Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dilema Casco - garantie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
ghic41638
Buna tuturor! Maine ridic Megane Sedan Comfort Expression de la IPSO. Sunt insa contrariata de cele spuse de cea de la vanzari: daca vreau Casco nu-mi recomanda Asirom pentru ca nici un dealer Renault nu are decontare directa cu ei. Eu am avut Fordul la Tiriac si am avut probleme cu ei (nu au decontat integral factura emisa de service), asa ca am renuntat la aceasta societate de asigurari. Si pentru ca am acum Mondeo la Asirom vreau sa inchei contract Casco tot cu ei, dar nu inteleg ce implicatii ar putea avea faptul ca ei nu au aceasta decontare directa cu dealerii. Daca (fereasca Dumnezeu!) am vreun incident care implica reparatii pe Casco si nu merg la service-ul dealerilor Renault pierd garantia? Va multumesc anticipat, Gratiela.
eddie
Daca ai asigurare Casco cu fransiza,nimeni nu iti va deconta toti banii reparatiei.Daca preferi alt asigurator,cu care dealer-ul nu are contract(de fapt service-ul),risti sa ajunga banii mai tarziu,deci vei da din buzunar costul reparatie,pe care o vei recupera de la asigurator mai tarziu...
ghic41638
La Tiriac aveam fransiza 0 (am asigurare locuinta la ei), motivul invocat a fost ca nu m-am dus la service-ul sugerat de inspector ci am ales alt service (caruia ii decontase integral lucrari - am vazut decontul!). Practic, inspectorul nu si-a mai incasat comisionul la lucrare (total deviz: 25 milioane, decontat 22). Desi am facut contestatie, ea a fost solutionata de acelasi inspector (la atata lipsa de respect, am decis sa renunt si sa schimb asiguratorul). Totusi, insist: daca merg la un alt service decat cel al dealerului, imi pierd garantia? Toate cele bune! Gratiela.
stefan_ieu
Garantia o pierzi daca mergi la un service care nu e agreat de Renault (nu de dealer - delarul nu are nici o legatura cu asta). Dar chestia asta nu se intampla doar in cazul reparatiilor pt Casco, ci la orice reparatie/revizie.
Decontarea directa nu are legatuara cu Renault sau cu dealerul de la care ai luat masina, ci reprezinta doar o intelegere intre societatea de asigurari si service-ul respectiv. Poti sa mergi si la un service neagreat de Renault, dar care are decontare directa cu societatea de asigurari. Problema e ca iti vei pierde garantia.
Ideea e sa cauti un service care sa indeplineasca ambele cerinte : sa fie agreat de Renatul si sa aiba decontare directa cu societatea de asigurari aleasa de tine. Sper ca am fost destul de clar.

PS: Ma mir ca te plangi de Tiriac. Esti primul caz pe care il aud de genul asta. Oricum, e bine pe viitor sa ii spui celui care face constatarea unde vei face reparatia. Pe mine m-au intrebat ei de fiecare data.
eddie
Daa.....eu nu am lovit masinile care le-am avut niciodata din vina mea,asa ca nu contati pe mine in continuare.Dar de Allianz va pot spune,cand am facut al doilea full Casco la a doua masina,pe persoana fizica,am cerut un discount,au spus ca la 3 masini se da...5%.Am luat cea de-a treia masina...pe PERSOANA FIZICA si le-am cerut discount-ul.Pai ca o fi,ca o imparti,ca trebuie sa fie toate trei masinile pe aceeasi foaie de asigurare.Pai cum sa le pun pe aceeasi foaie cand una avea data de expirare luna februarie,una iulie si una septembrie ?Le-am spus ca nu am parc auto,sunt totusi persoana fizica.Bataie de batjocura,nu alta...Iar cand mi-am asigurat apartamentul,la suma care am vrut-o eu,la fel,ca e suma prea mare,credeau ca imi arunc casa in aer si ii falimentez pe ei ?!Pana la urma a fost aproape ca mine,asigurau maxim 500-550 de euro /mp apartament.Deci era vorba de 30.000 de euro +10.000 de euro imbunatatiri(la care trebuie sa ai acte de provenienta in caz de ceva),pe un ap.de 3 camere de 80 mp.intr-un bloc din 1989-1990.
Watcher
1) Ce spune Eddie e adevarat, e exasperanta relatia cu agentii de asigurari de la Allianz. Insa daca folosesti un broker se ocupa el si iti scaote toate astea, nu mai ai senzatia ca te pacalesc agentii ca nu iti spun totul ,etc.

2) Si pe mine ma mira incidentul povestit cu Allianz nedecontand toata factura, desi nu era contract cu fransiza...

3) Nemultumirea mea cu Allianz e ca invariabil te trimit la Mitsubishi Motors unde v-am povestit cat e de kko.

4) Cum s-a mai spus, dezavantajul unui service fara decontare directa cu asiguratorul este ca trebuie sa platesti din buzunar reparatia si sa asptepti sa iti dea asiguratorul banii inapoi. Ca firma nu e o problema, dar ca persoana fizica s-ar putea sa te stresezi.
eddie
Multumesc Watcher ca imi dai dreptate,mi-am dat seama si am schimbat placa la Renault,numai din cauza birocratiei si a obligatiilor dealer-asigurator-banca.L-am luat cu bani-jos,imprumutat de la prieteni,cunostinte s.a.m.d.Acum am un broker de la Allianz,(fransiza e 0%,am si casa asigurata la ei)vine acasa sa-mi ia ratele (4 /an),eu as fi platit si integral,dar reducerea s-a redus de la 10% la 5 %,deci mai bine platesti in rate....mai scade si euro intre timp biggrin.gif
ghic41638
Multumesc tuturor! Am apelat la cei de la btwc si am facut casco la Asiban (653E cu fransiza 0 pentru 14325DDP). Ei sunt agreati de Ipso, Cobalcescu, Serus asa ca am solutionat si semnul de intrebare. Inca o data multumiri! Gratiela.
Viorel43608
QUOTE
Multumesc tuturor! Am apelat la cei de la btwc si am facut casco la Asiban (653E cu fransiza 0 pentru 14325DDP). Ei sunt agreati de Ipso, Cobalcescu, Serus asa ca am solutionat si semnul de intrebare. Inca o data multumiri! Gratiela.




Acum ca ai facut asigurarea Casco la Asiban, roaga-te sa nu ai daune biggrin.gif
Watcher
S-ar putea sa nu fie atat de grav. Din cate stiu (citit in reclame) cei de la BTWC au o oferta in care se ocupa ei de daune, adica iti dau alta masina sa o plimbi si se duc ei la service, asigurator, etc...
ghic41638
In ce sens as putea avea probleme cu cei de la Asiban? Citez din contractul cu cei de la BTWC: daca inchei asigurarea CASCO la noi, pe langa faptul ca ne vom ocupa noi de absolut toate formalitatile legale in cazul unui accident, iti vom da si o masina la schimb pe toata perioada in care masina ta va fi blocata in service. Eu am in contract o Skoda Fabia sau un MeganeII Bicorp. Daca sunt probleme grave cu aceasta societate as dori sa-mi spuneti pentru ca in iunie vreau sa-mi asigur si Mondeo tot la Asiban (prin aceeasi btwc). Multumesc! Gratiela.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.