe o masina cand la 25 000 poti sa ai ceva mai bun . doar ca sa scrie BMW pe ea ? blink.gif atunci du-te tata si da 35 000 in plus doar ca sa iti fie implinit ego ul .

repet poate asa gandesc doar eu .
xx46564
Am facut Bucuresti - Poiana Brasov - Sianaia - Targoviste - Gaiesti - Bucuresti...

Impresii:
- fioroasa, principala problema este sa o opresti, dupa ce ai calcat-o
- instabila la viteze mari, in curbe. Am intrat in depasire si am vrut sa intru inapoi in banda, insa idiotul din fata, inexplicabil a franat.
Mi-a dansat spatele niste bucle de mi-a inghetat sangele in vine.
- la intarea in Predeal, cand vii de la Brasov, sunt niste curbe largi, iar cand am trecut eu nu era nimeni pe nici un sens de mers.
La 90 KM/h au pierdut aderanta toate cele 4 roti datorita fortei centrifuge; am simtit cum directia de pastreaza, insa ies de pe sosea. Nu am fost in pericol, pt ca eram chiar pe contrasens si nu puteam derapa 2 benzi !

Prin urmare m-am mai calmat, mai ales ca sunt destui idioti pe caile patriei, care fac un act de bravura din a nu se da din fata ta, cand tu vii cu avant pulverizator, si nu vor sa intre in banda....

Am chinuit zdravan "Bestiutza" pe Paduchiosu (Sinaia - Targoviste).
E un traseu tocmai bun de rodaj.

De Miercuri seara, pana acum - 1100 Km si cam multi litri de.. benzina.
Consum mixt... 16%
G e o r g e
incearca sa nu o calci chiar asa de tare in curbe wink.gif invata mai intai masina si pe urma voi avea o jucarie docila si foarte foarte placuta la condus .
gabi4
QUOTE(G e o r g e)
nu neg ca X5 este un SUV mistoc , doar ca are un pret prohibitiv. in plus in BMW uri si mertzane 90% din cei care ii vezi sunt cam negri la piele . ceea ce imi da niste senzatii de :puke:



george, rasismul nu ajuta la nimic.
madalina, acum de ce nu ai mai venit cu poezia aia frumoasa, stii tu care...
http://citroen.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4382
regulile nu se aplica la toti sau altii sunt mai cu motz pe forumul asta? blink.gif
madalina
Pentru ca acum am vazut. Nu am mai intrat pe acest topic de mult. In plus, George nu a scris nimic de moarte sau expulzarea tututror minoritatilor cum s-a scris acolo. Cat timp s-a discutat despre cersetori nu am intervenit acolo, cand s-a ajuns la as vrea sa plece toti din tara, mi s-a parut ca s-a depasit limita bunul simt.
gabi4
QUOTE(xx46564)
Am facut Bucuresti - Poiana Brasov - Sianaia - Targoviste - Gaiesti - Bucuresti...

Impresii:
- fioroasa, principala problema este sa o opresti, dupa ce ai calcat-o
- instabila la viteze mari, in curbe. Am intrat in depasire si am vrut sa intru inapoi in banda, insa idiotul din fata, inexplicabil a franat.
Mi-a dansat spatele niste bucle de mi-a inghetat sangele in vine.
- la intarea in Predeal, cand vii de la Brasov, sunt niste curbe largi, iar cand am trecut eu nu era nimeni pe nici un sens de mers.
La 90 KM/h au pierdut aderanta toate cele 4 roti datorita fortei centrifuge; am simtit cum directia de pastreaza, insa ies de pe sosea. Nu am fost in pericol, pt ca eram chiar pe contrasens si nu puteam derapa 2 benzi !

Prin urmare m-am mai calmat, mai ales ca sunt destui idioti pe caile patriei, care fac un act de bravura din a nu se da din fata ta, cand tu vii cu avant pulverizator, si nu vor sa intre in banda....

Am chinuit zdravan "Bestiutza" pe Paduchiosu (Sinaia - Targoviste).
E un traseu tocmai bun de rodaj.

De Miercuri seara, pana acum - 1100 Km si cam multi litri de.. benzina.
Consum mixt... 16%


Asemenea pericole publice ar trebui combatute nu sustinute!!!

Cate accidente nefericite nu se produc din cauza unor dementi care confunda soselele cu o pista de curse.
madalina
Eu vad in postul respectiv "viteze mari" fara a a fi definite. Singura viteza concreta este cea de 90 km/h, ce este viteza legala in Romania in afara localitatii.
gabi4
QUOTE(madalina)
Eu vad in postul respectiv "viteze mari" fara a a fi definite. Singura viteza concreta este cea de 90 km/h, ce este viteza legala in Romania in afara localitatii.



sa te ajut un pic.

"Am atins 220 Km/h, insa am lasat-o mai moale pana ii fac rodajul"

"La 90 KM/h au pierdut aderanta toate cele 4 roti datorita fortei centrifuge; am simtit cum directia de pastreaza, insa ies de pe sosea."

"Prin urmare m-am mai calmat, mai ales ca sunt destui idioti pe caile patriei, care fac un act de bravura din a nu se da din fata ta, cand tu vii cu avant pulverizator, si nu vor sa intre in banda...."

de remarcat expresia avant pulverizator

si urmeaza reactia lui george
"bravo biggrin.gif acum incepe distractia "

super, cred ca e f placut sa te trezesti cu un monstru de o tona jumate intrand in tine cu 200 la ora si sa simti acel avant pulverizator
gabi4
QUOTE(madalina)
Pentru ca acum am vazut. Nu am mai intrat pe acest topic de mult. In plus, George nu a scris nimic de moarte sau expulzarea tututror minoritatilor cum s-a scris acolo. Cat timp s-a discutat despre cersetori nu am intervenit acolo, cand s-a ajuns la as vrea sa plece toti din tara, mi s-a parut ca s-a depasit limita bunul simt.


ura fata de rase nu intra in categoria rasism, sau e o manisfestare normala?? :puke:
madalina
Gabi, ai intrat in aria de amenzi? Hai sa te ajut eu putin! http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=1492&start=60
Uite-te si la ora.

In aceeasi logica, ar trebui sters si topicul despre viteza maxima atinsa de cineva, ar trebui ca oricine vrea o maisna cu viteza maxima cat mai mare, cu demaraj cat mai bun sa fie pus la colt.

Ai dat acel citat din ceea ce spune George, dar nu ai dat si citatul cand ii spune sa nu o mai calce asa in curbe, sa invete masina.

Iar expresia "Un X5 te face de nu te vezi" indeamna la circulatie preventiva, in limitetele legale, nu?

Cand a aparut initiativa unei campanii pentru o circulatie civilizata, de constientizare a pericolelor, nu prea am vazut amatori pe acest Forum ppentru a se implica!
gabi4
felicitari pt conduita profesionala....

un x5 te face de nu te vezi ma refeream la demaraj si la tinuta de drum.

m-a enervat cel mai mult atitudinea de am masina cea mai tare, pot sa fac ce vreau, mai apare un idiot cu o masina mai lenta care iti sta in cale da-l la o parte,stilul de a conduce extrem de periculos.o astfel de atitudine duce de cele mai multe ori la tragice evenimente rutiere

pana la urma viata unui om e mai importanta decat cateva minute castigate facand raliuri pe sosele.
xx46564
Vad niste opinii contradictorii...

eu zic sa nu se mai comercializeze in Romania masini care pot atinge mai mult de 130 km/h (parca atat era limita maxima pe autostrada).
De fapt e chiar imoral sa ai o masina cu posibilitati ilegal de folosit.

Sa stam toti in Dacia stramoseasca si sa scuipam superiori pe orice masina ariana sau cu ochi oblici.

Am subliniat ca am facut teste in arii unde nu exista trafic in acel moment, deci nu puteam decat sa ma ranesc singur in cel mai rau caz !

Gabi4 nu mai fa pe lupul moralist !
Cand eu intru in depasire la intrarea in Targoviste si depasesc in linie dreapta 6 masini, imi iau avant.... E normal.

Nu venea nimeni pe 1 Km de pe sens opus, insa daca te uiti putin in oglinda retrovizoare vezi ca vine un dement cu Subaru cu 160 Km/h, iar tu ca esti mai tare cu Dacia 1300 ii dai calea...
Da-l im p**** masii sa astepte... ce se grabeste asa de tare ?

Pai am avut impresia ca trec prin el (pulverizez) ! Cum sa nu te apuce toti dracii ?
Tot el era suparat ca il clacsonez... si il injur !

Ca fapt divest.. am mers chiar mai prudent si mai incet decat cu Megane de 80 CP, pt ca asa cum zice si George, nu cunosc masina.

Nu sunt genul care ia curbele cu scartz, insa cand am linie dreapta.... pazea !
xx46564
A... si am atins 220 Km/h pe autostrada Buc - Pitesti, iar 230 Km/h pe autostrada soarelui, in ambele situatii neavand nici un auto in aria vizibilitatii frontale.

Nu cred ca exista soferi (cu masini noi) care nu si-au testat limitele masinii pe cele 2 drumuri mentionate mai sus.
Liviu44048
Sa revenim la consumul lui Outback 3l:
eu am deja 23,000 km cu un Legacy 3.0. Consumul mediu real este de cca. 16 - 17 la suta in oras si cca. 12 la suta pe autostrada (media 180 km/ora).
Dupa 23,000 km, consumul combinat aratat de computer este de 14.3 litru la suta (cca. 10,000 km au fost facuti in Ungaria, Austria si Germania).
Cred ca nu este un consum exagerat fata de ce ofera masina. Probabil Outback-ul va avea un consum ceva mai marisor (este mai grea) - dar totusi acceptabil.
Multa bafta si sa te bucuri de masina!
Liviu
G e o r g e
felicitari . consumul este unul ok dupa mine .

in rest. cum te intelegi cu masina ? biggrin.gif
xx46564
Se pare ca am 18% consumul in oras si 16.5% mixt.

Masina este superba la condus, insa azi am avut o experienta cam nasoala.
Am plecat de pe loc, curba 90 de grade pe stanga.
Am plecat repede, insa nu pedala la fund, fara scartait de roti...

Spatele a derapat de m-a intors aproape 180 de grade sad.gif
Nu era ud pe jos si totusi mi se pare inexplicabila deraparea sad.gif

Nu stiu cum lucreaza VDC-ul insa nu pare a ma ajuta.
Am fost la service pt ca nu e prima data cand am impresia ca spatele e instabil.
Desi nu cred ca are legatura, i-au facut geometria si au gasit intr-adevar probleme pe spate, insa nu ceva ff. grav.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.