Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Atac la logan!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
ncristi
Sincer nu am intrat in nici o curba atat de periculoasa incat sa puna probleme.Mie mi s-a parut ok.
Obuzel
Acest post l-am mai dat odata la general dar cred ca aici ii este locul.

In toate discutiile despre Logan am gasit doar putine remarci de bun simt. Una dintre ele este cat dai atat ai.

Am condus Logan, l-am incercat destul de amanuntit, vreo 1000 de km pe tot genul de drumuri, de la drumuri de munte pana la autostrada.
Motor 1.4, dupa ce te prinzi ca trebuie sa il duci la 4500 chiar vioi.
Intr-adevar datorita caroseriei inaltate nu sta atat de bine in curbe (atat inseamna ca Felicia pe care o am), aici e o discutie care nu isi are rostul. E destul de aiurea sa faci comparatii de genul cu Logan cu 80 intri in sant, cu Golf treci cu 110. Depinde de curba, depinde de sofer, depinde de anvelope. Unde intra Golful cu 110 in sant BMW ia curba cu 130, concluzia: Golf e o masina prost facuta....


Parerea mea este ca Renault a dorit sa faca un autoturism in care sa te simti ca intr-o masina (sa nu uitam ca cei care sunt clientii tinta au circulat cu Dacia 1300, Lada, Zhiguli sau Skode 120MB), sa fie masina potrivita ca unica masina de familie (adica portbagaj si loc in spate) sa nu coste mult, sa fie OK la consum (motiv pentru care sunt atat de larg etajate treptele de viteza).

Cifrele de vanzari atat din Romania cat si din Estul Europei arata ca au judecat bine. Pentru moment prin extinderea la Vest a vanzarilor se pare ca au mai gasit un public tinta si in Occident. Sa vedem...

Acum Loganul are 10.000 dupa 2 luni si a fost la service pentru schimb de ulei, sa speram ca va merge tot asa inca macar inca 40.000.
ncristi
Subscriu la ce spune dl Obuzel...
Horatiu Hadrian47137
Obuzel are super dreptate.
GOLAN-ul isi are segmentul propriu de piata unde va fi foarte greu de concurat cel putin in urmatorii 2-3 ani, pana isi vor permite, si se vor gandi, si alti producatori auto, sa creeze autoturisme ieftine cu dotarile de baza pentru a fi util transportului in primul rand iar apoi confortului.

Iar acest lucru il confirma si faptul ca la o saptamana dupa lansarea Logan la Paris, stocurile destinate Frantei s-au epuizat.
beer.gif
Horatiu Hadrian47137
Puteti ataca LOGAN-ul cat vreti...

Eu, de exmplu, fiind un proprietar al unei DACII 1300, trecerea la SOLENZA sau LOGAN ar fi un pas destul de important... biggrin.gif
Si va spun sincer ca m-am gandit f. mult in a lua un sh de dincolo si sa platesc rate pe 4 ani pe el, la fel ca la un LOGAN.
Ei, LOGANUL e nou iar sh-ul are deja 4 ani... Oare ce ma fac daca imi cade ceva de pe sh? pentru ca deja dupa 4 ani te poti astepta la asa ceva... cel putin cu LOGAN-ul in cei 3 ani de garantie nu am probleme... biggrin.gif

Ca urmare, eu fac parte din segmentul tinta gandit de cei de la RENAULT cand au creat GOLAN-ul.
Poate pe viitor (intram in UE, ne cresc salariile, se ieftinesc sh-urile din Germanica, ...) voi trece la un sh. Dar pana atunci GOLAN-ul e OK. beer.gif
Maff
Acum depinde la ce sh te gandeai, sunt o gramada de sh-uri care sunt de 10x mai bune decat Golanul nou.......
Horatiu Hadrian47137
Ma gandeam la un sh la un pret aproximativ cu golan-ul nou: la un OPEL ASTRA CARAVAN de vreo 4 ani - asa pe la un 7.000 daca resusesc sa-l scot de dincolo din Belgia -. Mie imi place aceasta masina..., sau as putea sa ma gandesc la un FORD FOCUS dar sunt piesele mai scumpe...
La oricare m-as gandi, dupa 4 ani s-ar putea sa-mi apara probleme, asa ca nu e mai bun LOGANUL?
E masina noua, 3 ani n-ai probleme, ... iar daca vei avea dupa aceea intretinerea este de peste 3 ori mai mica... zic eu.


Intrebare: ce intelegi prin:"de 10x mai bune"? sorry, dar cred ca exagerezi putin... blush.gif
Da, iti dau dreptate sunt mai bune masinile straine, dar daca eu fac maxim 10.000 km pe an, nu crezi ca imi e de ajuns un LOGAN... sau chiar daca ai face catre 25-30 k km an tot ok ar fi.... daca faci insa mai mult cred ca un motor german e mai bun decat cel fracez...

deci in funtie de situatia fiecaruia...
beer.gif
Maff
Da, dar uiti ca pana la urma la Logan nu este un motor francez get-beget.E facut in Romania.........Si la Astra te-as sfatui sa nu iei ala de 1.7 DTi 75cp care am inteles ca este varza, a avut multe probleme.Si chestia cu faptul ca te tine 3 ani..........ramane de vazut.
Marius49803
mda
Andrei Suzuki
Conform regulamentului nu ai voie sa raspunzi prin postu de genuri "mda","ok","bine.." sau prin iconite emotive. tongue.gif biggrin.gif
Horatiu Hadrian47137
Ce zici Marius de "mda"...
Am sau nu dreptate?
Tu ce ai face?

Pana la urma nu la pret se reduce totul?...oricum am face, daca nu ai banu'... cobori cu visele pe pamant.
:wave:
Iulian53383
Maff ai perfecta dreptate cu ce au scris aia in franceza dar acum esti bun sa ne traduci ce zic tot in franceza in videoklipul asta ?Este un test facut in frantza !!!
:brave:
Iulian53383
Maff ai perfecta dreptate cu ce au scris aia in franceza dar acum esti bun sa ne traduci ce zic tot in franceza in videoklipul asta ?Este un test facut in frantza !!!





http://www.autojournal.fr/essais&p=ess...1257051005B0F42
mihai38772
Am auzit prin prieteni ca, in Germania, Octavia din 2002 este pe la 4.000 de euro. Asa ca , daca este adevarat , incep sa ma gandesc serios la un SH .Dar nu prea cred.Asa nu mai renteaza sa-ti iei Logan nou - zic eu.
AlexTM
QUOTE(mihai38772)
Am auzit prin prieteni ca, in Germania, Octavia din 2002 este pe la 4.000 de euro

?!?
E o gluma. La 4000 gasesti poate una cu 300000 km la bord sau lovita rau.
Dan27
dca imi gasesti una cu 300000km din 2002 la 4000euro o cumpar eu!dar nu gasesti,poate fara motor:))
mihai38772
o sa caut sit-ul si o sa-l dau
totusi ar ma fi niste taxe vamale de vreo 2000 euro , parca
ma interesez si revin
BandiT
taxe la octavia second din germania;
vama+accize = 23.5 % din pretul de catalog.(aprox. 2000euro)
tranzit romania = aprox. 5 milioane lei vechi
acte in germania( radiere,nr. provizorii , asigurare) = circa 250 euro.
taxe de autostrazi pana in romania = circa 50 euro.
daca o iei cu 4000 euro de acolo , in stare buna, ajungi la 6500 in romania , si e foarte convenabila...
bafta
AlexTM
Nu are cum sa fie 4000 o masina (cu care poti sa ajungi in RO) biggrin.gif
Taxe vamale pentru una din 2001, motor 1.6 sint 35000000.
Eu am platit saptamina trecuta.
Iulian53383
Mihai ce ai vazut tu pe internet este pura tzapa (se baga masina sub pretul pietzei cu specificatzia in general EXPORT dar nu lasa nr de tel. decit un email in general cu xxx.com, ori nemtzii nu isi fac la com wink.gif si dupa ce vei luat contact cu el itzi va cere sa ii dai o suma cam 1000€ sa itzi retina masina ,itzi si copie dupa brif original,transf. de banii il faci prin western union si la sfirsit o sa descoperi ca nu exista masina !!!
In jur de 5800-6500 ai sa gasesti octavia, bunicica!?
BandiT
eu am trecut prin asta...cautat masini pe autoscout.de sau pe mobile.de...si am sunat in germania...sunt unii dealeri care dau tzeapa, dar cei nemti sunt seriosi.(ma uitam dupa nume, si nu sunam la dealeri care nu aveau nume germane).nici un neamt nu mi-a cerut o anume suma sa-mi rezerve masina...si am gasit golf 4 sdi , cu 2 usi la 4000 euro sau astra 1.7dti, cu 2 usi tot la 4000 euro.
si mai e o chestie: intrebati de garantie...dealerii seriosi ofera minim 6 luni garantie la masina ( motor+cutie) si se ocupa si de acte.
daca nu ti se ofera garantie, atunci sunt mari sansele de tzeapa..
Sebastian39516
QUOTE(Maff)
Da, dar uiti ca pana la urma la Logan nu este un motor francez get-beget.E facut in Romania.........Si la Astra te-as sfatui sa nu iei ala de 1.7 DTi 75cp care am inteles ca este varza, a avut multe probleme.Si chestia cu faptul ca te tine 3 ani..........ramane de vazut.


Fratilor, nu va mai dati cu parerea din auzite...Asa vorbeste toata lumea si azi auzi ca Loganul e varza, maine ca Astra 1.7 DTI e bomba secolului si tot asa. Am un coleg care are Astra 1.7 DTI, ii consuma 3.8%, alearga si cu 210 si de cand a luat-o, sh fiind, nu i-a facut nimic. A facut jdemii de km si ii pune doar motorina cateodata biggrin.gif Si, nah, mai am doi colegi care au Logan-uri, de 1.4 si 1.6, si nu i-am auzit vreodata sa-si planga banii. Consuma cat scrie la carte, nu agata cutia, nu caraie, nu baraie, nu se rastoarna la 30 la ora. Nici mie nu-mi plac Logan-urile dar macar nu vorbesc din auzite....
AlexTM
Asa-i. Si eu am colegi care au avut Astra 1 si au trecut la Astra 2; si sint in continuare multumiti. ORICE masina e buna si merge, daca ai grija de ea.

QUOTE(Sebastian39516)
Am un coleg care are Astra 1.7 DTI, ii consuma 3.8%, alearga si cu 210 si de cand a luat-o

3.8% si 210 km/h ... nu in acelasi timp, presupun biggrin.gif
Sebastian39516
Ah, nu, 3.8% ii consuma la 120 Km/h. La 210 nu l-a mai preocupat cat consuma pt ca zburau cam repede lucrurile pe langa el. Oricum, cred ca papa ceva...
Maff
QUOTE(Sebastian39516)
. Am un coleg care are Astra 1.7 DTI, ii consuma 3.8%, alearga si cu 210 si de cand a luat-o, sh fiind, nu i-a facut nimic. A facut jdemii de km si ii pune doar motorina cateodata biggrin.gif Si, nah, mai am doi colegi care au Logan-uri, de 1.4 si 1.6, si nu i-am auzit vreodata sa-si planga banii. Consuma cat scrie la carte, nu agata cutia, nu caraie, nu baraie, nu se rastoarna la 30 la ora. Nici mie nu-mi plac Logan-urile dar macar nu vorbesc din auzite....

Cand o alerga Astra 1.7DTi cu 210 sa ma chemi si pe mine, poate doar daca o arunci intr-o prapastie............Si chiar am condus Loganuri si nu-mi plac deloc.Nu vorbesc din auzite.Cel care vorbeste din auzite esti tu cu viteza aia fantasmagorica.Si pana la urma am tot dreptul sa spun ca nu-mi place o anumita masina sau o anumita marca.Si Dacia nu-mi place.Mai este mult pana va ajunge la un nivel acceptabil.
mihai38772
QUOTE(Maff)
Si chiar am condus Loganuri si nu-mi plac deloc.Nu vorbesc din auzite.Cel care vorbeste din auzite esti tu cu viteza aia fantasmagorica.Si pana la urma am tot dreptul sa spun ca nu-mi place o anumita masina sau o anumita marca.Si Dacia nu-mi place.Mai este mult pana va ajunge la un nivel acceptabil.


Mai Maff esti cam pretentios daca Loganul nu-ti place deloc
Ma cam mir pt ca vad ca ai Clio
Maff
Si eu ma mir ca am Clio pentru ca chiar nu-mi place.Insa sper ca in maxim 2 luni sa trec pe Elantra.Atunci doar pentru Clio am avut bani.Si eu zic ca este normal sa fiu pretentios.Daca tot se da din gura ca vai ce chestie impresionanta au facut astia de la Dacia cand au scos Loganul, de ce nu sa ai pretentia ca acest lucru sa fie si adevarat.Pana la urma Loganul este o masina potrivita pentru anii 80-90 dupa parerea mea nu o masina de ultima generatie cum se lauda astia de la Dacia.
LizardKing
QUOTE(mihai38772)
QUOTE(Maff)
Si chiar am condus Loganuri si nu-mi plac deloc.Nu vorbesc din auzite.Cel care vorbeste din auzite esti tu cu viteza aia fantasmagorica.Si pana la urma am tot dreptul sa spun ca nu-mi place o anumita masina sau o anumita marca.Si Dacia nu-mi place.Mai este mult pana va ajunge la un nivel acceptabil.


Mai Maff esti cam pretentios daca Loganul nu-ti place deloc
Ma cam mir pt ca vad ca ai Clio


"Parerea mea" ca sa folosesc expresia consacrata intentiei de neagresiune (pe forumul, de altfel foarte prietenos :bandit: al masini.ro beer.gif ) este ca a afirma ca esti pretentios daca nu iti place Logan-ul, inseamna ca trebuie sa fi fost orbit cu mitul masinii nationale ieftine si super bune sau ca pur si simplu nu realizezi ca doar cu niscaiva bani (sau rabdare) in plus poti sa cumperi o masina care sa merite intr-adevar. Eu unul folosesc dacia berlina in oras si mondeo la drum lung. E mare diferenta si tocmai de aceea, poate, imi dau seama ce greseala ar fi sa schimb o dacia cu o alta. Nu mai stiu daca am mai spus-o pe forum dar ze logan este pentru romanul frustrat de anii de saracie, de lipsa de speranta la o viata mai buna si pentru cei care sunt deja inglodati in cultura masiva de subcultura din "patria" noastra. Imi pare rau pentru cei cativa care poate nu se incadreaza in acesti termeni pentru ca intentia mea nu este sa jignesc ci "chiar" blush.gif sa imi exprim un of national de dezgust si de disociere fata de stupizii mei concetateni. Deci, in concluzie, domnilor, doamnelor si domsoarelor, haideti sa haidem.
Sebastian39516
QUOTE(Maff)
Cand o alerga Astra 1.7DTi cu 210 sa ma chemi si pe mine, poate doar daca o arunci intr-o prapastie............Si chiar am condus Loganuri si nu-mi plac deloc.Nu vorbesc din auzite.Cel care vorbeste din auzite esti tu cu viteza aia fantasmagorica.Si pana la urma am tot dreptul sa spun ca nu-mi place o anumita masina sau o anumita marca.Si Dacia nu-mi place.Mai este mult pana va ajunge la un nivel acceptabil.


Da, Maff, o aruncase in prapastie si, scuze pt greseala, era vorba de 210 mile pe ora...Plange omul zilnic ca-i pica ba una ba alta, de parca masina ar fi fabricata in Turcia...asa cum sunt o mare parte dintre Clio-uri. Si, ce, ti-a zis cineva ca trebuie sa-ti placa Logan-ul? E treaba ta! Si cred ca tu vorbesti din experientele altora(taximetristi, spre exemplu). Vorbesti de consum de parca ai mers cu Logan-ul si i-ai facut consumul sau te plangi de motorul de 1.6 ca e lenes de parca francezii trebuiau sa-i puna un monstru de 300 de cai...Crezi ca daca o sa-ti cumperi o Elantra cu 140 de cai o sa planga astia care au Logan cu doar 90? Te rog sa te mai interesezi daca o Astra 1.7 DTi poate ajunge macar la 200 si apoi mai vorbim...
AlexTM
Mai baieti mai nu va certati :argue:

Pe de o parte, chestia cu 210 km/h e cam umflata (am condus si eu un Polo cu 200, dar era pe autostrada si era o lunga portiune usor in panta, dreapta; oricum, imediat ce am ajuns la 200 am si incetinit ca nu ma simteam in siguranta)
Pe de alta parte, Loganul e o masina buna, na!

biggrin.gif
admin
Cati dintre cei care discuta despre Logan aici au asa ceva acasa?Am impresia ca, comparatiile cu Golf sau cu orice alta masina de clasa sunt total inutile si nu-si au rostul.E simplu sa te dai jos dintr-o masina scumpa, sa te sui in Logan si sa fi impresionat negativ.Ca sa discuti despre el trebuie sa ai unu pe care sa-l calaresti zilnic, sa te gandesti la cat ai dat pe el si la ce-ti ofera si numai dupa aia poti spune daca MERITA banu sau nu...parerea mea. biggrin.gif
petre 1
In general ne place sa ne dam mari cu masinile prietenior sau cunoscutilor dar de fapt cred ca fiecare isi ia ce isi permite si ce isi poate permite sa intretina nu ?si alta faza interesanta a fost una ca la o intlnire a celor de pe forum vorbeam cu cineva care avea un Ford (de curgea rugina din el),si ma intreaba ce masina am ,ii spun de Logan si asta se stramba in semn de dezaprobare,trageti si voi concluzia...
Andrei Suzuki
Ce forum?
eddie
Ar fi culmea ca un proprietar de Logan sa scrie de rau si sa si-l faca de ras !?Eu am mai scris ca am condus de 2 ori cate o saptaman unul de teste cu toate dotarile si nu l-am comparat cu Opelul,ci numai cu un Clio Bicorp...Rezultatul comparatiei il gasiti pe topicurile de Dacia mai vechi.
petre 1
QUOTE(Andrei Suzuki)
Ce forum?


masini.ro
C Z R
QUOTE(mihai38772)
Am auzit prin prieteni ca, in Germania, Octavia din 2002 este pe la 4.000 de euro. Asa ca , daca este adevarat , incep sa ma gandesc serios la un SH .Dar nu prea cred.Asa nu mai renteaza sa-ti iei Logan nou - zic eu.


pai da gasesti si aici in romanica noastra asa cum zici tu la 4000 de euroi dar numai ca are cel putin 200000km si este atat de calarita va atunci cand o cumperi mai bagi inca pe tat cel putin si asa c anu merita decat daca esti sado-masochist biggrin.gif
Radu55476
baieti, eu nu pot sa-mi dau cu presupusul.. sincer, am citit cu mare atentie toate posturile de aici, pt ca vreu sa-mi cumpar un LOGAN! (nu ma impuscati!!) acum am o dacia 1310, de care m-am plictisit pana peste cap, si dc nu o schimb, ma arunc in dambovita cu tot cu ea:) de ce vreau logan? pt ca e singura maisna NOUA, care la banii astia iti ofera destule optiuni.. ce cumperi la 7500? un cielo, care nu are nimic... acu nu-mi permit sa dau mai mult pe o masina, iar sa ma orientez catre una SH, nu ma incanta, pt ca prefer lucrurile noi din principiu, si pt ca nu sunt cunoscator, si cred ca pot lua o teapa destul de usor... va dati seama ca am intrebat si eu prietenii care mai au logan (deci recunosc, vorbesc NUMAI din auzite), iar acestia erau f multumiti de el. Si sincer, nu vad de ce nu ar recunoaste daca nu ar fi, pt ca sunt prietenii mei, si nu cred ca m-ar incuraja sa iau teapa, el fiind constient de faptul loganul este teapa.
Comparatia cu alte masini, mi se pare inutila... de ce? pai cat costa loganul nou, si cat costa golful nou? evident masina mai scumpa este mai buna...
in concluzie, va rog sa-mi spuneti daca vreunul dintre voi chair are logan (masin personala) si daca a avut probleme cu ea.. doar acela poate ma va face sa ma razgandesc sau sa mai sudiez nitel...
Andrei Suzuki
QUOTE(petre 1)
QUOTE(Andrei Suzuki)
Ce forum?


masini.ro


Pai la ce intalnire ai fost? Ca nu te-am vazut vineri.
admin
QUOTE(Radu55476)
baieti, eu nu pot sa-mi dau cu presupusul.. sincer, am citit cu mare atentie toate posturile de aici, pt ca vreu sa-mi cumpar un LOGAN! (nu ma impuscati!!) acum am o dacia 1310, de care m-am plictisit pana peste cap, si dc nu o schimb, ma arunc in dambovita cu tot cu ea:) de ce vreau logan? pt ca e singura maisna NOUA, care la banii astia iti ofera destule optiuni.. ce cumperi la 7500? un cielo, care nu are nimic... acu nu-mi permit sa dau mai mult pe o masina, iar sa ma orientez catre una SH, nu ma incanta, pt ca prefer lucrurile noi din principiu, si pt ca nu sunt cunoscator, si cred ca pot lua o teapa destul de usor... va dati seama ca am intrebat si eu prietenii care mai au logan (deci recunosc, vorbesc NUMAI din auzite), iar acestia erau f multumiti de el. Si sincer, nu vad de ce nu ar recunoaste daca nu ar fi, pt ca sunt prietenii mei, si nu cred ca m-ar incuraja sa iau teapa, el fiind constient de faptul loganul este teapa.
Comparatia cu alte masini, mi se pare inutila... de ce? pai cat costa loganul nou, si cat costa golful nou? evident masina mai scumpa este mai buna...
in concluzie, va rog sa-mi spuneti daca vreunul dintre voi chair are logan (masin personala) si daca a avut probleme cu ea.. doar acela poate ma va face sa ma razgandesc sau sa mai sudiez nitel...



Eu am Logan cam de 9 luni si n-am avut nici cea mai mica problema cu el...a..ba am una, au inceput sa scartaie scaunele frate, zici ca s-a facut sex la greu acolo biggrin.gif desi nu folosesc scaunele din fata pt asa ceva, deci cam asta ar fi singura problema pe care am observat-o..si ar mai fi faza ca franeaza greu, are inertie mare ca e masiva, se duce cam mult si scartaie cu draci, in rest e super ok....si apropo, cand ma intorceam de la Frankfurt au trecut 26 de tiruri cu Loganuri pe langa mine, mergeau la nemti cred, deci se vinde in draci p'acolo biggrin.gif
adrian55722
multi care vorbesc de logan nici macar nu au logan sau mai rau au dacii de alea vechi care depasesc 100 cu vantui in spate bine ca le au si pe alea.Sa comparam loganu cu masinile cu care concureaza,albea,accent,kalos,fabia,polo,astra clasic,cielo.Eu am ceva kilometri si nu am nici o problema la noi problema e de mentalitate dacia logan nu mai este dacie este fratele mai mic al renault,chiar daca multi nu vor sa auda asta dar asa este.Toate masinile din clasa loganului au airbag,aer conditionat si multe altele pe care le are si loganu,are 6 ani garantie la tabla deci este un pas mare,stabilitate buna are coeficient de aerodinamicitate 0.53 la fel ca multe modele bune gen octavia,mercedes,opel si altele.Eu zic so lasam sai faca treaba,are componente de de prenault testate si care siau dovedit fiabilitatea in timp asa ca ciocu mic si sa ne vedem sanatosi in trafic
C Z R
adrian bun si care au fost argumentele tale cand ai comparat loganul cu :"albea,accent,kalos,fabia,polo,astra clasic,cielo" ?? mentaliatatea - f. bun argument, m-ai spart biggrin.gif 6 garantie la tabla? aer conditionat, airbag, coeficient de aerodinamicitate, componente de renault?? halal argumentatie! ciocu mic tu, nu noi, vezi ca ameninti, vezi ca esti prea indarjit, vezi ca jignesti si vezi ca ai mari probleme de comportament, sanatosi in trafic ... cu tine ...?, mai bine ma feresc sa nu ma... in fine!
C Z R
orice om are dreptul sa-si exprime parerea indiferent oricare ar fi aceea, dar in limitele bunului-simt, pe de-alta parte n-a spus nimeni ca logan e proasta sau cea mai proasta, dar de ce nu recunosti ca la design nu sta foarte bine, stabilitatea este afectata de inaltimea centrului de greutate foarte ridicat, apoi asamblarea se face in romanica si asta se vede, este evidenta, apoi fiabilitatea ei nu o putem comenta decat in viitor! pentru romania si pentru pretentiile ei este buna cu toate ca la banii pe care ii poti da pe ea iti poti lua un sh foarte bun!
admin
Designul e chestie de gusturi, de ex mie cea mai urata masina din lume mi se pare Fiat Albea biggrin.gif , fara nici o legatura cu semnatura ta biggrin.gif
adrian55722
QUOTE(Alex Aka)
adrian bun si care au fost argumentele tale cand ai comparat loganul cu :"albea,accent,kalos,fabia,polo,astra clasic,cielo" ?? mentaliatatea - f. bun argument, m-ai spart biggrin.gif 6 garantie la tabla? aer conditionat, airbag, coeficient de aerodinamicitate, componente de renault?? halal argumentatie! ciocu mic tu, nu noi, vezi ca ameninti, vezi ca esti prea indarjit, vezi ca jignesti si vezi ca ai mari probleme de comportament, sanatosi in trafic ... cu tine ...?, mai bine ma feresc sa nu ma... in fine!


ce argumente mai vrei le compar cu masinile alea pentru ca sunt din aceeiasi clasa in care se vand si sa facut si un test cu toate de o revista de specialitate.Si ce daca e facut in rom sau mai schimbat si al noi lucruri,renault nusi permite sa faca un produs prost care sa-l cumpere lumea mai ales sub mmarca sa.
C Z R
admin ai dreptate sa spui ca e urata albea!(eu n-am spus ca e cea mai urata loganul! smile.gif ), dar eu nu am spus ca e urata per total loganul, pot spune ca nu-mi place spatele, iar punctajul mic la design nu l-am dat eu ci o revista de specialitate biggrin.gif

ce adrian ai inceput sa adopti un ton mai calm ? asta-i bine! mai eu n-am nimic cu loganul doar mi-am spus o parere despre el si cine-l conduce atat, sunt doar pareri si atat! cunosc cetateni respectabili care au logan de ceva vreme si nu au nici o problema majora cu el ci doar revizii si atat si cunosc si pe unii care au avut ceva probleme cu el, dar cam atat, asta nu-i problema mea cu acesti cetateni, cat despre perfectiunea altor marci cred ca aproape orice masina are un cusur, nu?
admin
Sper ca nu te-ai suparat:)...eu cand am ceva de zis , zic:)...dupa cum am zis e o chestie de gusturi, sunt mai multe masini cu design hidos, chiar si Loganul arata ca un cazan de tuica da m-am obisnuit cu el.Nu's fan Logan, nu le fac reclama, (chiar va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva negativ despre el ca pun stirea pe prima pagina instant)...da' am unu, stiu cum merge si pana la ora actuala neavand nici o problema cu el consider ca e o masina care-si merita banu.
C Z R
sal admin, cum sa ma supar??? am mers cu el si eu (cu loganul adica) si n-am ce sa spun, poate imi luam si eu logan daca n-ar fi existat optiunea asta : fiat albea, plus ca la mine a fost o chestie de familie, hotararea s-a luat impreuna cu familia si nu solo, deci am avut acordul familial biggrin.gif
Vlad6
Fiecare masina isi are atuurile ei. Dacia Logan are ca principal atu pretul iar daca vreti sa comparati Loganul cu Clio atunci comparatil cu Clio Simbol si veti observa cu surprindere ca e in avantaj Loganul. Clio Bicorp e intradevar mai bun dar asta pentru ca benficiaza de alta tehnologie ata in ceea ce priveste caroseria cat si in ceea ce privete motorizarea. Daca ar fi bagat tehnologie asemanatoare pe Logan ar fi fost pretul mult prea mare ( dovada este ca si varianta diesel e considerata foarte scumpa )
lucian14
Asta cu varianta diesel e mult mai scumpa de unde ai scos-o?
1000 euro diferenta e normala la un motor diesel.. tu voiai sa fie mai ieftina cu 1000 de euro sau ce? blush.gif
Nu am auzit nimik de cheltuieli de intretinere- exploatare chiar si piese de schimb la LOgan ... zvonarii spun ca sunt prea mari (chiar mai mari decat la unele masini de import) !!!
eddie
QUOTE(Vlad6)
Clio Bicorp e intradevar mai bun dar asta pentru ca benficiaza de alta tehnologie ata in ceea ce priveste caroseria cat si in ceea ce privete motorizarea. Daca ar fi bagat tehnologie asemanatoare pe Logan ar fi fost pretul mult prea mare ( dovada este ca si varianta diesel e considerata foarte scumpa )

Lucian14,tehnologie inseamna si calitate si ceva optiuni de siguranta.Pune 1000 de euro sa fie motorul diesel(65c.p.),inca aproape 1000 de euro(un motor decent de 80 c.p.pentru caroseria aia),inca 2000 de euro pe ce optiuni are Bicorpul in plus.....si vezi daca mai merita sa iti iei Logan !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.