Help - Search - Members - Calendar
Full Version: honda diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
Vasile44957
Am luat de curand Honda Accord 2,2 Diesel. Se comporta foarte bine. Am o mica nelamurire in legatura cu consumul:
Desi la fisa tehnica zice ca are nevoie de 4,6 l afara si vvreo 6,5 l motorina in oras, orice i-as face dupa 5000 km nu am reusit sa cobor sub 6l afara si 8-8,5 l in orase.

Asta e oare consumul real sau se poate si mai putin?
Iulian HondaFan
intra pe forumul hondafan.ro. e o arie acolo despre Honda Accord si sunt si proprietari de Accord disele care intra acolo. mie mi se pare diferenta cam mare chiar si pt. o masina in rodaj...
Andrei Suzuki
M-am speriat prima oara cand am vazut numele Vasile.Am crezut ca s-a intors vechiul Vasile si s-a dat pe Japoneze. laugh.gif laugh.gif
Iulian HondaFan
si eu am avut ceva palpitatii... dar mi-am dat seama in 2 sec ca Vasile n-ar cumpara o japoneza nici daca s-ar da la pret de bicicleta...
Iulian HondaFan
se pare ca iCTDI al Honda este nu numai silentios dar indeplineste normele euro4 fara a avea nevoie de filtru de particule.

asta inseamna ca procesul de combustie este f. bine optimizat si arderile incomplete sunt minime. tot pe cale de deductie eficienta motorului ar trebui sa fie mai buna decat a celor care produc funingine.
Iulian HondaFan
QUOTE(Vasile44957)
Am luat de curand Honda Accord 2,2 Diesel. Se comporta foarte bine. Am o mica nelamurire in legatura cu consumul:
Desi la fisa tehnica zice ca are nevoie de 4,6 l afara si vvreo 6,5 l motorina in oras, orice i-as face dupa 5000 km nu am reusit sa cobor sub 6l afara si 8-8,5 l in orase.

Asta e oare consumul real sau se poate si mai putin?


Vasile daca mai intri... nu te-am intrebat in ce regim de turatii o folosesti. s-ar putea unele probleme sa vina de la folosirea in regim subturat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.