Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PLEASE !!! N-am pe nimeni sa ma ajute !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
fodor29546
Locuiesc in State si acum am venit acasa pentru o vacanta prelungita si veau sa imi iau o masinuta SH !! Am gasit o tigruta arigato.gif ( Opel Tigra ) si imi place la nebunie,arata super Ok ,am verificat-o la service....totul pare in regula...dar tipul care mi-o vinde e mult prea draguz si mult prea dornic sa mi-o vanda...si dehh... doar acasa m-am intors si aici lumea nu prea e draguza ... :angel: .PROBLEMA: Are numere provizorii ca cica i-a promis cineva ca o cumpara si el a radiat-o dar ala cica s-a razgandit in ultima clipa si el a ramas cu nr provizorii ! Am tot citit pe aici pe forumuri sa vad care e treaba blink.gif ...caci nu stiu nici ce acte si ce-o mai trebui ,oricum am o firma de intermedieri auto la care vreau sa apelez !!! Ce vreau eu sa stiu la ce trebuie sa fiu atenta, ce ar trebui sa verific cel mai mult daca tipul are nr provizorii ! Zice ca o are de 8 luni si acuma ar vrea sa isi ia WV bla bla...Nu mai am prieteni pe aici si nici parinti sa ma poata ajuta asa ca ma rog la D-zeu sa imi raspunda cineva si sa imi spuna ce sa fac !! PLEASE
Radu45866
Uite sfaturi aici:

http://www.masini.ro/sugestii.htm

Pe de alta parte ce-ar fi sa treci si pe la anuntul meu? biggrin.gif
doar asa... de curiozitate :wave:

http://www.masini.ro/files/used_detail.php...&v_id=29893
lucian39229
cred ca nu ti-a raspuns cum trebuie omologul meu
asaca astea sunt Etape pt cumpararea unui autoturism
1 verifici seriile de pe sasiu si motor cu ceea ce scrie in talon
2.proprietarul sa fie si vanzatorul
3.se merge la rulota (centru sunt pe langa politie de obicei)acolo se dactilografiaza contractul vanzare cumparare ,fisa de inmatriculare,cererea de radiere respective inmatriculare, se fac copii dupa actele de indentitate ,dupa talon (itp sa fie valabil)
4.cumparatorul se duce la cica financiara pt a declara masina cumparata cu copii acte de indentitate de la amandoi contract etc si se obtine o stampila
5.te duci la RAR pt certificatul de autenticitate
6.dupa aceea se incheie polita de asigurare pe numele tau
7.se face o copie dupa polita
8.se achita taxele pt inmatriculare si talon
9.te duci la politie
10.sa ai dosarul ok te duci la dactilografie
11.end
dar fiinca esti din state adica ai domiciliu acolo nu stiu care e treba exact
cred ca poti sa ceri de la polirtie prelungire nr provizorii dar o sa ai batai de cap te opreste pol din metru metru intreaba la www.politiaconstanta.ro au un forum super meserias pacat ca e singurul pe care l-am gasit
sa ne anunti care e treaba pa
madalina
Aspectele legale au fost spuse, dar trebuie sa fii sigura ca masina e ok din punct de vedere tehnic. Vezi ca mai exista un topic despre Tigra (vorbim de primul model, da?) si unul despre ce sa fii atent la cumpararea unei masini sh. Succes!
SSARG
Ai grija daca masina are numere provizorii...este posibil ca tipu' sa o fi adus din afara tarii , sa nu aiba Euro 3 si sanu o poti inmatricula. In cazul asta vei avea o tigruta pe care sa o tii doar in tarc, sa o privesti cu drag fara sa poti circula cu ea pe drumurile publice...
Concluzie: numere rosii - mare semn de intrebare!!!
cristian38040
prima si prima data inainte sa ii dai banii fa ti o programare la rar si mergi acolo. mare grija sa nu aiba seriile naspa si sa iti ia rarul masina.
ATENTIE! nu da banii inainte de rar sa nu iti iei teapa
cristian38040
prima si prima data inainte sa ii dai banii fa ti o programare la rar si mergi acolo. mare grija sa nu aiba seriile naspa si sa iti ia rarul masina.
ATENTIE! nu da banii inainte de rar sa nu iti iei teapa
claudiu87958
SALUT

Am venit in Buc. la AUTOVIT la tirg , am gasit masina care-mi place , dar cel care o vinde zice ca este masina lui dar este pe numele lui varu-su, ca el are un proces si nu poate sa aiba nimic in propietate .... si bla bla.... , masina este in matriculata , are nr de buc ,

As dori sa stiu cum trebuie procedat, ce acte trebuie sa-mi arate si ce acte urmeaza sa incheiem, si daca pot sai dau banii dupa ce radiaza masina.

Apropo , cei dela AUTOTEST SUNT SERIOASI, SAU SUNT CU BLATEANU???

MULTUMESC
Geroge73919
Cu blateanu din pacate
Baby Blues
pt claudiu87958: In principiu tre' sa te feresti de cei care nu sunt si vanzatori si proprietari in acelasi timp( in acte). dar daca ti-l aduce pe proprietar poti face direct tranzactia. cu cele doua contracte de vanzare - cumparare in principiu poti sa o inmatriculezi pe tine. dac nu faci direct cu varul.
Pt fodor29546; uita-te pe autorizatia provizorie si vezi valabilitatea acesteia . daca se afla in termen este mult mai usor pt tine s o inmatriculezi. Nu-ti mai trebuie nr rosii ca sa fai trecerea la cele definitive. E gresita pareerea ca de nr rosii tre sa te feresti. Din contra iti este mai usor la inmatriculare. Sper ca te refereai la nr provizorii romanesti, nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.