Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Help: VW Golf 4 SH?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Andrei44943
Vreau sa-mi iau un Golf 4 second hand... ca mi s-a pus pata! M-am saturat de Dacia mea la care mereu trebuie sa carpesc cate ceva.

N-am prea multi bani, cu ceva imprumuturi as putea sa ajung pana in 8.000 de euroi... problema e: gasesc ceva exclusiv pe piata noastra? N-am preferinte benzina sau diesel, doar sa aiba macar 90-100 cp.

M-am tot uitat la anunturile de vanzari sh si mai toate Golfurile din 2001 sunt trecute binisor de 100k km rulaj... iar preturile sunt cam pe la 9-10.000 E, unele si mai bine... Nu e cam mult pt. motoare rulate peste 100k? Din cand in cand mai apare si cate un G IV pana in 60.000 km - cum imi pot da seama daca asta-i rulajul real?

Ce sfaturi puteti sa-mi dati? Merita un Golf sh chiar si la peste 100k km sau ar fi mai bine sa caut ceva pana in limita asta?

Multumesc!
Alecs
merita, dar sa te duci cu el la o verificare amanuntita - vezi ca e in vitan o firma care face parca.. si ai grija la golf ca sunt destul de joase si cica se sparge repede baia de ulei.
In banii aia iti poti gasi un golf cu motor pe benzina de 1.4.. daca te gandesti mai mult la intretinere, poti sa te orientezi si spre o astra diesel
bogdan43846
Salut eu conduc un Golf 4 de 90 cp diesel si sunt foarte multumit de el. Singura problema cu el poate fii baia de ulei caci masina este cam joasa dar eu am scut de fier si nu am avut probleme cu masina
V l a d
se muta la versus
cuculescu44492
Ce aveti fratilor cu baia de ulei??toti aveti aceiasi problema cu golful,dar ati patit-o careva?...nu prea cred,sint multe solutii de a evita aceesta problema! Normal ca masinile din 2001 sa aiba peste 100000 de kmdar problema e cum au fost facute si unde?primul lucru daca vrei sa vezi ca sunt km real te uiti in cartea de servis(dar nu e sigur ca si ea poate fi masluita) cel mai bine mergi la un servis si o verifici! daca masina e ok nu conteaza ca are peste 1000000km oricum nu e mult pt o masina germana.
apropo,nu te-as sfatui sa-ti ei cu motor 1,4 eu am avut 1,6 si e foarte slab,mai mult se gindeste decit merge,cauta ca la banii astea poti sa gasesti 1,9 tdi cu un pic noroc!Dar totusi vezi de un OPEL ASTRA

SUCCES!!
Luka
Si eu am vrut exact acelasi lucru, un golf 4. Gasisem unul cu motor 1.4, adus din Germania, in toamna, iar km erau 80 000. Nu stiu insa daca aia erau reali pentru ca masina era din 2001 si pareau cam putini pentru Germania. Pretul la care ajunsesem cu respectivul era de 8400. Sa nu uit, masina avea dotari full (fara piele).
Pana la urma nu l-am mai luat, desi il dusesem la service la verificat, pentru ca, in primul rand, motorul am inteles ca totusi e prea mic, in al doilea rand, km pareau prea putini, iar in ultimul rand nu-mi placea mutra personajului care o vindea :minigun:
Intr-adevar, pretul pe piata e cam 9000, iar in Germania s-au scumpit in ultima luna toate masinile (nu pot sa spun de ce). Ca sa nu mai spun ca au crescut si accizele.
Din tot ce am auzit, e o masina ff buna si rezistenta. Desi eu nu prea suport ideea de 'masina nemteasca' biggrin.gif
Cred totusi ca merita banii astia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.