Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bani pentru rable
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Stefan46415
Salut

Fratele meu s-a inscris in celebrul program "Bani pentru rable" initiat de mult iubitul nostru guvern. Are un Wartburg 1.3 fabricat in 1989 dar inscris in circulatie in Romania in 1996. Masina nu este acceptata deoarece are mai putin de 12 ani de la data puneri in circulatie (1996 care poate fi dovedita in Romania prin intermediul cartii de identitate).
Stie cineva cum as putea afla data primei imatriculari a masini, avand in vedere ca masina a fost imatriculata prima data in Germania.

Multumesc
Radu45866
In jargonul delerilor de masini si... nu numai exista acel "Brief" al masinii, adicatelea "Cartea de identitate" originala nemteasca. Daca nu o are... Ghinion! Pe de alta parte ar trebui incercat la RAR, poate exista o modalitate de a inscrie in certificatul de inmatriculare sau in Nota de identificare a masinii, vechimea acesteia.
Totusi, este o scapare legislativa aici. Cand vezi clar ca e o rabla care e pe cale sa polueze mediul, in spiritul legii, unde naiba sa mai cauti prima inmatriculare?!?!?! Nu ar fi fost deajuns sa se stie anul fabricatiei? :bash:
Stefan46415
Da intr-adevar asa ar fi fost normal sa se ia in calcul vechimea masini, dar baieti destepti care taie frunza la caini in parlament cand au adoptat legea au modificat articolul care initial se referea la vechimea masini si se ia in calcul timpul scurs de la prima imatriculare. :Problema este ca nici dealerii nu stiu chestia asta, masina fiind acceptata in program de dealer care ar fi trebuit sa solicite el toate informatiile, si avansul platit pentru noua masina.
costel48606
Pentru Stefan:eu am predat o alfa si am avut un noroc orb,nici eu nu stiam de gaselnita asta din lege.Oricum era din 92 in tara si fabr. 84.Problema e ca daca ai banii de avans si vrei s-o schimbi,sa nu fie o piedica,,legala,, treaba asta cu 12 ani in tara.SUCCES!
costel48606
Pentru Stefan:eu am predat o alfa si am avut un noroc orb,nici eu nu stiam de gaselnita asta din lege.Oricum era din 92 in tara si fabr. 84.Problema e ca daca ai banii de avans si vrei s-o schimbi,sa nu fie o piedica,,legala,, treaba asta cu 12 ani in tara.SUCCES!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.