Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi chel sau Passat mai dotat?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adi44991
Am ocazia sa iau un Audi din 2001, 110.000km, cu 9800 euro, sau un Passat din 2000, 100.000km cu 9200.
Audi are 2 geamuri electrice, oglinzi electrice, clima, car-kit fara tel, cotiera si...in rest nimic in plus fata de standard.
Passat-ul are 4 geamuri el., oglinzi el., jante aliaj, torpedo frigorific, incalzire scaune, clima, cutie automata, xenon, computer de bord, 6 airbag-uri (fata de 2 la Audi).
Ambele sunt ingrijite, proprietarii sunt de acord cu verificari la service.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, caci m-am incurcat de tot. :angel:
HalbaSus
Presupunand ca vorbesti de motorizari similare... cu cai putere similari... se pun 2 intrebari la care DOAR TU poti sa raspunzi:

1. Comfort sau Performanta ?

daca la intrebarea asta inca n-ai raspuns atunci macar raspunde la asta:

2. Mai ai 2000 de euro (minim) sa mai dai pe "tuning" la audi (adica sa-l aduci la un nivel de echipare asemanator: jante, xenon si ce mai vrei tu (tapiterie de piele, sistem audio, etc...)

Ca sa te ajut iti spun ca:
1. La opel vectra-ul meu din 97 am torpedou frigorific... nu l-am folosit in viata mea...
2. Cutia automata scade si mai mult din performantele masinii.

Eu daca as avea maxim 10.000 euro atunci as lua passat-ul (fiindca orice masina cu jante de tabla e urata)... daca as avea 11.000 sau mai mult atunci m-as orienta spre audi pt ca are un temperament mai sportiv, imagine mai buna, calitatea finisajelor mai buna, etc... si bineinteles de restul banilor mi-as pune un set de jante si poate mai tarziu un kit xenon.
Adi44991
Vreau o masina in primul rand fiabila. Stiu ca Passat-ul are ceva probleme, in timp, la calea de rulare, distributie. La A4 nu stiu care este situatia. Este adevarat ca ar fi mai fiabila? Costurile de service difera?
Cum reduce din performante cutia automata? Este vorba de demaraj sau consum?
Este foarte util computerul de bord? Dar incalzirea in scaune? Xenon-ul? (iertati-mi nestiinta, dar am avut doar Oltcit si Dacia).
blush.gif
eddie
Parerea mea este ca Audi-ul pare cu kilometrajul mai aproape de realitate decat VW-ul Passat.In raport cu dotarile,VW-ul are pretul mai mic(20.000 km/an face numai unul care are cel putin 2 masini,iar daca e adusa din Germania,sigur are mai mult la bord).
ben41696
masinile cu cutii automate au performante mai mici la sprinturi,la acceleratii... de exemplu o masina cu performante medii (sa zicem care atinge suta in 11-12secunde) si cu cutie automata, ajunge la 100 cu 1-2 secunde mai tarziu decat aceeasi masina cu cutie manuala, si daca nu ma insel cutiile automate manaca si mai mult combustibil (cu vreun litru la suta)
James Kilowatt
Eu as prefera audi, din doua motive. VW sunt cam dubioase cu fiabilitatea, designul e mai banal, lumea e plina de passaturi, si cel mai important, nu-s nici fun al cutiilor automate. Din punctul meu de vedere strict personal, toate optiunile alea in plus de la VW sunt frectii, mai putin poate xenoanele.
Oricum, e vorba de gusturi pana la urma, si gustul tau e cel mai important smile.gif
cuculescu44492
Care iti place mai tare pe aia s-o cumperi! Sfaturile sunt bune dar citeodata te duc in eroare fiecare are pareri diferite.
Nu ai specificat ce motoare au masinile?? eu cred ca e mai important motorizarea decit optiunile pe masina.Cutia automata e foarte buna in sens ca te odihnesti in oras cind conduci,dar necisita o ingrijire mai speciala decit cea mecanica.
Adi44991
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Cred ca pana la urma o sa aleg Audi, daca nu intervine altceva mai bun in aceiasi bani. Referitor la cele doua masini, motorizarile sunt similare.
Adi44991
Mai am la dispozitie 2 zile pana sa pun banii jos si deja a mai aparut inca o posibilitate. In consecinta, va rog sa ma ajutati in continuare, pt ca parerile voastre conteaza mult. Este vorba de un Mondeo din 2002, 107.oookm, motor de 2000. Pretul este 10.000. Parca arata mai bine decat Audi A4 break, dar ma ingrijoreaza fiabilitatea. Oare Ford-urile se duc asa repede? Sau mai repede decat Audi? :wave:
Alexis35404
Pai eu am un Mondeo nou 2.0 TDCI si sunt multumit de el. Daca este modelul mai vechi ca penultimul model A4 pot sa zic ca Mondeo este putin peste ( am condus amandoua); La pretul asta cred ca Mondeo este si mai echipat ca A4....dar daca vrei ''prestigiu"..... go Audi arigato.gif
Adi44991
Am luat a4!!! Este penultimul model. Nu-mi vine sa cred cat de mare este diferenta fata de ce am mai condus pana acum. O recomand tuturor. band.gif
eddie
Sa o stapanesti sanatos si ma bucur ca te-am putut ajuta cat de cat in luarea unei decizii !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.