Help - Search - Members - Calendar
Full Version: roti blocate
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
marco
eu sint din Arad si de ceva vreme s-a infiintat un sistem de parcare cu plata. pina aici nimic rau. doar ca nenorocitii astia iti blocheaza roata imediat ce ti-ai parcat masina mai ales daca esti din alt judet. la voi se intimpla acelasi lucru? si daca da, ce masuri s-au luat impotriva lor, deoarece aceasta masura este ilegala (doar politia iti poate imobiliza vehiculul si aia nu oricum)
claudiu
DA
la_coste
DA, DA !!
la_coste
gluma, gluma
Dar hai sa-ti spun una adevarata petrecuta in Constanta...

Opreste babacu' pe o strada unde oprirea este interzisa, coboara si revine la masina dupa cateva minute. Cand sa se urce la volan trece prin dreptul lui o Dacie papuc cu aia de la blocat roti care opresc la vreo 20 m in fata lui. Babacu se urca la volan apuca sa plece de pe loc cand un politist care a coborat din papucul cu capcane il opreste (apucase sa ruleze vreo 10 m. babacu') si ii cere actele la control. In acest timp vine si un altul din papuc (civil) care ii pune o capcana la roata (masina lu' babacu' e inmatriculata pe Bucuresti). Au urmat pile, cunostinte, relatii. dar faza e COOL, NU?? )))))))))
Titi
Babacu?
Sper ca nu te referi la tatal tau poreclindu-l "babacul"???????
Morala din intimplarea din Constanta este:
1.Bulele sint proaste

sau


2.Babacu este PSD-ist sef al administratiei de bloc si cu pile mari la cei de sus pe spatele celor de jos,majoritatea fraierilor care-n medie fac 100 de dolari pe luna salariu si merg la servici daca-l au cu bicicleta. Ei n-au de ce sa se ingrijoreze de "roti capcana" si "papuci".

sau

3.Tu esti baiat de bani gata care "usurezi" banii "babacului" petrecind veacuri pe internet....
OMEGA
In primul rand Titi ai o problema!
In ct(locuiesc) sunt strazi unde sunt semne clare ca poti sau nu parca. Si in nici mai putin de 5 min vin sa-ti puna fieru. Dar poate dura juma de zi sa se intoarca sa-l scoata!
la_coste
Speciala pt Titi
1. Babacul este intradevar tatal meu. Si nu cred ca tu ai salariu pe o luna cat da el amenzi si spaga la politsti in aceiasi luna.

Dar ce a patit el este o mojicie. Si nu a fost de acord sa plateasca amenda sau sa cada cu politistul la pace pentru o asa mojicie. Iar politistului nu i-a fost chiar bine dupa treaba asta.

Babacu' (tatal meu), intre noi fie vorba, e total anti-PSD.

2. "Veacurile" care la petrec eu pe net sunt in timpul serviciului (de cele mai multe ori) iar pentru treaba asta mai si sunt platit cu o medie de cca 500 euro/luna.

Ceea ce era de inteles era ca l-au prins pe tatal meu cu nr. de B si au crezut ca au pus-o de o spaga. Dar......
Titi
Speciala pentru la costea

1.Numai baietii de bani gata isi numesc tatii "babaci".
2. Daca as fi patronul tau te-as "usura" afara din slujba imediat in asa fel ca tu sa-ti petreci timpul pe internet acasa pe banii tai sau ai "babacului" si nu pe cei ai firmei.
3. Chestia cit faci tu pe luna arzind gazul pe internet pe banii firmei la care lucrezi si cit face babacul tau pe luna si cit da el spagi in stinga si-n dreapta este relativa fiindca eu fac intr-o zi cit faceti voi doi intr-o saptamina plus spagile care le dati dar cea ce mi se pare mie mai interesant este faptul ca daca nu ar mai exista "spagari" si taietori de frunza de menta ca voi doi ,lumea noastra romaneasca ar fi o lume mai buna si civilizata.
Poate cea ce se petrece in Constanta este adevarat sau poate nu in cea ce priveste parcajul si politistii care vor sa fie unsi sau poate nu,fiindca aici pe acest forum fiecare vine cu povestile lui adevarate sau ne-adevarate.
Eu in Bucuresti nu vad situatia descrisa de tine desi presupun ca ar fi valabila cam in toata tara.
Este felul cu care-ti atentionezi tatal care ti-a dat viata cu titlul de "babac" care ma ingrijoreaza pe mine dovedind probabil ca ne-avind respect pentru parinti nu ai nici respect pentru societate si legile ei.

guerilla
acum iar se incepe cu polemici total off topic?
Titi, babac in rusa stii ce inseamna? invatator, exact. so, daca omu e filo rus se intelege, nu?
acum lasati-o moarta cu cat face fiecare pe luna si care are muschii mai mari, ok?
guerilla
si acum on topic:
si in bucuresti se practica blocatul rotilor. mai ales in pta unirii, chiar in fata magazinului Unirea, unde daca nu dai spaga la "boracii" care stau de fac parcari dupa muschii lor te trezesti cu teava la roata.
cred ca o solutie ar fi sa tii un flex dupa tine, tai sa nu se vada un astfel de blocator si apoi il pui de forma ori de cate ori parchezi aiurea.
sau mai corect e sa parchezi si tu unde e loc de parcare. ca sunt destule, numa ca sunt multi care fac parcari de ocupa 3 locuri odata. pacat ca aici nu se pot pune poze ca exemple vad in fiecare zi.
valentino
Salutare !!

Si la Galati umbla ADP-ul (=administrarea domeniului public) cu caracatitele !!! Ce ma doare pe mine e ca legea se pare ca nu e pentru toti

In centru, pe str. Lahovary (in fata la posta centrala), saptamana trecuta, 2 masini parcate neregulamentar: o dacie (veche) si un Audi A8 - la dacie pun caracatitza, la Audi nu... pai e corect???? La urma urmei tot cel cu Audi isi permite sa plateasca taxa (~200.ooo lei)....

Din pacate se mai lasa si cu incidente.

marco
ce s-a intimplat la constanta este o prostie si o exagerare din partea politiei, dar mi se pare normal ca politia sa dispuna imobilizarea unui vehicul sau un delegat al acesteia si nu un angajat al unei firme particulare. nu stiu cum sint sistemele de blocare de la voi dar aici le poti da jos daca ridici masina pe cric. este un tip care are in garaj 5 asemenea gheare.
OMEGA
He he chiar daca sunt din ct pe mine nu m-au blocat niciodata!
Deoarece daca te uiti bine vezi unde ai voie si unde nu!
Vlad4
vad o gramada cu rotile blocate la Mall in parcare(bucuresti), sunt tipii care parcheaza pe trecerile de pietoni. ce mi s-a parut mai amuzant a fost ca erau 2 masini una langa alta, parcate la fel(pe trecerea de pietoni):
un cielo care avea roata blocata si un Grand Cherokee care avea niste roti imense neblocate. de unde si concluzia: size does matter, sau cu cat mai mare cu atat mai bine.
acum fara gluma, e un sistem cat se poate de stupid, sunt de preferat amenzile in geam, asa in felul asta pleci cu masina acasa, injurand, dar injurand la volan.
la_coste
Ca lumea netu' asta .........
Fiecare poate deveni (virtual) ceea ce viseaza de o viata intreaga........
Nu Titi?
bastan
si asta e tot in romania....tara de kkt...
ca trebuie sa cistige unii niste bani....
in timisoara ai bilet de parcare pe la chioscuri....sau abonament daca esti localnic....
daca nu iei tiket, vin baietii , iti pun o amenda in geam si iti filmeaza masina (am patit-o)
in Londra, politaiul are un minicomputer pe burta, introd date despre masina(marca, nr, culoare) si tipareste o etiketa adeziva cam ca cele de la Billa si ti-o lipeste la vedere, pe geamul de la usa....
In concluzie....traficul e mult mai fluent in modul asta decit sa umbli aiurea dupa astia ca sa platesti deblocarea...etc......daca mai ai si afaceri ..pierzi o droaie de bani....cred eu...
AM DREPTATE ?????????????
bastan
....asa si politaiul londonez descarca datele...si le trimit si la admin financiara a lor sau ce naiba au....ca sa fie siguri ca se plateste amenda....(chestia cu Londra o stiu de la un prieten care a fost pe acolo)
numai bine!
G e o r g e
aia se numeste civilizatie, dar care e farmecul sa nu alergi tu sa te rogi de niste inculti si lipsiti de educatie care sa te priveasca superior in timp ca fumeaza carpati si mesteca turbo ?
RCS
Ca tot veni vorba de Arad (fiind si eu aradean) chestia cu blocatul rotilor este o porcarie (am fost blocat deja de doua ori)! Puteau sa gaseasca o modalitate mai civilizata pentru cei care nu si-au platit parcarea. Asa ca daca veniti prin Arad atentie la ,,gheara galbena'' !
Ovidiu3
Io is clujean, si pt cei care stiu clujul si dau o sprinceana dupa masini bazate era un SLK in piatza cipariu si parca numa' in ciuda p-lii pe trecerea de pietoni sau pe COLTZ in intersectie sau cu 5m inainte de trecerea de pietoni cu toate ca ERA LOC PESTE DRUM in parcarea amenajata corespunzator. Eu stateam in chirie acolo si treceam frecvent pe linga masina cu pricina si ma enervam la culme cind vedeam cita nesimtire era in individul respectiv (dupa stil as paria ca ii un putzoi de bani gata pe care il doare in spate de regulile de circulatie) si de fiecare data ma rugam sa ii frece cineva masina sa ii vina mintea la cap. Acum urmeaza partea buna: rugaciunile mele au fost auzite ))) a fost o ziua tare reusita ziua in care i-am vazut toata partea stinga frecata. Sper ca a patit-o parcind de-a p-la dupa cum avea obiceiul. Io atit am avut de zis.
stefan_ieu
Vad ca aici sunt foarte multi care au avut rotile blocate. S-ar putea sa fiu injurat pentru ce vreau sa spun smile.gif.
Dupa parerea mea sistemul din romania e ca kk. Ideea de a bloca rotile e stupida. Daca e un loc cu parcare interzisa, blocarea rotilor nu face decat sa opreasca masinile mai mult timp in locurile respective, cel mai adesea creandu-se aglomeratie.
Parerea mea este ca ar trebui ca aceste "servicii" de vanare a celor care parcheaza neregulamentar (si probabil ca stim cu totii cum se fac contractele cu primaria..) ar trebui sa remorcheze masinile respective (aici astept multe vorbe grele smile.gif) ) in parcari speciale, iar pretul remorcarii sa fie inclus in amenda.
Normal ca intr-o tara civilizata, astfel de tratamente ar trebui aplicate de la a 2-a, a 3-a abatere dupa ce primele au fost semnalate prin biletele in geam (numarul contraventilor ar trebui tinut intr-un sistem computerizat), dar mai e mult pana departe.
Paul5
faza e ca in Bucuresti a functionat intr-o perioada sistemul cu ridicarea masinii.Problema e ca nu putini si-au gasit masinile zgiriate sau usor avariate in timpul remorcarii.Ambele metode sint depasite,amenda e amenda,ai gresit-ai platit sau n-ai platit si "bagi"ore in folosul comunitatii laugh.gif
Happy_Maker
Propun urmatorul set de masuri:

1.Demontarea farului stanga al masinii infractorului sau, daca nu e posibil, spargerea lui.
2.Intzeparea "discreta" cauciucurilor.
3.Intrarea prin efractzie in autoturism. Metoda: prin parbriz.

4. Daca nici una din cele de mai sus nu-s functzionale, propun apelarea la metoda tarnacop: se ia un tarnacop de coada si se incerca structura de rezistentza a caroseriei nemernicului. Se va urmari perforarea acesteia in cat mai multe locatzii.

P.S. Parca ceausescu e mort? Sau nu?
Paul5
care-i faza?imi scapa ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.