Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi cumpar BMW!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
adrian44538
Va salut pe toti.

De ceva timp ma tot gandesc sa-mi iau masina. Dupa ce am scos din calcul masina dupa masina am ramas la BMW, care mi se pare cea mai "masina" dintre masini. A fost ceva de genul dragoste la "prima vedere". Pot sa adun in jur de 4500-5000 EUR. Am vazut de vanzare niste modele f. frumoase de BMW 318i si 320i an 1992-19xx (parca pisicuta le mai spun oamenii) Imi plac si modelele 520i '89-'9x (nu ursulet) si nu stiu ce sa fac.... Nici nu stiu prea multe despre niciunul dintre ele si chiar m-ar interesa sa aflu cat mai multe (consum, motor, tip de injectie, cat sunt de greu de intetinut, unde se pot repara fara sa te intorci dupa cateva zile, etc.)

Astept orice sugestie, sfat, comentariu.
Va multumesc anticipat.
alexmohora39701
Aceeasi dilema o am si eu. Din pacate, daca stai bine sa te gandesti e o idee proasta pentru ca:
- banii aia 4000 - 5000 E banuiesc ca sunt stransi cu greu (cate luni sau ani ti-a luat?)
- BMW-urile care le vad pe strada din '90 - '92 seria 5 sau seria 3 sunt foarte obosite si mai ales alergate ca sa nu mai zic cum sunt alea din targ de la Vitan
- sansele sa gasesti una buna, de care sa te poti bucura sunt asa de mici incat parca nu-ti vine sa risti munca pe care ai prestat-o pentru a strange 5000 E
- gandeste-te si la celelate cheltuieli (benzina in primul rand) si bani de piese de schimb (masina a valorat noua in jur de 20.000 E la vremea ei asa ca piesele sunt pe masura de scumpe, cum o vei intretine? dezmembrari? alta loterie)

Daca totusi ti-o doresti (ca si mine) ai mare, mare grija.... sa nu arunci banii la vreun samsar sau baietas care nu a stiut decat sa bage piciorul in ea si sa se invarta prin cartier ca sa se dea mare. Eu am decis sa mai astept pentru cand am sa-mi permit una mai noua la 10 -12 mii de prin 2000 - 2001.

Te poate ajuta cu informatii si un forum BMW. Cauta si tu pe google ca nu stiu daca e permis sa dau link-ul direct.
cristian38040
sa stii ca preturile pentru piese nu sunt asa de mari cum zic unii.
eu am un 320i din 87 (ursulet), cu care mi am luat mare teapa. in afara de caroserie care a fost impecabila am schimbat tot. pot sa ti dau niste exemple:
- disc frana 1.250.000 buc
- pivot folet lung 550.000 buc
- disc ambreiaj 4.560.000 buc
- bucsa bascula 980.000 buc
- rulment presiune 1.020.000 buc
- amortizor fata 2.480.000 buc
toate preturile sunt pentru piese noi cumparate din magazinul al padrino, asa ca nu poti sa spui ca sunt foarte scumpe
Impuls
Cauta sa gasesti un clasa 3 . Un 320,325 sau 330 daca gasesti. Au fost premiate ca motoare excelente. La banii astia nu mai visa la un clasa 5 caci este mai scumpa intretinerea si nu poti achizitiona unul bun.
Cauta sa gasesti un clasa 3 cat mai bine intretinut. Chiar daca piesele sunt mai scumpute, poti apela la un schrot pentru piese mecanice mai putin importante. Daca arata bine si motorul este in stare buna nu trebuie decat in timp sa o intretii si vei fi nu fericit ci foarte fericit!

Succes!
EMaiL40336
zicea cineva mai sus de un 318is... super buna masina are 140cp si nu consuma mult, alte pisicute sa aveti grija sa fie dupa 92-93 ca cele mai vehi au boli de copilarie care se pare ca sunt cam incurabile... dar daca vrei ceva mai puternic, recomand motorul de 2,5l cu 24v 194cp
jan48302
ce fel de boli ? ma intereseaza o masina cam in aceleasi conditii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.