Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Limitatoare de viteza pe drum european - prostia romaneasca
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
razvan43056
Saptamana trecuta a trebuit sa fac de urgenta un drum de la Timisoara la Piatra Neamt. Pentru ca drumul prin nord ( prin Cheile Bicazului) este foarte distrus, am zis sa o luam prin Sibiu, Brasov, TgSecuiesc, Bacau, P-N..

Drumul in general f. bun, cu o mica, sau mai bine zis imensa problema. Intre Onesti si Tg Secuiesc, pe un drum perfect neted, inteligentii nostri de romani, au amplasat cate 3-4 limitatore de viteza pe fiecare sens, dar e greu sa le zic limitatoare, sunt de fapt niste bucati de ciment turnate de un muncitor cu roaba. Ele au cam 15 cm inaltime, nu au nici o forma regulata (vedeti pozele mai jos).

Mai ales ca era noapte si nu se vedea absolut nimic, cand am luat primul limitator am zis ca ni s-a rupt masina in doua. Practic nu am mai avut timp sa punem frana ca a venit al doilea si apoi al 3-lea...a fost groaznic. La intoarcere am facut cateva poze pe lumina, si dupa ce am facut pozele 3 masini erau sa se busheasca rau de tot pentru ca au intrat pe contra sens dupa primul limitator. Practic cei care cunosc sau cei care iau primul limitator automat se duc pe contra sens iar daca vine cineva din fata...asta e ..adio.

Mai spun ca limitatoarele nu sunt marcate, inainte de ele cu vreo 5 metri sau asa ceva este un singur semn de reducere de viteza(40km/h) si drum ingustat, dar daca iei cimentul ala la 40km/h nu garantez ca iesi intreg mai ales noaptea cand nu vezi absolut nimic.

Nu stiu daca din poze par asa mari, dar va zic ca sunt imense, si daca cineva vine peste ele cu mai mult de 5-10km/h este jale, sunt un real pericol de accident!!. Sunt tare curios cine este "desteptul" care le-a amplasat. O sa pun imaginile pe mai multe forumuri de masini, poate chiar le trimit pe la ministerul transporturilor sa-mi zica si mie cine imi repara masina si de ce platesc rovigneta ? E bataie de joc...













ps: rog un moderator daca poate muta topicul in alta parte nu cred ca este complet "off topic" legat de masini, dar nu prea stiam unde sa-l pun

ps2: M-am uitat acuma mai bine pe harta si asta e drumul european , aveam impresia ca e national !! deci e incredibil, ganditi-va ca un strain daca se duce in Moldova vine probabil pe aici si-si rupe masina ...
wizzard
Daca sunt intradevar limitatoare de viteza... Mie mi se pare mai repede ca e vorba de bataie de joc la adresa conducatorului auto.
gabi4
dupa ce ca strazile sunt pline gropi acum mai sunt si cu denivelari :evil:

romania te iubim :romania: :clapping:

erau si prin roman o perioada nebunii de astea dar le-au scos
face parte din prostia romaneasca :death:
FESTINA
Daca elea sunt limitatoare de vieza eu sunt popa, mai degraba seamana cu niste ciment resturnat si lasat acolo sa se intareasca, iar daca acesta era scopul lor, trebuie sa ai multa minte, sa faci asa ceva.
Bine ca ne-ai spus, daca trecem pe acolo sa mergem incet. Din cate se vede in poze daca vii cu 80-100km/h ramai fara roti sigur.
Cred ca nici la masinile mari nu le e bine daca trec peste ele.
Bine ca nu ai patit nimic nici tu nici masina.
:minigun: :minigun: :minigun: :minigun: :minigun: :minigun:
Lucas
Mari prosti sunt oamenii aceia care au turnat limitatoarele acelea. Poi asa ceva e pericol public. Mai ales daca mergi cu un Tico(asa ceva am eu) sau o masina mica. Te-ai dus. Da` te-ai dus rau de tot!! Bine ca am vazut si din astea. Sa stiu sa nu mai merg repede. EU de regula cand vad drum bun inafara localitatii merg cu 100, max 120(la 120 se aude enervant motorul). Ma tot gandesc daca luat prostiile acelea cu 100 cu tico. Erau si in Baia Mare chestii din acestea dar numai intr-un singur loc. La o intersectie nedirijata dar erau mici si line. Doar te zgaltaia putin in masina si gata si in plus ca erau in oras. NU in afara. E inconstienta sa faci asa ceva. Prosti rau de tot.
eddie
Eu cred ca este o reparatie a drumului facuta de unul cara nu se pricepe....
razvan43056
Lucian: noi eram cu o fabia si le-am luat in plin pe la 70 la ora wallbash.gif

eddie33: sunt limitatoare puse inaintea unei zone de drum ingustat, 3-4 pe banda apoi dupa drumul ingustat alte 3-4 pe banda ailalta..la fel de prost facute...deci nu e o reparatie.
DragosS
Aceste rezolvari sunt tipic romanesti.De vina cred ca sunt muncitorii care lucreaza la acel sector de drum care probabil s-au gandit ca in felul acesta se vor simtii mai protejati.

Eu cred ca vina nu este atat a lor,pentru ca nu ai ce sa ceri de la un muncitor cu 4 clase(daca le are si pe alea!),cat de la un sef de lucrare.Pentru ca este imposibil ca acei muncitori sa faca totul de capul lor.
Daniel41632
Am trecut si eu duminica pe acolo. Sunt imediat dupa Popasul Poiana Sarata spre Oituz. Duminica erau doi muncitori betivi care cica dirijau circulatia cu paletele alea colorate rosu/verde, numai ca atunci cand m-am intors de la Brasov ei stateau de vorba la unul din capatul podetului care se repara (zici ca-i podul de la Vadu Oii, asa importanta isi dau) si nici macar nu mai miscau din paletele alea. Cred ca faceau pariuri la care sare roata primul sau care da mai tare cu capul de plafon. Atat ii duce capul, atata fac. La cati banii iau si cand ii iau ce pretentii poti sa ai. Deci atentie. Bafta :minigun:
HalbaSus
astia-s nebuni ??? sunt masini care au spoilerul cam la distanta aia de sol (sau ferrari-urile nu mai au dreptul sa circule pe drum ?) astia ce s-au gandit sa faca ? lansatoare de rachete ? :bash: :bash: :bash: :bash: :bandit: :bandit: :bandit: :bandit:
Am mai vazut in oras limitatoare facute din metal... avantjul lor e ca dupa ce trec peste ele primele 3 camioane si hummeruri "aplatizeaza" o parte din el asa ca poti sa treci peste el fara sa simti hop-ul... oricum reduci viteza pt ca trebuie sa nimeresti ...
wizzard
Aceasta "opera de arta" a inginerilor de la Drumuri si Poduri ar trebui brevetata si plasata cu mandrie in programul "Fabricat in Romania". biggrin.gif

Pentru ca "opera" sa fie completa... am si eu o idee: sa puna niste panouri de atentionare cu cateva sute de metri inainte: "Posesorii de autovehicule sunt rugati sa foloseasca numai viteza intai pentru o distanta de X metri!". biggrin.gif
Cipi45667
Mai exista niste limitatoare de viteza pe Europeanu intre RM Valcea si SIBIU, dar sunt facute asa cum trebuie..dar ce ai postat tu aici e incredibil...trimite un e-mail la protv,etc.. asta e chiar bataie de joc, daca nu crima..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.