Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai buna masina diesel noua la 13000-15000euro DDP?????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei45935
as vrea sa-mi iau o masina pe motorina noua, de oras, dar la care sa dispun de niste dotari civilizate, cum ar fi: ABS, airbag, AC, CD-player, jante aliaj. Dispun de aprox 14000 de euro, plus/minus 1000. Dupa parerea voastra care ar fi cea mai buna optiune de pe piata?
ncristi
Megane II 1.5dci
-consum mic
-calitate/pret exceptional
-o multime de dotari
-s-au rezolvat (aproape) in totalitate toate bolile copilariei (adica: flanse amortizor, "greierasii" din habitaclu)

Eu sunt fericitul posesor al unuia pe benzina 1.6 16v si masina merge brici dupa aproape 9000 kM.
eddie
Cu porbagaj mai mic Clio 1,5 DCI,cel mai dotat.....iar cu portbagaj mai mare,Megane Sedan 1,5 DCI cu ceva dotari.....propunerea mea.
Impuls
dar ceva german si poate mai bun (?) nu exista pe piata in Ro?
Intreb si eu
Sabin43974
Vezi si de oferta de la VW. Au in perioada asta o oferta speciala la Bora Amaizing:
Diesel 1.9 TDI 90 CP
- 12 598 Cip euro
- 15 191 DDP euro
Doar ca e fara CD, dar ala ti-l pui tu... wink.gif
madalina
In primul rand trebuie lamurit ce inseamna "masina de oras" - masina din clasa mini, mica sau compacta?

Apoi, la capitolul dotari: airbaguri ai vreo preferinta anuime: 2, 4, 8 etc? Jantele de aliaj ti le poti pune tu ulterior, dar alte dotari nu (sau foarte greu).
G e o r g e
ASTRA CLASSIC !
eddie
Astra clasic ce motorizare,poate numai 1,7 DTI,sa aiba un consum bun de oras,dar pretul sare de putin de 15.000 daca vrei si ceva dotari,vad ca astia de la Opel pun la plata acum si data....
ncristi
Bora nu este deloc o solutie-->costuri uriase de intretinere+nu am intalnit pana acum proprietar multumit (eu stiu vro 3)

pt alte informatii:
http://forum.vwforum.ro/forum2/index.php?showtopic=4980
Atentie ca masna mai are si alte proleme pe care eu nu le-am vazut acolo si anume colona volan.

Si renault a avut probleme insa cel putin aici in ultima perioada s-au cam rezolvat--pt informatii:
http://www.reno.ro/index.php?showforum=14

O masina laudata (pe care eu nu pot sa o sufar si mi se pare super scumpa) este skoda fabia cu 1.9 sdi. Motor fiabil insa performante jalnice...
madalina
Preturi opel astra clasic http://www.opeldibas.ro/htmdocs/astra_pret_ddp.htm


Caravanul 1.7CDTI e 13.100 DDP (cel mai scump model).
G e o r g e
yup , ma refer la astra CLASSIC . adica G adica ... cautati si voi ca prea vreti mura-0n gura . multumesc mada pt completare.
andrei45935
Merci frumos pt sugestii!
Am primit acu o oferta de Ford Fiesta 1,4 TDCI Duratorq Ghia si cu ceva optiuni pe el la 10700 CIP!
Ce ziceti, sa ma bag, sau sa mai caut? Am inteles k masinik e destul de economicoasa, ceva de genul 6 in oras, iar la fuga sta destul de bine in primele trei viteze
G e o r g e
ghia cu ceva optiuni pe ea ? pai ghia nu e echiparea de top ? blink.gif
si pretul mi se pare un pic cam mare . dupa cum ti-am spus iti poti lua astra classic , masina din clasa superioara , cu motor mult mai fiabil la aceeasi bani !
g42556
Nu te lasa pacalit de motoarele SDI. E adevarat ca sunt potrivite pt oras, dar daca vrei sa pleci cu ea la drum, te rupe la consum si in plus in panta va trebui sa opresti aerul conditionat ca sa traga la deal.
Vezi Skoda Fabia cu 1.9TDI, Octavia Tour 1.9TDI, Peugeot 307 HDI. Le gasesti pe toate pana in 15000.
Meganul 1.5 dCi daca mai pui ceva optionale pe el, cred ca sare de 15000.
Si oricum Peugeot este peste Renault.
Sabin43974
Costurile de intretinere de la Ford Fiesta te omoara. In plus, la varianta de varf ai foarte putine dotari. Mi se pare putin mai din topor.

***

Am spus Bora pentru ca primisem oferta, ieri... wink.gif Noi avem una la serviciu, cu aceleasi dotari a costat dublu. E de anul trecut, forjata la maxim si nu are nici macar o problema. Pe mine ma tenteaza una.

***

Dar George are dreptate. Am omis Opel Astra Classic II, care e cea mai buna oferta de diesel, in momentul de fata. blush.gif
aaa44038
Motoarele SDI nu sunt potrivite pentru nimic,sunt doar metoda proprietarului de a spune "sunt atat de stupid incat m-am zgarcit la o suma destul de mica de bani cat era diferenta pana la TDI si acum ma mir de ce ma depasesc biciclistii mai grabiti".
Si eu stiam ca Ghia e echiparea de top la Ford,insa la Fiesta e (nesemnificativ) mai ieftina decat Trend la motorizare echivalenta,si iti mai trebuie macar unul din pachetele de optiuni pentru un confort rezonabil.
andrei45935
Motorul e TDCI nu SDI shi echiparea ghia pe Fiesta mai are nevoie de pachetul Marketing $ ca sa se apropie de civilizatie!
Problema e k din pacate finantele mi s-au redus la 13000 fara posibilitatea de a plusa, ceea ce modelele de clasa superioara pe care mi le-ati zis voi sar toate de suma asta!
Dar iau in calcul obiectiile voastre si o sa mai caut
eddie
Vezi sa nu se mai reduca finantele o data,ca ajungi la Logan pana la urma.....
James Kilowatt
QUOTE(cristi36176)
Megane II 1.5dci


Intra in 16=15.000E?! In franta cel mai ieftin megane diesel e 18.000, iar cel mai scump 24.000, TTI.

Nici clio nu e rau la urma urmei smile.gif
G e o r g e
astra classic II pret DDP : 1,7CDTi 80CP 12.800

Dotări standard

Astra Classic II: ABS, Airbag frontal pentru ambele locuri din fata, Servodirectie electrohidraulica. Tetiere la toate cele cinci locuri, Centuri de siguranță în trei puncte pentru toate locurile - cele din față pretensionate, Imobilizator electronic antidemaraj, Avertizor sonor faruri aprinse, A treia lampă stop, Kit preinstalare radio cu 2 difuzoare, Display triplu: data/temp.ext/ora, Jante oțel 15" cu capace din plastic integrale, Geamuri și oglinzi exterioare acționate manual, Geamuri atermice cu tenta verzuie, Servodirecție electrohidraulică, Filtru de polen, sistem de recirculare a aerului din habitaclu.

link catre pagina
Adrian46972
Suzuki Ignis, incepe de la 9.000 EURO DDP iar Ignis 1.3 DDiS GLX este 12500 DDP si are o gramada de optiuni. Citeste aici pe forum argumente pro si contra. Consum la 1.3 disel, masina Japoneza, destul de spatioasa, garda la sol mare... e o optiune pt buget restrans!
Lord-4
uhmm ce o dati in sus cu astra ca e ieftina, daca ii bagi niste optionale (printre care aer conditionat, oglinzi incalzite, geamuri electrice) sare bine de tot la 15.000 euro
Ionut35420
Nu prea e masina de oras, dar mi se pare o solutie buna Skoda Octavia Tour. Daca te grabesti mai prinzi oferta si ar fi pacat sa o ratezi.
Nici Megane Sedan nu e de neglijat, dar ramane sa alegi ce crezi ca ti se potriveste mai bine.
James Kilowatt
Punto?
Clio?
D47291
Fix la 15000 DDP iti recomand... BORA AMAZING!!!

1,9 TDI 90 CP
CIP (Euro) 12.598
DDP(Euro) 15.191


Este dotata cu motorul de 1,9 TDI 90 CP pe care il am si eu pe Golf, cunoscut ca un motor foarte fiabil 9putin cam zgomotos, dar vioi si rezistent). Mie Bora mi se pare o masina foarte buna, fiabila si... NEMTEASCA! Si are si ceva dotari:

Dotari standard



Siguranta si tehnica

ABS
Airbag sofer si pasager
Cheie de contact cu imobilizator electronic
Frane cu discuri ventilate fata / discuri spate
Inchidere centralizata cu telecomanda si alarma
Prindere Isofix pentru 2 scaune
pentru copil pe bancheta din spate
Roata de rezerva din otel
Servodirectie
Stergator de parbriz cu sistem de control intermitent
Tetiere fata / spate (5) articulate si ajustabile pe inaltime
Triunghi reflectorizant

Dotari exterioare

Bandouri laterale negre
Bare si oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
Culori standard : alb (candywhite) sau albastru (pearlblue)
Jante din otel 6J x 15 cu anvelope 195 / 65 R15

Dotari interioare

Aer conditionat manual
Antena pe acoperis cu amplificare electronica
Bancheta rabatabila fractionat cu cotiera si incuietoare
Bord cu turometru si ceas digital cu iluminare albastra
Bricheta fata si scrumiera fata / spate
Computer de bord
Faruri cu reglare electrica pe inaltime
Filtru polen / praf
Geamuri fata / spate actionate electric
Geamuri termoizolante in tenta verde
Lampi pentru citit fata / spate
Oglinzi laterale reglabile electric si incalzite
Oglinzi make-up stanga / dreapta iluminate
Radio casetofon 'Beta' cu butoanele de memorie detasabile si 4 incinte acustice
Scaun sofer cu reglare pe verticala
Tapiterie "Line" din stofa neagra, gri sau bej
Volan in 3 spite cu reglaj axial si vertical
G e o r g e
mooooama , nu cumva lucrezi la PoRo ? biggrin.gif

ca daca da , un discount de 1000-2000 acolo dai si tu :angel:
D47291
... nici macar nu am calcat vreodata in servisu lor :minigun: tocmai pt ca imi iubesc masina biggrin.gif
G e o r g e
midocar laugh.giflaugh.gif

editat mai incolo : ups , am lovit o coarda sensibila ? biggrin.gif
D47291
:angel: :angel: :angel:
U got me smile.gif

Glumeam.

Nu, sunt doar fan vw si incerc sa "convertesc" cat mai multi oameni - am inceput cu prietenii mei :wave:
G e o r g e
io fan subaru , join the fight biggrin.gif
gabi4
:angel:
e 2 la 1. me: anti-fan subaru. echipa subaru in dezavantaj biggrin.gif
Mihai46593
Iti recomand C4, 1.6 HDI, 92 CP, SX

Tip carburant: Motorina
Tip motor: 1.6HDi 16V cmc
Numar cilindri: 4
Putere maxima motor: 92 CP
Putere maxima: 4000 rotatii/ min
Cuplul maxim motor: 215 Nm
Rotatii pe minut: 1750 rotatii/ min
Tip transmisie: Manuala
Numar viteze: 5
Viteza maxima: 180 km/ h
Acceleratie: 12.5 sec (0-100 km/h)
Consum combustibil urban: 5.9 (l/100km)
Consum combustibil extraurban: 4.1 (l/100km)
Consum combustibil combinat: 4.7 (l/100km)

Masina arata foarte bine si are inclus AC, climatizare, vopsea metalizate, proiectoare ceata. Pret CIP 13.600 Euro

Bafta
madalina
QUOTE(gabi4)
:angel:
e 2 la 1. me: anti-fan subaru. echipa subaru in dezavantaj biggrin.gif


Gabi, sa ne anunti si pe noi cand vorbesti serios si cand minti! http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=10659#10659
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.