Help - Search - Members - Calendar
Full Version: GOLF FSI sau nu?!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
flo44927
Sunt fffff hotarata sa imi iau un golf 5 cu motor 1.4, pe benzina. As putea sa imi iau cu injectie normala sau FSI. Pana acum am auzit parari si parari. cum ca ar fi mai bun si mai economic FSI, dar ca ar fi mai pretentios si ca nu s-ar prea pricepe astia de la sercice la asa ceva...
Voi ce ma sfatuiti? astept pareri. pls
Alecs
eu cred ca n-o sa ai probleme prea curand cu motorul.. si cand/daca vei avea, te duci la reprezentanta si cu siguranta se va gasi o solutie
ncristi
Pentru mai multe lamuriri:
http://forum.vwforum.ro/forum2/index.php?s...c=4650&st=0

Din ce am auzit eu:
-f sensibil la benzina proasta (adica benzina noastra "normala")
-merge doar cu carburant cu cifra octanica mare
-haleste de rupe
-mai bine ia-ti TDI
M A R I U S
Nu se merita motoare pe benzina de la vw.Ia-ti cu incredere un TDI. Daca vrei benzina ia-ti o japoneza(au motoare mai fiabile si mai performante)
James Kilowatt
Motorina proasta distruge mult mai repede pompele decat benzina proasta injectiile, indiferent ca e directa sau nu. Daca ai dubii cu combustibilii, ia benzina. Plus ca sunt mai usor si mult mai ieftin de reparat daca ai ghinionul sa o patesti.... Cel putin, cele de la injectie normala nici nu sunt foarte sensibile la calitatea benzinei, si nici foarte greu sau scump de reparat. Despre FSI-uri nu stiu prea multe pentru ca au aparut de putin timp si inca nu au facut foarte multi km. Si eu sunt curios daca sunt chiar atat de sensibile la benzina.


TDI-ul e simpatic, insa mai scump, fa un calcul inainte sa te hotarasti.
flo44927
Ideea e ca nu-mi prea ajung banii pt TDI asa ca tre` sa imi iau benzina... Am auzit totusi ca FSI comsuma mai putin... cel putin asa se lauda VW. Problema ar fi ca benzina din Romania nu e grozava. Am avut ceva probleme si cu Fabia din cauza ei :evil: . Avantajul FSI ar fi si ca are ceva mai multi CP (90 fata de 75 cat are injectia clasica pt un motor de 1.4).... Oricum multumesc pt ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.