Help - Search - Members - Calendar
Full Version: a condus cineva vreun camion?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
bestea46019
vreau sa stiu parerea voastra despre cum e sa conduci un camion sau tir!! vreau sa fac scoala de soferi sa pot lua toate categoriile, dar inca nu stiu cum e sa conduci o masina de cel putin 4-5 tone
madalina
Pregateste-te cu bani si rabdare. Scoala de soferi pentru tiruri dureaza peste un an. Vreo 6 luni am inteles ca se fac numai manevrele.
mike.omega
Mai eu asta vara am lucrat pe un camion de 9 tone(Merc Atego) dar din pacate nu l-am si condus(eram ajutor bicycle.gif )
Cel putin Atego e super simplu de condus biggrin.gif ai 5+1 trepte, cuplu bun, oglinzi mari si in dr si pt roata si unghi mort. Foarte usor de strecurat prin oras beer.gif
Despre tiruri nu stiu...
petre 1
Sa conduci un tir nu este un lucru usor dar daca faci totusi scoala ai sa vezi ca este ca si cum nu ai mai condus niciodata, totul de la 0,ai sa intelegi ce inseamna de fapt condusul unui vehicul ,nu ai sa mai "crosetezi"benzile pe stanga si pe dreapta asa cum fac majoritatea soferilor amatori care nu au nici un respect pentru ceilalti conducatori ,dar nu are rost sa iti spun eu ce si cum,de aceea iti recomand cu caldura sa urmezi aceste cursuri ,eu sunt sofer pe tir de 8 ani si chiar aici pe forum am discutat despre faptul ca in 8 ani de activitate si mii de km in toata Europa am avut 2 accidente am fost criticat cu o asprime iesita din comun de niste persoade care probabil habar nu au sa tina volanul in mana ;deci urmeaza cursurile este un mare avantaj pentru tine chiar daca nu profesezi.
petre 1
Vroiam sa iti spun de fapt ca este foarte greu sa iti gasesti loc de munca pe un tir dupa ce termini scoala ceea ce consider o idee total gresita asa zisa lipsa de experiente ,mai demult sof.profesionist la inceput de cariera lucra in echipa cu un sofer experimentat,acestlucru este considerat astazi prea costisiotor,firmele de transpot vor un sofer pe tir nu doi.

multa bafta :cheers:
Watcher
Eu stiu ca scoala pentru categoria C este 6 luni si contine multe ore de atelier mecanica. De asemenea, la sala ai in plus 11 intrebari de mecanica.
HalbaSus
corect, un coleg de facultate si-a facut carnetul pt camioane... tot 6 luni + intrebari de mecanica a avut si el. si trebuie sa ai categoria b deja.
petre 1
Uite ca HalbaSus a punctat foarte bine despre chestionarele de mecanica (eu m-am luat cu vorba si am uitat )sunt foarte simple ,daca ai putine cunostinte de mecanica sunt doar o formalitate ,la examen ai 11 intrebari de mecanica un chestionar separat de cel cu regulile de circulatie si aproximativ 10-15 min timp suplimentar de lucru fata de ctegoria b ,in timpul scoli ar trebuii sa faci si niste ore de mecanica dar depinde de scoala ,cam asta ar fi daca imi mai amintescf cate ceva iti mai scriu .
Bafta si tine-ne la curent beer.gif
Laura
Intrebare: sa zicem ca ai timp si bani sa faci scoala pt categoria asta, iti poate folosi acest lucru la condusul autoturismelor, are vreun efect pozitiv?
Eu cunosc pe cineva care a avut carnet pentru categoria C (asta e, nu?) si acum a dat pentru B si intr-o luna de zile a busit masina de 2 ori (si multe altele din jur)?
Sabin43974
QUOTE
iti poate folosi acest lucru la condusul autoturismelor, are vreun efect pozitiv?

Iti poate folosi daca si conduci camioane, nu este suficient sa faci scoala.
Eu, spre exemplu, am ales sa fac armata la o unitate specializata pe scoala de soferi. Am condus ce mi-a cazut la mana, tot felul de camioane, cisterne... Aveam "B"-ul. Iar pe mine m-a ajutat enorm. Dupa ce conduci o masina din categoria C, cu remorca sau bena, cand revii pe autoturism ti se pare o joaca. Te descurci mai usor cu manevrele, indiferent care ar fi ele.
Totusi, comportamentul in trafic ramane la latitudinea fiecaruia (cu eventuale mustrari ale politiei smile.gif ). Daca ai toate categoriile bifate pe permis nu inseamna, neaparat, ca esti un as al volanului. Asta se castiga in timp, dupa multi kilometri parcursi.
Romeo50332
Nu are legatura cu ce vorbiti voi, dar prima masina condusa in viata mea a fost o autobasculanta BELAZ de 42 t. E drept ca avea cutie hidramata,dar e o senzatie unica sa tii bestia in frau.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.