Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini SH neinmatriculabile care merg pe baza de procura
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Gabi-34
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
Cineva mi-a oferit spre cumparare un autoturism din 1996 care are numar strain si care am inteles ca nu poate fi inmatriculat. Mi-a spus ca se poate circula fara probleme cu el in baza unei procuri care este valabila pina in 2007. Dupa 2007 a zis ca procura se poate prelungi sau avind in vedere ca vom intra in Uniunea Europeana, masina se poate inscrie daca ii pun Euro 3 cu citeva sute de dolari.

Eu necunoscind legislatia va rog sa imi spuneti care este adevarul in legatura cu cele zise de vinzator. Cit de legale sint aceste procuri si ce probleme pot aparea la expirarea lor. Este adevarat ca aceste procuri pot fi prelungite? Ce vicii ascunse ale acestei proceduri ma pot afecta?

Va rog frumos sa imi raspundeti cit mai repede.

Va multumesc anticipat
madalina
La un anumit interval trebuie sa iesi din tara (chiar daca mergi pana in vama)

Apoi trebuie ca proprietarul strain sa plateasca impozitele si taxele din tara respectiva.
Gabi-34
Chiar daca procura e valabila 2 ani, tot trebuie sa ies periodic cu masina pina la vama? Alte probleme legate de aceste procuri exista?
madalina
prin lege, o masina nu poate circula in Romania mai mult de x zile fara a fi inmatriculata. asa ca si daca ai fi proprietar tot trebuie sa iesi cu ea din tara macar pentru 5 minute.

Apoi trebuie platita cartea verde, masina nu o poti lasa mostenire, nu o poti considera proprietatea ta ( nu poti gira cu ea de exemplu), poti avea dificultati la vanzare.
Flavius35314
Eu locuiesc acum in Cehia si mi-a aparut o ocazie sa cumpar o masina din Romania inmatriculata in Olanda si neinmatriculabila in Romania(e din 99).
Proprietarul e olandez.
As vrea sa stiu de ce am nevoie sa pot scoate masina din tara ca sa o pot inmatricula in Cehia.
Am auzit ca faza cu procura nu mai e valabila din august si ca numai proprietarul(in cazul asta olandezul) poate sa scoata masina din tara....asa am auzit.
Cine stie sigur cum se poate scoate masina din tara ca sa o radiez din Olanda si sa o inmatriculez in Cehia???
eddie
Inainte sa ne dai o problema psihologica,mai bine ne spuneai despre ce tip de masina era vorba....mai ne scapai de o necunoscuta ! Sa inteleg ca e vorba de un Cielo ? biggrin.gif
Flavius35314
masina e neinmatriculabila in Romania...
eddie
QUOTE(Flavius35314)
Eu locuiesc acum in Cehia si mi-a aparut o ocazie sa cumpar o masina din Romania inmatriculata in Olanda si neinmatriculabila in Romania(e din 99).

Asta ai mai spus odata,te-am intrebat ce tip de masina e ? Sunt si eu curios ce masina e din Romania si neinmatriculabila in Romania !?
Flavius35314
scuze aparea in subiect
"Titlul subiectului: pai e vorba de un Volvo S80"
Flavius35314
nu m-am exprimat corect...masina e in Romania nu din romania smile.gif
Skywalker
Mai stai putin si o vei putea inmatricula fara probleme...dar va fi o taxa + TVA+acciza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.