Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Lucas
Poate ca s-a mai discutat despre asta dar eu nu am gasit exact un topic cu parametrii acestia si in + nu am gasit nici optiunea aceea de cautare. Stie careva unde este?
Salutare. As dori un sfat. Am aproximativ 2 mil de lei si as dori sa-mi pun 2 difuzoare pe usile din fata. Cerintele mele : sa se auda clar, si sa se auda bass-ul destul de tare si clar. Stiu ca nu pot cere foarte mult la pretul acesta dar in limita pretului as dori sa imi dati niste exemple de marci+modele. Am un Tico daca asta ajuta cu ceva ca am auzit ca si dimensiunea masinii in interior conteaza. Va rog sa-mi scrieti doar daca stiti, nu sa presupuneti. Cel mai bine ar fii sa aveti o pereche de boxe de care sunteti multumiti.
A. si inca ceva. La tico nu am difuzoare pe usi. Cum trebuie sa le montez? E de ajuns doar sa decupez din usa sau trebuie si o "cutie"(daca-i pot zice asa) in care sa fie amplasat magnetul si toata partea din spate?
Nu am bani acuma de cd-player. Ce ma sfatuiti? Merita? Se imbunatateste sunetul daca pon momentan numai difuri(cass-ul din fabrica duce destul de mult din cate am observat eu)?
Deci rezumatul ca am impresia ca v-am cam zapacit cu atatea intrebari:
1--Difuzoare(recomandari si pareri)
2--procedeul de montare
3--merita investitia cu casetofonul din fabrica?
Merci anticipat de opinii si sugestii
Alecs
1. http://www.alcaponne.tk/ - vinde mac audir - sunt printre cele mai bune ca raport pret/calitate
2,3 la tico se aude naspa ca e mic si nu prea ai unde sa asezi boxe sa aiba si incinta.. in usi nu ai loc sa pui boxe.. cea mai buna solutie ar fi boxe in bord si pe spate si un tun de bas in portbagaj
Andrei Suzuki
Ahh,nu.Nu in bord.Cea mai mare prostie.Eu am in bord infinity si poti sa te p**i pe basu lor.Noroc cu alea de pe spate si cu sub-ul...Ar fi misto in usi,dar e posibil sa-ti atinga macaraua de la geam sau altceva daca nu e din fabrica facuta..."gaura" pt boxa.
Alecs
asta ii zicea si eu.. sa-si puna in bord si pe spate sub.. altfel n-are de unde sa ia bas in tico
Lucas
Baieti am gasit ceva interesant. Dupa ce ati zis ca ar putea sa aghete la geam daca pun in usi m-am pus la cautat pe net. Si am gasit niste boxe de usi Panasonic CJ-RD173. De 16,5 CM. Are adancime de monotare 4,6 cm. Ce ziceti? MErita sa-mi iau Panasonic? Ati auzit de la cineva daca sunt bune? La bass ma refer si la claritatea sunetului. Nu stiti as putea monta boxele astea sa nu agate geamul(sau ceva piesa de la el)?
In ultima instanta ma voi duce la un mecanic sa imi spuna el daca pot pune fara probleme. Sau la un electrician de masina ar fii mai bine?
Voi ce ziceti? Eu zic ca e putin 4,6 cm dar nu ma pricep la astea de loc.
Andrei Suzuki
Luciane,sfatul meu e sa te duci la un service unde se ocupa baietii cu instalat boxe (gen oma alarm,falcon etc) si sa se uite ei exact ce se poate monta si iti pot da si niste sfaturi..
Cat despre Panasonic,recunosc ca nu am avut niciodata,dar din cate mi-au auzit urechile... :puke: biggrin.gif
Lucas
Am demontat azi tapiteria de pe usa din fata. Nu pot sa-mi pun difuri. Adica pot dar numai de 10 Cm si alea mai spre spate. Adica pe la scaun pe undeva. Asa de in spate. Mai in fata nu pot deoarece sunt niste fiere sudate. Sau se poate? Eu cred ca nu este prea bine sa tai fierele alea sudate in x sau y. Ce ziceti?
M-as duce la o firma specializata in sisteme audio dar in Baia Mare nu exista si nu am auzit ca exista prin imptrejurimi o asemenea firma.
HalbaSus
hai la oradea ca aici sunt vreo 4-5
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.