Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina din exterior
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Iulian6
Ajutati-ma si pe mine intr-o problema.As vrea sa stiu mai multe detalii despre cum as putea sa folosesc o masina cumparata din strainatate ( italia ) in Romania.Am inteles ca persoanele stabilite acolo au niste facilitati la ducerea unor masini( cica doua masini ).Daca tovarasul meu este stabilit acolo, nu as putea de exemplu sa cumpar o masina fara euro 3, de exemplu o laguna de prin 95 sa-mi plateasca el acolo toate taxele si eu sa o folosesc aici.Dati-mi si mie mai multe detelii despre aceasta problema.Merci mult.
marco
Persoana care detine autovehicule sau remorci nmatriculate n alte state si are sau si stabileste domiciliul ori resedinta n Romnia este obligata sa le nmatriculeze n termen de 90 de zile de la data intrarii n tara a acestora sau de la data stabilirii domiciliului ori resedintei proprietarului n Romnia.
(2) Orice vehicul nmatriculat n strainatate care nu este n proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul n Romnia, dar se afla n folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula n Romnia o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea n tara.
(3) n cazul nerespectarii dispozitiilor de la alin. (1) si (2), dupa expirarea termenelor, pe lnga sanctiunea contraventionala, politia va retine certificatul si placutele cu numerele de nmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente.
Asta este art 31 din regulamentul de circulatie. Sper sa te ajute.Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.