Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning pentru Forester
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
Radu46256
[color=red][/color]
Urmeaza sa cumpar un Foreste 2.0 xt de 177 CP, cutie automata. Dealerul mi-a propus un tuning (2.000 euro) in urma caruia obtin un plus de putere de 96 cai fara a pierde garantia. Stie cineva daca exista si minusuri ? Cu cat va creste consumul ? Care va fi acceleratia masinii ? Dar viteza maxima ?
G e o r g e
despre ce dealer de vorba ? ca sunt tare curios . eu stiam ca la noi in tara nu se face asa ceva
Radu46256
Stadex din Timisoara
G e o r g e
nu stiu ce sa -ti raspund la intrebarile tale. dar tare as dori si eu niste detalii biggrin.gif

consumul va fi influentat , adica o sa creasca . nu te sfatuiesc sa faci tuningul cand masina are 0km . din mai multe motive.

ma intereseaza si pe mine pentru ca am 2 subaru , un impreza si un forester si as fi vrut sa aflu una alta . o sa caut un numar de telefon.

as vrea sa stiu unde se face tuningul si ce implica acest tuning.

problemele ar fi multiple . prima problema este ca inlocuirea softului calculatorului se face prin inlocuirea calculatorului , adica cateva mii de euro .

2000 mi se pare tare putin sincer sa fiu blush.gif

solutia asta este practicata inafara , dar la noi e prima data cand aud de asa ceva.

mai vino cu detalii te rog.
Radu46256
Cei 2000 euro includ urmatoarele: un soft suplimentar in computer, o pompa noua de benzina si o supapa. Deci nu se schimba computerul cu totul. Softul respectiv are o licenta care-l face utilizabil doar pe un anume automobil (identificat prin serie sasiu sau motor, nu mai stiu care).
Mie mi-au spuc ca va creste consumul cu 1/2 litrii dar mi se pare cam prea optimist.
Numarul de tel de la Stadex il gasesti pe site-ul Subaru. Patronul are o Impreza si participa la raliuri ca profesionist, deci cred ca stie ce vorbeste.
Marca tuningului nu am retinut-o insa este o firma agreata de Subaru iar tuningul se face numai de catre personalul de service Subaru.

De ce nu ar trebui facute modif la 0 km ?
G e o r g e
pentru restul elementelor catre trebuie sa se rodeze.

mi se pare destul de exagerata cifra de 96 cp. asta inseamna o putere finala peste cea a STI ului care mai are niste elemente in plus gen franele !
Radu46256
Intradevar, 96 CP sunt multi. Crezi ca este o pacaleala ?
guerilla
da de discul de ambreiaj, schimbat cu unul ceramic, de frane, de evacuare nu ti-a zis nimic dealerul?
G e o r g e
la asta ma gandeam si eu .
Radu46256
Pt un plus de 96 CP nu trebuie schimbate discul de ambreiaj si nici cele de frana. Mai exista o varianta de tunning prin care se obtin 200 CP in plus iar acolo, intradevar se schimba si acestea.
guerilla
din cate stiam eu subaru este sensibil la ambreiaj. de fapt nu masina, ci modul lor de a fi conduse biggrin.gif
si stiu ca este recomandat sa fie pus unul ceramic.
george si f1anatic ne pot confirma.
G e o r g e
pai daca ai grija de ambreiaj nu trebuie schimbat .

daca mergi la liniute si mai stiu eu ce atunci da .

la mine se prezinta in perfecta stare biggrin.gif
guerilla
pai de ce mai faci tuning nu ca sa profiti de motor din plin? nu la liniute ma refer.
G e o r g e
chiar asa , inca o faza nu o pot pricepe .

cum vine aia , fac tuning de mii de euro , am masina de 300 cp dar sa consume cat un 1.5 dci daca se poate blush.gif
guerilla
stii, multi confunda chiptuningul cu reglajul de jigloare de la dacie.
imi cer scuze daca unii se vor simti ofensati, dar nu mai credeti basmele vanzatorilor de chip cum ca o sa va scada consumul. sau cel mult limitati-va la chip. in momentul in care faci schimbari in vederea cresterii puterii atunci asteptati-va si la cresteri de consum.
si nu schimbati doar la motor. e nevoie sa va opriti si in siguranta sau sa mai aveti si confort sau sa evacuati mai bine gazele sau sa ii bagati aer suficient.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.