Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot, VW sau Ford?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei45935
Ce ati prefera voi: - Peugeot 406 2,2 HDI - 136CP
- VW Passat 1,9 TDI - 130CP
- Ford Mondeo Ghia 2,0 TDCI - 130CP
Florin42855
peugeot - ford - vw asta e ordinea dupa mine
nu e ford primul pentru ca peugeotul e muuuuult mai reusit la design si motorul mai zvacos
vw - costuri infernale la service facut in siktir...
exemplu: schimbat scut motor (btw. este de plastic chior) 4.5 mil scutul + manopera + shuruburi shaibe vaselina blink.gif 12 mil.... :minigun:
si la sata se adauga lipsa de personalitate a motorului...
andrei45935
Si eu prefer peugeotul, dar trebuie sa te contrazic un pic: am si peugeotul si fordul, modelele p care le-am scris si surpinzator, fordul este muuult mai nervos in primele viteze! Adica pe 100-200 de m ii da rusinik la greu leutzului.
La drum lung in schimb, la peste 90km/h peugeotul rulezzzz, are o rezerva super de putere.
octavian-18
Vad ca deja se vorbeste de performante:parerea mea este cu VW-ul este cel mai bun si la performante si la consum.In plus piesele de schimb sunt cele mai accesibile (de fapt diferenta dintre piesele de Peugeot,Ford si Vw nu este atat de mare), dar se gasesc cel mai usor ..
Nu stiu cum este reteaua de service Peugeot, dar cea de la Ford nu e cu nimik mai presus fata de cea de la VW.Parca in ultima vreme este un "sictir" general fata de client (vorbesc in cunostiinta de cauza pentru ca lucrez in domeniu), poate datorita masurilor de securitate luate de service-urile mari in ultima vreme, iar cum romanul trebuie sa "insuseasca" si ceva pe langa...Daca nu ai pile esti mort.....
In fine dintre cele trei Peugeot-ul este cel mai depasit, iar eu daca as fi in locul persoanei care alege as lua VW-ul (asta bineinteles daca toate cele 3 masini sunt in cam aceeasi stare tehnica).
G e o r g e
din punct de vedere al serviceului :
vw si ford sunt undeva joooooos de tot muuult mai jos decat dacia spre exemplu . blink.gif !!
peugeot nu am auzit sa fie cu mult mai brezi dar ii pun deasupra in clasament .
Alexis35404
Peugeotul este putin depasit..dar arata bine,passatul ..masina buna+ mitul ''passat'' iar fordu ..masina cinstita cu motor super ( parca are cuplul cel mai mare nu???) Apropo Andrei ca tinuta de drum (suspensii curbe zgomot interior) care sta mai bine peugeotul sau fordul????? :boxing:
andrei45935
De departe Peugeotul! Fordul e adevarat ca e mai sportiv, cu suspensii mai rigide, dar Peugeotul e mult mai elegant, gropile abia le simti, iar in interior nu se aude aproape deloc motorul! E cea mai silentioasa masina diesel pe care am vazut-o!
SLY46
1.Ford
2.VW
3.Peugeot
ford-ul este o masina adevarata!!!nu prea ai probleme cu ea!! :wave:
la fel si VW. . . biggrin.gif beer.gif
pa cand Peugeot. . .este invechit si destul de slab :argue:
Dan27
1.Ford, 2 si 3 nu ma intereseaza:))peugeot..e francez..piese scumpe si le gasesti greu
vw..e mai scump ca fordu si e la fel de prost..sau bun cum vreti voi:)+ca are puntea spate rigida fata de mondeo+curea distributie versus lant.
Lucian55
Parerea mea : 1.VW 2.Ford 3.Pegeot . Numai stiu cine scria mai sus ca la vw se aude motorul sau asa ceva , aici va contrazic , am facut test driva la passat si la motorul de 2.0Fsi si 1.9 si credetima ca dieselul este mai silentios , daca nu ti se zice ca e diesel nu iti dai seama . Eu am Ford Mondeo 2.0 TDCI si este o masina f buna . Fiabila si se simte ca ai un motor sub capota . In parte de service nu ma pricep deci aici poate gresesc in clasament
Florin42855
si mai e o treaba cu care fanii vw :boxing: nu pot sa ma contrazica f(i)si(itele) si dieselele astea noi de la VW (pompa duza pt cunoscatori) sunt exagerat de pretentioase la benzina si motorina... si dak da naiba sa se strice ceva nu itzi schimba pe garantie si iti zic ca nu ai folosit ce trebuie... :minigun: serviceul vw ar fi cel mai de kkt din tara daca nu ar exista dacia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.