Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SKODA OCTAVIA 4X4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
DORU
As dori sa-mi spuneti parerea voastra (eventual avizata) despre modelele Skoda Octavia 4x4... atat berlina 1.8T cat mai ales modelele combi de
1.9 TDI 90 / 101 CP.
Intentionez sa achizitionez o astfel de masina...deocamdata una SH, desi ma tenteaza noua Octavia Combi II 4x4. As aprecia parerile celor de aici si poate chiar a posesorilor unor astfel modele. Multumesc anticipat!
wizzard
Am condus (pentru 500km) o Skoda Octavia Combi, 4x4, 1.8T 150 CP. Masina era din 2003 si avea la bord ~100.000km. Masina era full-full, inclusiv piele bej. Impresii despre masina: confort de nota 10, motor puternic, directie si amortizare excelente, stabilitate foarte buna spre excelent. Desi nu sunt adeptul modelelor combi, acest model a reusit sa-mi intre pe sub piele. Este o masina reusita pe care o recomand cu placere. Singurul dezavantaj este reprezentat de consumul destul de mare de carburant pentru un 1.8, dar rezonabil pentru 150 CP: 13-15l/100km in Bucuresti. Valoarea de 15l am atins-o nu prin trafic aglomerat ci printr-un condus sportiv-agresiv wink.gif. Consider ca este o masina de familie care va avea intotdeauna resursele necesare de a iesi din diverse situatii dificile. In acelasi timp este o masina care te va lasa sa-ti manifesti atunci cand doresti abilitatile de sofer "vitezoman". biggrin.gif
Hampu The Great
Tocmai am cumparat una de la Brady, si inca nu am avut timp sa imi dau seama de prea multe lucruri in legatura cu ea. La prima vedere (500km parcursi) pare foarte cool.

Ca sa ajung insa la aceasta optiune am luat de bune sfaturile mai multor cunoscatori care m-au asigurat ca aceasta masina ofera cel mai bun raport calitate/pret. Ramane de vazut....
Voi reveni cu observatii mai consistente dupa inca cateva sute de km.
Maff
Am facut un drive-test cu o Octavia II 4x4 1.9TDI, am fost super placut impresionat de ea, insa in momentul in care mi-a facut o calculatie de pret am crezut ca inebunesc, ajungea undeva pe la 23-24k euro, cam scumpa dupa parerea mea
Hampu The Great
La dotarea standard e 22500 sau pe acolo.
Poti sa o iei si sub standard, daca ti-o configurezi singur, si renunti la toate fitele alea cu senzori de perimetru, antiorbire,metalizata, alea, alea.

Eu am facut cu a mea 1000 de km.
Sambata am fost pe o ploaie infernala pe Bucuresti-Pitesti (autostrada) si rulam cu 130 in niste conditii impecabile.
Stabilitatea, oglinzile incalzite, programul stergatoarelor au facut ca un drum care in alte conditii sa fie infernal, sa devina o placere.

E super masina si merita fiecare banut. Sistemul de adaptare la conditiile de mers e bestial si iarsi ESP-ul mi s-a parut o inovatie (nu stiu cui apartine, eu abia acum am venit in contact cu ea) de nota ...100
G e o r g e
sa o stapanesti sanatos .
Maff
Masina este super ok, insa dupa cum am spus, dupa parerea mea este cam scumpa, fiind la nivelul preturilor unui Peugeot 407 care dupa mine este mai bun, sau al unui Opel Vectra care iar dupa mine este mai bun. Spun asta pentru ca eu fiind acum in cautare de masina am studiat preturile mai multor marci.
Hampu The Great
QUOTE(george)
...sa o stapanesti sanatos .


Multam fain....am sa incerc sa fac exact asa !!! biggrin.gif

QUOTE(Tudor45951)
Masina este super ok, insa dupa cum am spus, dupa parerea mea este cam scumpa, fiind la nivelul preturilor unui Peugeot 407 care dupa mine este mai bun, sau al unui Opel Vectra care iar dupa mine este mai bun. Spun asta pentru ca eu fiind acum in cautare de masina am studiat preturile mai multor marci.


Cu Peugeot-ul nu prea ai dreptate si in plus service-ul la ele e distrugator.
Trebuie luat in calcul si asta.
"Testul comparativ "What a Car" (al revistei de notorietate cu acelasi nume) a plasat Octavia in fata unor autoturisme de clasa superioara precum Toyota Avenis, Ford Mondeo si....Peugeot 407." (http://www.skoda.ro/news_detail.php?N_ID=383)

Cu Vectra nimic de zis...sunt cam de acord cu tine.

Totusi modelul asta este "martie 2005" mondial.
Aprilie pentru Romania, iar Vectra e ceva mai batranel, si nu are nici sistemul ala automat de adaptare 4x4 la conditiile de drum la fel de performant ca la Octavia 2.

Motorul este VW....eu cred ca daca ai bani si esti dispus sa faci achizitia ar merita si o vizita la Brady...cu mai multa atentie de data asta.
G e o r g e
vectra nu are 4x4 punct :angel:

dar in aceste conditii as opta pentru un subaru smile.gif
Hampu The Great
QUOTE(G e o r g e)
vectra nu are 4x4 punct :angel:


Asadar inca si mai elocvent. Scuze de confuzie.. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.