Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Naked sau Speed?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini pe doua roti
Lucas
Ce ati alege? Naked sau speed? Avantejele nakedului sunt(dupa mine): pozitie de condus mai confortabila, manevrabilitate in oras mai buna, burnout-uri, weely-uri si chestii din astea mai usor de facut cu naked.
Avaantaje speed: la viteze mari nu sunt curentii de aer asa puternici, impact vizual mai mare decat in cazul naked-urilor.
Astept opiniile voastre si completari.
Atmosfer
Naked
mike.omega
Speed biggrin.gif
G e o r g e
none of the above
mike.omega
Pai daca n-are awd si sigla cu STI, normal ca nu vrei bicycle.gif
G e o r g e
eu prefer 4 roti smile.gif atata tot
James Kilowatt
Adevarul e ca la raportul pret/performante sportive nu te poti apropia de o motocicleta. Cate masini de 10-15000 euroi ating suta sub 5 secunde si sar lejer de 200km/h?
G e o r g e
cate motociclisti termina viata intregi ? blush.gif
James Kilowatt
Asta cam asa-i... tentatia vitezei e prea mare, iar consecintele greselilor (sau ghinioanelor) la asemenea viteze aproape de fiecare data foarte grave.
Totusi nu toti bikerii sunt si idioti. Unii fac turul europei in gasca pe BMW-uri de 1100 cm3 fara sa exagereze cu viteza, desi ar putea. Unii dintre ei sunt sariti bine de 50 ani si probabil au trecut de mult de varsta lipsei de experienta si a inconstientei.

Am auzit la BBC un reportaj despre reinvierea marcii Harley. Cica noii lor clienti sunt fostii hippies si rockeri, adica vechii lor clienti, ajunsi acum oameni de afaceri seriosi si bogati, de peste 50 ani. Isi pot permite acum asa ceva si au si timp liber, unii fiind chiar pensionari . Vor si ei cica sa-si retraiasca perioada de rebeliune a tineretii biggrin.gif. Aia intervievati de la Harley spuneau ca generatia occidentala actuala e prea papa-lapte ca sa aprecieze genul asta de placeri smile.gif
Atmosfer
george putini smile.gif acum cateva saptamani a fost un accident cumplit in Baia Mare a murit unu cu Speedu si cel vinovat e un unchi de-al meu a virat la stanga fara sa se asigure, iar motociclistul avea viteza prea mare si nu a putut frana, a sarit peste masina si casca taiat gatu.
serban39961
Fiecare motor are avntajele sale.
NU poti compara doua motoare doar pentru ca unul face mai usor wheely si burnout. Apropo, un supersport este mult mai bun la asa ceva!
Motocicletele naked sunt motoare de strada mult mai confortabile decat supersporturile, cu puteri sensibil mai mici si manevrabilitate la viteza mica superioara.
Cand cumperi un motor te gandesti mai intai la ce vrei sa-l folosesti si apoi alegi unul care ti se potriveste, nu pe cel mai frumos bicycle.gif
G e o r g e
clar nu motor : aseara poe ploaia aia un motociclist , in fata blocului meu , s-a dat peste cap , si-a rupt un picior si o mana parca .

de ce ? a dat intr-o groapa care era mascata de apa . :bash: pai nu se stie ca atunci cand ploua trebuie sa ocolesti baltile ? :bash:

intr-o masina nu era nici o problema ca am luat si eu groapa aia de cateva ori pana acum biggrin.gif
serban39961
Poate in cativa ani vor fi si gropile astupate(desi nu cred) si soferii de dacii vechi mai atenti!

Te-am rugat fara culori pe forum :bash: Te-ai ales cu un avertisment!
serban39961
Nu inteleg de ce nu poti scrie cu alta culoare decat negru!
Am citit regulamentul si nu am gasit asa ceva.
Daca e asa grav renuntati la aceasta facilitate ''inutila''..., sau mai usor, stergeti-mi contul.
Rosu62255
Buna,

Sa fiu sincer daca nu intentionezi sa mergi pe circuit nu are rost sa-ti cumperi motocicleta sport. Marea majoritate a motociclistilor habar nu au cum sa foloseasca jumatate din performanta motocicletei (si pe strazi publice nu au sanse sa invete) dar cheltuie banii ca sa aiba cu ce se lauda!!!. Current poti sa-ti cumperi o Honda Hornet 600 sau 900 si e cit de performanta cit CBR 600 sau 900 Fireblade era acuma citiva ani. Mai mult, nu o sa se strice asa repede si nici nu a sa trebuiasca sa-ti schimbi cauciucurile in fiecare luna!! Numai nu-ti lua Harley sau Harley-look-a-like pt ca alea sunt pt oameni batrini sau barbati care nu-si pot gasi femei!!

Bafta
Paul46623
In Bucuresti nici chiar nakedurile nu-s asa folositoare. La cat de bombardat e orasul asta merge doar cu enduro.
alex64823
alegerea dintre un motor naked si unul sport, sau orice alat categorie, tine in primul rand de personalitate. cu totii stiu ca o vitezista e mult mai incomoda decat orice alt model, dar totusi isi cumpara. eu as alege naked :wave:
pretorian
QUOTE(alex64823)
alegerea dintre un motor naked si unul sport, sau orice alat categorie, tine in primul rand de personalitate. cu totii stiu ca o vitezista e mult mai incomoda decat orice alt model, dar totusi isi cumpara. eu as alege naked :wave:


acuma treaba asta mai tine si de gusturi nu credeti?

p.s. eu mi-am luat vitezista ca asa imi place :harhar: chiar daca nu pot sa o folosesc la adevarata ei valoare :brave:
Armadyllo
Clar ca aici merge dupa gusturi.Eu o sa aleg naked pt ca sunt mai confortabile in mers,in ciuda performantelor.Speed-ul are locul lui,si implicit clientii lui.Cred ca majoritatea aleg dupa nevoi,si eu aici nu am unde sa dau mare jar.... asa ca un naked cu motor de Speed e perfect ok---
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.