Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Originea motoarelor MAZDA
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
cosmin45741
Ce parere aveti, motoarele MAZDA sunt de origine FORD?
Eu zic ca nu.
G e o r g e
exista un motor ford ce echipeaza mazda 6 , si anume cel de 2.3 l si 160 cp
CRG
Din cate am inteles, motorul de 2.0 diesel de 136 cp este preluat de Ford/Mazda de la PSA. De fapt, el echipeaza in acest moment noul Focus (2.0 Duratorq TDCI) si Peugeot 407 (2.0 HDI FAP).
James Kilowatt
Si dieselul de 1.6 110 CP e tot PSA/Ford Functie de tuning, are intre 90 si 110 CP pe diferite masini. 90 pe Fiesta, 92 pe C3, 90 si110 pe focus si 323 si peugeot 206.
CRG
sa nu uitam peugeot 307, volvo S40 si Mazda 3
Cosmin42899
Eu am testat un 407 de 136 CP si mi s-a parut mai lenes decat al meu de pe Mazda ... poate o fi din cauza greutatii masinii , dar nu cred... Oricum , dupa parerea mea conteaza foarte mult si cutia de viteze , iar la capitolul asta Mazda 6 e mult mai impresionanta decat 407
Iulian HondaFan
Cosmin, ca sa fii sigur uita-te atent la specificatiile tehnice ( ratiile transmisiei=cutie plus ratia finala a diferentialului) pt. 6 si pt. 407. nu e exclus sa fie insa aceleasi pt. ca transmisiile pt. diesel sunt diferite de cele pe benzina.

O firma ca Mazda care vinde probabil cateva zeci de mii de diesele anual (practic numai ce vinde in Europa) e f. probabil ca va achizitiona transmisiile din afara decat sa le produca in interior.

Multe din transmisiile manuale pe benzina ale Mazda provin de la firma japoneza Aisin care furnizeaza transmisii si pt. Toyota, Nissan, Mitsubishi, Daimler Chrysler, GM, etc.

motoarele de 1,6 benzina sunt de la Ford.

dieselele Mazda sunt toate de la PSA/Ford.

dupa cum am mai polemizat cu George motorul de 2,3 si cel de 2,0 ( care este construit pe acelasi bloc motor) sunt concepute si produse de Mazda si date si catre Ford.

Un alt motor original Mazda este cel de 1,8l de pe MX5 si, desigur, emblema Mazda motorul Renesis ( cel rotativ pe benzina de 1,3l) folosit numai pe RX8.
G e o r g e
deci 2.3 si 2.0 sunt mazda , DA !
CRG
QUOTE(Iulian HondaFan)
Un alt motor original Mazda este cel de 1,8l de pe MX5 si, desigur, emblema Mazda motorul Renesis ( cel rotativ pe benzina de 1,3l) folosit numai pe RX8.


Stiam ca-i zice Wankel, nu Remesis (nu ca ar conta prea mult). Ala care papa mult ulei si are un sunet specific.
Iulian HondaFan
Wankel e numele neamtului care l-a inventat inca din 1920 dar primele motoare au fost produse de NSU ( care au acceptat sa-l finanteze pe Wankel) in 1954. ulterior NSU a dat faliment si a fost absorbit de VAG care a ingropat proiectul. primele masini cu motor Wankel au aparut in 1963= NSU Spyder.

GM a obtinut o licenta de la NSU chiar inainte sa dea faliment si au facut niste motoare Wankel pe prototipuri Corvette in 1970-1974 dar din cauza inaspririi normelor de poluare ideea a murit.

deci Renesis e un motor Wankel asa cum TDI e un motor Diesel.

varianta rafinata si dezvoltata de Mazda se cheama Renesis= acronim de la Rotary Engine Genesis care e numele complet.
cosmin45741
doar ultima generatie de motoare rotative de la mazda se cheama renesis...
totusi mazda face wankel de prin 60-70, nu stiu exact, dar oricum a existat si un rx3, rx4 s.a.m.d.
si se cheama wankel intr-adevar de la cel care l-a conceput, precum si diesel-ul.
si in plus a fost incercat de-alungul timpului de mai multe firme (stiu sigur ca a fost un wankel si pe un model de citroen), dar numai mazda l-a dezvoltat pana azi.
puncte forte: capacitate mica si power mare (in ciuda noului renesis blamat de majoritatea "rotarilor" pt scaderea performantelor fata de vechiul rx7- care avea 265 hp, probabil in favoarea fiablitatii) si un sound nemaipomenit
puncte slabe: fiabilitatea- vechile motoare aveau cam 150000 km viata si consum mare de combustibil (mare pt capacitatea cil., dar normal pt puterea motorului)
Andrei-287
Am stat de vorba cu rep. vinzari care mi-a vindut o mazda 3 si l-am intrebat de originea motorului diesel de 1.6 de pe Mazda3. Mi-a spus ca este acelasi concept ca cel dezvoltat de PSA, doar ca este facut in japonia, ca este dezvoltat de mazda si ca este mai fiabil si putin mai nervos...

Totusi sa nu uitam ca CP japonezi se simt altfel decit cei europeni arigato.gif
Otto73
sub nici o forma motorul mazdei6(motorulV6 de 3l si 220cai) nu este de origine ford. Dar exista si joint venture unde acelasi motor sunt si pe ford si pe mazda (vezimazda626 si ford sau mercury cougar). Cred ca asa este si cu motorul de 2.3l si 160cai.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.