Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina deosebita!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
admin
Mare rugaminte:
Nu gasesc nicaieri informatii clare.
Sunt in Italia. Vreu sa cumpar o masina aprape "de epoca" si nu stiu ce trebuie sa fac sa o pot inmatricula in Romania.
Masina se numeshte Alfa Romeo Spider Veloce, e cca din 1974 si e f. faina.
Nu stiu daca se incadreaza in categoria masinilor de epoca, nu are (evident) Euro 3, asha ca nu stiu ce sa fac.
Va rog, sa-mi spuna cineva daca exista vreo posibilitate sa o folosesc legal in RO.
Multzumesc, Liviu.
marco
fiind masina cu o vechime peste 8 ani cred ca trebuie sa-i faci o omologare de tip. asta presupune nervi de otel. am auzit undeva ca la Craiova(s-ar putea la Daewoo) se monteaza catalizatoare pentru Euro 3. intra pe site-ul RAR la adresa www.rarom.ro si cere-le lamuriri. succes. iti trimit un extras dintr-un ordin al ministerului transporturilor:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2002, pentru omologarea individuala - la prima inmatriculare - a autoturismelor si a autoutilitarelor usoare cu masa totala maxima autorizata de pana la 3,5 tone, emisiile poluante provenite din gazele de evacuare nu trebuie sa depaseasca limitele prevazute in Directiva 70/220/CEE, modificata prin Directiva 98/69/CE
Liviu4
Mersi f. mult.
Crede-ma, esti prima persoana care stie sa-mi zica ceva cat de cat clar. Nu stiu daca stii masina, dar eu cred ca merita.
Multumesc mult si ... numai bine.
omul
Ia legatura cu cei de la Retromobil, sunt foarte entuziasti si te vor ajuta daca se poate...
http://www.retromobil.ro/
omul
Se pare ca masina ta nu corespunde inca... trebuie ca modelul sa fi iesit de cel putin 30 de ani din fabricatie
http://www.retromobil.ro/recomadari/recomandari.htm
Liviu4
Multumesc tuturor celor care mi-au trimis raspunsuri ... intr-adevar utile.
Sper ca in viitorul apropiat sa existe in Romania cel putin o masina Alfa Romeo Spider Veloce.
OMEGA
Intradevar daca vb cu cei de la retromobil te ajuta sa-i aduci orice masina in tara numai sa aibe peste 30 de ani si sunt chiar si ateliere de restaurare in buc!
OMEGA
Intradevar daca vb cu cei de la retromobil te ajuta sa-i aduci orice masina in tara numai sa aibe peste 30 de ani si sunt chiar si ateliere de restaurare in buc!
radu10
poate fi inscrisa doar cu acordul asociatiei automobilelor de epoca nu are legatura cu ACR.
Liviu4
Mersi mult de informatzii.
Am scris de curand "baietzilor" de la retromobil shi sper sa primesc un raspuns.
Pana atunci... numai bine si va promit ca daca se poate, vetzi vedea masina prin Romania.
FLORIN2
cum e cu Spierdul Veloce de 1.3 parca smile.gif
ce s-a mai intamplat in acesti 3 ani?
eu stiu k inka nu se poate importa acel model..din cauza k s-a fabricat pana prin anii 88-89...dar sa vedem ce ne spui tu Liviule..ce ai facut?
eddie
Despre asta vorbiti ? Este chiar frumoasa....
Alfa Romeo 2000 Spider Veloce
mihai58026
superba masina,,,
si eu am visat la ea sau la un Gt Veloce multa vreme
sad.gif
spider=ul e ceva mai ieftin, dar nimeni de la ACR nu m i-a putut oferi informatii cat de cat folositoare
Giula Sprint sau Gt Veloce, se pot inscrie dar costa mult mai mult
oricum, si eu sunt curios sa aflu ce a mai facut amicul Liviu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.