Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Caut o solutie...urgent
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Stefan44650
Salut.

Doresc sa cumpar o masina urgent (am mare nevoie de ea), dar nu am bani...am tot cautat prin internet firme de unde se pot cumpara masini second hand sau noi, in rate dar peste tot numai cu 20-30% avans si cu o tona de hartii., giranti.... Poate stiti voi o solutie buna pt, problema mea.
VECTOR
pana acum nu am vazut nici o oferta cu masini oferite gratis.daca o sa vad te anunt.
pe bune acum...cum intentionezi sa cumperi o masina daca nu ai bani. cind nu ai bani se folosesc alte metode pentru a obtine o masina. :bandit:
silviu39723
La un moment dat parca-repet parca- era o oferta la Logan cu avans 0 si rate pe 7 ani.Intereseaza-te la Dacia din punctul asta de vedere nu cred ca alta firma are oferte de finantare mai bune
sorin40963
hmmm.

din pacate se pare ca nici un dealer nu mai ofera rate sau leasing fara avans.

sunt mai multe solutii pentru problema ta :

1. solutie posibila daca ai un salariu PE HARTIE de aprox. 500 euro (dupa un mic calcul al meu). sa presupunem ca vrei o masina de 10000 euro. trebuie sa mergi la o banca sa ceri un credit pentru nevoi personale de 2500 euro. e destul de usor de obtinut, nu trebuie avans, factura si nici garantii. astfel ai facut banii pt. avansul aferent masinii. mai departe creditul auto se ia dupa algoritmul cunoscut. problema ar fi ca atunci cand ai 2 credite angajate, conform regulilor bancare rata aferenta primului credit (nevoi personale) se inmulteste cu 1.8 si se deduce din venitul lunar net ceea ce cumulat cu cuantumul creditului principal (7500 euro) iti creste cerinta de venit net lunar dovedit.

2. o solutie ceva mai neortodoxa, dar posibila. in cazul in care ai un apartament, casa, teren, etc. cu care poti garanta SI gasesti pe cineva dispus sa-ti vanda o masina in rate cu garantie notariala si fara avans. este destul de riscant, pretul masinii ar fi mare in acest caz (vezi lipsa avansului si riscurile...), iar in caz de neplata a 3 rate poti pierde gajul.

3. daca ai un salariu ok iti poti face o carte de credit, poti scoate bani de la atm si plati avansul pt. leasing. dobanda este astfel mult mai mare, dar asta e...

4. poti inchiria o masina pe perioada pe care iti trebuie neaparat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.