Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mondeo ghia vs golf 4 Kombi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
marius44031
Doresc sa-mi schimb masina si la garajul la care am vorbit in Germ. m-a pus sa aleg intre cele doua.Daca ambele ar fi 2002, diesel, full opt., un golf combi de 101cp si un Ghia limuzina, voi ce ati face?Ati da diferenta la consum pe un spatiu mai mare si mai luxos sau o familie cu 2 copii incape fb si in golful combi?Masina va rula 80% urban.
Altfel.....bafta tuturor!
G e o r g e
ghia e nivelul de echipare iar kombi e tipul caroseriei . eu unul sunt deja cam bulversat blink.gif
Lucas
Daca ai doar 2 copii eu zic........Golf pe de o parte. De ce zic pe de o parte? Fiindca MOndeo imi place mai mult. Adica e mai mult confort.
Daca ai bani sa-ti iei masina din asta cred ca nu te deranjeaza 2-3 litrii in plus la mondeo. Eu zic Mondeo in final. E mai mare deci confort sporit.
Si sta si mai bine pe drum(Mondeo).
In final alegerea e a ta.
Amandoua sunt foarte bune. Eu mi-am zis punctul de parere.
Orice masina alegi, sa o stapanesti sanatos.
Numai bine. Drive safe.
G e o r g e
la ford nu ai dat motorizarea . la golf nivelul de echipare . mai multe detalii. vezi la reviziile la ford sunt nesimtit de scumpe.
marius44031
Scuze daca n-am fost destul de explicit.
Deci ca nivele de echipare nu luam in calcul diferente, la ford e ghia, iar la golf inclusiv navigatie.Ca motorizari, aprox aceleasi, golful de 101CP, iar mondeo de 115.
Eu vroiam sa vad cati anume ar da un 2% in plus la consum pe mondeo si confortul lui, si cati ar ramane fideli firmelor mai "germane", pe care unii le considera mai bine legate si mai bune ca valoare peste"x"ani.
Doar aici discutam.Ca putere,pret si dotari sa zicem ca nu sunt diferente.
Mersi pentru cei ce deja si-au dat cu parerea! Si marturisesc ca mi-e tare greu sa iau o decizie....
G e o r g e
fordul e cam cu 50% mai scump la intretinere , asta daca nu pica ceva pe el , pentru ca atunci piesele sunt aproape duble la pret .
marius44031
Acum cateva minute am abordat pe strada un tip cu mondeo ghia diesel si l-am intrebat cate ceva despre masina sa.
Rasp.:super multumit din 2001(de cand o are) si pana acum.
Consum rezonabil raportat la confort. Altfel nu recomanda VW Golf pentru c-ar fi masini pentru larg consum(el zice ceva de genul Dacia la noi), materiale mai slabute si nu se compara calitatea cu Mondeo.Cum il contrazicem?Putem?Avem cu ce?Sau de ce?
Dan27
e pur si sumplu stupid:cum sa compari golf 4 cu mondeo?e o diferenta enorma intre cele 2 masini..cine se gandeste la asa o comparatie atunci sa-si cumpare golfu' ca il merita!si care e diferenta de consum de la 7 la 8:)))
marius44031
Stimate domnule DAN! Nu stiu daca e asa de stupid subiectul pt. ca eu n-am cerut sa compari un golf 4 Kombi cu un mondeo limuzina si sa-ti dea egal.Si tocmai asta ceream celor ce vor sa discute:de ce s-ar renunta la un golf kombi pentru un mondeo.Tu daca ai face-o, de ce ai face-o?Asta era intrebarea mea.Altfel.....bafta!
Dan27
s-ar renunta daca ar fi mai ieftin.Si nu cu 500euro,ci cu 1000 cel putin..oricum golful kombi o sa il vinzi ulterior mai greu ca mondeo limuzina.
marius44031
Scuze...dar care anume sa fie mai ieftina cu 1mie euro?
Altfel inteleg ca ulterior un mondeo limuzina s-ar vinde mai usor decat un golf kombi?
Dan27
normal ca golful daca ar fi mai ieftin..uita-te si tu putin la niste preturi la masini second in germania..mobile.de sau autovit.ro..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.