Help - Search - Members - Calendar
Full Version: versus: Opel Vectra C sau Ford Mondeo la 14000 CIP ambele
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
paul45211
Ce sa aleg?
La acelasi pret Opel sta mai bine la dotari: Bordcomputer, faruri ceata, cotiera fata, volan piele...?
Bmw
Masinile sunt extraordinar de comparabile. Orice ar zice oricine nu se poate spune ca una e mai buna.Prin urmare orice parere este subiectiva
-- asta daca nu iei in considerare aspectele economice unde dupa cum ai zis opelul e intradevar mai ieftin. Banuiesc ca la 14k cip vorbesti de 1.8 benzina motiv pt. care iti zic chiar daca probabil stii deja ca fordul de 13790 e de 110 cp iar opelul e de 14600(122cp) la prima vedere fiindca se scad 1000 euro si inca 5% deci iese clar mai ieftin pe la 13k cred . Deci poti deja sa sari la urmatoru nivel de echipare. Datorita puterii mai mari , dotarilor mai multe la acelasi pret eu as alege vectra. Evident sunt subiectiv fiindca chiar imi place mai mult. Eu recomand deci sa-ti iei ce-ti place :yup:
HalbaSus
Vectra are mai mult spatiu interior... la sedanuri conteaza si locurile din spate pt ca presupun ca o sa le folosesti.. altfel ai fi ales astra sau focus... Ah, si mie imi place mai mult vectra decat mondeo (poate si eu sunt subiectiv pt ca am Vectra B smile.gif).
Ah... si inca ceva... nu stiu cat costa intretinerea la ford dar la opel e chiar ieftina (piesele cel putin... daca sunt hotzi aia de la reprezentanta asta e alta problema)... si cand zic "ieftin" ma refer la comparatii cu vw/audi/mercedes/masini japoneze... nu stiu sincer cat costa reviziile la ford. Presupun ca nici ele nu sunt foarte scumpe.
Alexis35404
Hmmm....prefer Mondeo... cam in toate testele castiga in fata Opelului si Passatului (model anterior); Ca design si tinuta de drum este peste Opel dar diferente mici... fa un drive test si vino cu niste parei. :boxing:
Romeo45130
de cand pana cand vectra are spatiul interior mai mare decat al lui mondeo?? niciodata . Mondeo ofer cel mai mult spatiu interior din clasa lui.
Deci in privinta spatiului as alege mondeo.
DragosS
In fine,contrar celor spuse mai sus,eu am fost in postura ta acum vreo 4-5 luni(doar ca eu vroiam motorina).Eu dupa ce am facut drive-test si le-am intors pe toate partile am constatat ca Vectra era superioara si ca spatiu si,mai ales, ca tinuta de drum.Mie imi place si designul mai mult dar asta este subiectiv.
G e o r g e
sa vb cumva si de service uri si de costurile de intretinere ?

la ford platesti de parca ai avea mercedes wink.gif ora de manopera in cadrul grupului tiriac (ford, mercedes, jaguar samd ) este aceeasi
Lucian43694
Vectra C e mult peste Mondeo. M-am dat cu ambele masini dar cu motorizari diesel de 2.2 DTI si 1.9 la ford, nu le poti compara, Opelul pur si simplu se aseaza pe strada, la 180 200kmh fashaie...


Dar fiecare alege ce vrea si ce-i place lui.
paul45211
In primul rand multumesc celor care mi-au raspuns.

Si scuze daca nu am fost foarte explicit initial: e vorba deci de Opel Vectra C, primul nivel de echipare bine imbunatatit cu cele mentionate in primul post, 1.6, 100 CP, 3800 Nm cuplu...

Nu am testat Mondeo dar cred ca la valori egale cel putin teoretic performantele si randamentul sunt egale...?

Ca dimensiuni exterioare, totusi Mondeo e mai lung cu aproape 10 cm dar Vectra e mai lat cu aproximativ 5, ceea ce ma avantajeaza.

Oricum cred ca va fi Vectra 90%, si va spun mai multe dupa ce ne vom cunoaste mai bine (eu cu masina...)
G e o r g e
3800 nm cuplu blink.gif dammmmnnn atunci asta trebuia sa-l iau , ca trageam trenul dupa mine biggrin.gif

vezi ca aia e turatia tongue.gif
paul45211
QUOTE(G e o r g e)
3800 nm cuplu blink.gif dammmmnnn atunci asta trebuia sa-l iau , ca trageam trenul dupa mine biggrin.gif

vezi ca aia e turatia tongue.gif


Ai dreptate. Cuplul e la 160. Cum suna acum? :coolspeak:
HalbaSus
1.6 100 cp... nu sunt cam putini ??? acum nu zic... eu ma descurc cu 83 cp pe vectra b... dar daca as fi ales eu masina atunci puneam macar motorul de 1.8...
paul45211
Cu privire la 1.6, 100 CP - e ok pentru regimul de utilizare propriu. prima masina a fost Cielo, am dus-o pana la 150 000 km si nu i-am dat mai mult de 130- 140 km/h, si sunt multumit de comportarea masinii la astfel de viteze.
De Opel nu mai vorbesc- am facut test si se aseaza excelent la drum.

Am ales Opel, si multumesc pentru sugestii . Ma intorc cu impresii peste cam 2 luni, cand vine masina. :cheers: :bye:
Alexis35404
QUOTE(Lucian43694)
Vectra C e mult peste Mondeo. M-am dat cu ambele masini dar cu motorizari diesel de 2.2 DTI si 1.9 la ford, nu le poti compara, Opelul pur si simplu se aseaza pe strada, la 180 200kmh fashaie...


Dar fiecare alege ce vrea si ce-i place lui.

Motorizare de 1.9 diesel?? Mondeo nare asa ceva.... doar de 2.0 tdci si iti spun ca un 2.0 tdci 130 cp face un 2.2 dti (122cp parca) oricum leai compara... Dar fiecare alege ce-i place.. Felicitari :wave:
DragosS
Da,dar nu face un 1,9cdti!
Alexis35404
Dar ce te face sa spui asta?????? Opelu are 150 cp , Mondeo 130 OK. Mondeo are 330 Nm Opelu 315Nm, sprint pana la suta acelasi 9.8. Diferente intre mase mica 2kg ( cantaruru devina) pt Mondeo... arigato.gif
DragosS
Pai pana la 100km/h sunt egale dar in reprize sta mai bine Vectra.Ca sa nu mai vorbim de viteza maxima.Iar TDCI-ul este un motor destul de vechi si zgomotos.CDTI-ul este mai nou si abia se aude.
Alexis35404
Ia incearca sa cronometezi in cat timp faci suta...,ie mi se pare ca merge mai repede de 10 sec (9.8)..
DragosS
Pai eu am cronometrat cu ajutorul computerului de bord.Acesta afisa 9s.Dar nu este cu zecimi de secunda deci 9s inseamna intre 9 si 10s.Si oricum nu este o masuratoare exact pentru ca nu putem sa stim exact momentul in care masina are 100km/h.
Doru24650
Intre Opel Vectra B si Ford Mondeo ambele din 2001 , 2.0 diesel ,ce ati alege ? Si de ce " autoturismele americane, confruntate recent și cu o campanie mediatică negativă, nu au fost reprezentate de nici un model în primele poziții ale clasamentului " potrivit unui studiu realizat de Automobil Clubul German (ADAC) ?
G e o r g e
lasand zecimile de secunda pentru care v-ati certat juma' de pagina la o parte , eu unul nu as alege fordul numai pentru serviceul ala de kko .

preturi mari , oameni nepoliticosi , ei chiar ziceau ca eu nu stiu ce e ala ABS . blink.gif seful de service isi dadea aere angry.gif l-am potolit un pic pe urma. samd

ora de service 20 E + TVA , preturi enorm de mari

apoi venim la capitolul masina , dar pentru mine doar argumentul service e suficient ca nici sa nu ma uit la ford.
Doru24650
Cred ca e neobiectiv sa clasifici o masina , tinand cont , atat de mult (!), de modul in care se face service la o reprezentanta din Romania !!! E chiar subiectiv. E parerea mea..., de novice.
G e o r g e
nu sunt revista de specialitate fara suparare . normal ca e subiectiva alegerea unei masini blink.gif cum ai vrea sa fie altfel?

mie mi-a lasat un gust amar serviceul romcar. si din pacate nu sunt singurul. daca tu poti sa treci peste reviziile de 20 de milioane si nesimtirea cu care esti tratat , si daca doamne fereste ti se strica ceva nici nu mai vreau sa ma gandesc, atunci ia ford smile.gif
Doru24650
Subiectiv sunt sigur eu. Nu ca-mi place masina asta, ci ca n-am condus mai multe masini, n-am avut mai multe masini ,n-am discutat sau nu prea am citit despre masini. Tocmai de asta ma aflu pe acest site, sa invat de la voi , si sa nu fac o alegere gresita. Daca ma intelegi ? . Si ca sa fiu mai clar, de ce cred ca ti s-a pus efectiv pata pe service...., gandeste-te ca poti sa cumpar o masina de 3 ani si m-as duce la ce service vreau eu , nu ? Si in cazul asta nu recomanzi Ford ? Spune-mi altceva despre Ford Mondeo. Chiar ma intereseaza.
pretorian
atentie !!! la mondeo daca il alegi, caci este mai gurmand decat vectra si in general, am 4 colegi care au mondeo si nu sunt prea multumiti de ele unui-a i se exfoliaza vopseaua si e inca in garantie nu spun ce certuri trage cu aia de la romcar ca nu vor sa i-o vopseaca, i-a cazut bobina de inductie, calculatorul, si servo directia si e din 2002, cineva a spus ca ora de man.este 20€ dar pe langa asta te mai tin si in asteptare ca nu au pise pe stoc, astea sunt numai cateva probleme pe care le poti intampina.Dar stai linistit ca si dibas sau gtt sau erebus de la opel nu stau mai bine la acest capitol.
Si totusi eu as alege vectra...........dar bani sunt ai tai si tu faci alegerea finala SUCCES
band.gif
G e o r g e
dupa cum spune si colegul de mai sus .

romcar are manifestari de pubertate si idei tampite in cap !
Alexis35404
Mai lasati-ma..... poate service-ul Romcar ii de cacaua dar am un Mondeo nou Ghia si nu am probleme cu el si am 30k km cu el. Si ce gropi am in SM si totusi se descurca excelent. Ii cam trasa de par chestia cu vopseaua..chiar asa sa fii ajuns( Nici Loganul nusi permite)... Numai bine.. band.gif
G e o r g e
incearca sa zici ESTE in loc de ii . noi estem romani totusi.

nemaipomenita masina pacat ca o strica gropile si oamenii biggrin.gif

ai grija de trenul de rulare ca o sa pice cat de curand daca mai dai in toate gropile . :angel:
Doru24650
Da acid mai esti George ! Mai lasa-l domne' sa-si laude omul putin masina noua ! Anti-Ford@Romcar ce esti !!!
G e o r g e
da sunt. dupa problemele ce mi le-au facut sunt anti ! blush.gif
Alexis35404
Ce ford ai avut??? Ce te a enervat masina sau service-ul?? Apropo incerc sa ocolesc gropile..incearca si tu ca ai mai multe in Buc. biggrin.gif
G e o r g e
ford nu am avut si nici nu o sa am. Romcar (adica ford din bucuresti) se ocupa si de mazda.
petre 1
Sa scris mai sus ca la Ford ora de service este 20 euro+tva ;la Di-Bas cat este ??Poate cineva sa dea cateva exemple preturi ale pieselor de Ford in coparatie cu aceleasi de piese dar de la Opel ?
madalina
10 E +tva la dibas
ionel42112
Preturi "Opel GTT" din Bucuresti:
Preturi manopera:
reparatii mecanice si electrice
12 euro/ora
diagnoza electronica
14 euro/ora
tinichigerie si vopsitorie
16 euro/ora
Tarifele service sunt fara TVA

Tarif "Opel Erebus": ora de manopera: 13 Euro fara TVA.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.