Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NU SE MAI FACE ARMATAAAAAA!!!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
guerilla
cu multa bucurie va anunt ca nu se mai fac incorporari pentru TRisti.
Asa cum probabil stiti, MAPN a renuntat la TRisti cu mai mult timp in urma.
Ultima reduta a cazut.



M.A.I. NU MAI ĪNCORPOREAZA; RECRUTI ABSOLVENTI AI INSTITUTIILOR DE ĪNVATAMĀNT SUPERIOR.

Conducerea Ministerului Administratiei si Internelor a hotarāt sa renunte la īncorporarea īn unitatile ministerului a recrutilor absolventi ai institutiilor de īnvatamānt superior, seria de īncorporare octombrie 2005.

Decizia ministerului a avut la baza faptul ca valoarea calitativa si cantitativa a resursei de cadre īn rezerva formats pāna īn prezent corespunde necesitatilor, precum si lipsa resurselor bugetare aferente sustinerii efortului īncorporarii recrutilor absolventi ai institutiilor de īnvatamānt superior si derularea etapelor programului de profesionalizare a personalului militar.

Absolventii institutiilor de īnvatamānt superior care au depus cerere de efectuare a serviciului militar cu termen redus īn unitatile M.A.I. se vor adresa centrelor militare zonale, judetene si de sector din raza lor de domiciliu, pentru a obtine informatii referitoare la posibilitatea de a opta pentru efectuarea serviciului militar cu termen redus īn alte institutii din Sistemul National de Aparare.

data. 27.04.2005. sursa www.mai.gov.ro



beer.gif
dragos28836
stiam eu ca pana la urma imi va folosi la ceva facultatea asta! band.gif
Doru25169
M-am bucurat si eu pentru cateva ore. Apoi am constatat ca e vorba numai de MAI, adica de politie. In concluzie, nu se mai face stagiul pentru TR-isti in cadrul politiei, dar in MApN se face incontinuare armata!
Asta e, trebuia sa ma fi nascut si eu mai tarziu sa scap de prostia asta. Pe mine personal sper sa ma mai amane un master ceva ca nici mort nu ma baga astia in cazarma.
G e o r g e
tocmai azi am mai primit o "cerere in casatorie"
silviu39723
Era de asteptat.Si ma bucur pentru cei care au scapat astfel de o etapa interesanta,inutila si daunatoare ficatului!
wizzard
Faptul ca MAI nu mai incorporeaza nu este o noutate. Din pacate, MAI inseamna Politie biggrin.gif.

MApN incorporeaza in continuare... Zvonurile cum ca armata nu va mai fi obligatorie pana in 2006-2007 sunt numai zvonuri si nu este nimic oficial.

Eu am fost unul dintre putinii "nebuni" care au vrut sa faca "armata". Si am facut-o wink.gif. Nu imi pare rau, dar daca ar fi sa aleg iarasi... m-as gandi mai mult. Nu pentru ca a fost experienta neplacuta ci pentru ca... mi se pare timp pierdut. Plictiseala este dusmanul numarul 1 pentru TRisti. Chiar daca acest statut iti permite sa ajungi zilnic acasa, chiar daca nu esti pus sa muncesti, chiar daca participi la sotii cu ceilalti "camarazi de arme"... 6 luni (acum parca e vorba de 4 luni) e o perioada destul de mare si mai devreme sau mai tarziu... plictiseala te loveste si pe tine biggrin.gif
florin41381
band.gif
florin41381
nu te considera nebun ca si eu tot la cerere am facut-o.si sti unde m-au trimis???????????????la campia turzi.bineinteles asta se intampla acun 2 ani
G e o r g e
servesc patria mai bine din postura de om muncitor decat din postura de soldatel :angel:
Doru25169
Ai dreptate George.
Sevim patria muuuult mai bine din postura de oameni ai muncii decat din postura de soldati. Cand s-o destepta conducerea sa vada ca baga inutil bani in TR-isti pentru a-i face soldati, cand ei ar putea sa munceasca sa produca pentru tara asta si sa plateasca impozite. E o mare pierdere de timp si bani.
Au inceput sa angajeze MACi (Militar Angajat pe Contract), care sunt militari profesionisti, da inca nu au renuntat la recrutari.
wizzard
Si eu sunt acord cu faptul ca poti servi patria mai bine din postura de angajat... prin impozitele pe care le platesti la stat biggrin.gif . Situatia mea a fost una fericita: muncesc de la 18 ani (si numai cu capul wink.gif ), iar cand am hotarat ca vreau "armata" am luat in considerare si sustinerea financiara din partea parintilor. Cu alte cuvinte, daca nu ar fi avut bani ca sa ma poata intretine si pe mine mai mult ca sigur as fi continuat cu munca si as fi renuntat la ideile mele de a deveni soldatel wink.gif.

In ceea ce priveste MACii... Va spun cu cea mai mare sinceritate ca am participat (noi TRistii) alaturi de MACi la sedintele pregatitoare de tragere (si la sedintele de tragere bineinteles) si... am fost dezamagit rau de tot... Multi dintre ei habar nu aveau care sunt etapele, cum se tine arma, cum se face cum se drege etc. Si era vorba de MACi care aveau vechime de cel putin 1 an, ca sa nu mai vorbesc de perioada in care si-au satisfacut si ei stagiul militar (perioada mai mare decat pentru TRisti). Sa vezi un TRist cum da lectii unui MAC este de-a dreptul... jenant... blink.gif

MACii sunt tinerei care nu au alta modalitate de a face bani si au gasit aceasta varianta. Este o varianta relativ usoara de a castiga sume destul de maricele pentru un absolvent de liceu. Asta nu inseamna ca nu am vazut si MACi care aveau intradevar aptitudini de "soldati universali", dar pe acestia i-am putut numara pe degetele de la o mana...

Cam atat... Numai bine! si, daca e cazul, Armata usoara! biggrin.gif
HalbaSus
Voi va dati seama ce s-ar intampla in caz de doamne fere' cu o armata formata din recruti absolventi de drept, informatica, economie, etc... ? Probabil ar coaliza cu dusmanul si ar umple birturile (in caz ca ne ataca rusii) sau ar cere azil politic (in caz ca ne ataca germanii sau americanii). Ideea de a te invata sa tragi cu mitraliera pentru a-ti apara tara e total stupida intr-o lume in care luptele deobicei sunt decise de bombardiere stealth, rachete tomahawk, si submarine nucleare. Cred ca s-a demonstrat ineficienta armatei de "soldatei" in irak... aia aveau stagiul militar obligatoriu de cativa ani (parca 2 sau mai mult) si cand au venit americanii si-au luat-o in mod original cu toata armata lor "cata frunza, cata iarba"... Armata noastra nu a fost in stare sa bata minerii (decat atunci cand au trimis trupe DIAS si SPP) cum ne asteptam sa infruntam o putere invadatoare (poate cu greu am putea bate republica moldova si asta fiindca probabil soldatii lor sunt 90% din timp rupti de beti smile.gif).
G e o r g e
alo nu te lua de astia de au terminat informatica , aham i.e. io . stiu f bine cum se tine o arma tongue.gif am fost la filmari si am tras peste 2000 de cartuse , binenteles ca oarbe, dar totusi , trebuia sa fiu veridic biggrin.gif

sa te provoc la un meci de paintball ? :angel:
Watcher
Articol cre prezinta noul proiect de lege referitor la stagiul militar.
Tot 2006/2007 sunt vehiculate. Pentru TRisti, daca se aproba acest proiect, ultima incorporare va fin in iunie 2006. Deci: succes pana atunci biggrin.gif
Atmosfer
Pana atunci termini cursurile, in cazul meu. Sau pleci dincolo poate scapi
Dan-Cristian51286
Domnilor, cu regret citesc ca unii dintre dumneavoastra arunca cu noroi, sa zic asa, in niste oameni care au muncit pentru a indeplini niste obiective nationale. Ma refer la cele cateva randuri, bineinteles fara rea intentie scrise, referitoare la slaba pregatire a unor militari profesionisti din Armata Romaniei.
Vreau sa va spun ca NU ACEIA sunt militarii profesionisti din armata, cei despre care scria colegul nostru nu vor mai avea loc in viitoarele si nu prea mult indepartatele structuri ale armatei. Militarii nostri sunt cei care lupta pe adevarate fronturi in zone fierbinti ale globului, sunt cei care ajuta la inundatii, salveaza vieti omenesti si bunurile celor afectati de ape, sunt cei care, la orice ora solicitati, sunt gata sa ia bagajele si arma si sa plece acolo unde este nevoie de ei..... Si sunt din ce in ce mai multi soldati, bineinteles departe de acei "soldati universali" din filme, dar pregatiti atat de bine incat nici nu va puteti inchipui.
Deci, stimati colegi, haideti sa incercam sa ne scoatem din cap acea imagine de Tilica pe care ne-au expus-o tatii nostri, de pe vremea cand dansii curatau cartofi prin cazarmi si spuneau acasa la fete ca e greu in armata.......
Inchei subscriind bucuriei generale ca nu se va mai face armata, nu are rost doar pentru cateva luni, chiar un an pentru cei cu termen normal.....
Cu respecte...
G e o r g e
bai nene ce propaganda ai in tine . te pomenesti ca esti membru activ
Atmosfer
Bine ma lasane cu armata daca poti sa nu meri nu o faci, nui fi fraier sa urmezi ordinele unuia care nul cunosti si pt ce? dea dreagu ca ai facut armata? mai bine ma lipsesc. :minigun:
CruiSeR
Sa faca armata cine n-are ce face pe acasa smile.gif) Eu unul ma bucur de noutatea asta
Crriss
eu m-am dus la facultate doar ca sa nu ma ia in armata... :wave: si anul trecut puteam sa prind un post in MI si nu m-au luat pt ca....nu aveam armata facuta :bash: si ma gandeam sa o fac, dar e prea tarziu acuma. oricum parerea mea e ca e mai bine sa nu se mai faca sa o faca doar cine doreste band.gif
Skywalker
Io am facut armata in 1997 - 1998 la M.I. Graniceri actuala Politie de Frontiera. Duca ce am tras linie despre cele 12 luni pot spune ca mi-a placut si am invatat ca lumea nu se invarte doar in jurul meu cum cred multi altii care nu au facut armata. Nu spun ca toti trebuie sa faca armata dar unora nu le strica. Prea multe personaje care au impresia ca sunt buricu' pamantului ar trebui sa faca armata sa vada ca nu tot ce zboara se si mananca iar mamica cu taticu ii scoate din belea ca deh e copilu' lu' tata sau a lu' mama. Din punctu' meu de vedere unii copii de bani gata ar trebui sa faca armata dar nu in Romania ci in Irak pe front. Ce se face in Legiunea Franceza este de 1.000 ori mai greu decat ce se face in Romania - stiti la ce ma refer - biggrin.gif
Penca
poti sa inveti asta si din alte parti, mai umane si civilizate.
cioaba
QUOTE(Dan-Cristian51286)
Domnilor, cu regret citesc ca unii dintre dumneavoastra arunca cu noroi, sa zic asa, in niste oameni care au muncit pentru a indeplini niste obiective nationale. Ma refer la cele cateva randuri, bineinteles fara rea intentie scrise, referitoare la slaba pregatire a unor militari profesionisti din Armata Romaniei.
Vreau sa va spun ca NU ACEIA sunt militarii profesionisti din armata, cei despre care scria colegul nostru nu vor mai avea loc in viitoarele si nu prea mult indepartatele structuri ale armatei. Militarii nostri sunt cei care lupta pe adevarate fronturi in zone fierbinti ale globului, sunt cei care ajuta la inundatii, salveaza vieti omenesti si bunurile celor afectati de ape, sunt cei care, la orice ora solicitati, sunt gata sa ia bagajele si arma si sa plece acolo unde este nevoie de ei..... Si sunt din ce in ce mai multi soldati, bineinteles departe de acei "soldati universali" din filme, dar pregatiti atat de bine incat nici nu va puteti inchipui.
Deci, stimati colegi, haideti sa incercam sa ne scoatem din cap acea imagine de Tilica pe care ne-au expus-o tatii nostri, de pe vremea cand dansii curatau cartofi prin cazarmi si spuneau acasa la fete ca e greu in armata.......
Inchei subscriind bucuriei generale ca nu se va mai face armata, nu are rost doar pentru cateva luni, chiar un an pentru cei cu termen normal.....
Cu respecte...


las-o ca macane!

armata inseamna tonele de umflati cu cururi mari care stau pe scaune moi sai pupa cururi de politicieni si momesc pe fraierii pe care tu ii consideri eroi cu bani pt juma de casa sau masina pt care trebuie sa stea intre niste tampiti din lumea a3a care au multe bombe si nimic de pus pe masa.
scuze de limbaj, cu respecte...
tudor69477
De cativa ani buni chestia asta cu luatul la armata a fost o gluma proasta. In ciuda amenintarilor, tot ce pot face bajetii de la comisariat e sa dea o amenda. Dar si aia se evita cu ajutorul unui avocat. Oricum e bine ca scapam oficial de ea beer.gif Ar fi bine, insa de pastrat biletele alea cu comenzi de genul: va veti rezolva problemele familiale pana la data de, la ora cutare. Ca sa nu uitam, sa nu o patim iar...

Apropo de "zone fierbinti ale globului". Bre, ma intreaba si pe mine cineva daca vreau sa iau parte la ororile imperialiste ale statului americanilor si celorlalti aliati ai lor? Sa merg la mii de km de tara si sa killaresc oameni nevinovati...aveti idee, Dan-Cristian51286 cati noncombatanti au mierlit-o in Irak de la invazie si pana acum? Dar in Serbia, cati civili au luat contact final cu uncle sam si cu bombele lui?

Ce tot e cu tevatura asta cu militarii nostri? Parca am scapat de stalinismul lui Ceasca. Ar trebui sa fie pe aceeasi pozitie in societate ca si orice agent de paza de la o firma privata de protectie. Dar nici macar acolo nu sunt pentru ca firmele alora au contracte, pe cand armata consuma resurse luate cu japca de la noi astia fraierii care nu stim ce e aia pax americana.
Nagy72059
Organizarea, ca si armata romana e super naspa...
Eu sunt la facultate si asa m-au frecat la cap cu armata lor de doi lei...m-au bagat in spital...am cheltuit o gramada de bani pe maxi taxi...etc.
Deci :bash: :bash:
andrei27237
Cica am auzit ca mai fac2 incorporari anu asta :puke:

Daca e cazul fug din tara 1-2 sapt cat sunt incorporarile, da acolo nu merg
mike.omega
Din cate stiu eu(ca si pe mine ma intereseaza biggrin.gif ) se fac incorporari pana in oct 2006 :angel:
Andrei Suzuki
Exact!
Si daca vrei sa scapi de armata,ori trebuie sa fii la scoala,ori la facultate,ori sa ai un certificat medical in care sa scrie ca ai probleme.Cu capu,cu picioarele...cu ce vrei tu. Din cate am inteles,daca nu te prezinti la recrutare,risti sa faci si inchisoare.
andrei27237
blink.gif

Ai auzit doar.... exista ceva surse sigure?!
mike.omega
Neprezentarea la recrutare se sanctioneaza cu amenda penala sau daca nu platesti, ajungi dupa gratii biggrin.gif
Eu trebuie sa ma duc a doua oara la incorporarea prin decembrie deci stau foarte calm, mai ales ca o boala imi gasesc eu la nevoie beer.gif
Maff
Heh, nu m-au mai chemat de vreo 5 ani la comisariat.Or fi pierdut dosarul meu.Oricum acum sunt la Master, incep si Doctoratul in toamna, asa ca nu am treaba cu incorporarile lor.
guerilla
doctoratul nu te scapa de armata. masterul da.
in alta ordine de idei, de unde ati scos asta cu incorporari si in octombrie??!?
conform legii scrie asa:
QUOTE(parlamentul)
Art. 2. - (1) Īncepānd cu data de 1 ianuarie 2007, executarea serviciului obligatoriu, īn calitate de militar īn termen si militar cu termen redus, se suspenda.

(2) Ultima īncorporare a recrutilor pentru militarii īn termen va fi īn luna octombrie 2006, iar pentru militarii cu termen redus, īn luna iunie 2006.


deci.. IUNIE !!! adica inca 2 luni in care sa te feresti de sectorist biggrin.gif
mike.omega
blink.gif
Bre! Tu citisi?! Pt aia cu termen redus(aka absolventi de facultati) e in iunie ultimul termen.
Dar pentru restul in oct, trust me, am amici prin armata biggrin.gif
guerilla
eu vorbeam de TR-isti.
de restu.. dumnezeu cu mila. sa se ascunda pe unde pot inca juma de an.
Cipicanu`
Am terminat faculta de mult...iar de vreo 3 zile ma tot cauta sectoristul pe acasa. Sa fie sanatos ca nici nu o sa-i deschid usa.
guerilla
ignora-l. roaga pe cineva din familie sa deschida usa si sa spuna ca esti plecat din tara biggrin.gif
Armadyllo
Cu bucurie va anunt ca acu vreo 2 ani...mi-a venit si mie "cererea in casatorie"...numai ca am refuzat-o si in cateva zile am plecat din tara...asa ca stau linistit,ca doar nu o sa vina sectoristul aicea,sa-mi faca invitatia.. :argue:
dan37349
Fara suparare, dar ARMATA SUCKS BIG TIME !!!!!!!!!!!! :puke:
:angel:
MARIUSC
ceva noutatzi? io tot astept oficializarea ..un comunicat de presa, un monitor oficial....ceva ...nu de alta, da tre sa-mi schimb domiciliul, si legea actuala zice ca tre sa duk o dracovenie de la centrul militar de care apartin...si mai bine ash pierde 6 luni din viatza fugarind furnici pe autostrada, decat incorporat biggrin.gif
mike.omega
Asa e! Cand te muti tre sa duci contractul de vanzare-cumparare sau ceva de genu la ei sa vada ca te-ai mutat biggrin.gif

Dar nu te obliga nimeni sa iti faci mutatie de domiciliu acum, poa sa mai astepte pana la toamna-iarna :angel:
James Kilowatt
Eu ii driblez de vreo 6 ani. E drept, de 5 sunt plecat din tara.
Insa acum 6 ani au fost la un pas sa ma inhate... noroc ca seful de la incorporari mi-a fost coleg la un curs postuniversitar si un prof l-a avertizat ca daca-si mai hartuieste colegii nu mai ia examenele biggrin.gif
Daca m-ar fi umflat atunci, pierdeam bursa afara...
guerilla
mariusc si eu sint in aceeasi situatie. mai asteapta un pic biggrin.gif
MARIUSC
m-am interesat io...pe langa actele firesti (act de proprietate, buletin, etc), tre sa duci si o adeverinta de la centrul teritorial de care apartii din care sa rezulte cum stai cu stagiul militar obligatoriu...si daca pe cei din bacau (de unde sunt) tot ii fentez de 5 ani, mi-e teama de astia din bucuresti (unde stau)....si cum nu s-a dat ca sigura ieri intrarea in UE in ianuarie 2007, prefer sa mai astept...chiar si TR-ist fiind..sa vaz io negru pe alb...si apoi a sa ma mut la casa mea si in acte..biggrin.gif
guerilla
asta cu armata nu tine de UE. este luata deja decizia. pentru TR-isti, ultima incorporare va fi in iunie anul asta. asa ca mai asteapta un picut smile.gif
CRG
Mariusc, sunt exact in aceeasi situatie, avand buletin de Moinesti. Trebe mers la comisariatul de la Bacau si cerut adeverinta de incorporare, pe care sa scrie ca esti scos din evidenta de la ei (neaparat). Abia dupa aceea mergi la Centrul Militar de sector pentru a fi luat in evidenta in Buc. Si abia dupa aceea poti sa-ti faci buletin de Buc.

Ideea ar fi ca aceasta adeverinta si tot acest transfer de luare in evidenta n-ar mai fi necesare dupa intrarea in vigoare a decretului. Deci prefer sa mai astept decat sa umblu dupa niste hartii inutile..
MARIUSC
Exact asta vreau sa evit...sa ma ia astia din bucuresti in evidentele lor...in bacau am aranjata treaba...biggrin.gif Asa ca, mai astept...stau din '97 in Buc cu buletin de BC...n-oi mai muri cateva luni..
air_wolf
luni am fost aminat medical pentru un an. ii fentez de 10 ani si e prima data cind imi vine foaia. intrebarea e: de ce a specificat aminat pentru un an si n-a zis aminat de tot... sa se schimbe iar legea de la anul? (n-ar fi prima teapa data tinerilor...)
marius, treaba e simpla: daca in evidentele lor figureaza ca ti-au trimis ordin de incorporare si daca a semnat cineva pentru el ai intre 3 si 5 ani de "facultate". si pentru ca din 100.000 s-au prezentat sub 15.000, or sa se puna pe amenzi si unde e cazul, pe procese... daca ai facultate, baga o copie dupa diploma la comisariat si ai scapat pe veci si pe bune...
MARIUSC
Pai am tot dus adeverinte de student de mi-au sarit ochii in 7 ani...Nu mi-au trimis ordin, din acest motiv, cu atat mai mult sa fi semnat cineva pt el..biggrin.gif. Sunt acoperit. tongue.gif
Maff
Eu n-am mai primit "invitatii" de nu stiu cat timp, adica de vreo 6 ani. Nu cred ca o sa ma mai cheme vreodata. Oricum in toamna intru si la doctorat deci nu mai am probleme.
Toyxen
Stire aparuta azi in EVZ

Cei din urma "racani" au fost incorporati la unitatea de pompieri din Bacau.

Ultimii tineri care sunt obligati sa faca armata au fost incorporati, in cursul acestor zile, la unitatea de pompieri din Bacau. Peste noua luni, cand soldatii vor iesi pe poarta unitatii, armata romana va beneficia doar de serviciile profesionistilor angajati pe baza de contract.

Si tot articolul poate fi vazut la adresa:

http://www.evz.ro/article.php?artid=263048
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.